منو
اطلاعیه : عدم رایگان بودن شبکه شاد

به دستور وزارت محترم ارتباطات از تاریخ ۱ تیرماه ۱۴۰۰ ترافیک مورد استفاده در شبکه شاد رایگان نمیباشد و ۱/۳ ترافیک بین الملل محاسب میگردد .

مشاهده بیشتر
۰۹ تیر ۱۴۰۰
چه سرور هایی مناسب پروژه دانشجوئی است؟

سرور مجازی مناسب پروژه دانشجوئی

وقتی که یک واحد تجاری را اجاره میکنید، تمام فضای آن واحد به صورت اختصاصی در اختیار شما هستند، ولی راهرو یا آسانسور و برای دسترسی به آن واحد به صورت اشتراکی است. همچنین ممکن است در برخی منابع مانند آب یا برق به صورت اشتراکی باشند.

سرور مجازی یک قسمت کوچک از یک سرور است، دقیقا مانند یک واحد از یک ساختمان است. وقتی که یک سرور مجازی تهیه می کنید ، تمام فضای سرور مجازی به صورت اختصاصی در اختیار شما است. ولی شبکه و دسترسی به سرور که مانند راهرو یا آسانسور برای دسترسی به سرور مجازی هستند، به صورت اشتراکی است.

 

سرور مجازی چه کاربردهایی دارد؟

سرور مجازی کاربردهای بسیاری دارد و از آن می توان استفاده های زیادی کرد. در زیر به تعدادی از آنها اشاره میکنیم:

. میزبانی وب سایت نسبتا پر مصرف یا تعدادی سایت با مصرف متوسط

. استفاده از سرور مجازی برای وب سرویس ها مانند میل سرور ، دیتابیس سرور و ..

.  استفاده از سرور مجازی برای کنترل یا بهبود عملکرد سیستم ها

. استفاده از سرور مجازی به عنوان عامل ارتباط ثانویه و رمزنگاری اطلاعات

. استفاده از خدمات سایت هایی که ایران را تحریم کرده اند. البته در صورتی که آی پی خارج از کشور باشد

. انجام کارهایی که به اینترنت پرسرعت با ترافیک بالا نیاز دارد.

 

سرور مجازی یا وی پی اس به معنی سرور مجازی خصوصی است. سرور مجازی بخشی از یک سرور اختصاصی کامل است، اینکار با مجازی سازی انجام می شود.

به اینصورت که یک سرور به چند بخش تقسیم میشود که مقاصد مختلف از آنها استفاده کرد.

با توجه به اینکه منابع یک سرور کامل به چند بخش تقسیم می شود اغلب و در شرایط یکسان، هزینه خرید سرور مجازی نسبت به سرور اختصاصی پایین تر است.

 

VPS (سرور اختصاصی مجازی) برای آن دسته از دانشجویانی که در زمینه اطلاعات یا حوزه رایانه تحصیل و فعالیت میکنند ، بسیار مهم است.

آن‌ها احتمالا در طول دوره تحصیل خود، باید طراحی وب و توسعه وب را مطالعه کنند، هر زمان که خدمات میزبانی هاست اشتراکی پاسخگوی نیازهای سایت شما نباشد به سادگی می‌توانید بدون ایجاد وقفه در عملکرد سایت‌تان سرویس میزبانی خود را به سرور مجازی یا سرور اختصاصی ارتقا دهید.

سایت‌های فروشگاهی با توجه به حجم داده زیاد و ترافیک بالای بازدید نیازمند ترافیک ماهیانه بالا و فضای ذخیره‌سازی بیشتر و پردازنده قدرتمند هستند و برای دست‌یابی به منابع بیشتر نیازمند سرور اختصاصی یا سرور مجازی می‌باشند.

با توجه به محدودیت تعداد در ارسال ایمیل در هاست اشتراکی می‌توان با استفاده از خرید و انتخاب سرور این محدودیت را برطرف کرد..

در استفاده از سرور مجازی و سرور اختصاصی محدودیتی در استفاده از حجم دیتابیس نخواهید داشت و با خرید سرور فضای ذخیره‌سازی بیشتری نسبت به هاست اشتراکی در اختیار سایتتان قرار می‌گیرد.

 

نکته بسیار حائز اهمیت که باید دانشجویان به آن توجه کنند موقعیت سرور است

لوکیشن سرور بستگی زیادی به نوع کارکرد سایت شما دارد. اگر تمامی کاربران سایت شما از داخل ایران هستند استفاده از سرور ایران به علت داشتن زمان پینگ یکسان ، سرعت لود بالاتری خواهد داشت زیرا سرورهای ایران داخل فاصله جغرافیایی کمتری تا مخاطبین شما دارند.

اما اگر سایت شما کاربرانی از داخل و خارج ایران دارد بهتر از سرور خارجی استفاده کنید تا کاربران با آی پی خارج از ایران با کندی سایت مواجه نشوند.

ولی اگر برای نخستین باربا سرور های مجازی آشنا میشویم باید این چند نکته را در خاطر بسپاریم

باید کمی درباره مدیریت سرور بدانیم و یادبگیریم.

خود را برای یک جهش در هزینه های سایت آماده کنیم.

یک VPS مدیریت نشده ممکن است یک گزینه ارزان باشد، اما اگر تجربه زیادی داشته باشید.

انتخاب طرح می تواند پیچیده باشد

مشاهده بیشتر
۰۲ خرداد ۱۴۰۰
آنچه درباره اینترنت همراه 5G نمیدانیم!!؟

امروزه مرسوم ترین نوع اتصال داده ، اینترنت نسل چهارم یا ۴G میباشد ، که این فناوری به شکل گسترده در سال ۲۰۱۰ آغاز به کار کرد

 

اینترنت ۳G با هدف تمرکز بر بهبود تماس های صوتی وپیام رسانی معرفی شد ولی در نسل بعدی شاهد افزایش دقت در اتصال داده موبایلی بودیم که حتی چند پله از اینترنت های خانگی هم تفاوت سرعت داشت.

با گسترش فناوری و ایجاد زیرساخت های هرچه بهتر ، اینترنت ۵G ظهور پیدا کرد که برای خود نوعی مرز شکنی در نوع سرویس دهی شرکت ها ، نوع سرعت بر ثانیه و البته کیفیت پایداری داشت.

همین تمرکز روی اتصال داده ها باعث ایجاد اقتصاد بسیار بزرگی حول اپلیکیشن های نیازمند به اینترنت نظیر اوبر ، اسنپ و… شده.

 

مقایسه تاخیر در ۴G و ۵G

تاخیر را می توان زمان لگ دانست که همان فاصله زمانی ارسال داده به سرور و دریافت اطلاعات است .

زمان تاخیر در شبکه های کنونی حداقل ۲۰ میلی ثانیه گزارش میشود که شاید بسیار ناچیز باشد ولی در مواردی مثل بازی های آنلاین با پینگ مورد نیاز هرچند حداقلی بسیار مورد استفاده و لازم است.

کارشناسان ادعا میکنند در شبکه ۵G زمان تاخیر به ۱ میلی ثانیه کاهش پیدا کند که خود انقلاب بزرگی برای گیمیر هاست.

 

آیا تنها سرعت اتصال داده تنها هدف اینترنت نسل پنجم است؟

باید اذعان کرد که افزایش سرعت آورده بسیار با اهمیتی است ولی میتوان چند مورد را به آن افزود :

  1. مثلا افزایش سرویس دهی به کاربران شبکه با فرکانسی پایینتر

۲. افزایش سرعت انتقال داده تا مرز باورنکردنی ۲۰ گیگابایتی

۳. کاهش تاخیر شبکه و بهینگی بیشتر مصرف توان

۴. کاهش مصرف انواع سوخت و صرفه جویی در سوخت های فسیلی و..

 

در نسل جدید اینترنت هر کاربر باید بتواند در شلوغ ترین پیک های ساعتی حداقل سرعت ۱۰۰ مگ بر ثانیه را تجربه کند

 

یکی دیگر از پیشرفت های بزرگ اینترنت ۵G پیشرفت های پزشکی و رباتیک خواهد بود.

یکی از مهمترین زمینه هایی که فن آوری ۵G که در آینده خواهیم داشت ، در زمینه پزشکی است.

وقتی صحبت از زندگی و مرگ می شود ، تمرکز روی ثانیه هاست که میتواند چقدر تاثیرگزار باشد . فناوری ۵G این مرز هارا نیز شکسته و به پزشکان امکان می دهد تا از هر گوشه دنیا به بیماران دسترسی پیدا کنند. پتانسیل پیشرفت پزشکی ، از طریق فناوری ۵G ، بی حد و حصر و کاملاً غیرقابل محاسبه است.

 

مشاهده بیشتر
۰۱ خرداد ۱۴۰۰
ارزان ترین شهر های اینترنتی جهان کدام اند؟

اینترنت ارزان عنصر جدانشدنی زندگی روزمره..

 

شاید تفاوت های نسل های گذشته ، امروز و دیروز به ما به سادگی نشان دهد ، در حال حاضر چه میزان زندگی روزمره ما با اینترنت هم آمیخته است!

شما در یک روز معمولی که چشم باز میکنید تا ساعات پایانی شب چقدر از اینترنت استفاده میکنید؟ چه حجمی از نت یا چه سرعتی از نت را در اختیار دارید؟

خبر خوب این است که در عصرجدید،سرعت اینترنت در سراسر جهان به شکل سالانه در حال افزایش است به طوری که مثلا در سال ۲۰۱۷ میانگین سرعت اتصال جهانی اینترنت ۷.۲ مگابیت بر ثانیه بود !

فارغ از ارزان تر بودن اکنون در سال ۲۰۲۱ میلادی حداکثر ۷۵ مگابیت بر ثانیه است که ده برابر افزایش یافته است. این خود سوالی که ایجاد میکند این است که آیا ما همچنان به اینترنت ۵G با تمام شایعات خلاف سلامتی و برج های ناموزون اینترنتی تنها برای سرعتی بیشتر نیازمندیم؟

در ادامه با نرخ عرضه اینترنت با احتساب مالیات در برخی کشورها آشنا خواهیم شد :

شماره یک : هند  ۰.۲ دولار

بله درست خواندید ، هند ارزانترین خدمات اینترنتی را در جهان ارائه می دهد. قبلتر ، متوسط قیمت هر گیگابایت استفاده شده در حدود ۲۵۰ روپیه بود ، اما اکنون ، قیمت ها با حاشیه زیادی کاهش یافته است.

 

شماره دو : روسیه  ۰.۹ دولار

روسیه شرکت های بزرگی مانند Beeline و Rostelecom دارد که اینترنت را با نرخ های مقرون به صرفه ارائه می دهند تا بتواند از همه جا  و همه کس بهره مند شود.

 

شماره سه : مالزی ۱.۱ دولار

ارائه دهندگان اینرنت در مالزی هم با دو ابرشرکت Time و Yes به کاربران کمک میکنند که از خدمات اینترنت پرسرعت بهره ببرند.

شماره چهار : مالزی ۱.۸ دولار

اینترنت در پاکستان هم عاتوه بر نوع جدید زیر ساخت ها از سرعت و کیفیت بسیار بالایی برخوردار است که علاوه بر این ها ارزان هم هست.

شماره پنج : نیجریه ۲.۲ دولار

اولین و بهترین شهر اینترنتی قاره آفریقا نیجریه است که این کشور را در رده پر سرعت ترین ها و البته ارزان ترین ها قرار داده.

مشاهده بیشتر
۰۱ خرداد ۱۴۰۰
چند روش ساده برای کاهش مصرف اینترنت 100% کاربردی

چطور میتوان اینترنت مصرفی را به حداقل رساند؟

اگر بسته های اینترنت شما زود به زود تمام می‌شود، وقت آن است که فکری برای کاهش مصرف اینترنت خود کنید

و کنترل بیشتری روی مصرف داده خود داشته باشید. در این مقاله سعی کردیم راهکارهای کاربردی جهت کاهش مصرف اینترنت را توصیح دهیم.

تا به حال شده ساعت ها غرق در فضای مجازی بوده باشی ودر لحظه پیامک اخطار حجم دریافت کرده باشی

تا به حال شده ساعت ها غرق در فضای مجازی بوده باشی ودر لحظه پیامک اخطار حجم دریافت کرده باشی؟
اینترنت بی شک پرکاربردترین و مهم ترین ابزار مشترک میان کاربران گوشی ها، کامپیوترها و…  تعداد کاربران آن از چند صد میلیون نفر هم خارج شده است چرا که این روزها همگی ما به هر نحوی به اینترنت نیاز داریم و اینترنت تبدیل به یکی از اصلی ترین اصول زندگی ما شده است و خودمان را با آن وفق داده ایم.

 

شماره ۱ : کاهش رزولوشن فیلم های آنلاین

 

اکثر کاربران اینترنت روزانه ممکن است از چند دقیقه تا چند ساعت را صرف مشاهده ویدیوهای آنلاین بگذرانند و این در حالی است که وقتی شما یک فیلم را بصورت آنلاین مشاهده می کنید

اگر بصورت پیش فرض کیفیت فیلم را بالا ببرید و بعد از مشاهده کامل ویدیو تصمیم به دانلود آن بگیرید، در اصل شما دو بار این ویدیو را مشاهده یا دو بار دانلود کرده اید.

به طور متوسط و به عنوان مثال تماشای ویدیو باکیفیت ۴۸۰ در یک ساعت چیزی حدود ۸۰۰مگابایت از حجم را می بلعد!  یا حتی یک وب گردی ساده در متوسط یک ساعت تا ۳۰۰ مگ از حجم مصرف میکند.

 

شماره ۲ : روشن نگه داشتن اینترنت

بطور کلی برخی از ما عادت داریم که هیچ وقت اینترنت گوشی را خاموش نمی کنیم و در ۲۴ ساعت شبانه روز بصورت دائم روشن است!

اما شاید بر این باور باشید که هیچ دیتایی را از دست نمی دهید و این فکر اشتباه می باشد چرا که برنامه هایی هستند بدون دسترسی از شما شروع به فعالیت می کنند و می توانند از چند مگابایت تا چند صد مگابایت را استفاده کنند و شما بصورت ناگهانی با پیغام اتمام بسته روبرو خواهید شد!

 

شماره ۳ : جستجو در صفحات مجازی

زمانیکه هر یک از ما وارد صفحات مجازی می شویم، اکثرا در اوقات فراقت و استراحت خودمان این کار را انجام می دهیم و طبیعتا وقتی وارد چند کانال می شویم

با ویدیوها، موزیک های مورد علاقه و جدید و همچنین تصاویر مختلفی روبرو می شویم که برای مشاهده و گوش دادن به هر یک از آنها نیاز به اینترنت داریم و با اجرای آنها اینترنت ما مصرف می شود و با کاهش حجم مصرف اینترنت تنها در کسری از زمان روبرو می شویم!!

حتی برنامه ای مانند اینستاگرام نیز می تواند حجم اینترنت را تحت تاثیر بگذارد و باعث کاهش حجم اینترنت نیز شود که باید اقدام به کاهش حجم اینترنت اینستاگرام کنید. از این رو هم باید استفاده خود را از اینترنت برای کاهش حجم اینترنت، کمتر کنید

از طرفی برخی محدودیت ها را که در مصرف زیاد اینترنت موثر هستند را رفع کنید که در ادامه به راه حل های کاربردی دیگری نیز اشاره خواهیم کرد.

ولی با توجه به چند نکته اساسی میتوان مصرف دییتای اینترنت را به شکل چشمگیری کاهش داد

به عنوان مثال گاها دانلود یک ویدیو تا تماشای آنلاین آن خیلی در حجم مصرفی اثردارد

یا بستن برنامه های رها شده در زمینه پلتفرم پس از استفاده یا خاموش کردن کلید موقعیت در تلفن های همراه و حتی چک کردن میزان امنیت وای فای از دیگر نکات کاهش حجم اینترنت مصرفی خواهد بود.

مشاهده بیشتر
۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰
آیا ویروس کرونا بر سرعت و مصرف اینترنت جهانی تاثیری گذاشته؟

زمانی که ویروس کرونا پایه های اقتصادی و اجتماعی را در سرار جهان به چالش کشید ، یکی پس از دیگری کشور های مختلف برای ایمنی عمومی و سلامت مردمانشان به سراغ پروتکل های فاصله اجتماعی رفتند

که خود باعث تغییر در سبک زندگی روزمره در برنامه هایی مثل ارتباط از راه دور ، آموزش آنلاین ، تماس های ویدئویی و حتی بانکداری دیجیتال شد ، اما آیا واقعا ویروس کرونا بر سرعت و مصرف اینترنت جهانی تاثیری گذاشته است؟

آمار منتشر شده توسط یک مؤسسه استرالیایی نشان می‌دهد خانه نشینی میلیاردها نفر در سراسر جهان به علت شیوع ویروس کرونا و انجام اکثر امور از منزل، مصرف اینترنت را تشدید کرده است !
مصرف کرونایی اینترنت در ایران!!

ایران در صدر آمار فشار بر زیرساختهای ارتباطی و مصرف داده!به نقل از مدیوم، آماری که یک مؤسسه استرالیایی نشان میدهد ، ایران در بازه زمانی ۱۸ تا ۲۰ مارس و در مقایسه میزان مصرف اینترنت با بازه زمانی ۱۲ تا ۱۴ فوریه از نظر فشار وارده بر زیرساخت‌های ارتباطی و مخابراتی برای مصرف داده رتبه اول را در جهان کسب کرده استالبته این فشار در کشورهای دیگری مانند ایتالیا، اسپانیا، و.. نیز افزایش داشته و همزمان با شیوع ویروس کرونا در کشورهای مختلف و اعمال سیاست‌های قرنطینه و خانه نشینی میزان مصرف اینترنت افزایش می‌یابد.

بخش عمده این فشار بر اینترنت ناشی از استفاده از فضای مجازی برای مشاهده فیلم و سریال و استفاده از خدمات پخش ویدئوی آنلاین است.

کاربران از سرویس‌هایی مانند نتفلیکس، آمازون و یوتیوب برای مشاهده برنامه‌های مختلف استفاده کرده‌اند. همچنین اجرای بازی‌های ویدئویی تعاملی و برگزاری گسترده ویدئو کنفرانس نیز موجب مصرف قابل توجه پهنای باند می‌شود.

 

بر طبق این گزارش بسیاری از شرکت‌های ارائه دهنده خدمات تحت وب و حتی دولت‌ها برای مدیریت مصرف بی سابقه اینترنت در جهان مجبور به اعمال برخی محدودیت‌ها یا کاهش کیفیت خدمات ارائه شده گردیده‌اند!

اما در مجموع ، اخبار ، پخش زنده و رسانه های اجتماعی بیشترین سهم را در مصرف دیتا و ترافیک اینترنت داشته اند .

بسیاری از کشورها در زمان همه گیری کرونا ترافیک بی سابقه ای را تجربه کرده اند اما خاصیت همه جایی وب به ما کمک کرد تا بتوانیم تغییراتی را در جهت ایمن نگه داشتن خود ودیگران که مهم است داشته باشیم.

همین سازگاری به ما این امکان را میدهد که ارتباط برقرار کنیم ، یادبگیریم و کار کنیم تا دوباره با هم باشیم .

 

مشاهده بیشتر
۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰
چند فاکتور مهم برای خرید سرور اختصاصی کارآمد ! کدام دیتا سنتر را انتخاب کنیم؟

پیش از این بسیار در خصوص خدمات سرور اختصاصی ، مزیت های استفاده و خرید سرور اختصاصی خوانده بودیم . همچنین به معرفی تفاوت های میان سرویس سرور مجازی یا VPS و سرور اختصاصی نیز پرداخته بودیم. اما با این حال یکی از دغدغه های کسب و کار های اینترنتی ، این خواهد بود که کدام شرکت ارائه دهنده خدمات مرکز داده ( دیتا سنتر ) می تواند مناسب تر باشد. در ادامه می خواهیم با فاکتور ها و نکاتی که به شما کمک می کند خرید سرور اختصاصی کارآمد ای داشته باشید ، آشنا خواهیم شد.

چند فاکتور خرید سرور اختصاصی کارآمد

۱- پشتیبانی

یکی از مهمترین دلایلی که باعث می شود کسب و کار ها از شرکت های ارائه دهنده خدمات دیتا سنتر (مرکز داده) استفاده کنند ، این است که پشتیبانی از خدمات سرور نیاز به نیروی متخصص دارد. اگر کسب درآمد شما وابسته به وب سایت شما و بستر های آنلاین نظیر اپلیکیشن موبایل باشد ، لازم است که همیشه در دسترس باشید. وجود تیم پشتیبانی متخصص که سرور اختصاصی شما را مانیتور کرده و در صورت بروز مشکل سریعا وارد عمل شده و آن را رفع کنند برای کسب و کار شما بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

۲- نصب و پشتیبانی کنترل پنل های مختلف

زمانی که شما قصد خرید سرور اختصاصی کارآمد را دارید ، قطعاً به منظور به دست گرفتن کنترل سرور خود اقدام به خرید سرور اختصاصی کرده اید. نصب ، راه اندازی و پشتیبانی کنترل پنل های مختلف این امکان را برای شما فراهم می آورد که میزان تماس شما با پشتیبانی به حداقل برسد.

۳-بک آپ گیر روزانه از سرور اختصاصی

برای خرید سرور اختصاصی کارآمد ، چه فاکتوری مهمتر از بک آپ گیر روزانه می تواند وجود داشته باشد؟ این روز ها اطلاعات به اندازه پول ارزشمند است. اگر بنا بر دلایلی اظلاعات شما از روی سرور پاک شود ، بک آپ گیر روزانه سرور می تواند از بروز خسارت شما جلوگیری کند.

۴-  تامین نیروی برق مستقیم DC دائم و بدون انقطاع

اگر واقعا قصد حرید سرور اختصاصی کارآمدی را دارید ، باید عملکرد سرور در شرایط اضطراری را نیز بررسی کنید. ثابت بودن و عدم قطعی سرور باعث می شود که شما به صورت آنلاین همیشه در دسترس باشید. اما قطعی مکرر سرور ، به معنای در دسترس نبودن خواهد بود و در نهایت باعث کاهش رضایت کاربران و مشتریان خواهد بود.

بیشتر بخوانید: سرور رایانش ابری چیست؟ – سرور ابری یا Cloud server

مشاهده بیشتر
۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰
لطفا VPS را با VPN اشتباه نگیرید!

کلمه VPN برای ما ایرانی‌ها کلمه‌ای ملموس است. با وجود تحریم‌های ایران از سوی کشورهای خارجی و حتی محدودیت‌هایی از سمت داخل کشور بسیاری از ایرانیان برای مراجعه به برخی از سایت‌ها و استفاده از برنامه‌ها از VPN یا فیلتر شکن استفاده می‌کنند. اما VPS یک سرور مجازی از یک کشور دیگر است و شما بعنوان فردی از یک کشور غریبه در اینترنت جست و جو می‌کنید. در ادامه قصد داریم با معرفی این دو، به تفاوت آن ها با یکدیگر نیز بپردازیم.

 

VPN چیست؟؟چه تفاوتی با VPS دارد؟

 

VPN چیست؟

 

VPN با ایجاد یک تونل و رمزنگاری اطلاعات شما باعث می‌شود امنیت شما بالا برود و مانع از نفوذ هکرها به شما می‌شود. به بیان ساده تر، بدون وی پی ان شما بعد از اتصال به اینترنت بطور مستقیم وارد سایت مورد نظر می‌شوید.

ولی با وجود VPN شما ابتدا به وی پی ان متصل شده و سپس به سایت مورد نظر وارد می‌شوید، از روی اطلاعات شما مخفی می‌ماند. اما چرا ما از این سیستم بعنوان فیلتر شکن استفاده می‌کنیم؟ به دلیل آنکه این سرویس‌ها از طرف سرورهای خارج از کشور ارائه می‌شوند که در نیتجه با استفاده از ip غیرایرانی می‌توانید به هرسایبت که خواستید وارد شوید.

 

VPS چیست و چه تفاوتی با VPN دارد؟؟

 

VPS چیست؟

 

VPS سرور مجازی خصوصی است که این سرورها بر روی سخت افزارهای پیشرفته‌ای سوار هستند و باعث می‌شوند کاربر از امنیت بیشتری بهره ببرد. وسایل سخت افزاری آن نیز بطور اشتراکی در بین کاربران تقسیم می‌شود.

 

آنچه که باید بدانید: سرور مجازی یا VPS چیست؟؟ همه نکاتی که درباره سرور مجازی باید بدانید.

 

برای دریافت مشاوره و یا خرید سرویس مناسب با شماره ی ۰۲۱۴۸۶۵۵ تماس بگیرید و یا از طریق فرم زیر درخواست خود را به ثبت برسانید.

تفاوت VPS با VPN

 

همانطور که ذکر شد VPN و VPS نقش امنیت سایت را بازی می‌کنند. ولی با این حال برخی از سایت‌های ارائه دهنده وی پی ان زیاد قابل اعتماد نیستند و نتیجه برعکسی ایجاد می‌کنند. وی پی اس نسبت به وی پی ان قیمت گرانتری دارد به همین دلیل بسیاری از شرکت‌های تازه تاسیس از وی پی ان استفاده می‌کنند.

VPN برای افرادی مدام درحال جابه جایی هستند نیز مفید است زیرا با مخفی کردن IP شما براحتی می‌توانید از اینترنت استفاده کنید. در کل، استفاده از این دو سیستم بستگی به نوع فعالیت شما دارد و ما صرفا یک پیشفرض کلی به شما دادیم تا راحتتر بتوانید انتخاب کنید. امیدواریم در این مطلب راهنمای شما بوده باشیم.

مشاهده بیشتر
۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰
6 راهکار برای محافظت از سرور اختصاصی و افزایش امنیت

یکی از دغدغه‌های اصلی کاربران محافظت از سرور اختصاصی‌ است، زیرا اطلاعات بسیار مهمی در آن‌ها دارند و نمی‌خواهند که مشکلی برای اطلاعات و داده‌ها به وجود بیاید و یا آن‌ها به سرقت بروند. در این مقاله قصد داریم تا راه‌های محافظت از سرور اختصاصی را معرفی کنیم که با استفاده از آن‌ها می‌توانید امنیت سرورتان را تا حد قابل قبولی افزایش دهید. شرکت صفرویک ارائه دهنده ی سرور اختصاصی، ۶ مورد از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین روش ها را برای شما جمع بندی کرده است.

 

راهکارهایی برای محافظت از سرور اختصاصی

 

– بررسی امنیت سیستم

حتما امنیت سیستم را به‌صورت دوره‌ای موردبررسی قرار دهید، این کار بسیار آسان است و نیازی به استفاده از افراد متخصص نیست، با استفاده از ابزارهای موجود می‌توانید این موضوع را بررسی کنید. این ابزارهای به‌صورت خودکار تمامی موارد امنیتی را اسکن می‌کنند. این مورد برای حفظ امنیت سرور اختصاصی بسیار مهم و ضروری است.

 

– عدم استفاده از پسوردهای ضعیف

برای سرور اختصاصی خود پسوردهای قدرتمند استفاده کنید و از مواردی که قابل حدس زدن هستند استفاده نکنید. مواردی مانند تاریخ تولد، شماره تلفن، کد ملی و… نمی‌توانند گزینه‌های مناسبی برای پسورد باشند بلکه یک پسورد قدرتمند ترکیبی از حروف، اعداد و کاراکتر است و لزوما نباید معنا دارد باشد. برای مثال A1$r!DFG2rf!0 می‌توان پسورد قدرتمندی برای امنیت بیشتر باشد. البته این نکته را فراموش نکنید که هر سه ماه یک‌بار پسوردتان را تغییر دهید و به‌هیچ‌عنوان آن را در اختیار فرد دیگری قرار ندهید.

 

– بررسی میزان منابع

حتما مواردی مانند؛ رم، قدرت پردازنده و فضای دیسک را بررسی کنید و اگر به میزان حداکثر خود نزدیک شد، سرور خود را ارتقا دهید. علاوه بر بررسی میزان منابع، حتما نرم‌افزارهای موجود در سیستم را به‌روزرسانی کنید و اگر از نرم‌افزاری استفاده نمی‌کنید بهتر است آن را حذف کنید.

 

– به روز رسانی مستمر سیستم‌عامل

مهم نیست که شما از چه سیستم‌عاملی استفاده می‌کنید، هم لینوکس و هم ویندوز نیاز به به‌روزرسانی دارند و باید هرچند مدت یک‌بار نسخه‌ی سیستم‌عامل را بررسی و آن را به‌روزرسانی کنید. اگر برای این کار نیاز به کمک دارید، می‌توانید با پشتیبانی شرکت ارائه‌دهنده‌ی خدمات خود تماس بگیرید.

 

– راه اندازی سیستم بک آپ خودکار

قبل از اینکه تغییر در سیستم و داده‌های آن انجام دهید، حتما سیستم بک آپ خودکار آن را بررسی کنید و مطمئن شوید که به‌خوبی کار می‌کند. حتما این نکته را در نظر داشته باشید که فایل‌های بک آپ گرفته‌شده در کدام قسمت وجود دارند تا با مشکلی روبه‌رو نشوید.

 

– جلوگیری از دسترسی آی‌پی‌های ناشناس

یکی از کاربردی‌ترین مواردی که می‌تواند امنیت سرور شما را تا حد بسیار بالایی افزایش دهد، جلوگیری از ورود آی‌پی‌های ناشناس است. برای این کار به اینترنت کانکشن با آی پی آدرس استاتیک خود نیاز دارید. البته برخی از کانکشن های بی سیسم آی پی آدرس استاتیک را در اختیارتان قرار نمی‌دهند، پس برای این‌که با مشکلی روبه‌رو نشوید بهتر است با پشتیبانی دیتاسنتر خود دراین‌باره صحبت نمایید و از مشاوره آن‌ها استفاده کنید.

 

در صورتی که تمایل به تهیه ی سرور اختصاصی دارید با شماره ی  ۰۲۱۴۸۶۵۵ تماس بگیرید و یا از طریق فرم زیر درخواست خود را به ثبت برسانید.

مشاهده بیشتر
۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
تفاوت بین نام دامنه و وب هاستینگ چیست؟

بسیاری از افراد که به تازگی وارد حوزه تکنولوژی شده اند ، این سوال را از ما می پرسند که وب هاستینگ و نام دامین یا نام دامنه چه تفاوتی با هم دارند. اکثر کسانی که به تازگی وارد حوزه طراحی سایت و راه اندازی کسب و کار اینترنتی شده اند، شاید ندانند که این دو از هم جدا هستند. در این مقاله، این سوال را پاسخ می دهیم.

نام دامنه چیست؟

دامنه آدرس وب سایت شما است. آدرسی که کاربران در نوار موتور جست و جو، می نویسند تا به سایت شما برسند. به بیان دیگر، اگر وب سایت شما یک خانه باشد، نام دامنه آدرس خانه است.

اینترنت یک شبکه عظیمی از کامپیوترهای متصل شده به یکدیگر است. این کامپیوترها با کابل های زیادی به یکدیگر وصل شده اند. در واقع، هر کامپیوتر به مجموعه ای از اعداد به نام آدرس IP نسبت داده می شود. آدرس IP  ترکیبی از اعداد است که با نقطه از یکدیگر جدا شده اند. برای مثال اعداد زیر، یک IP address را تشکیل داده اند: ۶۶.۲۴۹.۶۶.۱

کامپیوترها به راحتی می توانند این اعداد را شناسایی کنند و در حافظه شان ذخیره کنند. با این حال، مسلما انسان ها نمی توانند، برای دیدن هر وب سایت، آدرس IP آن را به خاطر بسپرند. به همین دلیل نام دامنه ایجاد شد.

نام دامنه باید دارای کلمات ساده ای باشد، به طوری که راحتی بتوان آن را حفظ کرد. با وجود دامنه، دیگر لازم نیست رشته ای از اعداد را در مرورگر خود بنویسید، بلکه کافیست، دامنه را یادداشت کنید و سریعا وارد وب سایت می شوید.

وب هاستینگ چیست؟

وب هاستینگ فضایی است که در آن تمام فایل های وب سایت شما ذخیره می شوند. در واقع، وب هاستینگ مانند خانه اصلی وب سایت شما است. اگر نام دامنه آدرس خانه شما باشد، آنگاه وب هاستینگ، خانه ای واقعی است که آدرس سایت به آن اشاره می کند. تمام وب سایت های اینترنت، به وب هاستینگ احتیاج دارند.

زمانی که فردی نام دامنه وب سایت شما را در مرورگر وارد می کند، دامنه به آدرس IP کامپیوتر شرکت وب هاستینگ شما متصل می شود. این کامپیوتر شامل فایل های وب سایت است و آنها را به مرورگر کاربران مجددا ارسال می کند.

شرکت های وب هاستینگ متخصص ذخیره سازی و ارائه وب سایت های شما هستند. آنها انواع مختلفی از هاست ها را به مشتریان شان ارائه می دهند.

چگونه وب هاستینگ و نام دامنه به هم ارتباط پیدا می کند؟

نام دامنه ها و وب هاستینگ دو سرویس کاملا متفاوت هستند. با این حال، برای اینکه یک وب سایت ساخته شود، وجود هر دو اینها لازم است. اساسا، سیستم یک نام دامنه شبیه به یک کتاب آدرس حجیم است که مدام به روزرسانی می شود. پشت هر دامنه، آدرس یک وب هاستینگ وجود دارد که فایل های وب سایت را ذخیره می کند. بدون دامنه، مردم نمی توانند وب سایت شما را پیدا کنند و بدون وب هاستینگ، نمی توانید وب سایت خود را بسازید.

برای ساخت یک وب سایت به چه چیزهایی احتیاج دارید؟ نام دامنه یا وب هاستینگ؟

برای ساخت یک وب سایت به هر دوی اینها احتیاج دارید. خرید یک نام دامنه به شما اجازه می دهد که برای مدت زمان مشخصی از آن نام برای وب سایت خودتان استفاده کنید. برای اینکه بتوانید فایل های سایت را ذخیره کنید به وب هاستینگ یا خدمات میزبانی وب احتیاج دارید. بعد از اینکه هاست تهیه کردید، باید تنظیمات نام دامنه خود را به روزرسانی کنید و آن را به ارائه دهنده هاست وصل کنید. می توانید هاست و دامنه را از یک شرکت تهیه کنید. زمانی که هاست را تهیه کردید و نام دامنه را ثبت کردید، می توانید وب سایت خود را راه اندازی کنید.

آیا باید هاست و نام دامنه را باید با هم بخرم؟ یا می توانم آنها را جداگانه تهیه کنم؟

می توانید هاست و دامنه را از دو شرکت متفاوت بخرید. با این حال، زمانی که می خواهید دامنه را به شرکت میزبان متصل کنید، باید تنظیمات DNS دامنه را تغییر دهید. از طرف دیگر، اگر نام دامنه و  هاست را از یک شرکت خریداری کنید، نیازی نیست تغییرات دامنه را تغییر دهید. ، می توانید هر دو سرویس را در یک داشبورد به راحتی مدیریت کنید.

آیا می توانم نام دامنه ام را به یک شرکت متفاوت انتقال دهم؟

بله می توانید. زمانی که دامنه خود را ثبت می کنید، می توانید آن را به هرجایی که بخواهید منتقل کنید. برای مثال، اگر نام دامنه و هاست تان را از شرکت دیگری خریداری کرده اید، می توانید نام دامنه تان را به شرکت دیگری منتقل کنید.

آیا می توانم بدون تغییر در نام دامنه، هاستم را به شرکت دیگری منتقل کنم؟

بله، می توانید این کار را انجام بدهید. شما صاحب دامنه تان هستید و می توانید تنظیمات آن را عوض کرده و آن را به هاست دیگری متصل کنید.

بیشتر بخوانید : آموزش قدم به قدم ورود به فضایی مجازیی ، انتخاب هاست و دامنه

معرفی سرور های اختصاصی ایران و پیکربندی آنها با صفر و یک

مشاهده بیشتر
۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
چگونه میزان انتقال داده خود را کاهش دهیم؟

هاست وب شما هشداری را مبنی بر استفاده بیش از اندازه از پهنای باند به شما ارسال می کند و توصیه می کند که اندازه فایل های وب خود را کاهش دهید. اما بهترین روش برای این کار چیست؟ چگونه می توان میزان انتقال داده (Data Transfer) را به گونه ای که برای ما مشکل ساز نشود کاهش داد؟

میزان استفاده از پهنای باند مقدار کل اطلاعاتی است که از وب سرور شما به بازدید کننده هایتان ارسال می شود. هر فایل روی وب سایت شما اندازه خاص خود را دارد. وبسایت شما را مجموع این فایل ها تشکیل می دهند. هر زمان که کسی از وبسایت شما بازدید می کند مرورگر وی درخواستی را به وب سرور شما ارسال می کند و فایل ها را تقاضا می کند. این فایل ها برای نمایش داده شدن، از طریق مرورگر بازدید کننده دانلود می شوند.

به بیان دیگر، هرچه فایل های وب شما بزرگ تر باشد میزان استفاده شما از پهنای باند بیشتر خواهد بود. همچنین هرچه درخواست بیشتری به وب سایت شما داده شود پهنای باند بیشتری استفاده خواهد شد.

چگونه میزان استفاده از پهنای باند را کاهش دهیم؟

قاعدتا شما هرگز نمی خواهید که کاهش میزان پهنای باند به قیمت کاهش بازدید کنندگان تمام شود. بنابراین موثر ترین راه حل پیش روی شما کاهش اندازه فایل های وبسایت شما است. در لیست زیر روش هایی برای این کار توصیه شده است که شما را به مشاهده آن ها دعوت می کنیم:

  1. وب سایت های ساده تر و کاربردی تری را بسازید.هرگونه متن، عکس یا فایل غیر ضروری را از وبسایت خود حذف کنید. صفحات خود را تا جایی که امکان دارد کوچک نگه دارید.
  2. گرافیک خود را بهینه سازی کنید. از فرمت JPEG برای تصاویر و از GIF برای فایل های گرافیکی استفاده کنید.
  3. از ارائه هرگونه فایل های فلش پر زرق و برق، موزیک یا ویدئو در وبسایت خود خودداری کنید. این کار شامل موزیک های در حال پخش در پس زمینه هم می شود.
  4. از CSS استفاده کنید و جاوا اسکریپت ها را به جای قرار دادن در هر صفحه به صورت خارجی انجام دهید. این باعث کاهش اندازه فایل HTML می شود.
  5. تگ ها، فضاهای سفید و نظرات ناخواسته را حذف کنید.
  6. برچسب های متا خود را فقط به آن هایی که واقعا لازم هستند محدود کنید.
  7. به کش کردن (caching) وبسایت خود اهمیت دهید، اما تاریخ انقضاء را نیز در هدر های HTTP تنظیم کنید تا مرورگرهای بازدید کنندگان شما بعد از یک زمان خاص محتوا را تازه سازی کنند (این به مرورگر اجازه می دهد یک کپی از وبسایت شما را ذخیره کند و هر بار که بازدید کننده از وبسایت شما بازدید می کند صفحات از کپی موجود در مرورگر باز می شوند و نه وب سرور شما).

 

همچنین بخوانید :

پهنای باند اینترنت

پهنای باند اختصاصی

مشاهده بیشتر
۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰
ویژگی ها و مزایای استفاده از سرور های اختصاصی چیست؟

سرور های اختصاصی ، می تواند بهترین انتخاب برای میزبانی سایت هایی که ترافیک قابل توجهی دارند باشد. پیش از انتخاب یک سرور و یا انتخاب هاستینگ ، لازم است که با انواع روش های میزبانی آشنا شد تا بتوان بهترین روش مناسب هر سایت یا اپلیکیشنی را انتخاب نمود.

در ادامه به تعدادی از ویژگی ها و مزایای سرور های اختصاصی اشاره می کنیم:

۱- پشتیبانی فنی پیشرفته

سرور های اختصاصی به شما امکان استفاده از دانش فنی و پیشرفته مشاوران حرفه ای را می دهد. مشاوران و متخصصین به صورت حرفه ای آموزش دیده اند و می توانند در صورت بروز مشکل ، آن را شناسایی کرده و رفع نمایند.

۲-آدرس ip اختصاصی

سرور اختصاصی از ip های اختصاصی برخوردار اند . بنابر این تمامی ترافیک هایی که به سمت وب سایت یا اپلیکیشن شما می آیند ، به سمت یک ip یکتا و منحصر بفرد حرکت خواهند کرد.

۳- فضای خصوصی و امن

در سرور های اختصاصی ، دسترسی به صورت کاملا اختصاصی در اختیار مشترک قرار می گیرد. بنابراین امنیت سرور تامین می گردد. همچنین از آنجایی که سرور به صورت اشتراکی با دیگر مشترکین استفاده نمی شود ، نگرانی بابت هرزنامه ها و محتوای مخرب وجود ندارد.

۴- تضمین سرعت

سرعت بارگذاری و دریافت اطلاعات از روی سرور های اختصاصی کیفیت بهتری نسبت به میزبانی اشتراکی دارد. زیرا در سرور اختصاصی ، منابع بین سایر مشترکین نیز به اشتراک گذاشته می شود.

۵- امکان کنترل و مدیریت سرور

در سرور های اختصاصی ، مشترک نه تنها می تواند اقدام به نصب انواع سیستم عامل های دلخواه کند ، بلکه می تواند به نصب برنامه های سفارشی سازی شده بپردازد. این امر سبب می شود که مدیریت سرور آسانتر شود و از بروز مشکلاتی که می تواند بر روی وب سایت شما تاثیر بگذارد جلوگیری شود.

۶- نصب کنترل پنل های مختلف

راه اندازی و نصب کنترل پنل هایی نظیر ،  direct admin ، Cpanel ، Plesk ،Vesta cp ، مدیریت وظایف اساسی یک وب سایت را به سرعت و به آسانی فراهم می کند. به عنوان یک مشترک، شما می توانید به ایجاد و مدیریت ایمیل ها ، مدیریت دامنه، تنظیم فیلتر های اسپم (هرزنامه) قدرتمند، مدیریت پایگاه داده ها، مدیریت برنامه های مبتنی بر وب مانند وبلاگ ها وردپرس و مدیریت فایل ها و بسیاری از موارد دیگر بپردازید.

 

 

 

مشاهده بیشتر
۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰
۱ ۲ ۳ ۳۳