منو
استفاده از سامانه شاد رایگان شد

استفاده از سامانه شاد در بستر اینترنت ADSL صفر و یک رایگان شد؛
نسخه جدید اپلیکیشن «شبکه آموزشی دانش آموزی» (شاد) با حضور وزیر آموزش و پرورش رو نمایی شد؛ وی با اشاره به اضافه شدن قابلیت‌های تعاملی و امکان تدریس زنده برای معلمان از رایگان و همگانی بودن خدمات پایه شاد خبر داد، از طرفی با اضافه شدن امکانات جدید اپلیکیشن اینترنت مورد استفاده کاربران هم بیشتر خواهد بود به همین جهت شرکت صفر اینترنت مصرفی شاد را در سرویس های ADSL رایگان کرد تا که بتواند پاسخگوی نیاز و دغدغه ی دانش آموزان و معلمان عزیز در استفاده از شاد باشد.

مشاهده بیشتر
۱۲ مهر ۱۴۰۰
سرور اختصاصی مناسب برای کسب‌وکارهای متوسط

زمانی که شما قصد راه‌اندازی یک سایت برای کسب‌وکار خود را دارید، مهم‌ترین مسئله انتخاب سرور است. چراکه این عامل یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار در هزینه‌های شما و البته سرعت سایت است. صاحبان کسب‌وکارهای متوسط معمولا سرور اختصاصی را برای کار خود انتخاب می‌کنند. چراکه آن‌ها قصد توسعه کسب‌وکار خود را داشته و می‌خواهند که سرور آن‌ها پاسخگوی افزایش ترافیک در آینده باشد. اما نکته مهم اینجا است که سرور اختصاصی خود دارای انواع مختلفی بوده و باید دید که مناسب‌ترین آن‌ها برای کسب‌وکارهای متوسط کدام است.

نکات مهم در انتخاب سرور برای کسب‌وکارهای متوسط

پیش از آنکه به سراغ معرفی سرور اختصاصی مناسب برای کسب‌وکارهای متوسط برویم، باید برخی از مهم‌ترین نکات در زمان انتخاب سرور را به شما گوشزد کنیم. با دانستن این نکات شما می‌توانید نیازهای خود را دقیق‌تر مشخص کرده و در زمان خرید سرور با آگاهی بیشتری عمل کنید. در ادامه برخی از مهم‌ترین نکات را بیان می‌کنیم.

 • تعیین بودجه

شما باید بدانید که قصد دارید دقیقا چه مبلغی را برای خرید یا اجاره سرور اختصاصی خرج کنید. این موضوع باعث می‌شود که گزینه‌های شما تا حد زیادی محدود شده و انتخاب مناسب‌تری داشته باشید. البته توصیه می‌کنیم پیش از تعیین بودجه حدود قیمت‌ها را بررسی کنید تا در زمان خرید خیلی شوکه نشوید!

 • سرور داخلی یا خارجی

افراد تصور می‌کنند که سرعت سرورهای خارجی بیشتر از داخلی است. اما این موضوع چندان صحت ندارد. معمولا سرعت بالا آمدن به فاصله کاربر از سرور و مشخصات سخت‌افزاری آن بستگی دارد. نکته مهم این است که سرورهای داخلی ارزان‌تر هستند. اما سرورهای خارجی قطعی کمتری داشته و به‌روزتر هستند.

 • توجه به ترافیک مورد انتظار

اگر اکنون صاحب یک سایت هستید، تعیین ترافیک مورد انتظار کار چندان دشواری نیست. چراکه شما آماری اولیه از سایتتان دارید و با توجه به پیشینه آن می‌توانید تا حدودی آینده را پیش‌بینی کنید. اما اگر هنوز سایتی راه‌اندازی نکرده‌اید، بهتر است تعیین این موضوع را به یک متخصص بسپارید. او بر اساس نوع کسب‌وکار، بودجه و تجربه خود معمولا بهترین گزینه را به شما پیشنهاد می‌دهد.

 • مشخصات سخت‌افزاری و سیستم‌عامل

مشخصات سخت‌افزاری سرور اختصاصی تعیین‌کننده قدرت و سرعت آن است و البته در قیمت آن نیز بسیار موثر خواهد بود. بنابراین باید پیش از خرید با مشورت یک متخصص بر اساس ترافیک مورد انتظار و بودجه خود، مشخصات سخت‌افزاری سرور را تعیین کنید. منظور از این مشخصات نوع CPU، ظرفیت رم، نوع هارد و میزان فضای آن است. علاوه بر مشخصات سخت‌افزاری باید نوع سیستم‌عامل سرور (لینوکس یا ویندوز) را نیز مشخص کنید.

کدام سرور اختصاصی برای کسب‌وکار متوسط مناسب است؟

حال که با توجه به موارد بالا به گزینه‌های کمتری رسیدید، نوبت به انتخاب سرور اختصاصی می‌رسد. سرور اختصاصی در انواع مجازی، ابری و معمولی وجود دارد که هرکدام از آن‌ها دارای ویژگی‌ها و مزیت‌های مخصوص به خود است. کسب‌وکارهای متوسط معمولا ترافیک خیلی بالایی نیاز ندارند و درنتیجه استفاده از یک سرور قدرتمند با ویژگی‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری عجیب‌وغریب چندان منطقی به نظر نمی‌رسد. از طرف دیگر سایت آن‌ها معمولا در دسته وب‌سایت‌های شخصی قرار گرفته و دارای بخش‌های متعدد نیست. به همین دلیل استفاده از سرور اختصاصی معمولی برای کسب‌وکارهای متوسط مناسب نخواهد بود.

از میان گزینه‌های باقیمانده یعنی سرور مجازی اختصاصی و سرور ابری اختصاصی، سرور ابری گزینه مناسب‌تری است. چراکه در سرورهای مجازی مشخصات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری سرور ثابت بوده و قابل ارتقا نیست. درواقع شما باید با در نظر گرفتن آنچه در آینده برای کسب‌وکارتان رخ می‌دهد سرور را خریداری کنید و این کار کمی سخت است.

ممکن است شما تصور کنید که سایت شما به دلیل تازه‌کار بودن چندان برای مخاطبان جذاب نبوده و تا یکی دو سال ترافیک زیادی جذب نمی‌کند. بر اساس همین استدلال سرور ضعیف‌تری خریداری کنید. اما کیفیت خدمات شما، سرعت مناسب سایت و تخصص شرکت سئوی سایتتان، سرنوشت دیگری برای آن رقم زده و شما را در زمانی کوتاه به یکی از سایت‌های پرطرفدار تبدیل کند. این موضوع باعث می‌شود که هزینه موردنیاز برای ارتقای سرور بالا رفته و شما کمی تحت فشار قرار بگیرید.

در مقابل سرورهای ابری هزینه را بر اساس خدمات از شما دریافت می‌کنند. بنابراین ارتقای آن‌ها راحت‌تر بوده و هزینه‌های موردنیاز برای سرور در طول زمان تقسیم می‌شود. بنابراین شما نیازی به پیش‌بینی آینده نداشته و در هر زمان می‌توانید با توجه به نیاز خود بهترین گزینه موجود را انتخاب کنید. از طرف دیگر خدمات ابری خدماتی جدید بوده و جای رشد زیادی دارد. بنابراین شما می‌توانید به بهتر شدن کیفیت خدمات امیدوار باشید. درحالی‌که در دو مورد دیگر سرور شما یک سخت‌افزار ثابت داشته و به‌مرورزمان قدیمی‌تر و کندتر خواهد شد.

مشاهده بیشتر
۳۱ شهریور ۱۴۰۰
افزایش و کاهش منابع در سرورهای مجازی

سرور مجازی سروری است که قابلیت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری سرور فیزیکی را تقسیم می‌کند. به عبارت بهتر با مجازی‌سازی می‌توان یک سرور فیزیکی را به چند بخش تبدیل کرده و از هریک به‌طور جداگانه استفاده کرد. اما مهم‌ترین چالشی که درباره سرورهای مجازی وجود دارد، نحوه مدیریت منابع مربوط به هریک از آن‌ها است. در این مقاله می‌خواهیم درباره نحوه ایجاد یک برنامه مدیریتی برای افزایش و کاهش منابع سرورهای مجازی صحبت کنیم.

منظور از مدیریت منابع سرور مجازی چیست؟

مدیریت منابع سرور مجازی مربوط به نگهداری هریک از سرورها و مدیریت نرم‌افزار و سخت‌افزار اختصاص داده‌شده به هریک از آن‌ها است. همچنین نظارت بر عملکرد در طول زمان نیز در حوزه مدیریت منابع قرار می‌گیرد. به‌این‌ترتیب می‌توان عملکرد هریک از سرورها را تجزیه‌وتحلیل کرده، شیوه‌ها و میزان استفاده را منابع را بهینه‌سازی کرده و درنهایت از سوء عملکرد سخت‌افزاری جلوگیری کنید. اما این کار چگونه انجام می‌شود؟

نکات مهم در مدیریت منابع سرور مجازی

برای استفاده بهتر از سرورهای مجازی باید برنامه‌ریزی دقیق را با نظارت و بهینه‌سازی مداوم منابع ترکیب کنید. نخستین مرحله در مدیریت منابع سرور مجازی، مدیریت ظرفیت روزانه است. تیم IT شرکت وظیفه دارد که در هر رو با توجه به خواسته‌های تجاری و اهداف آن روز، منابع را کنترل و سازگار کند. این نظارت و بهینه‌سازی باید به‌طور مداوم انجام گیرد. تخصیص منابع می‌تواند به تیم شما کمک کند تا از منابع به بهترین وجه استفاده کند. به‌این‌ترتیب زیرساخت‌های شما مقیاس‌پذیر شده و بار کاری به‌درستی تقسیم می‌شود.

هدف اصلی در این مرحله جلوگیری از هرگونه کمبود به دلیل کشش بیش از حد منابع است. بررسی‌های روزانه به شما امکان می‌دهد تا از سناریویی که به دلیل کمبود منابع بر خدمات تاثیر منفی می‌گذارند، اجتناب کنید. همچنین نظارت روزانه به شما کمک می‌کند تا منابع را به سمت مکان موردنیاز هدایت کنید. به‌این‌ترتیب اتلاف کاهش پیدا می‌کند. همچنین شما مطمئن خواهید شد که منابع درستی در اختیار سرورهای مجازی مختلف قرار گرفته است.

همچنین می‌توانید با استفاده از ویژگی Migration Tracking که در بیشتر نرم‌افزارهای مجازی‌سازی ارائه شده است، سرورهای مجازی تلفیق‌شده خود را کنترل کنید. تلفیق چند سرور مجازی می‌تواند باعث ایجاد ترافیک زیاد در شبکه و درنتیجه کاهش سرعت شود. اما استفاده از این ویژگی به شما این امکان را می‌دهد تا منابع را به‌درستی در میان سرورهای مجازی تلفیق‌شده تقسیم کرده و درنتیجه پیش از جدی شدن فشار، منابع را کاهش دهید.

نحوه مقیاس‌گذاری منابع در سرور مجازی

منابع موجود در سرورهای مجازی باید بسته به وظیفه‌ای که به هر سرور محول شده است، تقسیم شوند. به همین دلیل در هر بار تخصیص وظایف لازم است که منابع افزایش یا کاهش یابند تا سرور مجازی بتواند با سرعت بیشتری کارهای خود را سروسامان دهد. پیش از انجام مقیاس‌گذاری منابع باید یک حساب کاربری در vSphere ایجاد کنید. حال بر روی آیکون سرور مجازی کلیک راست کرده و برای رفتن به بخش تنظیمات گزینه Private Cloud را انتخاب کنید. در این منو می‌توانید منابع سرور مجازی خود را افزایش دهید. در ادامه نحوه افزایش منابع در هریک از قسمت‌ها آورده شده است:

 • پردازنده یا CPU

تعداد پردازنده‌ها به اسلات‌های موجود در میزبان محدود می‌شوند. افت عملکرد زمانی اتفاق میفتد که پردازنده اختصاص داده‌شده به سرور مجازی کمتر از حد موردنیاز آن باشد. به‌این‌ترتیب شما می‌توانید با تعیین حداقل و حداکثر فرکانس پردازنده و تعداد هسته‌های هر سوکت، CPU مناسب را به سرور مجازی اختصاص دهید. برای این کار گزینه Enable CPU Hot Add را علامت بزنید. البته این گزینه بسته به سیستم‌عاملی که از آن استفاده می‌کنید ممکن است غیرفعال باشد.

 • حافظه رم

همانند پردازنده حافظه رم نیز به منابع میزبان محدود است. در این قسمت می‌توانید به هر سرور مجازی یک حافظه رم حداقلی نسبت دهید.

 • هارددیسک

شما می‌توانید با توجه به فضای باقیمانده در پایگاه داده مورداستفاده، اندازه هارددیسک را تغییر دهید. برای این کار بهتر است از کنترل‌کننده‌های SCSI به‌جای IDE استفاده کنید. به‌این‌ترتیب می‌توانید از قسمت‌های مختلف نسخه پشتیبان تهیه کنید. همچنین در این بخش می‌توانید حالت دیسک را هم انتخاب کنید. به‌عنوان‌مثال حالت Independent – Persistent در هر بار راه‌اندازی مجدد دستگاه، داده‌ها را ذخیره خواهد کرد. اما حالت Independent – nonPersistent پس از هر بار راه‌اندازی مجدد، تمامی داده‌ها را پاک خواهد کرد.

 • آداپتور شبکه

می‌توانید نحوه اتصال به آداپتور در هنگام راه‌اندازی سرور مجازی و نوع آداپتور را در این بخش تغییر دهید. همچنین می‌توانید شناسه پورت و آدرس MAC خود را تائید کنید. به‌این‌ترتیب می‌توانید امنیت شبکه را افزایش دهید.

 • درایو CD یا DVD

وجود یک درایو مجازی بر روی سرور به شما این امکان را می‌دهد تا تصاویر ISO را بر روی ماشین مجازی خود نصب کنید. البته بهتر است پس از استفاده از درایوهای مجازی، آن‌ها را حذف کنید.

 • افزودن دستگاه

درنهایت می‌توانید دستگاه‌های دیگری را اضافه کنید.

مشاهده بیشتر
۳۱ شهریور ۱۴۰۰
مزایای اجاره سرور اختصاصی

خرید یا اجاره سرور اختصاصی مهم‌ترین سوالی است که پیش روی افرادی قرار دارد که تازه به دنیای سرورها وارد شده‌اند. انتخاب سرور به عوامل مختلفی مانند نیازهای عملکردی و بودجه بستگی دارد. بنابراین انتخاب یک سرور اختصاصی ایده‌آل همواره چالش بزرگی است. در ابتدای کار بهتر برای خرید سرور عجله نکنید. زیرا شاید در میانه کار مجبور به تعویض سرور و استفاده از گزینه‌های جایگزین شوید. در این مطلب می‌خواهیم به بررسی مزایای اجاره سرور اختصاصی بپردازیم.

 • صرفه‌جویی در منابع مالی و کمک به تصمیم‌گیری درست

خرید سرور در بیشتر موارد نیاز به منابع مالی زیادی دارد که معمولا تامین آن برای کسب‌وکارها دشوار است. از سوی دیگر اگر در میانه کار متوجه شوید که سروری که خریداری کرده‌اید مناسب کسب‌وکار شما نیست، احتمالا ناچار خواهید شد با تحمل یک ضرر بزرگ این سرور را تعویض کنید. اجاره سرور اختصاصی به شما امکان آزمون‌وخطا و انتخاب بهترین گزینه برای کسب‌وکارتان را خواهد داد.

 • دسترسی کامل به سرور و کنترل کامل داده‌ها

مزیت اصلی یک سرور اجاره‌ای این است که سیستم در محیط کسب‌وکار شما نصب می‌شود. درنتیجه امکان دسترسی کامل برای شما فراهم خواهد شد. اجاره سرور اختصاصی به شما این امکان را می‌دهد که داده‌ها را چک کنید و به‌طور کامل بر روی آن‌ها نظارت داشته باشید. مدت اجاره یک سرور بسته به شرکت خدمات دهنده از یک ماه تا دو سال متفاوت خواهد بود. در پایان مدت اجاره این شما هستید که تصمیم خواهید گرفت قرارداد را تمدید کنید یا از یک سرور به‌روزتر متناسب با نیازهای فعلی خود استفاده کنید.

 • منابع سرور مشترک نیستند

برخلاف شبکه اشتراکی، با اجاره یک سرور اختصاصی دیگر نیازی نیست که بابت مسدود شدن رم یا CPU سرور توسط کاربران دیگر نگران باشید. به‌این‌ترتیب سرعت وب‌سایت شما افزایش خواهد یافت. با اجاره سرورهای اختصاصی می‌توانید به یک سرور دسترسی کامل داشته باشید. درنتیجه دیگر پهنای باند یا سرعت سرور تحت تاثیر اسکریپت‌های بدی که در دیگر وب‌سایت‌ها اجرا می‌شوند، نخواهد بود.

 • امنیت و عملکرد پیشرفته

با اجاره سرور اختصاصی می‌توانید وب‌سایت خود را با حداکثر ظرفیت موجود به‌روزرسانی کنید. البته بهتر است زمانی به فکر اجاره سرورهای اختصاصی بیفتید که تا حدی کسب‌وکار شما رونق گرفته و وب‌سایتتان بازدید زیادی داشته باشد. زیرا این کار کمی هزینه‌بر است. بااین‌حال اگر می‌خواهید از همان ابتدا بر روی تامین امنیت و قابلیت اطمینان وب‌سایت خود سرمایه‌گذاری کنید، بهتر است این گزینه را در اولویت‌های خود قرار دهید. با داشتن یک سرور اختصاصی شما مطمئن خواهید بود که فضای سرور تحت تاثیر هیچ وب‌سایت مخرب دیگر یا هرزنامه‌های احتمالی قرار نخواه گرفت. درنتیجه می‌توانید سطح امنیتی سیستم خود را تا حد مشاغل حساس بالا برده و حتی برای دریافت گواهینامه‌های SSL یا FTP اقدام کنید.

 • انعطاف‌پذیری

میزبانی مشترک بسته به نیاز برنامه فضای محدودی را در اختیار شما قرار می‌دهد. با استفاده از یک سرور اختصاصی می‌توانید حافظه رم، CPU، نرم‌افزار و فضای دیسک سرور را بر اساس نیازهای خود سفارشی‌سازی کنید. به‌این‌ترتیب می‌توانید بهترین بستر و نرم‌افزار را برای تجارت خود انتخاب کرده و درنتیجه کنترل بیشتری بر روی پیکربندی‌های سرور داشته باشید.

 • آدرس IP منحصربه‌فرد

با استفاده از میزبانی مشترک، شما یک آدرس IP را با بسیاری از وب‌سایت‌های دیگر به اشتراک می‌گذارید. درحالی‌که با یک سرور اختصاصی یک آدرس IP منحصربه‌فرد دریافت می‌کنید. اشتراک آدرس IP می‌تواند در رتبه‌بندی وب‌سایت شما تاثیر داشته باشد. البته شاید این تاثیر همواره منفی نباشد اما اگر این اشتراک‌گذاری با یک وب‌سایت نامناسب انجام شود، بدون شک رتبه شما افت خواهد کرد.

 • حذف هزینه‌های مربوط به نگهداری یا خرید

اگر صاحب شغلی هستید که برای مدیریت ترافیک زیاد به سرور نیاز دارد اما فضا و زمان لازم برای مدیریت سرور را در اختیار ندارید، اجاره سرورهای اختصاصی بهترین گزینه برای شما است. همچنین اگر می‌خواهید به‌طور کامل به منابع یک سرور دسترسی پیدا کنید، اجاره سرور اختصاصی مقرون‌به‌صرفه‌ترین گزینه است. به‌این‌ترتیب می‌توانید بدون نیاز به صرف انرژی یا اشغال فضا، بازده کاری خود را افزایش دهید.

سخن پایانی

هر شغلی بسته به نیازهای منحصربه‌فرد خود باید تصمیم بگیرد که آیا اجاره سرور اختصاصی گزینه مناسبی است یا خیر؟ برای رسیدن به پاسخ قطعی در این رابطه باید به سوالات زیر پاسخ دهید:

 • چه نوع خدمتی ارائه می‌دهید؟
 • حجم کاری شما چقدر است؟
 • آیا از پایگاه‌های داده بزرگ استفاده می‌کنید؟
 • آیا تمرکز شما بیشتر بر روی فضای ذخیره‌سازی است یا سرعت برایتان در اولویت قرار دارد؟
 • چه برنامه‌هایی می‌خواهید اجرا کنید؟

با پاسخ به این سوالات می‌توانید درست‌ترین انتخاب را برای کسب‌وکار خود داشته باشید. اجاره سرور اختصاصی هزینه‌های مربوط به تعمیر و نگهداری را از دوش شما بر خواهد داشت. درنتیجه تنها هزینه استفاده از این سرور را پرداخت خواهید کرد.

مشاهده بیشتر
۳۰ شهریور ۱۴۰۰
سرور مجازی مناسب کسب‌وکار کوچک

امروزه در دنیای مدرن و پیشرفته‌ای زندگی می‌کنیم که پتانسیل‌های کسب‌وکارها بدون معرفی در فضای مجازی، دست‌نخورده و اتلاف شده باقی می‌مانند و امکان شکست آن‌ها افزایش می‌یابد. بنابراین، طراحی و استفاده از یک وب سایت می‌تواند به گسترش این کسب‌وکارهای کوچک کمک کند و آن را به سرعت توسعه دهد. این وب سایت به یک سرور نیاز دارد. استفاده از سرورهای فیزیکی هزینه بسیار زیاد و جای نگهداری مناسب را بر این کسب‌وکار تحمیل می‌کند، هاست‌ها منابع را به صورت منظم و بدون تأثیرپذیری از کاربران دیگر ارائه نمی‌دهند و سرورهای اختصاصی نیز قیمت بسیار بالایی برای یک کسب‌وکار کوچک دارند. بنابراین، سرور مجازی (VPS) بهترین انتخاب است.

سرور مجازی (VPS) چیست؟

سخت افزارهای بزرگ به طور مناسبی مجازی‌سازی می‌شوند و منابع آن‌ها (شامل هارد دیسک، CPU و RAM) به شکل سرورهای مجازی، میان کاربران تقسیم می‌شوند. بنابراین، سرورهای مجازی هریک، بخشی از سرور اختصاصی هستند. منابع سرورهای مجازی بر خلاف هاست‌های اشتراکی، سطح امنیت اطلاعاتی بالاتری دارند و تحت تأثیر فعالیت و عملکرد کاربران دیگر قرار نمی‌گیرند. به روایت دیگر، در سرور مجازی قرار نیست منابعتان را با کاربر دیگری شریک شوید. البته منابع وی پی اس از سرور اختصاصی کمتر است که با توجه به نیازهای کسب‌وکار کوچک، مناسب و به‌صرفه به نظر می‌رسد.

انواع سرورهای مجازی

برای انتخاب سرور مجازی مناسب کسب‌وکارتان، نیاز است انواع آن را نیز بشناسیم. سرورهای مجازی براساس مدیریت، سیستم عامل، منطقه جغرافیایی و انواع سیستم مجازی ساز تقسیم‌بندی می‌شوند:

بر اساس مدیریت

سرورهای مجازی بر این اساس مدیریت، به دو دسته مدیریت‌شده و مدیریت نشده تقسیم می‌شوند. در نوع مدیریت‌شده، منابع خصوصی هستند، قابلیت بک آپ‌گیری از اطلاعات دارید و کنترل پنل‌های متفاوتی در آن وجود دارد. اما در نوع مدیریت نشده همه فعالیت‌های سرور مجازی از جمله نصب برنامه، به‌روزرسانی، مدیریت، و کنترل سرور به عهده کاربر است. به این ترتیب، امنیت سرور نیز در سطح پایین‌تری قرار دارد.

بر اساس سیستم عامل

سرورهای مجازی بر اساس سیستم عامل به انواع لینوکس، ویندوز و میکروتیک تقسیم می‌شوند. سخت افزار سرور لینوکس قدرتمند است و کیفیت، سرعت و بازدهی بالایی در خدمات خود ارائه می‌دهد. سیستم عامل‌های لینوکس قابلیت اجرای اغلب برنامه‌های پرکاربرد و متن باز را دارند. سرور میکروتیک بر اساس لینوکس است و هدف آن، مسیریابی است. این سرور برای پروکسی سرور، فایروال و … استفاده می‌شود. سرور ویندوز از سیستم عامل محبوب و پرکاربر مایکروسافت ویندوز پشتیبانی کرده و اختیار و دسترسی کامل و راحت را برای کاربران خود مهیا می‌کند.

بر اساس سیستم مجازی ساز

سرورهای مجازی بر اساس سیستم مجازی‌سازی به چهار نوع تقسیم می‌شوند: XEN، ESXI، KVM و OPENVZ. XEN نرم افزاری بر پایه لینوکس است و قابل نصب مستقیم بر روی سخت افزار است. حجم آن کم است و سی پی یو و رم کمتری را برای عملکرد خود لازم دارد. XEN سریع‌ترین مجازی ساز موجود است. ESXI عملکردی مستقل از سیستم عامل دارد و می‌تواند مستقیماً بر روی سیستم عامل نصب شود. این نرم افزار دارای پایداری بالا، سیستم تحمل خطای پیشرفته و مدیریت عالی سخت افزارها است. سیستم مجازی‌سازی KVM مزایای زیادی برای مدیران و کاربران دارد که شامل دسترسی بهتر، نصب و تحویل خودکار و سریع سرور مجازی و قابلیت انتخاب و تعویض سیستم عامل سرور توسط کاربر است. مجازی ساز بعدی OPENVZ است که تنها از سیستم عامل‌های لینوکس را پشتیبانی می‌کند.

بر اساس منطقه جغرافیایی

سرورها بر این اساس به دو دسته ایرانی و خارجی تقسیم می‌شوند. سرورهای مجازی داخلی برای کاربران ایرانی، هزینه کمتر و دسترسی راحت‌تری ایجاد می‌کنند. بنابراین، بسیاری از کسب‌وکارهای داخلی از سرورهای مجازی ایرانی بهره می‌برند. سرورهای مجازی خارجی، برای کسب‌وکارهایی که اغلب مشتری‌هایشان در خارج از مرز ایران هستند مناسب هستند. موقعیت سرورهای مجازی باید با توجه به موقعیت جغرافیایی کاربران انتخاب شود. این نوع سرورها دارای پهنای باند و ترافیک بیشتری هستند.

مزایای سرورهای مجازی برای کسب‌وکارهای کوچک

همانطور که بیان کردیم، سرورهای مجازی نسبت به سروهای اختصاصی و هاست‌های اشتراکی، گزینه‌های بهتری هستند. سرعت و امنیت در سرورهای مجازی بیشتر از هاست‌های اشتراکی است و منابع و اطلاعات وب سایت شما تحت تأثیر فعالیت کاربران دیگر قرار نمی‌گیرد. منابع سرورهای مجازی برخلاف نوع اختصاصی، انعطاف‌پذیر هستند. شما می‌توانید با توجه به نیازهای کسب‌وکار خود، سی پی یو، رم، هارد دیسک و پهنای باند سرور خود را تغییر دهید. در مقایسه قیمت‌ها می‌توان گفت سرورهای مجازی برای یک کسب‌وکار کوچک بسیار مناسب و به‌صرفه‌تر از سرور اختصاصی هستند. این سرورها برخلاف سرورهای فیزیکی، نیازی به فضای نگهداری ندارند.

سخن پایانی

وی پی اس ها (VPS) اگرچه منابع کمتری نسبت به سرورهای اختصاصی دارند؛ اما برای شروع کسب‌وکار بسیار مناسب هستند و با توجه به نیاز و توان شما، انعطاف خوبی در خدمات نشان می‌دهند. به این ترتیب، قیمت آن‌ها بسیار به‌صرفه است و می‌توانند به یک شروع عالی و پر قدرت کمک کنند. با توجه به نکاتی که در این مطلب بیان شد، می‌توانید بهترین سرور مجازی را انتخاب کنید و برای شروع و توسعه کسب‌وکار خود از آن بهره ببرید.

مشاهده بیشتر
۳۰ شهریور ۱۴۰۰
سرور مجازی مناسب چه کسب‌وکارهایی است؟

امروزه، اینترنت به بخشی جدانشدنی از زندگی روزمره ما تبدیل شده است. افزایش روزافزون استفاده از اینترنت به‌منظور خریدهای آنلاین، عرضه خدمات و بسیاری کاربردهای دیگر و ایجاد بازار رقابتی، صاحبان کسب‌وکار را ملزم کرده‎است که به استفاده از بسترهای اینترنت قدرتمند روی‌آورند و همواره به فکر ارتقای آن بستر باشند. مدتی است که سرور مجازی یا همان VPS به جهت مزایایی که دارد، بسیار مورداستفاده قرار می‌گیرد؛ اما این نوع سرور دقیقا به چه شکل عمل می‌کند؟ چه کاربردهایی دارد؟ و مزیت‌های آن چیست؟ در این مقاله، به این سوالات و دیگر سوالات متداول شما در رابطه با سرور مجازی پاسخ خواهیم داد. در ادامه با ما باشید.

سرور مجازی چیست؟

اگر بخواهیم تعریفی ساده از سرور داشته باشیم، می‌توان گفت سرور، کامپیوتری همواره دردسترس است که درخواست کاربران را در هر زمانی پاسخگوست و تمام سیستم‌های شبکه از این کامپیوتر فرمان می‌گیرند. اما سرور مجازی چه نوع سروری است؟ سرور مجازی یا همان VPS که مخفف Virtual Private Server است، به سروری اطلاق می‌شود که طی فرایند مجازی‌سازی شکل گرفته است. طی این فرایند، یک سرور فیزیکی به چندین سرور کوچک‌تر تقسیم می‌شود که هر یک به‌طور مستقل به فعالیت می‌پردازند. درواقع سروری را سرور مجازی می‌نامیم که منابع آن بین چندین کاربر تقسیم شده است یا به‌عبارتی‌دیگر، هر VPS، سهم ویژه‌ای از منابع سرور اصلی دارد. این منابع مواردی همچون حافظه و فضای دیسک را شامل می‌شوند.

انواع سرور مجازی

 • انواع سرورهای مجازی بر اساس چگونگی مدیریت سرور

سرور مجازی مدیریت‌شده: گاهی کاربران به دلیل سنگین و پربازدید بودن وب‌سایت خود و همچنین عدم تسلط کافی بر موضوع مدیریت سرور، ترجیح می‌دهند که از این نوع سرور مجازی استفاده کنند. در این نوع سرور مجازی، مدیریت سرور بر عهده متخصصان شرکت هاستینگ است. طبیعتا هزینه‌ای که کاربر برای این نوع سرور می‌پردازد، بیشتر از سرور مجازی مدیریت‎نشده است.

سرور مجازی مدیریت نشده: در این نوع پلن، کنترل و مدیریت سرور، کاملا بر عهده کاربر است.

 • انواع سرورهای مجازی بر اساس سیستم‌عامل مورداستفاده

سرور مجازی لینوکس: بهره‌گیری از یک نوع سخت‌افزار قدرتمند و توانایی اجرای اکثر برنامه‌ها، از مزیت‌های این نوع سرور مجازی است.

سرور مجازی ویندوز: این نوع سرور دارای سیستم‎عامل ویندوز است که سیستم‌عاملی نسبتا قدرتمند و البته بسیار محبوب در میان کاربران به‌حساب می‌آید.

سرور مجازی میکروتیک: سیستم‌عامل این نوع سرور بر پایه لینوکس و بیشتر مناسب افراد حرفه‌ای است.

 • انواع سرور مجازی بر اساس نوع مجازی‎ساز

Xen: این نوع مجاز‎ی‎ساز هم برای سرورهای مجازی لینوکس و هم سرورهای مجازی ویندوز، قابل استفاده است و به‌عنوان پرسرعت‌ترین نوع مجازی‎ساز شناخته می‌شود. البته این نوع مجازی‎ساز را می‌توان به‌صورت مستقیم و بدون وجود سیستم‌عامل نیز، بر روی سخت‌افزار نصب کرد.

Esxi: این نوع مجازی‎ساز را نیز می‌توان به‌طور مستقیم و بی‌واسطه بر روی سخت‌افزار نصب نمود.

OpenVZ: این مجازی‎ساز نیز جزو مجازی‎سازهای پرطرفدار محسوب می‌شود که دارای برخی مزیت‌های ویژه است. به‌عنوان‌مثال برای ایجاد سرور مجازی لینوکس با برخی سیستم‌های‎عامل خاص مانند centos، تنها از این نوع مجازی‎ساز می‌توان استفاده کرد.

 • انواع سرور مجازی بر اساس موقعیت جغرافیایی (داخل و یا خارج از ایران)

سرور مجازی خارجی: سروری است که امکان ارائه آن در داخل کشور ایران نیست. توجه داشته باشید که محل قرارگیری سرور نکته بسیار مهمی است. برای مثال اگر از برنامه‌هایی استفاده می‌کنید که تحت تحریم هستند یا بازدیدکنندگان وب‌سایت شما، اکثرا در کشورهای خارجی اقامت دارند، سرور مجازی خارجی، گزینه بهتری به نظر می‌رسد.

سرور مجازی داخلی: از مزیت‌های این نوع سرور نسبت به سرور مجازی خارجی می‌توان به قیمت پایین‌تر آن اشاره کرد.

سرورهای مجازی در چه نوع کسب‌وکارهایی، بیشترین بازدهی را خواهند داشت؟

در قسمت قبل در مورد انواع سرورهای مجازی و کاربرد برخی از آن‌ها، به‌طور مختصر صحبت کردیم اما به‌طورکلی سرورهای مجازی چه کاربردهایی دارند؟ و با توجه به ویژگی‌هایی که دارند، بیشتر مناسب چه نوع کسب‌وکارهایی هستند؟

یکی از مزایای مهم سرورهای مجازی نسبت به انواع دیگر سرورها، انعطاف‌پذیری بالای آن‌هاست، به‌طوری‌که به‌راحتی می‎توان آن‌ها را توسعه داد. از همین رو سرورهای مجازی، گزینه ایده آلی برای کسب‌وکارهایی هستند که به‌تازگی راه افتاده‌اند و درواقع در حال رشد و پیشرفت هستند. از طرفی سرعت‌ بالای این نوع سرور و بهره‌گیری از منابع مختلف باعث می‌شود که سرورهای مجازی در کسب‌وکارهایی که ترافیک بالا دارند نیز به‌خوبی پاسخگوی نیازهای ما باشند، ازجمله این نوع کسب‎وکارها می‌توان به فروشگاه‌های اینترنتی اشاره کرد.

مزیت مهم دیگر این نوع سرور، امنیت بالای آن است، ازآنجاکه این نوع سرورها، یک نوع سرور اشتراکی محسوب نمی‌شوند، امکان درز اطلاعات، بسیار پایین است، به همین جهت در کسب‌وکارهایی که اطلاعات، در بازار رقابتی نقش مهمی دارند، سرور مجازی بسیار مورداستفاده قرار می‎گیرد. همچنین با توجه به هزینه نسبتا پایین سرورهای مجازی، می‌توان این سرورها را گزینه‌ای مناسب برای کسب‌وکارهایی که دارای مشکل بودجه هستند، نامید.

سخن پایانی

کیفیت و قیمت هر سرور، مواردی هستند که صاحبان کسب‌وکار بایستی در هنگام خرید یک نوع سرور، موردتوجه قرار دهند و با توجه به ساختار و ویژگی‌های کسب‌وکار خود، بهترین توازن ممکن را بین این دو متغیر به وجود آورند و سپس به خرید بهترین گزینه اقدام کنند. موارد دیگری مانند امکان توسعه سرور، می‌توانند تا حدی در هنگام خرید، تعیین‌کننده باشند. با توجه به ویژگی‌های خاصی که سرورهای مجازی دارند، در بسیاری از کسب‌وکارها، گزینه مناسبی به نظر می‌رسند.

 

مشاهده بیشتر
۲۹ شهریور ۱۴۰۰
نقش سرور در افزایش رضایت مشتریان سرویس‌های اینترنتی

آیا تابه‌حال به این موضوع فکر کرده‌اید که وقتی شما کلیدواژه‌ای را در وب جستجو می‌کنید، چگونه با جستجوی یک موضوع در یک موتور جستجو به انبوه اطلاعات موجود در وب‌سایت‌های مختلف دسترسی پیدا می‌کنید؟ سرورها ازجمله سرور اختصاصی، سرور مجازی، سرور ابری، خدمات دهنده‌های همیشه بیداری هستند که برای شما که درواقع یک مشتری یا خدمات گیرنده هستید، امکان این دسترسی سریع را فراهم می‌آورند. در پاسخ به این سؤال که آیا سرورها در میزان رضایت‌مندی مشتریان سرویس‌های اینترنتی نقش دارند، باید گفت فرقی نمی‌کند که شما برای یافتن پاسخ چالش‌هایتان، یادگیری یا آموزش، سرگرمی و یا تجارت در بستر وب از سرورها خدمات می‌گیرید، زیرا در هر صورت به سرور متصل می‌شوید و در همین راستا به طور قطع برای همه شما امنیت، سرعت و کیفیت دسترسی به اینترنت مهم است.

 کدام فاکتورها در تأثیر سرور بر رضایتمندی مشتریان نقش دارند؟

۱- سرعت: در دنیای امروز با توجه به مشغله زیاد کاربران سرعت دانلود و آپلود برای بسیاری از کاربران اهمیت ویژه‌ای دارد؛ بنابراین هر چه سرعت یک سرور بیشتر باشد کاربر رضایت‌مندی بیشتری خواهد داشت. سرورهای مجازی و ابری با داشتن سرعت‌های مناسب قابل‌توجه مشتریان هستند. از طرفی برای مدیران وبسایت‌ها هم سرعت لود شدن صفحات وبسایت اهمیت زیادی دارد. چرا که تجربه کاربر را از بازدید از سایت ارتقا داده و می‌تواند روی بهبود رتبه وبسایت در موتورهای جستجو هم نتیجه مثبت داشته باشد.

۲-امنیت داده‌ها: امنیت داده‌ها و اطلاعات برای بسیاری از کاربران و به‌خصوص سازمان‌ها و نهادها از اهمیت زیادی برخوردار است. معمولاً کاربران برای امنیت بیشتر از سرورهای اختصاصی استفاده می‌کنند‌. در سرویس‌های اختصاصی تمامی منابع به‌صورت اختصاصی در اختیار یک کاربر قرار می‌گیرد و مشتریان کنترل جامعی بر سرور دارند. بنابراین مشخص است که میزان امنیت منابع هم در رضایت‌مندی مشتریان تأثیر به سزایی دارد.

۳- کیفیت: کیفیت برای کاربران سرورها معیارهای مختلفی دارد. مثلاً پهنای باند، قابلیت نصب انواع سیستم عامل، کیفیت لود شدن داده‌ها، قابلیت جابه‌جایی بین مجازی سازها در سرور مجازی و قیمت نهایی، نمونه‌هایی از معیارهای کیفی کاربران برای سرورها هستند؛ بنابراین می‌توان گفت کیفیت سرور در رضایت‌مندی مشتری اهمیت زیادی دارد.

رضایت‌مندی مشتریان در گرو انتخاب سرور مناسب

هر مشتری سرویس‌های اینترنت بر اساس نیاز خود اقدام به انتخاب سرور می‌کند. سرورهای مختلف ویژگی‌های متفاوتی دارند که اگر برحسب نیازهای اساسی مشتری خریداری شوند، میزان رضایت‌مندی کاربر بیشتر خواهد بود.

مثلاً سرور اختصاصی با داشتن قدرت پردازش بالا، دسترسی آسان و امنیت فوق‌العاده برای فایل‌های حجیم و پردازش‌های سنگین مناسب‌ترین گزینه است. در مقابل این سرورها نیازمند به مداخله فیزیکی هستند و مهاجرت بین سرورهای جدا به‌صورت فیزیکی در سرورهای اختصاصی بسیار زمان‌بر است.

نوع دیگر سرور، سرور مجازی است. سرور مجازی با داشتن سرعت بیشتر و قیمت کمتر نسبت به سرور اختصاصی و هم‌چنین انعطاف‌پذیری و امکان مهاجرت سریع طرفداران زیادی در بین مشتریان سرویس‌های اینترنتی دارد.

سرور ابری نیز نوع دیگری از سرورها است که در آن فضای سرور مجازی به‌جای سرور فیزیکی خدمات‌دهی را انجام می‌دهد. در سرورهای ابری کاربران فقط زمانی هزینه پرداخت می‌کنند که از منابع استفاده کنند. در میزبانی ابری زمانی که تقاضای بیشتری بر روی سرور قرار می‌گیرد، ظرفیت به طور خودکار افزایش پیدا می‌کند. سرور ابری از انعطاف‌پذیری بالایی برخوردار است و قیمت پایینی هم دارد.

مشاهده بیشتر
۲۹ شهریور ۱۴۰۰
سرورهای اختصاصی آنی

استفاده از سرور اختصاصی برای سایت‌های سنگین با تعداد کاربران زیاد بسیار مناسب است. شما می‌توانید با استفاده از این سرورها در زمان کمتری به مشتریان خود سرویس داده و سرعت سایت را بالا ببرید. اما مسئله مهم این است که این سرورها تنها برای صاحبان سایت‌های پرترافیک و پربازدید نیستند. همه توسعه‌دهندگان و صاحبان وب‌سایت‌ها می‌توانند از این سرورها برای بهبود امنیت و سرعت سایت خود استفاده کنند. اما مشکلی که معمولا در زمان خرید یا اجاره سرورها وجود دارد، زمان تحویل آن‌ها است. استفاده از سرورهای اختصاصی آنی راه‌حلی است که برای این مشکل ارائه شده است. در این مطلب قصد داریم درباره این سرورها و مزایای آن‌ها صحبت کنیم.

سرور اختصاصی آنی چیست؟

تفاوت اصلی بین سرورهای اختصاصی معمولی و سرورهای اختصاصی آنی در زمان تحویل آن‌ها است. درواقع شما سرورهای اختصاصی آنی را نیز برای سایت‌های انحصاری خود خریداری می‌کنید. این سرورها هم می‌توانند باعث افزایش سرعت و امنیت سایت شما شده و تجربه کاربری سایت را بهبود ببخشند. اما نکته مهم این است که این سرورها تقریبا بلافاصله پس از ثبت سفارش خرید یا اجاره سرور در دسترس خواهند بود. در سرورهای معمولی مدتی طول می‌کشد تا سرورها کانفیگ شده و اطلاعات سایت شما روی آن‌ها قرار بگیرد. اما در سرورهای آنی این مشکل وجود نداشته و زمان تحویل سرور بسیار کوتاه‌تر است.

مزیت‌های استفاده از سرورهای اختصاصی آنی

مهم‌ترین مزیت استفاده از این سرورها، کوتاه شدن زمان بالا آمدن سایت است. در دنیای امروز حتی یک ساعت درنگ در راه‌اندازی سایت می‌تواند شما را از رقیبانتان عقب بیندازد. بنابراین باید سایت خود را هرچه سریع‌تر بالا بیاورید. زمانی که سایت شما طراحی‌شده و مطالب موردنظر برای آن آماده شده‌اند، با استفاده از سرور اختصاصی آنی می‌توانید آن‌ها را هرچه سریع‌تر در اختیار کاربران قرار دهید. به‌این‌ترتیب دیگر معطل مسائلی نظیر کانفیگ سرور یا قرار دادن اطلاعات سایت بر روی آن نخواهید شد.

نکته دیگر اینکه این سرورها یک نوع سرور اختصاصی هستند. بنابراین مزیت‌های استفاده از سرورهای اختصاصی را نیز دارند. با استفاده از این سرورها هیچ‌چیز اشتراکی نیست و شما می‌توانید از همه ظرفیت سرور برای سایت خود استفاده کنید. بنابراین می‌توانید با افزایش سرعت سایت ترافیک بالاتری را جذب کنید. این موضوع به سئو سایت نیز کمک کرده و باعث افزایش رتبه آن نزد موتورهای جست‌وجو خواهد شد. علاوه بر این اختصاصی بودن فضای سرور امکان حمله به سایت شما را کمتر کرده و زمان‌های از دسترس خارج شدن آن را نیز کمتر می‌کند.

استفاده از سرورهای اختصاصی آنی برای چه کسانی مفید است؟

اگر در کسب‌وکار خود رقیبان قدرتمند زیادی دارید، توصیه می‌کنیم از سرور اختصاصی آنی استفاده کنید. این موضوع شما را زودتر به عرصه رقابت کشانده و درنتیجه سریع‌تر از سایرین در مسیر پیشرفت قدم خواهید گذاشت. اما اگر سرعت در راه‌اندازی سایت اهمیت چندانی برای شما ندارد، می‌توانید به سراغ سرورهای اختصاصی معمولی بروید. البته ازآنجایی‌که بیشتر، صاحبان کسب‌وکارهای بزرگ به سراغ سرور اختصاصی می‌روند، سرعت در راه‌اندازی سایت برای آن‌ها مهم خواهد بود. به همین دلیل خرید سرورهای اختصاصی آنی برای آن‌ها یک اولویت محسوب می‌شود.

هزینه سرور اختصاصی آنی

هزینه خرید یا اجاره سرورهای مختلف به عوامل متعددی وابسته است. سرعت سرور، ظرفیت، نوع CPU، ظرفیت حافظه رم، شیوه اتصال به اینترنت و… از عوامل موثر بر قیمت سرور اختصاصی است. علاوه بر این زمان بالا آمدن سایت بر روی سرور و در دسترس قرار گرفتن آن نیز از عوامل موثر بر قیمت سرورهای اختصاصی است. به همین دلیل قیمت سرور اختصاصی آنی بیشتر از انواع معمولی آن است.

نکته دیگر اینکه محل سرورهای اختصاصی آنی نیز بر قیمت آن‌ها موثر است. البته توجه کنید که تفاوت قیمت این سرورها و سرورهای معمولی به شرکت ارائه‌دهنده خدمات و شهر محل سکونت شما نیز وابسته است. بنابراین پیش از خرید سرور حتما از شرکت‌های معتبر قیمت گرفته و دودوتاچهارتا کنید. البته توجه کنید که این هزینه بیشتر می‌تواند یک سرمایه‌گذاری برای شما باشد که در آینده باعث بهبود وضعیت کسب‌وکار شما خواهد شد.

سخن پایانی

در نگاه اول می‌توان گفت که خرید سرور اختصاصی آنی تنها به نفع صاحبان سایت‌های بزرگ و پرترافیک است. اما اگر نگاه بلندمدت داشته باشید، متوجه مزیت‌های آن برای صاحبان کسب‌وکارها و سایت‌های کوچک نیز خواهید شد. چراکه این سایت‌ها در مسیر رشد قرار دارند و باید از همین‌الان به فکر زمانی که ترافیک سایت بالا می‌رود، باشید.

مشاهده بیشتر
۲۸ شهریور ۱۴۰۰
ویژگی‌های دیتاسنتر مناسب

با توجه به روند روزافزون تعداد کاربران اینترنت و حجم اطلاعات آپلود شده، سازمان‌ها و شرکت‌ها برای نگهداری سرورها با مشکل مواجه شدند. هزینه نگهداری سرورها با افزایش تعداد آن‌ها سخت‌تر شده بود و لزوم افزایش ظرفیت نیز از ملزومات به نظر می‌رسید. به‌این‌ترتیب، دیتاسنترها به وجود آمدند و علاوه بر افزایش و بهبود زیرساخت‌ها، هزینه نگه‌داری و تعمیرات را به‌طور چشمگیری کاهش دادند.

دیتاسنتر چیست؟

دیتاسنتر یا مرکز داده (Data Center)، مرکز و ساختمان نگهداری سرور و متشکل از رک‌ها و تجهیزات نگهداری از شبکه است. در دیتاسنترها شرایط و تجهیزات لازم برای محافظت مناسب، کاهش هزینه‌های نگهداری، اطمینان از عملکرد درست سرورها و تأمین امنیت آن‌ها مهیا می‌شود. یک مرکز داده متشکل از رک‌ها یا محفظه‌های نگهداری تجهیزات شبکه، سیستم خنک‌کننده، سنسور تشخیص دما، سقف و کف کاذب جهت مهیای شرایط مناسب نگهداری، لدرهای کابل، سیستم مانیتورینگ، ژنراتور و یو پی اس (UPS) جهت تأمین برق شبکه و سنسور و تجهیزات ضد حریق است.

ویژگی‌های دیتاسنتر خوب

 امنیت

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که یک مرکز داده مناسب باید داشته باشد، امنیت بالا در جهت حفظ اطلاعات و عملکرد صحیح منابع است. امنیت سرور باید از دو جهت تأمین شود؛ امنیت نرم‌افزاری و امنیت فیزیکی.

امنیت نرم‌افزاری: حفظ امنیت نرم‌افزاری شبکه با استفاده از به‌روزترین تنظیمات و فایروال‌ها تأمین می‌شود. در تأمین امنیت دیتاسنترها، ابرازهای مدیریتی به نظارت دقیق و مناسب دسترسی‌ها، سیستم هشدار و سنسورها، سرعت و اطمینان می‌بخشند. این مدیریت و نظارت می‌تواند از حمله هکرها، نفوذ عوامل بیرونی، باج افزارها و بدافزارها جلوگیری کند.

امنیت فیزیکی: امنیت به دو شکل اعمال می‌شود؛ محافظت از دسترسی‌های غیرمجاز و نگهداری شبکه از عوامل مخرب و آسیب‌زا. سرورها به‌صورت شبانه‌روزی فعال هستند و به همین دلیل، گرمای زیادی تولید می‌کنند. بنابراین، خنک‌کننده‌ها از آسیب حرارت ایجادشده به شبکه جلوگیری می‌کنند. سیستم مانیتورینگ همواره در حال بررسی شرایط دما، سیستم ضد حریق، میزان رطوبت، وضعیت برق شبکه، اطمینان از عدم نشتی گاز و آب و مواردی از این دسته است. این کنترل از راه دور می‌تواند روند بررسی وضعیت سرورها را بسیار راحت‌تر و دقیق‌تر کند.

امنیت باید از همه جهت تأمین شود و همان‌طور که بیان شد، این مسئله به شرایط نگهداری شبکه ختم نمی‌شود. دوربین‌های مداربسته ۳۶۰ درجه باقابلیت زوم بسیار قوی، سیستم کنترل تردد برای افراد مجاز و کارکنان و عدم وجود پنجره در محیط نگهداری سرورها ازجمله شرایط ایجادشده برای افزایش امنیت مرکز داده است. به‌منظور بررسی و کنترل مناسب، پرسنل با استفاده از رمز عبور و کارت پرسنل از ورودی‌ها عبور می‌کنند. در صورت حضور افرادی غیر از کادر پرسنل، همراه داشتن کارت VIP برای عبور آن‌ها لازم است. در بسیاری از دیتاسنترها، از تکنولوژی شناسایی پیشرفته‌تری مانند اسکن اثرانگشت و چشم و شناسایی چهره استفاده می‌شود.

تأمین برق

سرورها به‌صورت ۲۴ ساعته به برق نیاز دارند. به‌این‌ترتیب، دیتاسنتر مناسب باید زیرساخت مناسبی برای تأمین برق لازم داشته باشد و از هرگونه احتمال قطعی برق و اختلال در عملکرد شبکه جلوگیری کند. به این منظور، دیتاسنترها باید از یو پی اس (UPS) و ژنراتور برای ذخیره و تولید برق اضافی بهره‌مند باشند. بنابراین، برق موردنیاز سرورها می‌تواند برای بیش از ۴ ساعت به‌وسیله یو پی اس تأمین شود و در صورت تداوم قطعی، ژنراتور با تولید برق به داد باتری یو پی اس می‌رسد.

کیفیت و تداوم اتصال

اتصال به شبکه و انتقال اطلاعات باید به‌صورت متداوم و با سرعت بسیار بالایی برای کاربران مهیا باشد. اغلب دیتاسنترها به‌منظور افزایش سرعت انتقال اطلاعات، از کابل‌های نوری بهره می‌برند. بااین‌حال، برای حفظ تداوم اتصال و عملکرد مناسب باید همواره خرابی زیرساخت، نیاز به تعمیرات و قطعی‌های ناگهانی را نیز در نظر داشت. بنابراین، سیستم پشتیبان اتصال ماهواره‌ای به‌عنوان جایگزینی مناسب برای کابل‌های نوری در نظر گرفته‌شده است.

کادر فنی متخصص

همواره یک کادر متخصص و ماهر می‌تواند از هرگونه پیشامد منفی، قطعی‌های احتمالی و پایین آمدن سطح امنیت سرورها جلوگیری نماید. نیروی متخصص گرچه هزینه زیادی را برای شرکت‌ها ایجاد می‌کنند؛ اما استخدام آن‌ها، منافع بیشتری به همراه دارد و از هزینه‌های سنگین‌تر و خرابی‌های جبران‌ناپذیر جلوگیری می‌کند.

سخن پایانی

تمام مواردی که در بالا بیان شد، در کیفیت و هزینه خدمات شرکت‌ها تأثیر بسیار بالایی دارند. با توجه به آنچه در قسمت‌های بالا بیان کردیم، مناسب بودن یک دیتاسنتر باید از ابعاد مختلفی موردبررسی قرار گیرد. تجهیزات و نیروی انسانی یک مرکز داده مناسب می‌تواند امنیت اطلاعات، کیفیت عملکرد و سرعت لودینگ را کاملاً تحت تأثیر قرار دهد و آن‌ها را به بهترین سطح ممکن انتقال دهد. بنابراین، خدمات عالی می‌تواند ارزش هزینه پرداختی را نیز داشته باشد.

مشاهده بیشتر
۲۸ شهریور ۱۴۰۰
سهم دیتاسنترهای ایرانی از کل ترافیک

دیتاسنتر یا مرکز داده درواقع راه‌حلی بود که با افزایش کاربران اینترنت برای ارائه خدمات به برندهای تجاری حاضر در این فضا ارائه شد. دیتاسنترها با در دست داشتن اتصال پرسرعت اینترنت و سرورهای قدرتمند می‌توانند راه‌اندازی سرورهای وب را برای همه فراهم کنند. به‌این‌ترتیب بخشی از فضای سرورهای این مراکز در اختیار صاحبان وب‌سایت قرار گرفته و درنتیجه آن‌ها می‌توانند محتواهای خود را با مخاطب به اشتراک بگذارند. در این مقاله می‌خواهیم مختصری درباره دیتاسنترهای ایرانی صحبت کرده و سهم آن‌ها را از کل ترافیک موردبررسی قرار دهیم.

یک دیتاسنتر چه ویژگی‌هایی دارد؟

دیتاسنترها معمولا با هدف اجاره یا فروش سرور برای کاهش هزینه‌های اینترنت و افزایش سرعت و امنیت انتقال داده‌ها تاسیس می‌شوند. اگر دیتاسنتر از فیبر نوری استفاده کند، پهنای باند آن تا ۴ گیگابایت بر ثانیه افزایش پیدا می‌کند. همچنین هر دیتاسنتر می‌تواند بیش از ۱۰۰۰ سرور در اختیار داشته باشد. بسته به اینکه سرعت پردازنده، حافظه رم و اندازه هارددیسک چقدر باشد، هزینه اجاره سرور تعیین می‌شود. همچنین بسته به سیستم‌عامل سرور و سابقه دیتاسنتر، سهم این مرکز داده از ترافیک مشخص می‌گردد.

دیتاسنترها می‌توانند با ۱۲ روش مختلف به اینترنت متصل شوند. به‌این‌ترتیب اتصال آن‌ها به‌صورت مداوم برقرار بوده و وقفه‌ای در کار آن‌ها پیش نخواهد آمد. همچنین برای جلوگیری از بروز مشکلات ناشی از قطع برق یا حوادث غیرمترقبه، دیتاسنترها از سیستم‌های برق پشتیبان استفاده می‌کنند. ژنراتورهایی که در مراکز داده مورداستفاده قرار می‌گیرند، می‌توانند بار کاری زیادی را تحمل کنند. به‌این‌ترتیب در صورت قطع طولانی‌مدت برق و یا افزایش تعداد کامپیوترهای موجود در شبکه، اختلالی در خدمت‌رسانی به وجود نخواهد آمد.

دیتاسنترهای ایرانی

با توجه به توسعه استفاده از اینترنت و نیاز مداوم علم و فناوری به این ابزار قدرتمند، مراکز داده ایرانی برای خدمت‌رسانی در این زمینه به وجود آمدند. دیتاسنترهای ایرانی به دو دسته خصوصی و دولتی تقسیم می‌شوند و بیشتر آن‌ها در تهران قرار گرفته‌اند. زیرا در حال حاضر تجهیزات و زیرساخت‌های موجود در تهران نسبت به سایر شهرها بسیار پیشرفته‌تر و سطح بالاتر است.

مراکز داده در ایران مانند بیشتر کشورهای جهان با هدف تامین اینترنت برای کاربران ساخته شده‌اند. بااین‌حال برخی از دیتاسنترهای ایرانی وظیفه دارند که از اطلاعات مهم کاربران محافظت کنند. این نوع دیتاسنترها معمولا به مراکز داده بانکی مشهور هستند. تمامی اطلاعات مربوط به حساب‌های بانکی و تراکنش‌های انجام‌شده در بانک‌های مختلف در این مراکز داده نگهداری می‌شوند. دسته دیگری از دیتاسنترهای ایرانی نیز وظیفه دارند تا اطلاعات مربوط به وب‌سایت‌های ایرانی را در خود نگه دارند. این شیوه نگهداری از اطلاعات می‌تواند امنیت اطلاعات و داده‌ها را افزایش داده و همچنین سرعت بارگذاری اطلاعات را نیز تا حد زیادی بالا ببرد.

دیتاسنترهای بزرگی در ایران وجود دارند که دیتاسنتر مجهز صفرویک هم یکی از آن‌ها است.

یکی از مشکلات جدی بر سر راه دیتاسنترهای ایرانی، پهنای باند است. ازآنجاکه پهنای باند دیتاسنترها از کشورهای همسایه تامین می‌شود، نیاز به پرداخت هزینه زیادی در این قسمت است. اما در صفرویک تمام تلاش بر این است که بهترین کیفیت با پایین‌ترین هزینه در اختیار کاربران قرار بگیرد و رضایت آن‌ها جلب شود.

منظور از ترافیک چیست؟

میزان اینترنت مصرفی برای دانلود و آپلود فایل را ترافیک میگویند. ترافیک معمولا برحسب مگابایت محاسبه می‌شود. در حال حاضر ترافیک ایران در دو دسته نامحدود و حجمی طبقه‌بندی شده است. سرویس‌های حجمی سرویس‌هایی هستند که امکان استفاده از حجم مشخصی از اینترنت را در مدت‌زمان معین فراهم می‌کنند. بااین‌حال برخی از دیتاسنترها ترافیک نامحدود را ارائه می‌دهند.

سهم دیتاسنترهای ایرانی از ترافیک کل

طبق گفته مدیرعامل اپراتور همراه اول در حال حاضر حدود ۰.۱۵ درصد از ترافیک دیتای موبایل در اختیار ایران است. در دنیای امروز مقدار ترافیک دیتای موبایل در کل جهان چیزی در حدود ۴۰۰ هزار پتابایت برای یک سال برآورد شده است. از این میان حدود ۶۰۰ پتابایت آن به ایران تعلق دارد. اما این میزان از ترافیک برای داده موبایل واقعا کم است. زیرا در حال حاضر ایران حدود یک درصد از جمعیت جهان را به خود اختصاص داده است. درنتیجه این سهم باید چیزی در حدود ۱۷ برابر وضعیت کنونی باشد.

در حال حاضر بیشتر دیتاسنترها در ایران سرورهایی با ترافیک نامحدود را به مشتریان خود عرضه می‌کنند. این نوع سرورها معمولا مجازی بوده و به‌صورت مستقل ارائه می‌شوند. به‌این‌ترتیب دیگر نیازی به خرید ترافیک اضافه نخواهد بود و سرور شما هیچ‌گاه به دلیل مصرف زیاد ترافیک مسدود نخواهد شد. همچنین در حال حاضر بیشتر دیتاسنترهای ایرانی سهم ترافیک داخلی را نسبت به ترافیک خارجی افزایش داده‌اند. تا جایی که طبق گفته شورای عالی فضای مجازی این نسبت به‌صورت ۷۰ به ۳۰ تقسیم می‌شود. در این صورت حدود ۳۰ درصد از ترافیک شبکه به ظرفیت ارتباطی اختصاص خواهد یافت و ۷۰ درصد بقیه صرف خدمات مختلفی مانند دولت الکترونیک، حمل‌ونقل و بهداشت خواهد شد.

 

مشاهده بیشتر
۲۷ شهریور ۱۴۰۰
گران‌ترین سرورهای اختصاصی در مقابل ارزان‌ترین‌ها

سرور اختصاصی سروری است که منابع را به‌صورت کاملا اختصاصی در اختیار یک سایت قرار می‌دهد. سایت‌های بزرگ و پرترافیک و کسانی که امنیت سایت برایشان اهمیت دارد از این نوع سرورها استفاده می‌کنند. چراکه در سرور مجازی یا سرور ابری، معمولا منابع میان چند سایت به اشتراک گذاشته می‌شود. به همین دلیل ممکن است با افزایش ترافیک یک سایت سرعت سایت دیگر پایین آید و مشکلاتی نیز برای امنیت سایت‌ها ایجاد شود. با استفاده از سرور اختصاصی همه این مشکلات حل می‌شود. اما مسئله اینجا است که کدام سرور برای اهداف شما مناسب است؟ آیا باید سرور ارزان‌تر را انتخاب کنید یا گران‌تر؟ در این مقاله به این سوال پاسخ خواهیم داد.

عوامل موثر بر قیمت سرور اختصاصی

 • نوع پردازنده

همچون سرور مجازی و سرور ابری، پردازنده‌های مورداستفاده در سرور اختصاصی نیز بسیار متنوع است. اینکه کدام‌یک از پردازنده‌ها برای شما مناسب است کاملا بستگی به هدف شما دارد. معمولا پردازنده‌های قدرتمندتر برای سایت‌هایی که تعداد صفحات زیاد و ترافیک بالایی دارند استفاده می‌شوند. قدرت پردازنده‌ها بر اساس فرکانس کاری و تعداد هسته‌های آن‌ها تعیین می‌شود.

 

مشاهده بیشتر
۲۷ شهریور ۱۴۰۰
گران‌ترین سرورهای اختصاصی در مقابل ارزان‌ترین‌ها

سرور اختصاصی سروری است که منابع را به‌صورت کاملا اختصاصی در اختیار یک سایت قرار می‌دهد. سایت‌های بزرگ و پرترافیک و کسانی که امنیت سایت برایشان اهمیت دارد از این نوع سرورها استفاده می‌کنند. چراکه در سرور مجازی یا سرور ابری، معمولا منابع میان چند سایت به اشتراک گذاشته می‌شود. به همین دلیل ممکن است با افزایش ترافیک یک سایت سرعت سایت دیگر پایین آید و مشکلاتی نیز برای امنیت سایت‌ها ایجاد شود. با استفاده از سرور اختصاصی همه این مشکلات حل می‌شود. اما مسئله اینجا است که کدام سرور برای اهداف شما مناسب است؟ آیا باید سرور ارزان‌تر را انتخاب کنید یا گران‌تر؟ در این مقاله به این سوال پاسخ خواهیم داد.

عوامل موثر بر قیمت سرور اختصاصی

 • نوع پردازنده

همچون سرور مجازی و سرور ابری، پردازنده‌های مورداستفاده در سرور اختصاصی نیز بسیار متنوع است. اینکه کدام‌یک از پردازنده‌ها برای شما مناسب است کاملا بستگی به هدف شما دارد. معمولا پردازنده‌های قدرتمندتر برای سایت‌هایی که تعداد صفحات زیاد و ترافیک بالایی دارند استفاده می‌شوند. قدرت پردازنده‌ها بر اساس فرکانس کاری و تعداد هسته‌های آن‌ها تعیین می‌شود.

 • سیستم‌عامل

سیستم‌عامل مورداستفاده در سرور اختصاصی لینوکس یا ویندوز است. بسته به اینکه سایت شما با چه زبانی طراحی‌شده شما به سیستم‌عامل متفاوتی نیاز دارید. ازآنجایی‌که لینوکس یک سیستم‌عامل متن‌باز است، معمولا قیمت سرورهای لینوکسی کمتر است.

 • نوع و ظرفیت حافظه رم

این عامل تاثیر زیادی در سرعت مدیریت فایل‌ها توسط سرور دارد. درواقع ظرفیت بیشتر حافظه رم باعث می‌شود که سرور بتواند برنامه‌ها یا صفحات بیشتری را به‌صورت هم‌زمان مدیریت کرده و کارها را سریع‌تر انجام دهد. به‌علاوه نوع حافظه رم یعنی DDR3 یا DDR4 بودن آن نیز در قیمت و سرعت سرور موثر است. DDR4 تکنولوژی ساخت جدیدتری داشته و به همین دلیل گران‌تر خواهد بود.

 • نوع و ظرفیت هارد

ظرفیت هارد سرور تعیین می‌کند که شما چقدر اطلاعات می‌توانید بر روی آن ذخیره کنید. بدون شک فضای ذخیره‌سازی سرورها بین‌هایت نیست. پس باید بسته به تعداد صفحات سایت و حجم هریک هارد مناسب را انتخاب کنید. به‌علاوه باید به HDD یا SSD بودن هارد نیز توجه کنید. معمولا هاردهای SSD سرعت بالاتری دارند.

 • پهنای باند

پهنای باند تعیین می‌کند که چه تعدادی از درخواست‌ها در یک زمان به سرور ارسال‌شده و پاسخ داده می‌شوند. هرچه پهنای باند سرور بالاتر باشد سرعت آن بیشتر خواهد بود. بنابراین اگر سایتی پرترافیک دارید یا در آینده ترافیک سایتتان بالا خواهد رفت بهتر است از همین‌الان یک سرور اختصاصی با پهنای باند بالا خریداری کنید.

 • امکانات سرور

منظور از امکانات سرور گزینه‌های موجود در منوی کنترل پنل سرور و شیوه مدیریت آن است. بسته به اینکه چه ابزارهایی برای مدیریت سرور در نظر گرفته‌شده و شیوه مدیریتی آن به چه صورت است قیمت سرور اختصاصی متفاوت خواهد بود.

کدام سرور ارزان‌تر است؟

با توجه به عوامل موثر بر روی قیمت سرور اختصاصی، می‌توان گفت که ارزان‌ترین سرورهای اختصاصی سرورهایی هستند که امکانات کمی داشته و سخت‌افزار چندان قدرتمندی ندارند. اگر در شروع کار هستید و هزینه برایتان بسیار اهمیت دارد، می‌توانید به سراغ سرورهایی با پردازنده‌های ضعیف‌تر و ظرفیت رم کمتر بروید. همچنین می‌توانید هارد و پهنای باند حداقلی را برای سرور خود انتخاب کنید. البته توجه کنید که در صورت انجام این کار، در آینده باید برای ارتقای سرور نیز هزینه کنید. بنابراین بهتر است با مشورت با یک متخصص سرور اختصاصی با ویژگی‌های میانه خریداری کنید که تا چند سال نیازی به تعویض آن نداشته باشید.

نکته دیگر اینکه اگر قصد دارید هزینه‌های خود را کمتر کنید می‌توانید یک سرور اختصاصی اجاره کنید. این موضوع می‌تواند برای شروع کار گزینه بسیار مناسبی باشد. اما برای امنیت بیشتر بهتر است که در آینده سرور را خریداری کنید. استفاده از خدمات سرور ابری اختصاصی نیز می‌تواند کمک‌کننده باشد. با این خدمات شما می‌توانید امکانات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری را بر اساس نیازتان خریداری کنید و در آینده آن‌ها را ارتقا دهید.

گران‌ترین سرور اختصاصی کدام است؟

سروری که از به‌روزترین امکانات و تجهیزات در آن استفاده شده باشد گران‌ترین سرور خواهد بود. تعداد هسته‌های بیشتر CPU، ظرفیت رم و هارد بیشتر، وجود رم DDR4 و بالاتر و هارد SSD، پهنای باند بالاتر و امکانات پیشرفته‌تر باعث گران شدن سرور اختصاصی می‌شود.

سخن پایانی

در زمان خرید سرور اختصاصی باید همه اهداف خود را تعیین کنید تا با توجه به آن‌ها بهترین گزینه را انتخاب کنید. توجه کنید که سرور باید تا چند سال آینده پاسخگوی نیازهای شما بوده و قابلیت ارتقا هم داشته باشد. از طرف دیگر قدیمی شدن سخت‌افزارهای مورداستفاده در سرور باعث کند شدن آن می‌شود. بنابراین پرداخت هزینه‌های گزاف برای به‌روزترین سرورها نمی‌تواند برای صاحبان سایت‌های تازه‌کار یا معمولی مناسب باشد. اما مدیران سایت‌های پرطرفدار و پرترافیک باید همواره سرورهای خود را به‌روز نگه دارند.

مشاهده بیشتر
۲۶ شهریور ۱۴۰۰
۱ ۲ ۳ ۳۴