تلفن دفتر مرکزی: 02148650 - 02191010101
منو

مجله صفر ویک

شما در مجله صفرویک میتوانید تمام اطلاعات خود را در زمینه خدمات اینترنت و انواع سرویس ها به دست بیاورید و از اخبار روز صفرویکی مطلع شوید.

جدیدترین ماژول RFFE کوالکام برای 5G و وای‌فای 7 در دستگاه‌های نسل بعد
جدیدترین ماژول RFFE کوالکام برای 5G و وای‌فای 7 در دستگاه‌های نسل بعد

برای کوالکام، واضح است که دیگر فقط به تلفن ها مربوط نمی شود. این شرکت امروز ماژول‌های جدید RF Front-End (RFFE) را معرفی کرد که برای بلوتوث، Wi-Fi 6E و استاندارد نسل بعدی Wi-Fi 7 طراحی شده‌اند. ماژول‌ها برای مجموعه‌ای از بخش‌های دستگاه فراتر از گوشی‌های هوشمند، از جمله خودرو، XR، رایانه‌های شخصی، پوشیدنی‌ها، پهنای باند تلفن همراه، اینترنت اشیا و موارد دیگر طراحی شده‌اند. در ادامه به بررسی جدیدترین ماژول RFFE کوالکام برای 5G و وای‌فای 7 در دستگاه‌های نسل بعد می پردازیم.

جزئیات جدیدترین ماژول RFFE کوالکام برای 5G و وای‌فای 7

در سال مالی 2021، کوالکام به مقام شماره 1 درآمد RFFE برای گوشی ها دست یافت. به گفته کریستین بلاک، معاون ارشد و مدیر کل RFFE در Qualcomm آلمان، اکنون هدف آن این است که شماره 1 جهانی برای همه این بخش‌های تجاری باشد که جدیدترین ماژول RFFE کوالکام برای 5G و وای‌فای 7 نیز جزئی از همین پلن است.

او طی یک نشست خبری گفت که در خودرو، طراحی خط لوله در حال حاضر عالی به نظر می رسد، اما این شرکت فاش نمی کند که با کدام خودروسازان یا مدل ها سروکار دارد. کوالکام نشان می‌دهد که آماده پشتیبانی از Wi-Fi در فرکانس ۶ گیگاهرتز است.

ماژول‌های Wi-Fi front end اجزای RF یکپارچه هستند که به تقویت و مسیریابی سیگنال‌ها بین سیستم Wi-Fi روی یک تراشه (SoC) و آنتن کمک می‌کنند. این قطعات معمولاً از تقویت کننده های قدرت، تقویت کننده های کم نویز، فیلترها و سوئیچ های بسته بندی شده در یک ماژول تشکیل شده اند. طبق یک پست وبلاگ، یک دستگاه پایانی معمولاً شامل یک ماژول جلویی برای فرکانس‌های Wi-Fi و بلوتوث 2.4 گیگاهرتز و همچنین Wi-Fi 5-7 گیگاهرتز است.

جزئیات جدیدترین ماژول RFFE کوالکام برای 5G و وای‌فای 7

جزئیات جدیدترین ماژول RFFE کوالکام

آینده ماژول RFFE چگونه است؟

به گفته این شرکت، ماژول‌های جدیدی که امروز معرفی شدند دارای قابلیت‌های همزیستی 5G/Wi-Fi هستند که مکمل فیلترهای UltraBAW کوالکام است تا امکان همزمانی 5G/Wi-Fi را فراهم کند و عملکرد بی‌سیم را در دستگاه‌های سلولی افزایش دهد.

چشم انداز پیچیده به طور رو به رشد ماژول RFFE کوالکام برای 5G و وای فای 7

درباره چشم انداز جدیدترین ماژول RFFE کوالکام برای 5G و وای‌فای 7 باید گفت که دیوید مک کوئین، تحلیلگر ABI Research در یادداشتی تحقیقاتی گفت: گسترش Wi-Fi به باند 6 گیگاهرتز و ظهور استاندارد جدید Wi-Fi 7 باعث پیچیدگی و چالش های بی سابقه فناوری در نحوه طراحی و اجرای رادیو شده است. او گفت، چالش‌ها بسیار شبیه به چالش‌هایی هستند که در زمان مهاجرت صنعت به LTE Advanced Pro و 5G، که بسیاری از تولیدکنندگان گوشی‌های هوشمند را وادار کرد تا طراحی سیستم RF خود را به کوالکام واگذار کنند.

او گفت: «به روشی مشابه، ایجاد مودم‌های Wi-Fi با کارایی بالا برای متمایز شدن در بازار Wi-Fi 7 کافی نخواهد بود، اگر این طرح با طراحی‌های رادیویی قوی با استفاده از اجزای پیشرفته RFFE هماهنگ نباشد. اینجاست که آخرین پیشنهادات کوالکام با تکیه بر تخصص و دانش منحصربه‌فرد این شرکت از طریق ارائه راه‌حل‌های اتصال سلولی انتها به انتها از آنتن تا مودم، به تسکین کامل می‌رسند. با این Wi-Fi FEM های جدید، Qualcomm خود را در موقعیتی عالی قرار داده است تا از این تخصص در چشم انداز فناوری Wi-Fi پیچیده استفاده کند، تا فرصت های جدید بازار را فراتر از تلفن های هوشمند ارائه دهد و از اتصال Wi-Fi و سلولی در چندین بازار پشتیبانی کند. ”

ماژول های جلویی جدید در حال حاضر در حال نمونه گیری برای مشتریان هستند. پیش بینی می شود دستگاه های تجاری با راه حل های جدید تا نیمه دوم سال جاری راه اندازی شوند.

۰۶ تیر ۱۴۰۱
راهنمای انتخاب روتر برای کسب وکارهای کوچک
راهنمای انتخاب روتر برای کسب وکارهای کوچک

آیا هنوز برای انتخاب روتر تجاری مناسب در تلاش هستید؟ طبیعی است که گیج شوید فرآیند انتخاب یک روتر سازمانی به سادگی خرید یک روتر خانگی نیست و صرفاً اتکا به رتبه بندی روترهای آنلاین یا فروش فروشگاه ها دیگر به شما کمکی نمی کند. پوشش، تعداد اتصالات، سرعت و امنیت VPN همه ملاحظاتی برای روترهای تجاری هستند. برای افراد غیر متخصص، این کلمات ممکن است پیچیده به نظر برسد. نگران نباشید، راهنمای انتخاب روتر برای کسب وکارهای کوچک به شما کمک می کند تا از خرید مناسب ترین روتر اطمینان حاصل کنید.

هشت نکته در راهنمای انتخاب روتر برای کسب وکارهای کوچک

در ادامه به بررسی 8 نکته در رابطه با انتخاب روتر برای کسب وکارهای کوچک می پردازیم که عبارتند از:

1-تعداد روترهای لازم برای کسب و کار

یک دفتر کوچک با چندین کامپیوتر نیازی به داشتن روتر بی سیم ندارد که اگر قصد دارید تجارت خود را گسترش دهید و از رایانه های بیشتری در آینده نزدیک استفاده کنید، می تواند انتخاب بهتری باشد.

2-نوع دیواره ها در محیط کار از موارد تاثیر گذار در انتخاب روتر برای کسب وکارهای کوچک

وقتی دفتر شما دارای دیوارها و فلزات، آینه ها، بتن و سایر مصالح ساختمانی است که مانع از انتشار سیگنال های بی سیم می شود، شاید یک روتر بی سیم برای شرکت شما مناسب نباشد. البته، در مقایسه با روترهای سیمی، شبکه‌های بی‌سیم می‌توانند احساس راحتی بیشتری به کارمندان بدهند. اگر رئیسی هستید که به ایده‌های کارمندان توجه می‌کنید، تغییر به روتر بی‌سیم باعث احترام بیشتر شما می‌شود.

3-تعداد پهنای باند روتر

برخلاف روترهای تک باند که یک باند 2.4 گیگاهرتز را ارائه می کنند، پشتیبانی از دو باند هر دو باند 2.4 گیگاهرتز و 5.0 گیگاهرتز را ارائه می دهد. این امکان را به شما می دهد تا ترافیک را جدا کنید و از ازدحام غیر ضروری جلوگیری کنید. همچنین روترهای سه بانده ای وجود دارند که یک باند 2.4 گیگاهرتزی و دو باند 5.0 گیگاهرتزی را ترکیب می کنند، اما اگر کسب و کاری با حدود ده کارمند اداره می کنید (لطفاً اعداد اتصال را در نظر بگیرید)، به سراغ دو باند بروید.

با این حال، روتر سه باند دارای مزایایی است که دو روتر باند دیگر از دستیابی به آن ناتوان هستند: حتی اگر دستگاه های زیادی به شبکه متصل باشند، تأثیر کمی بر سرعت شبکه خواهد داشت. می توانید هر باند را به دستگاه هایی در خانه یا محل کار اختصاص دهید و بر اساس باندهای بیشتر با تداخل کمتری مواجه شوید. روتر سه باند برای کاربران قدرتمند در آینده محافظت می کند. در نهایت، تصمیم بگیرید که آیا نیاز به استفاده از آن بر اساس اندازه کسب و کار خود دارید یا خیر.

4-تعداد پورت های LAN و WAN از مهم ترین موارد در انتخاب روتر برای کسب وکارهای کوچک

پورت WAN (شبکه گسترده) برای دسترسی به اینترنت از طریق اتصال با مودم یا پهنای باند بی سیم به همه روترهای متصل استفاده می شود. پورت های LAN روترها را به همه دستگاه های دیگر متصل می کنند و شبکه IP یکسانی را به اشتراک می گذارند. به طور معمول، یک روتر معمولی فقط یک پورت WAN و چهار پورت LAN دارد. با این حال، داشتن تنها یک پورت WAN در یک شبکه سازمانی انتخاب عاقلانه ای نیست. اگر مشکلی در آن پورت وجود داشته باشد، هر کامپیوتری در شبکه سازمانی قادر به دسترسی به اینترنت نخواهد بود و در نتیجه باعث خرابی و حتی خرابی شرکت می شود. این دلیل اصلی توصیه دو پورت WAN است.

علاوه بر این، دو پورت WAN به شما این امکان را می دهد که در صورت قطع شدن ارائه دهنده اینترنت، یک کارت 4G اضافه کنید، که همچنین می تواند به شرکت شما در استفاده از دو شبکه مجزا کمک کند. شما نمی‌توانید کیفیت شبکه یا محصول خود را پیش‌بینی کنید، اما می‌توانید یک پلن B داشته باشید. چه درگاه WAN باشد یا پورت LAN، یک قانون را در نظر داشته باشید: هرچه تعداد پورت‌های بیشتری داشته باشید، کانال‌های شبکه شرکت شما انعطاف‌پذیرتر خواهند بود. با این حال، تعداد پورت های خاص باید بر اساس اندازه شرکت در نظر گرفته شود تا از هزینه های اضافی جلوگیری شود.

 • پورت WAN (شبکه گسترده) برای دسترسی به اینترنت از طریق اتصال با مودم یا پهنای باند بی سیم به همه روترهای متصل استفاده می شود.
 • پورت های LAN (شبکه محلی) روترها را به همه دستگاه های دیگر متصل می کنند و شبکه IP یکسانی را به اشتراک می گذارند.

به طور معمول، یک روتر معمولی فقط یک پورت WAN و چهار پورت LAN دارد. با این حال، داشتن تنها یک پورت WAN در یک شبکه سازمانی انتخاب عاقلانه ای نیست. اگر مشکلی در آن پورت وجود داشته باشد، هر کامپیوتری در شبکه سازمانی قادر به دسترسی به اینترنت نخواهد بود و در نتیجه باعث خرابی و حتی خرابی شرکت می شود.

درگاه‌های دوگانه WAN توصیه می‌شوند که به شما امکان می‌دهند در صورت قطع شدن ارائه‌دهنده اینترنت، یک کارت 4G اضافه کنید، که همچنین می‌تواند به شرکت شما در استفاده از دو شبکه جداگانه کمک کند. شما نمی‌توانید کیفیت شبکه یا محصول خود را پیش‌بینی کنید، اما می‌توانید یک پلن B داشته باشید. چه درگاه WAN باشد یا پورت LAN، یک قانون را در نظر داشته باشید: هرچه تعداد پورت‌های بیشتری داشته باشید، کانال‌های شبکه شرکت شما انعطاف‌پذیرتر خواهند بود. با این حال، تعداد پورت های خاص باید بر اساس اندازه شرکت در نظر گرفته شود تا از هزینه های اضافی جلوگیری شود. از این رو لازم است تا انتخاب روتر برای کسب وکارهای کوچک به تعداد پورت ها توجه نمایید. همچنین جهت اطلاعات بیشتر نیز می توانید مقاله تفاوت پورت LAN و WAN را مطالعه نمایید.

5-سرعت از موارد مهم در انتخاب روتر برای کسب وکارهای کوچک

سرعت نقش مهمی در انتخاب روتر برای کسب وکارهای کوچک دارد. حتی در همان شبکه IP، سرعت بی سیم ممکن است بسته به مدل روتر بسیار متفاوت باشد. این امر تا حد زیادی بر سرعت رایانه های موجود در شبکه سازمانی تأثیر می گذارد. برای کارآمدتر، بهتر است روتری خریداری کنید که از آخرین استانداردها مانند پروتکل 802.11ac پشتیبانی کند. و فناوری جدیدتر نسخه 802.11ax را پیاده سازی می کند که سرعت بیشتر و دامنه وسیع تری را به ارمغان می آورد.

6-کیفیت و کارایی بالایی روتر

اکثر روترها یک ویژگی کیفیت خدمات ارائه می دهند که به شما امکان می دهد ترافیک شبکه را اولویت بندی کنید، که می تواند عملکرد کلی یک سرویس شبکه را تغییر دهد. به عنوان مثال، شما حدود به ترافیک صوتی و تصویری (مانند تماس های VOIP یا اسکایپ) زیرا تأخیر شبکه آنها از مرور وب و شبکه های اجتماعی حساس تر است. مثال دیگر اولویت دادن به یک دستگاه خاص نسبت به سایر دستگاه ها یا دادن اولویت کمتر به دسترسی بازدیدکنندگان است. این تابع کارایی کاری گروه های کاری مختلف در شرکت را از منظر استفاده معقول از منابع بهبود می بخشد.

7-قابلیت مدیریت از مهم ترین موارد در راهنمای انتخاب روتر برای کسب وکارهای کوچک

هنگامی که یک کسب و کار موفق را اداره می کنید، نمی خواهید کارکنان خود را در حال چک کردن حساب های اجتماعی خصوصی خود در ساعات کاری ببینید، که اغلب می تواند تأثیر منفی بر کار داشته باشد. از سوی دیگر، اگر نگران این احتمال هستید که کارمندی به‌طور ناخواسته نرم‌افزار مخربی را دانلود کند که می‌تواند به شبکه تجاری آسیب برساند، باید به فکر خرید روتر با گزینه فیلتر محتوا باشید. علاوه بر این، روتری که انتخاب می‌کنید باید دارای عملکرد Backend باشد. با اختصاص پهنای باند و دسترسی به شبکه، به بازدیدکنندگان این امکان را می دهد که به طور ایمن و بدون نگرانی در مورد حفظ حریم خصوصی به شبکه دسترسی داشته باشند.

8- در نظر گرفتن امنیت بالای روتر

یکی از موارد مهم در انتخاب روتر برای کسب وکارهای کوچک امنیت است. امنیت پایه و اساس تمام شبکه های سازمانی است. وقتی صحبت از امنیت به میان می آید، لازم است تا اقدامات و تدابیر لازم را برای جلوگیری از هک شدن و حملات سایبری در نظر بگیرید تا از سرقت اطلاعات جلوگیری شود.

سخن پایانی

یک روتر تجاری کوچک می تواند مزایایی را برای دفتر شما به ارمغان بیاورد که روتر خانگی نمی تواند. با این حال، باید در نظر بگیرید که کدام یک از روترهای تجاری مختلف برای نیازهای شما مناسب‌تر است. اگر به حریم خصوصی و امنیت شرکت اهمیت می دهید، یک روتر خوب قطعا سرمایه گذاری خوبی است. تنها با چند دقیقه راه اندازی، می توانید یک لایه امنیتی اضافی برای شرکت خود دریافت کنید. تمامی فاکتورهای ذکر شده در مقاله ضروری است و شما می توانید بر اساس قیمت پس از رعایت هشت مورد فوق تصمیم به خرید یا عدم خرید بگیرید.

سوالات متداول انتخاب روتر برای کسب وکارهای کوچک

 1. تفاوت روتر و مودم چیست؟
  مودم و روتر تفاوت های نظیر تعداد کاربر، اندازه ناحیه پوشش دهی و … دارند که به طور کامل می توانید در مقاله تفاوت مودم و روتر مطالعه نمایید.
 2. چگونه می توان امنیت روتر را بالا برد؟
  با استفاده از مواردی نظیر فایروال ها می توان امنیت روتر را تا حد زیادی افزایش داد.
 3. فرکانس 2.4 با 5 گیگاهرتزی چه تفاوتی دارد؟
  از این تفاوت ها می توان به منطقه نفوذ، نوع پوشش ناحیه و … اشاره کرد که به طور کامل می توانید در مقاله تفاوت فرکانس 2.4 با 5 گیگاهرتزی مطالعه نمایید.
۰۴ تیر ۱۴۰۱
پکت لاس چیست؟

‌‌یکی از مفاهیم پرکاربرد که گیمرها نیز با آن بسیار سروکار دارند؛ پکت لاس است. اما پکت لاس چیست؟ در ادامه به بررسی مفهوم کلی Packet Loss می پردازیم. با ما همراه باشید.

منظور از پکت لاس چیست؟

هنگام دسترسی به اینترنت یا هر شبکه ای، واحدهای کوچکی از داده به نام بسته ارسال و دریافت می شود. هنگامی که یک یا چند مورد از این بسته ها نتوانند به مقصد مورد نظر خود برسند، به آن از پکت لاس می گویند. برای کاربران، packet loss خود را به شکل اختلال در شبکه، خدمات کند و حتی از دست دادن کامل اتصال شبکه نشان می دهد. هر برنامه ای می تواند با از دست دادن بسته مختل شود، اما احتمالاً قربانیان برنامه هایی هستند که به پردازش بسته های بلادرنگ متکی هستند، مانند برنامه های ویدئویی، صوتی و بازی.

شبکه کسب و کار امروزی پایه و اساس عملکرد تجاری است. وقتی شبکه مشکلات عملکردی را تجربه می کند، در نهایت این کسب و کار است که آسیب می بیند. عملکرد شبکه می تواند تحت تأثیر تعدادی از مشکلات عملیاتی قرار گیرد و از دست دادن بسته ها یکی از رایج ترین آنها است. اما، پکت لاس چیست؟ ، چگونه ایجاد می شود و چه کاری می توانید برای جلوگیری از آن انجام دهید و اطمینان حاصل کنید که شبکه شما به بهترین شکل خود به کار خود ادامه می دهد؟

دلایل بالا رفتن پکت لاس

از دست دادن بسته می تواند به دلیل تعدادی از مشکلات ایجاد شود، اما رایج ترین آنها عبارتند از:

ازدحام سرور

تراکم شبکه، همانطور که از نامش پیداست، زمانی رخ می دهد که یک شبکه با ترافیک شلوغ شده و به حداکثر ظرفیت برسد. بسته ها باید منتظر نوبت خود باشند تا تحویل داده شوند، اما اگر اتصال به حدی عقب بیفتد که نتواند بسته های دیگری را ذخیره کند، به سادگی دور انداخته می شوند یا نادیده گرفته می شوند تا شبکه بتواند به آن برسد. خبر خوب این است که برنامه‌های کاربردی امروزی می‌توانند با ارسال مجدد داده‌ها به صورت خودکار یا کاهش سرعت انتقال، بسته‌های دور ریخته شده را به خوبی مدیریت کنند.

اشکالات نرم افزاری از دلایل بالا رفتن پکت لاس

اشکالات نرم افزاری یکی دیگر از دلایل رایج از دست دادن بسته است. اگر تست دقیق انجام نشده باشد یا اشکالات به دنبال به روز رسانی نرم افزار معرفی شده باشد، این می تواند منجر به رفتار ناخواسته یا غیرمنتظره شبکه شود. گاهی اوقات راه‌اندازی مجدد می‌تواند این مشکلات را حل کند، اما اغلب نرم‌افزار نیاز به آپدیت یا وصله دارد.

مشکلات سخت افزار شبکه

ارتباط مشکلات سخت افزار شبکه با پکت لاس چیست؟ سخت افزار شبکه معیوب یا قدیمی مانند فایروال ها، سوئیچ های شبکه و روترها می توانند ترافیک شبکه را به میزان قابل توجهی کاهش دهند. همانطور که یک شرکت رشد می کند و شروع به تجربه تاخیر، از دست دادن بسته ها و کاهش کل اتصال می کند، این سخت افزار باید اصلاح و به روز شود تا بتواند توان عملیاتی رو به رشد را مدیریت کند.

ارتباط مشکلات امنیتی با پکت لاس

علاوه بر مشکلات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری یکی از مشکلات دیگر مشکلات امنیتی است. اما ارتباط مشکلات امنیتی با پکت لاس چیست؟ ، از دست دادن بسته‌ها نیز می‌تواند ناشی از نقص امنیتی باشد. یکی از این حملات که در سال‌های اخیر در بین مجرمان سایبری محبوب شده است، حمله بسته‌بندی است. در طول یک حمله، یک کاربر مخرب کنترل یک روتر را در دست می گیرد و دستوراتی را ارسال می کند که بسته ها را به جریان داده می اندازد. اگر ناگهان متوجه نرخ بالای packet loss در سراسر شبکه خود شدید، ممکن است یک حمله سایبری در حال انجام باشد.

چگونه از پکت لاس جلوگیری کنیم

راه‌های مختلفی برای حل مشکلات از دست دادن بسته‌ها وجود دارد و راه‌حلی که انتخاب می‌کنید به دلیل خاص از دست دادن بسته بستگی دارد. در مواردی که سخت‌افزار مقصر است، معمولاً باید سخت‌افزار با وسایل جدیدی جایگزین شود که قادر به مقابله با حداکثر توان هستند. اگر ازدحام شبکه دلیل آن باشد، شما چندین گزینه در اختیار دارید. افزایش پهنای باند پیوند شما می تواند به کاهش ازدحام کمک کند. همچنین استفاده از شرکت های ارائه دهنده اینترنت معتبر می تاند به شما در زمینه کاهش درصد پکت لاس و به صفر رساندن آن کمک کند. با خرید اینترنت از صفرویک می توانید از اینترنت پرسرعت، پایدار و با کیفیت بهره مند شوید. جهت اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی مفهوم و پاسخ پرسش پکت لاس چیست؟ پرداخته شد تا با توجه به آن بتوانید از بروز آن جلوگیری نمایید و همچنین کیفیت اینترنت خود را افزایش دهید.

سوالات متداول پکت لاس چیست؟

 1. پکت لاس چه تاثیری در تجربه بازی های آنلاین دارد؟
  با پکت لاس، نمی توانید به طور موثر بازی کنید و با اختلالات اینترنت روبرو خواهید شد که در نتیجه آن پدیده لگ را تجربه می کنید.
 2. آیا در صورت بالارفتن پکت لاس پینگ هم بالا می رود؟
  خیر، ممکن است پکت لاس شما بالا رود و همچنان پینگ پایینی داشته باشید.
 3. حمله سایبری چیست؟
  حمله سایبری دسته ای از حملات هستند که می توانند اینترنت شما را با مشکل مواجه نمایند دو نوع از این حمله ها DOS و DDOS هستند که جهت اطلاعات بیشتر می توانید مقاله تفاوت DOS و DDOS را مطالعه نمایید.
۰۱ تیر ۱۴۰۱
بازنشستگی اینترنت اکسپلورر
بازنشستگی اینترنت اکسپلورر

اینترنت اکسپلورر مایکروسافت که زمانی بر جنگ مرورگرها تسلط داشت، اکنون در حال بازنشستگی فناوری است. در ادامه به بررسی جزئی تر خبر بازنشستگی اینترنت اکسپلورر می پردازیم. با ما همراه باشید.

جزئیات بازنشستگی اینترنت اکسپلورر (Internet Explorer)

پس از 27 سال با انتشار خبر بازنشستگی اینترنت اکسپلورر، مایکروسافت قرار است. اینترنت اکسپلورر را برای همیشه با مرورگر مایکروسافت اج جایگزین می کند که ادعا می کند سریعتر و ایمن تر است. در طول سال‌ها، اینترنت اکسپلورر کانون بررسی‌های زیادی بر روی نقص‌های امنیتی بوده است.

برای وب‌سایت‌ها و برنامه‌های قدیمی‌تر که به اینترنت اکسپلورر متکی هستند، یا برای هرکسی که به دلایلی می‌خواهد از مرورگر قدیمی استفاده کند، مایکروسافت اج یک «حالت اینترنت اکسپلورر» خواهد داشت.برنامه اینترنت اکسپلورر (Internet Explorer) اکنون به مایکروسافت اج هدایت می‌شود، که مایکروسافت در توضیح خود می‌گوید «تجربه مرور سریع‌تر، ایمن‌تر و مدرن‌تر از اینترنت اکسپلورر است».

تلاش برای باز کردن یک وب سایت در اینترنت اکسپلورر این پیام را نشان می دهد: “وبسایتی که می خواستید باز کنید در اینترنت اکسپلورر کار نمی کند، بنابراین به مایکروسافت اج هدایت شده اید”.

آیا قبلا نیز درباره بازنشستگی Internet Explorer صحبت شده بود؟

کاربران می توانند موارد دلخواه، اولویت ها و سایر داده های مرور خود را پس از بازنشستگی Internet Explorer به Microsoft Edge وارد کنند.

این مرورگری بوده است که کاربران دوست داشتند از آن متنفر باشند، و بسیاری از پاسخ‌ها در رسانه‌های اجتماعی منعکس کننده آن است، در روزی که می‌توان آن را یک روز تاریخی برای اینترنت نامید.

این مرورگری بوده است که کاربران دوست داشتند از آن متنفر باشند، و بسیاری از پاسخ‌ها در رسانه‌های اجتماعی منعکس کننده آن است، در روزی که می‌توان آن را یک روز تاریخی برای اینترنت نامید.

با توجه به اینکه مایکروسافت سال گذشته اعلام کرد که پشتیبانی خود از اینترنت اکسپلورر را در 15 ژوئن 2022 پایان می دهد، این یک خبر غافلگیرکننده نیست.

راه اندازی اینترنت اکسپلورر

راه اندازی آن که در سال 1995 منتشر شد، آغاز پایانی را برای مرورگر غالب آن زمان، Netscape Navigator، نشان داد.تمایل مایکروسافت به اتصال اینترنت اکسپلورر به سیستم عامل ویندوز خود به این معنا بود که مردم به سادگی از Internet Explorer به طور پیش فرض به جای رقبا استفاده می کنند. اما اکنون نوبت به بازنشستگی اینترنت اکسپلورر رسیده است.

۳۰ خرداد ۱۴۰۱
access point چیست؟
access point چیست؟

منظور از access point چیست؟

در پاسخ به اینکه access point چیست؟ باید گفت که نقطه دسترسی بی سیم (WAP) یک دستگاه شبکه است که به دستگاه های دارای قابلیت بی سیم اجازه می دهد تا به یک شبکه سیمی متصل شوند. نصب WAPها برای اتصال همه رایانه ها یا دستگاه های موجود در شبکه نسبت به استفاده از سیم و کابل ساده تر و آسان تر است.

چرا از WAP برای راه اندازی یک شبکه بی سیم استفاده کنیم؟

استفاده از WAP به شما امکان می دهد یک شبکه بی سیم در شبکه سیمی موجود خود ایجاد کنید، بنابراین می توانید دستگاه های بی سیم را در خود جای دهید.

همچنین می توانید از گسترش دهنده های WAP یا مش استفاده کنید تا برد سیگنال و قدرت شبکه بی سیم خود را افزایش دهید تا پوشش بی سیم کاملی ایجاد کنید و از شر “نقاط مرده” خلاص شوید، به خصوص در فضاهای اداری یا ساختمان های بزرگتر. علاوه بر این، می توانید تنظیمات WAP های خود را با استفاده از یک دستگاه پیکربندی کنید.
در این پیکربندی، یک نقطه دسترسی مستقیماً به یک شبکه LAN سیمی متصل می‌شود و یک نقطه اتصال برای کاربران بی‌سیم فراهم می‌کند. اگر بیش از یک اکسس پوینت به شبکه LAN متصل باشد، کاربران می توانند بدون از دست دادن اتصال شبکه خود، از یک ناحیه از یک مرکز به منطقه دیگر پرسه بزنند. البته اکسس پوینت از این نظر با روتر تفاوت هایی نیز دارد که جهت اطلاعات بیشتر می توانید مقاله تفاوت روتر و اکسس پوینت را مطالعه نمایید.

نقطه دسترسی تکرار کننده

یک نقطه دسترسی یا توسعه دهنده مش می تواند به عنوان یک تکرار کننده مستقل پیکربندی شود تا دامنه زیرساخت شما را افزایش دهد یا بر مانعی که ارتباط رادیویی را مسدود می کند غلبه کند.

تکرار کننده ترافیک بین کاربران بی سیم و شبکه سیمی را با ارسال داده ها به تکرار کننده دیگر یا یک نقطه دسترسی که به شبکه سیمی متصل است، هدایت می کند. داده ها از طریق مسیری ارسال می شوند که بهترین عملکرد را برای مشتری فراهم می کند.

پل ها

نقاط دسترسی را می توان به عنوان پل های ریشه یا غیر ریشه برای پیوستن به چندین شبکه پیکربندی کرد که به فهم بهتر پاسخ access point چیست؟ کمک می کنند. یک نقطه دسترسی در این نقش یک پیوند بی سیم با یک پل غیر ریشه ایجاد می کند. سپس ترافیک از طریق پیوند بی سیم به شبکه سیمی منتقل می شود.

پل گروه کاری

نقاط دسترسی که در حالت پل گروه کاری هستند می توانند به سایر نقاط دسترسی به عنوان مشتری “ارتباط” داشته باشند و اتصالات شبکه را برای دستگاه های متصل به پورت های اترنت فراهم کنند.

به عنوان مثال، اگر کسب و کار شما به اتصال بی سیم برای گروهی از چاپگرهای شبکه نیاز دارد، می توانید چاپگرها را به هاب یا سوئیچ متصل کنید، هاب یا سوئیچ را به نقطه دسترسی پورت اترنت وصل کنید و نقطه دسترسی را به عنوان پل گروه کاری پیکربندی کنید. سپس پل گروه کاری به یک نقطه دسترسی در شبکه شما مرتبط می شود.

واحد مرکزی در یک شبکه تمام بی سیم

برای اکسس پوینت ها در یک شبکه تمام بی سیم، یک نقطه دسترسی به عنوان یک واحد ریشه مستقل عمل می کند. به شبکه LAN سیمی متصل نیست. در عوض، نقطه دسترسی به عنوان یک هاب عمل می کند که همه ایستگاه ها را به هم مرتبط می کند. این به عنوان نقطه کانونی برای ارتباطات عمل می کند و دامنه ارتباطی کاربران بی سیم را افزایش می دهد.

مزایای کلیدی ارتقاء به WAP ها

از دیگر مزایایی که در access point چیست؟ به آن می پردازیم؛ WAP ها جایگزینی راحت تر، ایمن تر و مقرون به صرفه تر برای استفاده از سیم و کابل برای اتصال هر کامپیوتر یا دستگاهی در شبکه شما هستند. و استفاده از WAP ها برای راه اندازی یک شبکه بی سیم می تواند مزایا و مزایای بسیاری را برای کسب و کار کوچک شما فراهم کند.

یکی، دسترسی به شبکه بی سیم راحت تر است. اضافه کردن کاربران جدید نیز بسیار پیچیده تر است. و به راحتی می توانید با دادن رمز عبور برای دسترسی ایمن به شبکه بی سیم کاربران مهمان، دسترسی به اینترنت را برای کاربران مهمان فراهم کنید.

همچنین می توانید به راحتی کاربران، از جمله مهمانان، را تقسیم بندی کنید تا از منابع و دارایی های شبکه خود محافظت کنید.

آمادگی برای آینده با access point

حال که با پاسخ access point چیست؟ آشنا شدید لازم است تا درباره آینده صحبت کنیم. وقتی روی WAP هایی سرمایه گذاری می کنید که دارای ماژولار آماده برای آینده هستند، به آماده سازی زیرساخت فناوری اطلاعات خود برای پشتیبانی از فناوری های نسل بعدی کمک می کنید.

برای مثال، WAPهایی که استاندارد جدید Wi-Fi 6 (802.11ax) را برآورده می‌کنند، می‌توانند به شما کمک کنند تا یک شبکه بی‌سیم قابل اعتماد، مقیاس‌پذیر و ایمن بسازید تا تعداد دستگاه‌های اینترنت اشیا (IoT) و داده‌هایی که به سرعت در حال رشد هستند را مدیریت کنید.

۲۹ خرداد ۱۴۰۱
تفاوت روتر و اکسس پوینت چیست؟
تفاوت روتر و اکسس پوینت

پیشرفت سریع و باورنکردنی فناوری‌های رایانه‌ای، دستگاه‌ها، لوازم خانگی و ابزارهای زیادی را برای بشر به ارمغان آورده است. در واقع، انواع و اقسام مختلف تجهیزات کامپیوتری وجود دارد که می تواند برای مصرف کنندگان معمولی بسیار آسان باشد که با ظرافت های هر دستگاه یا ابزار گیج شوند. البته که در مقالهپ های گذشته به بررسی تفاوت مودم و روتر پرداخته شد اما حال نوبت به یک بررسی دیگر است. یکی از سوالاتی که اغلب پرسیده می شود این است که تفاوت بین اکسس پوینت و روتر چیست. تفاوت روتر و اکسس پوینت بسیار ساده است، اما تفاوت های جزئی و در عین حال مهم دیگری نیز وجود دارد.

روتر چیست؟

روتر یک دستگاه شبکه است که دو عملکرد اصلی را انجام می دهد: (1) چندین رایانه، تلفن، تبلت یا دستگاه های دیگر را برای تشکیل یک شبکه محلی مدیریت شده به هم متصل می کند، و (2) دسترسی به اینترنت را برای همه دستگاه های سازگار فراهم می کند. به روتر متصل می شوند.

یک شبکه محلی (LAN) را می توان به سادگی با استقرار یک روتر و اتصال یک یا چند دستگاه به آن راه اندازی کرد. روترهای مدرن به کاربران این امکان را می دهند که دستگاه ها را هم از طریق کابل اترنت و هم به صورت بی سیم (با استفاده از Wi-Fi) متصل کنند.

با این حال، برای اینکه روتر بتواند داده‌ها را به دستگاه‌های موجود در شبکه محلی توزیع و تحویل دهد، باید از طریق کابل اترنت به تجهیزات محل مشتری ارائه‌دهنده خدمات اینترنت (CPE) متصل شود.

اکسس پوینت چیست؟

نقطه دسترسی یک دستگاه شبکه بی سیم است که به عنوان یک پورتال برای اتصال دستگاه ها به یک شبکه محلی عمل می کند. نقاط دسترسی برای گسترش پوشش بی سیم یک شبکه موجود و افزایش تعداد کاربرانی که می توانند به آن متصل شوند استفاده می شود.

یک کابل اترنت با سرعت بالا از یک روتر به یک نقطه دسترسی اجرا می شود که سیگنال سیمی را به یک سیگنال بی سیم تبدیل می کند. اتصال بی‌سیم معمولاً تنها گزینه موجود برای نقاط دسترسی است که با استفاده از Wi-Fi پیوندهایی با دستگاه‌های پایانی برقرار می‌کند.

توابع دیگر روترها به غیر از ایجاد بستری برای برقراری ارتباط بین دستگاه‌های مختلف، دارای قابلیت محافظت از فایروال و رمز عبور نیز هستند. این تضمین می کند که دستگاه های بی سیم متصل در برابر هر گونه تهدیدی که ممکن است از خارج از شبکه محلی ایجاد شود محافظت می شود.

تفاوت روتر و اکسس پوینت چیست؟

برای بررسی فرق روتر و اکسس پوینت باید گفت که تفاوت های اصلی روتر به عنوان یک هاب عمل می کند که یک شبکه محلی را راه اندازی می کند و همه دستگاه ها و ارتباطات موجود در آن را مدیریت می کند. از سوی دیگر، نقطه دسترسی، یک دستگاه فرعی در شبکه محلی است که مکان دیگری را برای اتصال دستگاه ها فراهم می کند و دستگاه های بیشتری را قادر می سازد در شبکه باشند.

روترهای بی سیم می توانند به عنوان نقاط دسترسی عمل کنند، اما همه نقاط دسترسی نمی توانند به عنوان روتر کار کنند. در حالی که روترها شبکه‌های محلی را مدیریت می‌کنند، با سیستم‌های شبکه خارج ارتباط برقرار می‌کنند، داده‌ها را در جهات مختلف به دست می‌آورند، توزیع می‌کنند و ارسال می‌کنند، نقطه اتصال را ایجاد می‌کنند و امنیت را تضمین می‌کنند، نقاط دسترسی معمولاً فقط دسترسی به شبکه ایجاد شده روتر را فراهم می‌کنند.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی تفاوت روتر و اکسس پوینت پرداخته شد تا با توجه به آن بتوانید مناسب ترین و بهترین گزینه را برای خود انتخاب نمایید.

سوالات متداول تفاوت روتر و اکسس پوینت

 1. روتر بهتر است یا اکسس پوینت؟
  پاسخ به این سوال که کدام یک بهتر است؟ این است که بستگی به نیاز دارد. برای خانه ها و مشاغل کوچک، روترها ممکن است راه حل بهینه (اگر نه بهترین) باشند، در حالی که شرکت ها و سازمان های متوسط ​​تا بزرگ مطمئناً به شبکه ای از نقاط دسترسی و سوئیچ ها نیاز دارند.
۲۵ خرداد ۱۴۰۱
هات اسپات چیست؟
هات اسپات چیست؟

فرض کنید که مودم در اختیار ندارید، اما برای لپ تاپ یا کامپیوتر خود به اینترنت نیاز دارید. در اینصورت تنها لازم است تا با در اختیار داشتن یک تلفن همراه و اینترنت، به لپ تاپ یا کامپیوتر خود هات اسپات کنید. اما هات اسپات چیست؟ در این مقاله به آموزش صفر تا صد مفهوم هات اسپات و نحوه اتصال آن در موبایل های مختلف می پردازیم، با ما همراه باشید.

منظور از اینترنت هات اسپات چیست؟

شاید در ابتدا اینترنت Hotspot پیچیده به نظر برسد اما واقعیت این است که هات اسپات کردن اینترنت برای دستگاه ها از طریق وسایلی نظیر تلفن همراه که در مواقع ضروری نقش یک روتر را ایفا می کنند. تقریبا تمامی تلفن های همراه هوشمند از قابلیت هات اسپات برخوردار هستند. لازم به ذکر است که اینترنت هات اسپات مستقیما از حجحم اینترنت همراه شما استفاده کرده و استفاده زیاید از آن به همان میزان سبب سریع تر تمام شدن حجم بسته‌تان می شود.

چه دستگاه هایی می توانند هات اسپات کنند؟

با توجه به مفهوم هات اسپات چیست؟ امروزه اکثر دستگاه ها و تلفن های همراه چه اندرویدی باشند و چه IOS  می توانند هات اسپات کنند و از این نظر دارای محدودیت نمی باشد. تنها لازم است که به باتری تلفن خود نیز توجه ویژه ای داشته باشید. چرا که در صورتی که باتری قدیمی شده باشد هات اسپات می توند سبب تخلیه زودهنگام آن شده و کارایی آن را بسیار کاهش دهد.

مزایا و معایب اینترنت هات اسپات

دسترسی به اینترنت در جامعه پرسرعت و متصل امروزی ضروری است. دستگاه دستی شما احتمالاً اتصال اینترنت تلفن همراه را ارائه می دهد، اما رایانه لوحی و لپ تاپ شما ممکن است اینگونه نباشند. در چنین مواردی، هات اسپات وای فای موبایل راه حل خوبی است. این دستگاه به یک شبکه داده تلفن همراه متصل می شود و یک سیگنال بی سیم کوچک پخش می کند که به شما امکان می دهد چندین دستگاه دیگر را به اینترنت متصل کنید. در بسیاری از موارد، شما حتی نیازی به یک دستگاه جداگانه ندارید. تلفن همراه شما ممکن است قابلیت هات اسپات را ارائه دهد. با این حال، این نوع فناوری هم مزایا و هم معایبی را ارائه می‌کند که در زیر مورد بحث قرار گرفته است.

مزایا و معایب اینترنت هات اسپات

مزایا و معایب اینترنت Hotspot

مزیت اینترنت Hotspot

از مزایای اینترنت هات اسپات می توان اشاره کرد به:

قابلیت جابجایی

به دلیل اینکه می توانید با تلفن همراه خود به راحتی هات اسپات کنید، دیگر نیاز نیست تا از اینترنت های عمومی استفاده کنید و می توانید در هر مکان دلخواه از اینترنت خود استفاده کنید که البته لازمه آن داشتن آنتن تلفن همراه شما است.

قابلیت اتصال هات اسپات به هر دستگاه دلخواه

برای هات اسپات می توانید با هر دستگاه دلخواه اعم از لپ تاپ، کامپیوتر و … به گوشی خود وصل شده و از اینترنت به راحتی استفاده نمایید.

قابلیت اتصال چند دستگاه به طور همزمان

بیشتر هات اسپات ها به شما اجازه می دهند تا به طور همزمان بتوانید به 10 دستگاه متصل شوید. از این رو می تواندید با استفاده از هات اسپات دستگاه های زیادی را برای اینرتنت تغذیه کنید.

معایب اینترنت هات اسپات موبایل

در کنار مزایای اینترنت هات اسپات لازم است تا به معایب اینترنت هات اسپات چیست نیز پاسخ دهیم که این معایب عبارتند از:

سرعت Hotspot

درست است که اتصال همزمان چند دستگاه از نقاط قوت Hotspot محسوب می شود اما به هر حال در صورت اتصال همزمان سرعت و پهنای باند آن به صورت اشتراکی استفاده شده و سبب کاهش سرعت شما می شود.

حجم محدود

هات اسپات در برخی تلفن های همراه با محدودیت هایی روبرو است و ممکن است که به سبب آن نتوانید از تمام حجم اینترنت خود استفاده نمایید.

برای اینترنت هات اسپات لازم است تا به چه نکاتی توجه کنیم؟

نکات لازم برای اینترنت هات اسپات

برای اینترنت هات اسپات لازم است تا به چه نکاتی توجه کنیم؟

با توجه به مفهوم هات اسپات چیست؟ برای اینکه هات اسپات کردن به شما ضرر نرساند لازم است تا قبل از آن، به نکاتی از جمله :

 • شارژ گوشی
 • مدت استفاده از هات اسپات
 • حجم بسته

توجه کافی داشته باشید. همچنین در صورت استفاده طولانی مدت از هات اسپات، سبب داغ شدن تلفن همراه شما می شود که این مورد در عمر باتری بسیار تاثیرگذار است. از این رو لازم است تا در هنگام هات اسپات کردن به این نکات توجه ویژه داشته باشید. لازم به ذکر است که هات اسپات با وای فای تفاوت داشته و هر کدام در موراد جداگانه استفاده می شوند.

موارد دیگری  که باید در رابطه با هات اسپات در نظر گرفت:

 • همیشه مطمئن شوید که محدودیت‌های داده طرح خود را مرور می‌کنید، تا بدانید در صورت افزایش هزینه، چقدر از شما هزینه خواهد شد.
 • هنگامی که هات اسپات وای فای خود را فعال کردید، پیامی را در نوار اعلان خود مشاهده خواهید کرد.
 • مطمئن شوید که یک رمز عبور قوی برای ایمن نگه داشتن هات اسپات خود تنظیم کرده اید، به خصوص اگر از آن در مکان های عمومی استفاده می کنید.
 • استفاده از تلفن به‌عنوان هات‌اسپات، باتری شما را سریع‌تر خالی می‌کند، به خصوص اگر به صورت بی‌سیم وصل شوید، بنابراین باید مطمئن شوید که می‌توانید در صورت لزوم گوشی خود را شارژ کنید.

نحوه فعال کردن هات اسپات در گوشی های مختلف

فعال کردن Hotspot در تلفن همراه های مختلف دارای کلیت یکسانی است. اما به هر حال ممکن است برخی جزئیات در مدل های مختلف تلفن های همراه متفاوت باشند که در ادامه به آن ها می پردازیم.

فعال کردن هات اسپات در گوشی سامسونگ

Hotspot موبایل به شما امکان می دهد اتصال داده تلفن همراه خود را با دستگاه های دیگر به اشتراک بگذارید. برای فعال کردن هات اسپات در گوشی های سامسونگ لازم است تا مراحل زیر را به ترتیب پیش بگیرید:

 1. برنامه تنظیمات را اجرا کنید و سپس Connections را انتخاب کنید.
 2.  روی Mobile Hotspot and Tethering ضربه بزنید.
 3.  روی سوئیچ کنار Mobile Hotspot ضربه بزنید تا فعال شود. نماد Mobile Hotspot در نوار وضعیت ظاهر می شود.

در صفحه دستگاه دیگر، تلفن خود را از لیست شبکه های Wi-Fi جستجو و انتخاب کنید. همچنین، روی کد QR در صفحه موبایل Hotspot ضربه بزنید و کد QR را با دستگاه دیگر اسکن کنید.

فعال کردن هات اسپات در گوشی سامسونگ

فعال کردن Hotspot در گوشی سامسونگ

فعال کردن هات اسپات در گوشی شیائومی

پیدا کردن Wi-Fi قابل اعتماد در حال حرکت همیشه آسان نیست از این رو دانستن اینکه هات اسپات چیست؟ بسیار مهم است، به خصوص اگر به دنبال یک اتصال امن و خصوصی هستید. شبکه‌های Wi-Fi عمومی می‌توانند شما را در برابر هکرها آسیب‌پذیر کنند و در صورت مشاهده داده‌های حساس، مشکلاتی در حفظ حریم خصوصی ایجاد کنند. اما اگر گوشی هوشمند اندرویدی در جیب خود دارید، تنها چند قدم با داشتن یک هات اسپات خصوصی و شخصی وای فای فاصله دارید.

 1. در صفحه اصلی، روی تنظیمات Hotspot یا نقطه اتصال ضربه بزنید
 2. به دنبال “Portable Wi-Fi Hotspot” بگردید و روی علامت تیک بزنید یا نوار اسلاید را در کنار گزینه تغییر دهید. (در برخی از دستگاه‌ها، ممکن است لازم باشد روی «بیشتر» ضربه بزنید تا فهرست گزینه‌های زیر دسته بی‌سیم و شبکه‌ها را گسترش دهید.)
 3. روی «تنظیمات نقطه اتصال Wi-Fi» یا «پیکربندی نقطه اتصال Wi-Fi» ضربه بزنید. بسته به دستگاه شما، تنظیمات هات اسپات شما ممکن است کمی متفاوت نامگذاری شود. در اینجا، می توانید رمز عبور پیش فرض برای هات اسپات تلفن همراه خود را مشاهده کنید.
 4. تنظیمات Wi-Fi را روی دستگاهی که می‌خواهید به آن متصل شوید باز کنید و نقطه اتصال Android خود را در لیست شبکه‌های موجود پیدا کنید. نام هات اسپات شما مانند SSID شبکه در تنظیمات هات اسپات شما خواهد بود.
 5. تصمیم بگیرید که آیا می خواهید دستگاه خود را با استفاده از Wi-Fi، بلوتوث یا USB به هات اسپات اندروید خود متصل کنید.
فعال کردن هات اسپات در گوشی شیائومی

فعال کردن Hotspot در گوشی شیائومی

اتصال هات اسپات گوشی شیائومی از طریق Wi-Fi

 1. به تنظیمات Wi-Fi دستگاهی که می‌خواهید به دستگاه Android خود متصل کنید، بروید.
 2. به دنبال شبکه خود بگردید که مانند نام SSID شبکه در تنظیمات هات اسپات شما خواهد بود.
 3. روی نام شبکه ضربه بزنید و با استفاده از رمز عبوری که در مرحله 3 ایجاد کردید وصل شوید.

اتصال Hotspot گوشی شیائومی از طریق بلوتوث

 1. تنظیم بلوتوث را در دستگاهی که می خواهید به آن وصل کنید روشن کنید.
 2. به تنظیمات دستگاه اندرویدی خود بروید و «بلوتوث» را انتخاب کنید.
 3. دستگاهی را که می خواهید به آن وصل کنید پیدا کنید و آن را برای جفت شدن انتخاب کنید.
 4. ممکن است کدی را در رایانه لوحی یا نوت بوک خود مشاهده کنید – برای اتصال باید آن را در دستگاه Android خود وارد کنید.

اتصال Hotspot گوشی شیائومی از طریق USB

با استفاده از کابل USB که به همراه دستگاه Android شما ارائه شده است، آن را به مک یا رایانه شخصی خود وصل کنید.

شبکه خود را از لیست شبکه های Wi-Fi رایانه خود انتخاب کنید.

فعال کردن Hotspot در iphone

قابلیت هات اسپات در آیفون نیز فعال بوده و در ادامه به بررسی مراحل آن می پردازیم.

برای فعال کردن هات اسپات در آیفون لازم است تا:

 1. به Settings > Cellular > Personal Hotspot یا Settings > Personal Hotspot بروید.
 2. روی Allow Others to Join کلیک کنید.

و سپس می توانید اینترنت خود را هات اسپات کنید. برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله نحوه هات اسپات کردن با تلفن همراه را مطالعه نمایید.

 

فعال کردن Hotspot در iphone

فعال کردن هات اسپات در iphone

فعال کردن هات اسپات در هوآوی

هنگامی که نقطه اتصال شخصی فعال شد، می توانید داده های تلفن همراه خود یا شبکه Wi-Fi را که تلفن شما در حال حاضر به آن متصل است با دستگاه های دیگر به اشتراک بگذارید.

 1. اتصال شبکه خود را از طریق هات اسپات شخصی به اشتراک بگذارید
 2. به تنظیمات > شبکه تلفن همراه > نقطه اتصال شخصی بروید.
 3. نام دستگاه و رمز عبور را تنظیم کنید.
 4. Hotspot شخصی را فعال کنید تا تلفن شما داده های تلفن همراه شما را با دستگاه های دیگر به اشتراک بگذارد.
 5. می توانید برای یک جلسه یک محدودیت داده تلفن همراه تعیین کنید. به More > Data limit بروید و حد را تعیین کنید.
 6. وقتی به این حد رسید، تلفن شما به طور خودکار هات اسپات را غیرفعال می کند.

اتصال شبکه خود را از طریق بلوتوث به اشتراک بگذارید

 • به تنظیمات > بلوتوث بروید، بلوتوث را فعال کنید، دستگاهی را انتخاب کنید، سپس دستورالعمل های روی صفحه را دنبال کنید تا جفت شدن کامل شود.
 • به تنظیمات > شبکه تلفن همراه > نقطه اتصال شخصی > بیشتر بروید و اتصال به اینترنت با بلوتوث را فعال کنید.
 • در صفحه تنظیمات بلوتوث دستگاه جفت شده، کنار نام دستگاه خود را لمس کنید، سپس دسترسی به اینترنت را برای برقراری اتصال به اینترنت و اشتراک گذاری اتصال شبکه خود فعال کنید.

اتصال شبکه خود را از طریق USB به اشتراک بگذارید

برای اتصال گوشی خود به کامپیوتر از کابل USB استفاده کنید. در تلفن خود، به تنظیمات > شبکه تلفن همراه > نقطه اتصال شخصی > بیشتر بروید و اتصال USB را برای اشتراک‌گذاری داده تلفن همراه یا شبکه Wi-Fi خود فعال کنید.

فعال کردن هات اسپات در ویندوز 10

طرز کار هات با اشتراک گذاری اتصال اینترنت خود با دستگاه های دیگر از طریق Wi-Fi، رایانه ویندوز 10 خود را به یک هات اسپات تلفن همراه تبدیل کنید. می توانید اتصال Wi-Fi، اترنت یا داده تلفن همراه را به اشتراک بگذارید. اگر رایانه شما یک اتصال داده تلفن همراه دارد و آن را به اشتراک می گذارید، از داده های طرح داده شما استفاده می کند.

 1. دکمه Start را انتخاب کنید، سپس Settings > Network & Internet > Mobile hotspot را انتخاب کنید.
 2. برای اشتراک‌گذاری اتصال اینترنت من از، اتصال اینترنتی مورد نظر برای اشتراک‌گذاری را انتخاب کنید.
 3. ویرایش > نام شبکه و رمز عبور جدید را وارد کنید > ذخیره را انتخاب کنید.
 4. اشتراک‌گذاری اتصال اینترنت من با دستگاه‌های دیگر را روشن کنید.
 5. برای اتصال در دستگاه دیگر، به تنظیمات Wi-Fi آن دستگاه بروید، نام شبکه خود را پیدا کنید، آن را انتخاب کنید، رمز عبور را وارد کنید و سپس متصل شوید.

تفاوت هات اسپات (Hotspot) با وای فای (WiFi) چیست؟

کار وای فای و هات اسپات شبیه به هم بوده و هر دو اتصالات اینترنتی دستگاه ها را تامین می کنند. اما در واقع این دو از نظر معنا، جنبه های کاربردی و محدودیت های شبکه ای با یکدیگر تفاوت دارند. در واقع وای فای با استفاده از امواج فرکانس رادیویی بدون هیچ کابلی استفاده می شود و هات اسپات به عنوان یک نقطه اتصال عمل می کند. و دستگاه ها نیز به نوع با استفاده از همین امواج به تلفن همراه شما که نقش روتر را دارد متصل می شوند.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی اینکه هات اسپات چیست؟ پرداخته شد تا با توجه به آن بتوانید به نحو احسنت اینترنت تلفن همراه خود را با سایر دستگاه ها به اشتراک بگذارید.

۲۳ خرداد ۱۴۰۱
آماده سازی شبکه‌ 6G تا سال ۲۰۳۰ از نظر مدیرعامل نوکیا
آماده سازی شبکه‌ 6G تا سال ۲۰۳۰ از نظر مدیرعامل نوکیا

پکا لوندمارک، مدیر عامل نوکیا، انتظار دارد که شبکه‌های تلفن همراه 6G تا پایان این دهه فعال شوند، اما او فکر نمی‌کند که این گوشی هوشمند تا آن زمان متداول شود. در ادامه به بررسی جزئیات خبر آماده سازی شبکه‌ 6G تا سال ۲۰۳۰ از نظر مدیرعامل نوکیا می پردازیم.

جزئیات آماده سازی شبکه‌ 6G تا سال ۲۰۳۰ از نظر مدیرعامل نوکیا

لاندمارک سه‌شنبه در نشستی در مجمع جهانی اقتصاد در داووس گفت که انتظار دارد 6G در حدود سال 2030 وارد بازار تجاری شود، که تقریباً مصادف با زمانی است که هواوی انتظار دارد این فناوری را در بازار ببیند.

دفتر مرکزی نوکیا در فنلاند، شبکه‌های مخابراتی ایجاد می‌کند که تلفن‌ها و سایر دستگاه‌های مجهز به اینترنت را قادر می‌سازد تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

لوندمارک در پاسخ به این سوال که چه زمانی فکر می‌کند جهان از استفاده از گوشی‌های هوشمند به استفاده از عینک‌های هوشمند و سایر دستگاه‌هایی که روی می آورد، گفت که این اتفاق قبل از رسیدن و آماده سازی اینترنت 6G در نوکیا رخ خواهد داد.

تکنولوژی 6G از نظر مدیر عامل نوکیا

تکنولوژی 6G

آیا از نظر مدیر عامل نوکیا تکنولوژی 6G به دوران گوشی های هوشمند پایان خواهند داد؟

در کنفرانس آماده سازی شبکه‌ 6G تا سال ۲۰۳۰ از نظر مدیرعامل نوکیا تا زمان آماده سازی اینترنت 6G در نوکیا، قطعاً گوشی هوشمندی که امروز می شناسیم، دیگر رایج ترین رابط کاربری نخواهد بود. بسیاری از این چیزها مستقیماً در بدن ما ساخته خواهند شد.»

او دقیقاً به چه چیزی اشاره می کند، که برخی از شرکت ها مانند Neuralink ایلان ماسک در حال کار بر روی تولید دستگاه های الکترونیکی هستند که می توانند در مغز کاشته شوند و برای ارتباط با ماشین ها و افراد دیگر استفاده شوند. در سطح ابتدایی تر، تراشه ها را می توان در انگشتان افراد کاشت و برای باز کردن قفل اشیا استفاده کرد.

البته تعریف دقیق 6G در حال حاضر نامشخص است و جهان به تازگی با 5G دست و پنجه نرم می کند. 5G به نسل بعدی شبکه های تلفن همراه اشاره دارد که سرعت داده فوق العاده سریعی را ارائه می دهند که نوید پشتیبانی از فناوری هایی مانند خودروهای بدون راننده و واقعیت مجازی را می دهد.

عصر جدید تکنولوژی با شبکه 6G

عصر جدید تکنولوژی با آماده سازی شبکه 6G

اما همچنین لوندمارک در کنفرانس آماده سازی اینترنت 6G در نوکیا گفت: برای انتقال تمام بیت‌های رایانه‌ای که متاورس به آن نیاز دارد، شبکه‌ها باید حداقل 100 برابر یا حتی 1000 برابر سریع‌تر از امروز باشند. البته که ادعای سامسونگ بر سریع تر بودن 50 برابری 6G نسبت به 5G تا حدودی نوید استفاده از این شبکه در متاورس را می دهد اما باید دید که در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد.

۲۱ خرداد ۱۴۰۱
بهترین مرورگرها برای اندروید در سال 2022
بهترین مرورگرها برای اندروید در سال 2022

با توجه به پیشرفت اینترنت و طرز کار اینترنت، برای بسیاری از ما، مرورگری که از قبل روی تلفن‌هایمان نصب شده است، همان مرورگری است که به آن متصل می‌شویم  اگر کار می‌کند، چرا به تغییر آن زحمت بدهیم؟ با این حال، درست مانند تقریباً همه چیز در دنیای اندروید، گزینه‌های جایگزین زیادی وجود دارد که تجربه مرور بهتری را به یک روش ارائه می‌دهند. برخی روی حریم خصوصی، برخی روی سرعت، و برخی دیگر بر روی ویژگی هایی تمرکز می کنند که تجربه را راحت تر می کند. در این مقاله به بررسی بهترین مرورگرها برای اندروید در سال 2022 می پردازیم.

بررسی بهترین مرورگرها برای اندروید در سال 2022

انتخاب های زیاد ممکن است گیج کننده باشد، بنابراین ما بهترین مرورگرها برای اندروید در سال 2022 را برای مطالعه شما انتخاب کرده ایم. از حالت تاریک گرفته تا همگام سازی دسکتاپ گرفته تا پشتیبانی برنامه های افزودنی، این مرورگرها چیزهای زیادی برای ارائه دارند.

موزیلا فایرفاکس بهترین مرورگرها برای اندروید در سال 2022

اکثر مرورگرهای وب موجود برای اندروید مبتنی بر Chromium، نسخه منبع باز Google Chrome هستند. این بدان معناست که همه آنها صفحات وب را یکسان بارگذاری می کنند. آنها از نظر عملکرد تقریباً برابر هستند، ویژگی های یکسانی دارند و غیره. فایرفاکس استثنای اصلی این قانون است این یکی از معدود مرورگرهای اندرویدی است که دارای موتور رندر سفارشی است.

امکانات دارد؟
موتور رندر چشمک می زند

 

بله
همگام سازی دسکتاپ بله

 

بله
تکمیل خودکار Android

 

بله
برنامه های افزودنی شماره

 

بله

موزیلا چند سال پیش نسخه کاملاً بازنویسی شده فایرفاکس را برای اندروید منتشر کرد و در کل، این نسخه جدید بسیار عالی بود. این شرکت مجموعه محدودی از برنامه‌های افزودنی را ارائه می‌کند که می‌توانید آنها را برای نصب انتخاب کنید، اگرچه از قبل می‌توانید از هر افزونه‌ای که نیاز دارید با تغییر به نسخه Nightly مرورگر استفاده کنید.

موزیلا فایرفاکس بهترین مرورگرها برای اندروید در سال 2022

موزیلا فایرفاکس

به غیر از آن، فایرفاکس برای اندروید بسیار سریع است. در مقایسه با نسخه های قبلی، اسکرول بسیار بهبود یافته ای دارد، نوار آدرس پایینی را ارائه می دهد (برای سهولت استفاده در تلفن های بلند)، و به صورت اختیاری تقریباً تمام داده های شما را با آویز دسکتاپ خود همگام می کند. همچنین به‌طور پیش‌فرض اسکریپت‌های ردیابی را مسدود می‌کند، اگرچه می‌توانید محدودیت‌ها را به دلخواه حذف یا تشدید کنید.

آماده باشید که هر چند وقت یک بار با یک یا دو وب سایت خراب برخورد کنید، زیرا اکثر توسعه دهندگان وب منحصراً کروم و سافاری (در iOS) را هدف قرار می دهند.

دانلود موزیلا فایرفاکس برای اندروید

مرورگر کروم از بهترین browser ها برای Android

لیستی از بهترین مرورگرهای وب برای اندروید بدون گوگل کروم کامل نمی شود. این مرورگر پیش‌فرض در حال حاضر در اکثر تلفن‌ها و تبلت‌ها است، اما گوگل هنوز روی موفقیت‌های خود استراحت نکرده است. به‌روزرسانی‌های کروم هر شش هفته یک‌بار عرضه می‌شوند و هر نسخه معمولاً چندین ویژگی جدید دارد – حتی اگر بیشتر آنها برای توسعه‌دهندگان وب‌سایت باشد نه کاربران نهایی.

امکانات دارد؟
موتور رندر چشمک می زند

 

بله
همگام سازی دسکتاپ بله

 

بله
تکمیل خودکار Android

 

بله
برنامه های افزودنی شماره

 

بله
حالت تاریک

 

بله

کروم مرورگر وب غالب در هر دو پلتفرم دسکتاپ و موبایل است و از بهترین مرورگرها برای اندروید در سال 2022 به شمار می رود، بنابراین صحبت زیادی در مورد آن وجود ندارد – احتمالاً اکثر شما در حال حاضر از آن استفاده می کنید و احتمالاً می دانید که چه کاری می تواند (و نمی تواند) انجام دهد. از آنجایی که اکثر مرورگرهای کروم منبع باز هستند و اکثر مرورگرهای دیگر در اندروید از آن منبع باز استفاده می‌کنند، اکثریت قریب به اتفاق ویژگی‌های کروم در برنامه‌های دیگر تکراری می‌شوند.

با این حال، نسخه اندروید کروم دارای چند ویژگی خوب است که ممکن است درباره آنها نشنیده باشید. می‌توانید با کشیدن انگشت به چپ و راست روی نوار آدرس، برگه‌ها را تغییر دهید، وب‌سایت‌ها را مجبور کنید زمانی که تلفن شما در حالت تاریک است تاریک شوند، و موارد دیگر.

مرورگر کروم از بهترین browser ها برای Android

مرورگر کروم

نسخه اصلی کروم برای اندروید احتمالاً از قبل روی گوشی شما موجود است، اما اگر می‌خواهید همه ویژگی‌هایی را که Google برای پختن در فر در اختیار دارد امتحان کنید، نسخه‌های بتا (کمی باگ) و Dev (باگی) را نیز در زیر پیوند داده‌ایم. صرف نظر از این، یک سری نکات و ترفندها برای استفاده از این مرورگر در اندروید شما وجود دارد.

دانلود کروم از پلی استور

مرورگر DuckDuckGo

شاید قبلاً بدانید که DuckDuckGo یک موتور جستجوی وب است که بر حفظ حریم خصوصی متمرکز شده است، اما آیا می دانستید که این شرکت یک مرورگر وب نیز دارد؟ مرورگر DuckDuckGo از دسته مرورگرهای اندروید است که از نظر ویژگی ها (بسیار) سبک است، اما همچنان تجربه خوبی را ارائه می دهد.

امکانات دارد؟
موتور رندر چشمک می زند

 

بله
همگام سازی دسکتاپ بله

 

بله
تکمیل خودکار Android

 

بله
برنامه های افزودنی شماره

 

بله
حالت تاریک

 

بله

این احتمالاً ابتدایی ترین مرورگر خارج از این لیست است، زیرا هیچ پشتیبانی از همگام سازی دسکتاپ، هیچ برنامه افزودنی و چند ویژگی پیشرفته وجود ندارد. با این حال، اسکریپت‌های ردیابی به‌طور پیش‌فرض مسدود می‌شوند و مرورگر به هر سایت رتبه‌بندی حریم خصوصی با فهرست کاملی از هر ردیاب مسدود شده را می‌دهد. اکثر مرورگرها در این مرحله نوعی محافظت از ردیابی دارند، اما DuckDuckGo اطلاعات را به روشی بسیار آسان برای درک ارائه می کند.

به‌طور پیش‌فرض، DuckDuckGo پس از بستن یک برگه، کوکی‌ها را پاک می‌کند (شبیه به فایرفاکس فوکوس)، اما تنظیمی برای غیرفعال کردن آن برای سایت‌های مورد علاقه‌تان وجود دارد. در زیر کاپوت، DuckDuckGo از اندروید b استفاده می کندموتور رندر uilt-in، بنابراین باید به خوبی کروم عمل کند، اگرچه برخی از ویژگی‌های راحتی خود مانند تغییر برگه با کشیدن انگشت روی نوار آدرس را از دست داده است.

این شرکت همچنین مشغول ساخت یک همراه دسکتاپ است که می توان انتظار داشت در آینده همگام سازی دسکتاپ را به ارمغان بیاورد.

دانلود مرورگر duckduck go برای اندروید

مرورگر اینترنت سامسونگ برای اندروید

اینترنت سامسونگ به‌عنوان مرورگر وب از پیش نصب‌شده روی گوشی‌ها و تبلت‌های گلکسی شروع به کار کرد، اما سامسونگ آن را در سال 2017 روی همه دستگاه‌های اندرویدی باز کرد. اکنون یکی از محبوب‌ترین مرورگرهای این پلتفرم است، و بسته به جم بسته (یا بیش از حد بارگذاری شده است، بسته به اینکه این مرورگر بیش از حد مجاز است). از دیدگاه شما) با ویژگی ها.

امکانات دارد؟
موتور رندر چشمک می زند

 

بله
همگام سازی دسکتاپ بله

 

بله
تکمیل خودکار Android

 

بله
برنامه های افزودنی شماره

 

بله
حالت تاریک

 

بله

اینترنت سامسونگ که یکی از بهترین مرورگرها برای اندروید در سال 2022 می باشد؛ مبتنی بر کروم است، اما دارای یک رابط کاملا سفارشی است که با زبان طراحی One UI سامسونگ مطابقت دارد. برخی از مزایای آن نسبت به Chrome عبارتند از: حفاظت از ردیابی، انتخاب محدود افزونه‌ها، و چیدمان دکمه‌ای که استفاده از آن در تلفن‌های بلند آسان‌تر است. می توانید مقایسه عمیق ما بین این دو مرورگر را بررسی کنید تا ایده بهتری به دست آورید.

ویژگی مورد علاقه من nv hdk بهترین مرورگرها برای اندروید در سال 2022 پشتیبانی کامل از حالت تاریک است نه تنها رابط مرورگر می تواند تیره شود، بلکه می تواند ظاهر سایت ها را نیز تغییر دهد تا آنها را نیز تاریک کند. این همیشه آنطور که در نظر گرفته شده کار نمی کند، اما هنوز هم برای مطالعه آخر شب عالی است. کروم و فایرفاکس همچنین می توانند صفحات تاریک را در صورت فعال بودن حالت تاریک نمایش دهند، اما تنها در صورتی که خود سایت یک تم تیره ایجاد کرده باشد. این که سامسونگ اخیراً تصمیم گرفته است صفحه برگه جدید را با فید کشف بسیار شبیه به آنچه در Google Chrome وجود دارد، شلوغ کند، بسیار ناراحت کننده است، اما حداقل می توان آن را به راحتی غیرفعال کرد.

مرورگر اینترنت سامسونگ برای اندروید

مرورگر اینترنت سامسونگ

اینترنت سامسونگ مانند کروم و فایرفاکس دارای دو نسخه پایدار و بتا است. اگر دوست دارید در لبه خونریزی باشید، نسخه بتا را امتحان کنید.

دانلود مرورگر سامسونگ برای Android

مرورگر ویوالدی

توسعه دهندگان سابق اپرا Vivaldi را تاسیس کردند و به سرعت به یکی از پر ویژگی ترین مرورگرهای اندروید تبدیل شد. در حالی که مبتنی بر کروم است، رابط کاربری را بازنگری کرده و برخی از ویژگی‌های عالی را اضافه کرده است، اگرچه من احساس می‌کنم نسبت به مرورگر سامسونگ پف کرده‌تر است و تنظیمات آن برای پیمایش آسان‌تر است.

امکانات دارد؟
موتور رندر چشمک می زند

 

بله
همگام سازی دسکتاپ بله

 

بله
تکمیل خودکار Android

 

بله
برنامه های افزودنی شماره

 

بله
حالت تاریک

 

بله

Vivaldi به طور پیش‌فرض از یک نوار زبانه در بالا استفاده می‌کند، شبیه به مرورگرهای وب دسکتاپ، که مخصوصاً در تبلت‌ها یا تلفن‌ها در حالت افقی خوب است. همچنین یک پانل پایین برای انجام عملکردهای کلیدی بدون رسیدن به بالای صفحه، یک صفحه «شماره گیری سریع» به سبک Opera هنگام باز کردن یک برگه جدید، یک حالت دسکتاپ همیشه روشن اختیاری و یک مسدود کننده اختیاری برای ردیابی اسکریپت ها وجود دارد. اگر به این نوع کارها علاقه دارید (یا به دلایل دسترسی به آن تکیه کنید، حتی می توانید به وب سایت ها مطابق میل خود سبک دهید).

دانلود مرورگر ویوالدی (vivaldi) برای اندروید

مرورگر مایکروسافت اج برای اندروید

یکی از بهترین مرورگرها برای اندروید در سال 2022 مرورگر مایکروسافت اج است. مایکروسافت اج یک مرورگر دیگر مبتنی بر کرومیوم برای اندروید است. در حالی که در ابتدا فقط تغییرات کمی در مقایسه با کروم داشت، اکنون به اندازه کافی از رابط مرورگر گوگل متمایز است که موارد استفاده واقعی برای آن وجود دارد.

امکانات دارد؟
موتور رندر چشمک می زند

 

بله
همگام سازی دسکتاپ بله

 

بله
تکمیل خودکار Android

 

بله
برنامه های افزودنی شماره

 

بله
حالت تاریک

 

بله
همگام سازی دسکتاپ

 

بله

 

نوار پایین Edge به شما امکان دسترسی سریع به ویژگی‌های اغلب مورد نیاز مرور را می‌دهد، صفحه برگه جدید را می‌توان به دلخواه شخصی‌سازی کرد، و می‌توانید با استفاده از Bing جوایزی را جمع‌آوری کنید. چند ویژگی قابل توجه دیگر خارج از همگام سازی دسکتاپ وجود دارد، مانند ادغام با ابزارهای مدیریت خانواده مایکروسافت. با این حال، تمام آنچه گفته شد، بیشتر برای افرادی که عمیقاً در اکوسیستم مایکروسافت هستند عالی است. مانند همتای دسکتاپ خود، چیزی نیست جز کروم با ظاهری متفاوت.

مرورگر مایکروسافت اج برای اندروید

مرورگر مایکروسافت اج

دانلود مرورگر مایکروسافت اج (Microsoft Edge) برای اندروید

مرورگر کیوی

از دیگر بهترین مرورگرها برای اندروید در سال 2022 مرورگر کیوی است.ما مجبور شدیم Kiwi را از لیست بهترین مرورگرهای خود در سال گذشته حذف کنیم، زیرا از نظر به‌روزرسانی‌های منظم عقب مانده بود وقتی آسیب‌پذیری‌های جدید مرورگر همیشه کشف می‌شوند، ظاهر خوبی نیست. به سرعت به جلو بروید، و به نظر می رسد همه چیز بهتر به نظر می رسد زیرا در حال حاضر Chromium نسخه 101 را اجرا می کند و اغلب به روز می شود. اگر از کروم جابه‌جا می‌شوید، رابط کاربری Kiwi باعث می‌شود احساس خوبی در خانه داشته باشید.

امکانات دارد؟
موتور رندر چشمک می زند

 

بله
همگام سازی دسکتاپ بله

 

بله
تکمیل خودکار Android

 

بله
برنامه های افزودنی شماره

 

بله
حالت تاریک

 

بله

چند افزودنی منظم وجود دارد که قابل توجه ترین آنها پشتیبانی از افزونه های دسکتاپ کروم است که تجربه را فوق العاده می کند. علاوه بر این، یک حالت تاریک وجود دارد که می‌تواند وب‌سایت‌ها را مجبور به دنبال کردن موضوع کند  اگر اغلب از تلفن خود در شرایط کم نور استفاده می‌کنید، لذت بخش است. سایر ویژگی ها عبارتند از مسدود کردن تبلیغات بومی، نوار آدرس پایین، ترجمه زبان و گزینه غیرفعال کردن صفحات AMP به طور کلی.

یکی از مواردی که با Kiwi از دست خواهید داد عدم همگام سازی دسکتاپ است زیرا این مرورگر برای هیچ پلتفرم دسکتاپ در دسترس نیست. اگر این چیزی است که لزوماً به آن اهمیت نمی دهید، کیوی مطمئناً ارزش امتحان کردن را دارد.

دانلود Kiwi برای Android از پلی استور

سایر مرورگرهای کاربردی برای اندروید

چند مرورگر محبوب برای اندروید وجود دارد که ما آنها را در لیست بهترین مرورگرها برای اندروید در سال 2022 قرار ندادیم. به جای پاسخ به سوالات مربوط به برنامه های از دست رفته در نظرات، فکر کردیم شاید بهتر باشد استدلال خود را توضیح دهیم.

مرورگرهای اپرا

ما قبلا Opera Mini را در اینجا قرار دادیم زیرا حالت ذخیره داده آن هنوز تا حد زیادی بی همتا است (حتی اگر بسیاری از صفحات وب را شکسته باشد). سایر مرورگرهای اندرویدی اپرا به طور کلی محصولات خوبی هستند. با این حال، اپرا چندین برنامه وام را نیز اجرا می‌کند که قبلاً دستورالعمل‌های فروشگاه Play را نقض کرده و مخاطبین کاربر را مورد آزار و اذیت قرار می‌دادند، که این نشانه خوبی برای مرورگرهای وب این شرکت نیست.

مرورگر Xiaomi Mint

مرورگرهای وب شیائومی در آسیا و سایر مناطقی که شیائومی بیشتر گوشی های خود را به فروش می رساند، محبوب هستند. با این حال، کدی در مرورگر Mint کشف شد که تمام جست‌وجوهای ایجاد شده در حالت ناشناس را به سرورهای شیائومی ارسال می‌کرد. شیائومی بعداً گزینه ای برای غیرفعال کردن این رفتار اضافه کرد، اما به طور پیش فرض فعال نیست و مرورگر تنها پس از چندین روز شکایت و پوشش خبری به روز شد.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی بهترین مرورگرها برای اندروید در سال 2022 پرداخته شد تا با توجه به آن بتوانید به بهترین نجحو برای گوشی اندرویدی خود مرورگر نصب نمایید و ا ز آن استفاده کنید. لازم به ذکر است که تمامی لینک های قرار داده شده برای دانولد از پلی استور، مارکت رسمی دانولد اپ ها برای اندروید می باشند.

۱۸ خرداد ۱۴۰۱
بهترین DNS برای گیم
بهترین DNS برای گیم

DNS یکی از مهم ترین مواردی است که سبب می شود تا تجربه شما از بازی کردن بهبود یافته و اتصال شما به سرورها پایداری و ثبات پیدا کند. اما پیدا کردن دی ان اس خوب برای بازی ها آنلاین به خصوص بازی هایی نظیر Valorant، Call of Duty و … همواره چالش محسوب شده و مشکلی است که گیمرها با آن دست و پنجه نرم می کنند. در این مقاله قصد داریم تا به معرفی بهترین DNS برای گیم بپردازیم تا از این پس تجربه بازی کردن شما بسیار پایدارتر و بهتر شود.

پایدارترین و پرسرعت ترین DNS برای گیم

با DNS می توان به گونه ای تحریم ها را خنثی کرد و به سرور بازی هایی که آنلاین بازی کردن ان ها برای ایرانیان ناممکن است وصل شد. البته برای این کار نمی توان از هر دی ان اسی نیز استفاده کرد و لازم است تا DNS برای گیم از سرعت و پایداری مناسبی برخوردار باشد. در ادامه به بررسی چند مورد از بهترین DNS هایی که می توانید برای بازی هایی نظیر پابچی، کالاف دیوتی، ولورانت و … استفاده نمایید، می پردازیم.

بهترین DNS برای پابجی (Pubg)

یکی از بهترین دی ان اس هایی که می توان برای بازی پابجی و به خصوص پابجی موبایل استفاده کرد، عبارت است از:

Primary DNS:85.15.1.15 و Secondary DNS: 85.15.1.14. این دی ان اس از سرعت و پایداری بسیار خوبی بهره مند بوده و همچنین احتمال از دسترس خارج شدن آن در آینده بسیار کم می باشد. برای اتصال این دی ان اس در صورتی که در کامپیوتر هستید لازم است تا به Internet Connection مراجعه کنید و در صورتی که در تلفن همراه هستید می توانید از اپلیکیشن های واسطه و یا تنظیمات خود تلفن همراه استفاده نمایید.

پایدارترین و پرسرعت ترین DNS برای گیم

پایدارترین DNS برای گیم

بهترین DNS برای کالاف دیوتی موبایل

کالاف دیوتی موبایل یکی از بازی های پرطرفداری است که در ایران برای بازی کردن نیاز به دی ان اس مخصوص به خود و در واقع بهترین DNS برای گیم را دارد. از آن جایی که لازم است برای Call Of Duty موبایل از اینترنت پرسرعت بهره مند باشید، یک دی ان اس می توانید به استفاده از حداکثری از اینترنتی که در اختیار دارید، کمک کند.

برای COD Mobile یکی از بهترین دی ان اس های گیم که وجود دارد عبارت است از:

Primary DNS: 185.55.225.25 و Secondary DNS: 185.55.225.26 که این دی ان اس را می توانید در تنظیمات تلفن همراه وارد نمایید.

بهترین DNS برای گیم فیفا

آلتیمیت تیم فیفا و بخش آنلاین این بازی فوتبالی پر طرفدار از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است. از این رو گاها دی ان اس می تواند سبب پایدارتر شدن اتصالات شما شده و بهبود تجربه کاربری شما کمک شایانی کند. اما بهترین دی ان اس بریا گیم فیفا چیست؟ از بهترین دی ان اس ها می توان اشاره کرد به: Priamry DNS:178.22.122.100 و Secondary DNS:185.51.200.2. برای وارد کردن این دی ان اس نیز می توانید وارد تنظیمات اینترنت سیستم خود شوید. البته در ادامه به بررسی نحوه وارد کردن دی ان اس در ویندوز، اندروید و IOS می پردازیم.

سایر DNS های مورد استفاده برای گیم

از بهترین DNS برای گیم می توان به سه مورد دیگر اشاره کرد که هر کدام ویژگی ها و پایداری خاص خود را دارند و لازم است تا بریا کسب بهترین تجربه کاربری، آن ها را امتحان کرده و بهترین و مناسب ترین گزینه را برای خود انتخاب کنید. چرا که ممکن است یکی از این دی ان اس ها بریا شما بهترین باشد در صورتی که برای شخص دیگری ممکن است کاربردی نباشد. از این رو تست این DNS ها لازم است.

Secondary DNS Primary DNS نام DNS
1.0.0.1 1.1.1.1 1.1.1.1 (Cloud Flare)
8.8.4.4 8.8.8.8 Google DNS Servers
208.67.220.220 208.67.222.222 Open DNS
8.20.247.20 8.26.56.26 Comodo Group
49.112.112.112 9.9.9.9 Quad9
64.6.65.6 64.6.64.6 Verisign

نحوه وارد کردن DNS

پیش تر به بهترین دی ان اس ها پرداخته شد و حال نوبت به نحوه وارد کردن DNS می رسد. در ادامه به بررسی نحوه وارد کردن دی ان اس در ویندوز، آی او اس و اندروید می پردازیم. با ما همراه باشید.

نحوه وارد کردن  DNSدر ویندوز و مک

برای تغییر سرورهای DNS برای گیم در ویندوز این مراحل را دنبال کنید. این مراحل روی ویندوز 7، 8 یا 10 کار خواهند کرد.

نحوه تغییر DNS در ویندوز 7، ویندوز 8 یا ویندوز 10:

 1. Control Panel را باز کرده و Network and Sharing Centre را انتخاب کنید. یا می‌توانید روی نماد وضعیت شبکه در سینی سیستم (پایین سمت راست صفحه، نزدیک کنترل‌های صدا) کلیک راست کنید.
 2. روی Change adapter settings در سمت چپ کلیک کنید.
 3. روی اتصال اینترنتی مورد نظر برای تغییر سرورهای DNS کلیک راست کرده و Properties را انتخاب کنید.
 4. پروتکل اینترنت نسخه 4 (TCP / IPv4) را انتخاب کرده و روی Properties کلیک کنید.
 5. روی دکمه استفاده از آدرس‌های سرور DNS زیر کلیک کنید و آدرس‌های سرور DNS مورد نظر خود را وارد کنید. وقتی کارتان تمام شد روی OK کلیک کنید.
نحوه وارد کردن DNS

وارد کردن DNS در ویندوز

تغییر DNS در سیستم عامل مک

در اینجا نحوه تغییر سرورهای DNS برای گیم در Mac آورده شده است:

 1. به System Preferences -> Network بروید.
 2. اتصال اینترنتی که به آن متصل هستید را انتخاب کنید و روی Advanced کلیک کنید.
 3. تب با علامت DNS را انتخاب کنید.
 4. روی سرورهای DNS در کادر سمت چپ کلیک کنید و روی دکمه – کلیک کنید.
 5. حالا روی دکمه + کلیک کنید و سرورهای DNS مورد نظر خود را اضافه کنید.
 6. پس از اتمام ذخیره تغییرات روی Okay کلیک کنید.

به این ترتیب سرورهای DNS را در ماشین ویندوز یا مک تغییر می دهید.

نحوه وارد کردن و تغییر DNS در اندروید

وارد کردن و تغییر DNS در اندروید

نحوه وارد کردن و تغییر DNS در اندروید

نحوه تغییر سرورهای DNS در اندروید به این صورت است:

 1. تنظیمات Wi-Fi را در دستگاه خود باز کنید. می‌توانید این کار را با راه‌اندازی تنظیمات و رفتن به Wi-Fi یا با پایین کشیدن صفحه اعلان‌ها و فشار طولانی نماد Wi-Fi انجام دهید.
 2. اکنون گزینه های شبکه را برای شبکه Wi-Fi خود باز کنید. روش کار به تلفن شما بستگی دارد. ممکن است مجبور شوید نام Wi-Fi را برای مدت طولانی فشار دهید و روی Modify Network ضربه بزنید، یا بسته به سازنده و نسخه Android شما ممکن است فلشی در کنار آن وجود داشته باشد.
 3. در جزئیات شبکه، به پایین بروید و روی تنظیمات IP ضربه بزنید. اگر آن منو را نمی بینید، به دنبال دکمه ای با علامت Advanced بگردید و سپس تنظیمات IP را مشاهده خواهید کرد.
 4. این را به Static تغییر دهید.
 5. DNS1 و DNS2 را به تنظیماتی که می خواهید تغییر دهید – به عنوان مثال، Google DNS به ترتیب 8.8.8.8 و 8.8.4.4 است.

متأسفانه، مانند iOS، اندروید نیز به کاربران اجازه نمی دهد تنظیمات DNS را برای اتصالات داده تلفن همراه تغییر دهند می توانید این کار را با روت کردن تلفن خود انجام دهید، اما این یک مرحله برای کاربران پیشرفته تر است و ما در این راهنما توصیه نمی کنیم.

نحوه وارد کردن و تغییر DNS در iphone (IOS)

وارد کردن و تغییر DNS در iphone (IOS)

نحوه وارد کردن و تغییر DNS در iphone (IOS)

نحوه تغییر تنظیمات DNS برای گیم در iPhone، iPad یا iPod touch:

 1. در دستگاه iOS خود، تنظیمات را باز کنید.
 2. روی Wi-Fi ضربه بزنید.
 3. روی نماد i در کنار شبکه Wi-Fi که می‌خواهید سرورهای DNS را برای آن تغییر دهید، ضربه بزنید.
 4. روی DNS ضربه بزنید.
 5. اکنون سرورهای DNS موجود را حذف کرده و آدرس‌های سرور DNS را انتخاب کنید.
 6. فقط باید سرور اصلی و سرور جایگزین را با کاما جدا کنید. برای مثال، می‌توانید «8.8.8.8، 8.8.4.4» را بدون نقل قول تایپ کنید تا به سرورهای DNS Google بروید.

کاربران پیشرفته همچنین می‌توانند به دنبال جیلبریک کردن دستگاه‌های iOS خود باشند تا بتوانند بهترین DNS برای گیم را به راحتی در دستگاه وارد کنند، در این مرحله می‌توان تنظیمات DNS در سراسر سیستم را اعمال کرد و حتی تنظیمات DNS را برای اتصالات سلولی تغییر داد، اما این چیزی نیست که ما توصیه می‌کنیم آن را انجام دهید. به این ترتیب سرورهای DNS را در دستگاه‌های iOS خود تغییر می‌دهید.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی بهترین DNS برای گیم و نحوه وارد کردن آن در دستگاه ها و سیستم عامل های مختلف پرداخته شد تا با توجه به آن بتوانید تجربه کاربری خود از بازی کردن را بهبود بخشید. برای دانستن مفهوم DNS نیز می توانید مقاله DNS چیست؟ را مطالعه نمایید. لازم به ذکر است که شما می توانید از همه این DNS ها برای بازی های خود استفاده نمایید و لزوما تنها برای بازی مشخص شده نیستند.

سوالات متداول بهترین DNS برای گیم

 1. کدام یک از DNS های اشاره شده از بقیه بهتر است؟
  هر کدام از این دی ان اس ها در دسته بهترین قرار می گیرند اما لازم است تا با امتحان کردن آن ها بهترین مورد را برای خود انتخاب نمایید چرا که این مسئله می تواند برای هر فرد فرق کند.
 2. چرا باید از DNS استفاده کرد؟
  DNS کمک می کند تا از اتصالات پایدارتری برخوردار شوید و در نتیجه تجربه بهتر از بازی های آنلاین داشته باشید.
 3. آیا استفاده از دی ان اس سبب بالارفتن پینگ نمی شود؟
  در صورتی که از دی ان اس های پرسرعت و با کیفیت استفاده نمایید، پینگ شما بالا نرفته و تجربه بازی شما بهتر می شود.
۱۶ خرداد ۱۴۰۱
فیلتر کردن یعنی چه؟
فیلتر کردن یعنی چه؟

فیلتر کردن یکی از پرکاربردترین عبارت های این روزهاست که در گوشه و کنار فضای مجازی از آن زیاد می شنویم. اما فیلتر کردن یعنی چه ؟ فیلتر کردن به معنای بستن سایت به روی کاربران تعیین شده است. به صورتی که این کاربران نتوانند به راحتی به برنامه ها و سایت های مورد نظر وارد شوند. البته فیلتر معنای دیگری نیز دارد و به معنای پاک کردن وسایله ها زا هر نوع آلودگی است. به نوعی می توان معنای لغوی فیلتر را صافی در نظظر گرفت.

فیلتر یعنی چه؟

فیتر کردن به صورت کلی به معنای این است که اینترنت شما تحت برخی تغییرات قرار گرفته و شما نمی توانید به وبسایت های خاصی که فیلتر شده اند دسترسی پیدا کنید. فیلترینگ اینترنت در ایران توسط دولت و ارائه دهنده اینترنت صورت می گیرد و کاربران نمی توانند در آن دخالتی داشته باشند.

معنی فیلتر در فضای مجازی

در فضای مجازی فیلتر به دو معنا می باشد:

 1. فیلتر عکاسی
 2. فیلترینگ اینترنت

در معنای اول فیلتر برای عکس گرفتن استفاده شده و از محبوبیت بالایی نیز برخوردار است. شما می توانید انواع فیلترها را با توجه به نوع برنامه انتخاب و سپس اقدام به تصویربرداری نمایید.

در معنای دوم نیز همانند فیلترینگ اینترنت، دسترسی مستقیم شما به فضای مجازی فیلتر شده قطع شده و نمی توانید به راحتی به آن متصل شوید.

۱۱ خرداد ۱۴۰۱
آموزش ریست روتر
آموزش ریست روتر

هنگامی که با مشکل روتر مواجه می شوید، ریست کردن آن یکی از بهترین راه هایی است که در رفع مشکل می تواند به شما کمک کند. هب کنمک ریست کردن روتر می توانید ان را به تنظیمات کارخانه بازگردانده و دوباره از نو آن را بهیتنه کنید. در اینن مقاله به بررسی آموزش ریست روتر پرداخته می شود با ما همراه باشید.

نحوه ریست کردن مودم به صورت اصولی

در صورتی که ورتر شما با مشکل مولاجه شده و نیاز به ریست دارد، می توانید با طی کردن چند مرحله ساده، به راحتی آن را ریست نمایید. لازم به ذگکر است که به این نکته نیز شااره کنیم که ریسن کردن با خاموش و روشن کردن مودم تفاوت داشته و در ریست کردن تمامی تنظیمات مودم به حالت کارخانه باز می گردد اما در هنگام خاموش و روشن کردن، تنها مودم خاموش شده و با همان اطلاعات قبلی دوباره روشن می شود.

برای اینکه مودم خود را ریست کنید لازم است تا مراحل زیر را طی کنید که عبارت اند از:

جدا کردن سیم برق از مودم و ریست کردن مودم

در اولین مرحله برای ریست کردن روتر لازم است تا آن را به طور کلی خاموش کرده و سپس از برق بکشید. بعد ار این مرحله روتر را حدود 20 تا 30 ثانیه در حالت خامشو نگهدارید و سپس آن را دوباره روشن کنید. در این حالت برای اکثر روترها لازم است تا دوباره مراحل راه اندازی را طی کنید و از اول می توانید اطلاعات را وارد نمایید.

Reset کردن روتر به وسیله دکمه ریست

روش دیگری نیز برای ریست مودم وجود دارد، و آن هم استفاده از دکمه ریستی است که بر روی روتر وجود دارد. برای resetکردن نیز تنها کافی است تا دکمه را که معمولا در پشت روتر است پیدا کرده و آن ار برای 10 تا 15 ثانیه نگهدارید و فشار دهید. بعد از مرحله روتر شما به درستی ریست شده و می توانید رمز عبور و اطلاعات دلخواه دیگر را از نو وارد روتر کنید.

موارد مورد نیاز برای ریست کردن روتر

قبل از اینکه نسبت به ریست کردن روتر خود اقدام نمایید، لازم است تا مواردی را در اختیار داشته باشید. از این موارد می توان اشاره کرد به:

 1. نام کاربری
 2. رمز عبور
 3. آدرس IP

با در اختیار داشتن این سه مورد می توایند با خیال راحت نسبت به ریست کردن روتر خود اقدام نمایید.

اهمیت در اختیار داشتن رمز عوبر و نام کاربری روتر

در هنگام ریست روتر، در اختیرا دشاتن نام کاربری و رمز عبور از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. برای پیدا کرذدن این دو فاکتور نیز می توانید به برچسب تعبیه شده بر پشت روتر و یا جعبه آن مراجعه نمایید. در مواردی نیز این اطلاعات در دفترچه راهنمای روتر ذکر می شود. البته در در وبسایت شرکت سازنده روتر نیز می توانید این اطلاعات را به راحتی بیابید.

چرا برای ریست کردن روتر به IP نیاز داریم؟

برای اینکه بتوانید پس از ریست کردن روتر، اطلاعات را از نو وارد کنید، نیاز دارید تا به IP دسترسی داشته باشید. این مورد از لحاظ وارد شدن به مرورگر لازم بوده و نیاز است تا اطلاعات را از طریق دفترچه راهنما و سایر روش ها بیابید.

 

۰۹ خرداد ۱۴۰۱
۱ ۲ ۳ ۴۵