راهنمای خرید سرورهای اختصاصی + فاکتورهایی برای خرید کارآمد

راهنمای خرید سرورهای اختصاصی + فاکتورهایی برای خرید کارآمد

در این مقاله با فاکتور ها و نکاتی که به شما کمک می کند خرید سرور اختصاصی کارآمدی داشته باشید ، آشنا خواهید شد.

 

دلایل خرید سرور اختصاصی

قبل از این که اقدام به تهیه یک محیط میزبانی اختصاصی کنید، لازم است که نیازهای خود را بررسی کنید. در ادامه، سه دلیل اساسی برای ارائه و خرید سرورهای اختصاصی به مشتریان را بررسی می‌کنیم:

۱. کارایی

۲. کنترل

۳. امنیت

 

عملکرد

عملکرد، به دو دلیل، می‌تواند دلیلی انگیزشی برای تهیه سرورهای اختصاصی باشد. با توجه به تضمین بارگذاری بیشتر، اپلیکیشن میزبان بیشتر رشد می‌کند و به همین دلیل پلت‌فرم میزبانی وب اشتراکی معقول است. در عوض، ماهیت اپلیکیشن میزبان به‌گونه‌ای است که موجب بحران عملکرد می‌شود. تحت هیچ پیشامدی، افت واکنشی را می‌تواند تحمل کند و در این مورد، بودجه برای اطمینان از این کار در دسترس است.

کنترل

یک محیط میزبانی وب اشتراکی در معنی، این مفهوم را می‌رساند که به‌عنوان یک کاربر انتهایی، میزان کنترلی که می‌توانید بر روی سرور و پیکربندی آن داشته باشید، باید محصور شود. سطح دسترسی کاربر ریشه یا مدیر ادمین، به‌طور مشهود میسر نیست.  هنگامی‌که شرکت میزبانی شما، همه‌ی تلاش خود را برای رفع نیازهای شما انجام می‌دهد؛ برخی از نیازها با یک محیط اشتراکی واقعا امکان‌پذیر نیستند.

اما درصورتی‌که قصد خرید سرورهای اختصاصی دارید، باید بدانید که شما بخشی از کنترل‌های سرور را به کمپانی میزبان واگذار می‌کنید.  روند ذکر شده در خرید سرور های اختصاصی، این مزیت را دارد که شما را مطمئن می‌کند که همه‌ی تغییرات توسط یک سیستم ادمین حرفه‌ای ایجاد شده‌اند؛ اما خرید سرورهای اختصاصی این اشکال را هم دارد که اگر شما یک نیمه ادمین هستید، باید صبر کنید که شخص دیگری تغییرات را در طرف شما انجام بدهد.

پیکربندی‌های بسیاری برای سرور در دسترس هستند که گاهی‌اوقات با محیط‌های دست‌وپاگیری که در محیط‌های اشتراکی وجود دارند، تعارض خواهند داشت. بر روی یک پلت‌فرم اختصاصی، شما می‌توانید کنترل کاملی بر روی چگونگی پیکربندی سرور داشته باشید؛ زیرا تغییرات بر روی دیگر کاربران بی‌تاثیر هستند.

 

امنیت

درحالی‌که سرورهای اشتراکی در بالاترین سطح قفل شده‌اند، اما این حقیقت که سرور برای دیگر افرادی دارای مجوز هم قابل دسترسی است؛ افزایش خطرهای امنیتی در جنبه‌ی توافق میزبان را نشان می‌دهد.

با خرید سرورهای اختصاصی، شما می‌توانید اطمینان حاصل کنید که هرگونه نقض امنیتی تنها نتیجه‌ای از فعالیت‌های شخص شما خواهند بود، نه هیچ شخص دیگری.

 

مشخصات سخت افزاری سرور اختصاصی

 

مشخصات سخت‌افزاری

در روند خرید سرورهای اختصاصی ، یکی از آشکارترین تصمیمات، تصمیم‌گیری بر روی نیازمندی‌های سخت‌افزاری برای سرور شماست. توصیه می‌کنیم در هنگام خرید سرو های اختصاصی سخت‌افزاری را انتخاب کنید که نیازمندی‌های شما را حداقل برای ۱۲ ماه اول پوشش بدهد. در غیر این صورت، هزینه‌ی ارتقاء سخت‌افزار می‌تواند بیشتر از هزینه‌ی توسعه‌ی مشخصات سخت‌افزار در همان مرحله‌ی اول شود.

هر اپلیکیشنی متفاوت است، بنابراین تخمین میزان بارگذاری داده‌ای که می‌تواند بر روی سرور شما اتفاق بیفتد بسیار سخت است. در جدول زیر در رابطه با اجزایی که در آینده می‌توانید آن‌ها را ارتقاء بدهیم، و تاثیر عدم موفقیت این اجزا بر روی تحویل این خدمات بحث شده است.

 

اجزای سخت‌افزار

اجزا فاکتورهای فیزیکی یا سخت‌افزاری فاکتورهای سیستم‌عامل فاکتورهای عدم موفقیت
منبع نیرو معمولا یک یا دوتایی هستند. ارتقاء معمولا به تغییر اسکلت نیاز دارد. لینوکس: ارتقاء اسکلت به منبع نیروی دوگانه به بازنصب سیستم‌عامل نیاز ندارد.
ویندوز: بیشتر انواع آن‌ها به بازنصب کامل سیستم‌عامل نیاز دارد و اگر تراشه‌ی مادربورد تغییر کرده باشد، پیکربندی اپلیکیشن نیازمند ارتقاء است.
عدم موفقیت منبع نیرو سرور شما را آفلاین می‌کند. اما در حالت کلی باعث گم شدن دیتا نمی‌شود. بسیاری از مراکز داده تنها یکی از منابع نیرو را تضمین می‌کنند و نه هر دو. منابع نیروی دوگانه نیازمند گارانتی‌های استفاده از منبع نیروی زمان کار ماشین است.
عدم موفقیت ممکن است سرور را افلاین کند. اما در کل، باعث انحراف یا گم شدن دیتا نمی‌شود.
ارتقاء ظرفیت حافظه ارتقاء تنها ۱۵ دقیقه از زمان استراحت ماشین را نیاز دارد. مقدار افزایش ظرفیت با اسکلت سرور محدود می‌شود. سرورهای سطح بالاتر، معمولا RAM بیشتری در خود جای می‌دهند. بدون تاثیر بر روی سیستم‌عامل سرور را آفلاین می‌کند، اما در کل باعث گم شدن دیتا نمی‌شود.
حافظه-استاندارد در مقابل ECC برای ارتقاء ظرفیت. همچنین، مادربورد سرور باید از ECC برخوردار باشد. در کل، در سرورهای سطح بالاتر یافت می‌شوند. بدون تاثیر بر روی سیستم‌عامل حافظه ECC مانند سرورها با اجرای دائمی، سطحی از محافظت را در مقابل انحراف داده‌ها در ماشین فراهم می‌کند. یک جزء ضروری و لازم برای هر سرور.
هارد دیسک- hot swap در مقابل درونی درایو‌های hot swap تمایل دارند که در تجهیزات سور سطح بالاتراستفاده شوند. این موارد، حذف و جایگزینی سریع هارد دیسک‌ها را ممکن می‌کند. سیستم‌های hot swap درایوها را قادر می‌سازد که بدون خاموش شدن سرور، تغییر کنند یا جایگزین شوند. درایو‌های داخلی نیاز دارند که سرور خاموش شود. حذف زمان استراحت ماشین در هنگام جایگزینی دستگاه‌های معیوب. حداقل کردن زمان استراحت ماشین در طول ارتقاء ظرفیت موثر.
هارد دیسک- SATA در مقابل SAS SAS نسبت به SATA ظرفیت ورودی/خروجی بیشتری تهیه می‌کند. معمولا به سخت‌افزارهای بالاتری نیاز دارد. اپلیکیشن‌هایی که به وروردی/خروجی‌های متمرکز‌تری نیاز دارند (مانند دیتابیس‌های سرورها) سود بیشتری از درایو‌های SAS می‌برند.
درایوهای SATA ظرفیت‌های حافظه‌ی بزرگتر و ارزش موثرتری ارائه می‌کنند. ارتقاء از SATA به SAS اگر از جانب اسکلت پشتیبانی شود، امکان‌پذیر است.
بدون تفاوت محسوس
هارد دیسک-ارتقاء ظرفیت اسکلت‌های مختلف برای تعداد مختلف دستگاه‌ها معمولا بین ۲ تا ۸ ظرفیت دارند. برای نیازمندی‌های حافظه‌ی زیاد، اسکلت ممکن است دستور به ظرفیت کل حافظه‌ی ممکن بدهد. ارتقاءهای ظرفیت موثر می‌تواند تحت لینوکس انجام شود. آن‌ها بر روی ویندوز ۲۰۰۳ امکان‌پذیر نیست. ارتقاء ظرفیت خطرناک و زمان‌بر است و در زمان تهیه سرور، تاجایی‌که ممکن است، با رشد یک یا دو ساله‌ی نیازمندی‌ها باید متوقف شوند. N/A
هارد دیسک- پیکربندی RAID اسکلت آن باید برای تعداد دستگاه‌ها، برای انتخاب پیکربندی RAID‌ ظرفیت داشته باشد. هر پیکربندی متفاوت RAID عملکرد و فاکتورهای هزینه‌ای متفاوت دارد. ۱حداقل میزان RAID1 در نظر گرفته شده است تا در هنگام عدم موفقیت درایو، از داده‌ها محافظت کند. RAID0 یا سیستم‌های تک درایو نباید در سرورها استفاده شوند./td>

 

پهنای باند

بسیاری از سرورهای اختصاصی انتقال داده‌های اولیه‌ی فوق‌العاده‌ای دارند. این می‌تواند از ۵ گیگابایت در استارالیا تا مقادیر ترابایتی که برخی از ارائه‌دهندگان خارجی عرضه می‌کند، متفاوت باشد. پیش از خریدسروراختصاصی با حداکثر پهنای باند، تلاش کنید که میزان پهنای موردنیاز خود را مشخص کنید، سپس اطمینان حاصل کنید که پکیج انتخابی شما این نیازها را رفع می‌کند.

 

گزارش

درحالی‌که مشخصات سرور اجزای ساده‌ای برای تشخیص در فرایند انتخاب هستند؛ موارد مهم دیگری هم وجود دارند.

گزارش داده‌ها

بیشتر سرورهای اختصاصی با مقدار استفاده از داده‌ی پایه‌ای عرضه می‌شوند.  لازم است که بر داده‌های خود نظارت کنید تا مطمئن شوید که هم‌مسیر انتظارات تجاری شما است و شما این امکان را دارید که به راحتی آن‌ها را نظارت کنید.

باید اطمینان حاصل کنید که گزارش‌هایی که به‌صورت منظم برای‌تان ارسال شده‌اند، در واسط کاربری تحت وبی که ارائه شده است تا شما را قادر سازد که وارد شوید و استفاده‌ی داده‌های خود را پرس‌وجو کنید، بسیار ایده‌آل‌تر است.

 

برای دریافت مشاوره و یا خرید سرویس مناسب با شماره ی  ۰۲۱۴۸۶۵۵ تماس بگیرید و یا از طریق فرم زیر درخواست خود را به ثبت برسانید.

 

نظارت مفید

بسته به سرویسی که می‌خرید، ارائه‌دهنده‌ی میزبانی اختصاصی شما در درجات مختلف مسئول نظارت بر دسترسی‌های سرویس شما خواهد بود.

 

پشتیبانی سرور اختصاصی

 

پشتیبانی

پشتیبانی ، با اختلاف، یکی از مشکل‌ترین اجزای یک پکیج سرور اختصاصی برای مقایسه‌ی دقیق در هنگام انتخاب از میزبان‌های مختلف، در زمان خرید سروراختصاصی خواهد بود.

اگر یک سرور مدیریت‌شده خریده‌اید، لازم است که اطمینان حاصل کنید که تنها سخت‌افزار را تهیه نکرده‌اید، اماسطح پشتیبانی هم حق شما است. اگر نه، می‌توانید خاطرجمع باشید که پس از امضای قرارداد مشاوره‌ی رایگان  برای شما فعال خواهد شد. ما اغلب فکر می‌کنیم که پشتیبانی برای ادامه‌ی زمان کار مورد نیاز است و شامل سه جزء است؛

 1. پیش‌گیری
 2. بازرسی
 3. پاسخ‌گویی

هنگامی‌که ارائه‌دهندگان میزبانی اختصاصی را جایگزین می‌کنیم، دقیقا در‌ می‌یابیم که چه سطحی از پشتیبانی در شارژ ماهیانه گفته شده شامل شده است و چه خدماتی، پاداش‌های اضافه‌تری را جذب می‌کند.

بسته به سطح توانایی‌ها و یا علاقه‌ی شما در اجرای وظایف سیستم‌های ادمین کل، نیاز دارید که مطمئن شوید که سطح درستی از خدمات ارائه شده است تا سرور را آنلاین نگه دارد.

 

وظایف نگهداری و پشتیبانی

 

به‌روزرسانی‌های امنیت و اپلیکیشن

• آیا در سرور من به‌روزرسانی‌های اپلیکیشن و سیستم‌عامل و پچ‌های امنیت اجرا می‌شوند؟

• آیا این به‌روزرسانی‌ها به فروشنده‌های سیستم‌عامل‌ها و هر اپلیکیشن دیگری که بر روی سرور دارید، بستگی دارد؟

• چگونه به‌صورت مکرر این به‌روزرسانی‌ها اجرا خواهند شد؟

• چه زمانی از روز اجرا خواهند شد؟ آیا من انتخابی در این زمینه دارم؟

 

نظارت

• چه خدماتی نظارت خواهند شد؟

• چگونه به‌صورت مکرر این نظارت‌ها انجام خواهند شد؟

• چه نوع از پاسخ‌گویی در زمان کشف مشکلات ارائه شده است؟

• چه سطحی از گزارش‌دهی در دسترس است؟

• اگر در زمانی که سیستم من از کار افتاد و نظارتی به مشکل من اختصاص داده نشد، چه اتفاقی می‌افتد؟

 

فایروال و امنیت

• آیا فایروالی بر روی سرور یا دستگاه فایروال اختصاصی پیکربندی شده است؟

• چه کسی مسئول نگهداری از آن است و تغییرات پیکربندی را اعمال می‌کند؟

 

نصب اپلیکیشن

• در زمان ساخت سرور چه اپلیکیشن‌هایی نصب خواهند شد؟

• آیا این تغییرات در هر زمانی ارزش دارند؟ یا در پاداش‌های ماهیانه شامل می‌شوند؟

 

عملکرد

• اگر اپلیکیشن من کُند اجرا می‌شود، آیا شما در تشخیص مشکل کمک خواهید کرد؟

• آیا هرگونه داده‌‌ای که در هر زمان بر روی سرور بارگذاری می‌ؤود را جمع‌آوری می‌کند؟

 

خدمات پشتیبانی و تدارکات

• آیا این امکان وجود دارد که از طریق تلفن ماس بگیرم و به سوالاتم پاسخ داده شود؟ یا باید برای همه‌ی درخواست‌های پشتیبانی از طریق ایمیل اقدام کنم؟

• آیا می‌توانم مستقیما با کارمندان بخش پشتیبانی که سرور من را ساخته و نگهداری می‌کنند، صحبت کنم؟

در حالت ایده‌آل، پس از خرید سروراختصاصی ، ارائه‌دهنده‌ی میزبانی قادر خواهد بود یک پک پشتیبانی به شما ارائه کند که وظایف اولیه مورد نیاز برای حفظ امنیت سرور شما (یا حتی بهتر شدن آن) و هرگونه خدماتی که برای رفع انتظارات شما از پشتیبانی مورد نیاز است، پوشش بدهد.

 

خدمات پشتیبانی اضافی

پس از خرید سروراختصاصی ، ممکن است روزی به خدمات میزبانی ساده‌ای نیاز داشته باشید، اما با توجه به این که تقاضاهای شما رشد می‌کند، اطمینان حاصل کنید که کمپانی میزبانی ظرفیت رشد همراه با شما را داشته باشد. مطمئن شوید که این کمپانی می‌تواند خدمات زیر را ارائه کند:

 • پشتیبان‌گیری
 • نظارت
 • VPN
 • SSL
 • IDS
 • فایروال‌های مدیریت‌شده
 • توازن بارگذاری

 

کمپانی میزبانی کیست؟

در هنگام خرید سروراختصاصی ، بررسی‌های سریعی وجود دارد که شما می‌توانید رو روی کمپانی میزبانی اختصاصی که قصد دارید خدمات آن‌ها را خریداری کنید، انجام بدهید.:

 • آیا میزبانی اختصاصی بخش مرکزی تجارت آن‌ها است؟

• لازم است که مطمئن شوید تمرکز آن‌ها بر روی این سرویس است.

• به این مفهوم است که شما می‌توانید یک سطح قابل اطمینان و استوار از خدمات را انتظار داشته باشید.

 • چه تعداد کارمند در این مجموعه کار می‌کند؟ یا اندازه‌ی کمپانی چقدر است؟

• با درخواست‌های ۲۴ ساعته در هفت روز هفته از عملکردهای میزبانی، یک تیم بسیار کوچک ممکن است که قادر به ارائه‌ی خدمات شخصی بسیاری باشد اما ممکن است در مواقع وقوع اشتباهات، همیشه قادر به پاسخگویی نباشد.

• ما افزونگی‌های سخت‌افزار را در بالاتر مطرح کردیم. افزونگی در افراد هم مهم است. اگر همه‌ی ادمین‌های کلی سیستم‌ها سالانه کنار گذاشته شوند، آیا کسی با مهارت‌های تکنیکی کافی وجود دارد که مسائل را رفع کند؟

 • بعد از چند ساعت چه اتفاقی می‌افتد؟
 • با چه مشکلات سخت‌افزاری‌ای سروکار دارند؟
 • در رابطه با مدیریت شبکه بفهمید.

 

قیمت

زمانی‌که همه‌ی قیمت‌های سرویس‌هایی که در ابتدا خرید کرده‌اید کشف کردید، بهترین کار انتخاب ارزان‌ترین قیمت برای بیشترین خدمات است. سرور اختصاصی ارزان انتخاب شده نکات زیر را باید پوشش بدهد:

 • بهبودهای سخت‌افزار شامل RAM، CPU، و هارد دیسک‌ها
 • پشتیبانی پس از چند ساعت، در صورت نیاز
 • نرخ ساعتی برای مشورت کاری
 • هزینه‌های تغییرات در پیکربندی

 

چند فاکتور خرید سرور اختصاصی کارآمد

۱- پشتیبانی

یکی از مهمترین دلایلی که باعث می شود کسب و کار ها از شرکت های ارائه دهنده خدمات دیتاسنتر (مرکز داده) استفاده کنند ، این است که پشتیبانی از خدمات سرور نیاز به نیروی متخصص دارد. اگر کسب درآمد شما وابسته به وب سایت شما و بستر های آنلاین نظیر اپلیکیشن موبایل باشد ، لازم است که همیشه در دسترس باشید. وجود تیم پشتیبانی متخصص که سرور اختصاصی شما را مانیتور کرده و در صورت بروز مشکل سریعا وارد عمل شده و آن را رفع کنند برای کسب و کار شما بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

۲- نصب و پشتیبانی کنترل پنل های مختلف

زمانی که شما قصد خرید سرور اختصاصی کارآمد را دارید ، قطعاً به منظور به دست گرفتن کنترل سرور خود اقدام به خرید سرور اختصاصی کرده اید. نصب ، راه اندازی و پشتیبانی کنترل پنل های مختلف این امکان را برای شما فراهم می آورد که میزان تماس شما با پشتیبانی به حداقل برسد.

۳-بک آپ گیر روزانه از سرور اختصاصی

برای خرید سرور اختصاصی کارآمد ، چه فاکتوری مهمتر از بک آپ گیر روزانه می تواند وجود داشته باشد؟ این روز ها اطلاعات به اندازه پول ارزشمند است. اگر بنا بر دلایلی اظلاعات شما از روی سرور پاک شود ، بک آپ گیر روزانه سرور می تواند از بروز خسارت شما جلوگیری کند.

۴-  تامین نیروی برق مستقیم DC دائم و بدون انقطاع

اگر واقعا قصد حرید سرور اختصاصی کارآمدی را دارید ، باید عملکرد سرور در شرایط اضطراری را نیز بررسی کنید. ثابت بودن و عدم قطعی سرور باعث می شود که شما به صورت آنلاین همیشه در دسترس باشید. اما قطعی مکرر سرور ، به معنای در دسترس نبودن خواهد بود و در نهایت باعث کاهش رضایت کاربران و مشتریان خواهد بود.

شرکت صفرویک دارای مجوز Servco به شماره 20-95-100 از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی