منو

مجله صفر ویک

شما در مجله صفرویک میتوانید تمام اطلاعات خود را در زمینه خدمات اینترنت و انواع سرویس ها به دست بیاورید و از اخبار روز صفرویکی مطلع شوید.

تفاوت DNS پویا و معمولی
تفاوت DNS پویا و معمولی چیست؟

DNS مخفف Domain Name Service بوده که نقش آن به عبارتی تبدیل زبان کامپیوتر به انسان و بالعکس است. به طور کل هر دامنه دارای IPهای متعددی می باشند که این IP ها به صورت عدد هستند و به خاطر سپاری عدد ها بالطبع سخت تر از نام دامنه ای نظیر است. از این رو مفهومی مانند DNS به میان آمد تا کار را بسیار ساده تر کند. جهت اطلاعات بیشتر می توانید DNS چیست؟ را مطالعه کنید.

اما به طور کل دو دسته از DNS موجود بوده که پویا و معمولی نامیده می شوند و هر کدام به نوبه خود برای دسته ای از افراد مناسب بوده و ممکن است برای دیگری مناسب نباشد. اما تفاوت DNS پویا و معمولی چیست؟ و کدام یک بهتر است؟ در این مقاله به بررسی این موضوع می پردازیم.

مقایسه DNS پویا و معمولی

DNS معمولی و DNS پویا هر کدام دارای مزایا و معایب خاص خود می باشند و در محل های متفاوتی استفاده می شوند و هرکدام برای دسته ای از افراد مناسب و کارآمد هستند. از این رو تفاوت DNS پویا و معمولی را می توان به دسته های زیر تقسیم کرد که عبارت اند از:

مقایسه DNS پویا و معمولی

مقایسه کامل DNS پویا و معمولی

تفاوت از نظر اسم

اولین تفاوتی که از تفاوت DNS پویا و معمولی می توان به آن اشاره کرد تفاوت در نام این دو است. DNS معمولی به طور کل با DNS نشان داده می شود و شما وقتی به DNS اشاره می کنید پیش فرض منظورتان DNS معمولی است، اما DNS پویا با نام DDNS نمایش داده می شود که مخفف Dynamic Domain Name Server است. از این رو هنگامی که منظورتان DNS پویا است لازم است تا از DDNS اشاره کنید.

هزینه کمتر DDNS نسبت به DNS

از دیگر تفاوت هایی که DNS و DDNS دارند از حیث هزینه است. DDNS عموما از DNS معمولی ارزان تر بوده و حتی از شسایت هایی خاص می توانید آن را رایگان دریافت کنید. البته لازم به ذکر است که در سرتاسر اینترنت هم DNS های معمولی رایگان وجود دارند که می توانید استفاده نمایید اما تعداد دسته ای از آن ها که واقعا کاربردی هستند بسیار اندک است.

تفاوت از DNS پویا و معمولی از نظر طرز کارکرد

همانطور که گفته شد DNS ها وظیفه تبدیل IP ها به نام انسانی دامنه را دارند و بالعکس. از این رو بدیهی است که در صورتی که IP ثابت باشد نیاز به استفاده از DNS معمولی یا ثابت و در صورتی که IP داینامیک یا پویا باشد نیاز به استفاده از DNS پویا می باشد. در صورتی که IP ثابت باشد . اطلاعات شما بر روی آن ثبت شده باشد دیگر نگرانی از بابت از دست دادن اطلاعات نخواهید داشت.

اما در صورتی دیگر اگر IP متغیر باشد بعد از هر تغییر یافتن IP اطلاعات شما بر روی IP دیگری ذخیره می شود. در نتیجه اطلاعات قبلی شما از بین می رود. در این حالت لزوم استفاده از DDNS یا DNS پویا مشخص می شود.

تفاوت از DNS پویا و معمولی از نظر طرز کارکرد

تفاوت از DNS پویا و معمولی از نظر کارکرد

DNS و DDNS هر کدام مناسب چه کسانی هستند؟

از دیگر تفاوت DNS پویا و معمولی این است که هر کدام ممکن است تنها برای عده ای از افراد کاربرد داشته باشند و شما باید بسته به کاربرد خود از آن ها استفاده نمایید. به طور مثال اگر DNS را مانند شماره تلفن در نظر بگیریم DNS پویا مانند این است که هر روز شماره تلفن شما تغییر کند؛ در اینصورت همگان شما را گم خواهند کرد اما در صورتی که تلفن شما خودکار نام شما را در لیست دوستانتان ثبت کند چه؟ این دقیقا طرز کار DDNS است.

اما بدیهی است که این طرز کار برای فعالیت هایی نظیر ترید مناسب نیستند چرا که سخت گیری در این بازارها بیشتر است. از این رو برای ترید بید از IP ثابت استفاده نمایید که در اینصورت نیاز به DNS معمولی یا ثابت دارید. از این رو می توان گفت که DNS پویا بیشتر مناسب افرادی است که از اینترنت استفاده عادی و خانگی داشته و DNS معمولی برای فعالیت هایی مانند ترید که نیاز به ثبات دارند و از حساسیت بیشتری برخوردار هستند.

عملکرد DHCP برای تنظیم DNS

DHCP در واقع یک پروتکل مدیریت شبکه است که نقش اتوماتیک کردن کانفیگ یا به عبارتی پیکربندی IP را در ایفا می کند. این پروتکل به IP ها اجازه می دهد تا از خدمات شبکه نظیر NTP، DNS و به طور کل هر پروتکلی که مبنی بر UTP یا TCP باشد. در واقع DHCP به هر دستگاه به صورت خودکار IP و سایر پارامترها را اختصاص می دهد تا دستگاه بتواند با سایر شبکه ها در ارتباط باشد.

DHCP برای تنظیم DNS

عملکرد DHCP برای تنظیم DNS

سخن پایانی

DNS پویا و یا DDNS در واقع برای افرادی که به دنبال عملکرد ثابتی می گردند و علاقه مند به فعالیت هایی نظیر استفاده های خانگی، وب گردی و … می باشند بسیار مناسب است و به صورت پیش فرض همین مورد نیز توسط شرکت های ارائه دهنده اینترنت به کاربر تحویل داده می شود.

اما در DNS معمولی که درواقع ثابت می باشد هدف درست انجام شدن فعالیت هایی است که نیاز به حساسیت بالایی دارند. این فعالیت ها مانند ترید در حساسیت بالایی انجام شده و در صورتی که از IP های متغیر استفاده شود ممکن است اصلا نتوانید با سرور ها اتصال برقرار کنید یا به طور کل منع شوید.

سوالات متداول تفاوت DNS پویا و معمولی چیست؟

 1. مزایای DDNS یا DNS پویا چیست؟
  آُسانی دسترسی و بدون قطع به سایت ها ، قیمت پایین و در برخی موارد DDNS رایگان، ساده بودن اتصال تنها چند مورد از مزایای DDNS هستند. منظور از دسترسی آُسان این است که بر خلاف DNS ثابت در صورتی که IP شما تغییر کند ارتباط شما قطع نشده و همچنان می توانید به فعالیت خود ادامه دهید.
 2. به طور کل چرا به DNS نیاز داریم؟
  این نیاز به این دلیل است که بتوانیم بدون نیاز به حفظ کردن IP به فضای سایت ها دسترسی یابیم و علاوه بر آن بخش مهم تر این نیاز از این رو است که سیستم بتواند دامنه ها و IP ها را تطبیق دهد و آن ها را تشخیص دهد.
 3. امنیت DNS بالاتر است یا DDNS ؟
  به دلیل متغیر بودن DDNS می توان گفت که از امنیت بالاتری برخوردار است که همین مسئله یکی از موارد در تفاوت DNS پویا و معمولی می باشد.
۰۶ بهمن ۱۴۰۰
کاربرد فایروال چیست؟
کاربرد فایروال چیست؟

یکی از سوالاتی که همواره ممکن است برای علاقه مندان به اینترنت و شبکه به وجود بیاید این است که کاربرد فایروال چیست؟ در صورت نبود فایروال چه مشکلی به وجود می آید و … برای پاسخ به این پرسش های پرتکرار باید ابتدا به سراغ مفهوم فایروال برویم تا بتوانیم آن را به خوبی درک نماییم.

فایروال به زبان ساده مانند دیواری است که اطلاعات ورودی و خروجی اینترنت شما را کنترل کرده و نمی گذارد تا اطلاعات مخرب از طریق اینترنت به سیستم شما نفوذ کنند. کاربردهای فایروال برای سلامت سیستم بسیار حائز اهمیت بوده و در صورت غیر فعال بودن آن می تواند آسیب های جبران ناپذیری به سیستم شما وارد شود.

بررسی کاربرد های فایروال

همانطور که گفته شد فایروال یا دیوار آتشین مانند سدی عمل کرده و نمی گذارد تا هر اطلاعاتی وارد سیستم شود. البته که شما می توانید آن را غیر فعال کنید. در پاسخ کاربرد فایروال چیست؟ باید گفت که به طور کل شما به وسیله فایروال می توانید انواع تغییرات را روی شبکه اینترنتی خود پیاده کرده و علاوه بر آن اتصالات خود را ایمن سازی کنید. کاربردهای فایروال متعدد بوده که از این کاربرد ها می توان اشاره کرد به:

بررسی کاربرد های فایروال

فایروال یا دیوار آتشین

مدیریت ترافیک شبکه

فایروال به گونه ای است که می توانید با آن بر شبکه اینترنت خود مدیریت کامل داشته باشید. به عنوان مثال حجم اطلاعات ورودی و خروجی به شبکه را چک کنید، میزان سلامت اطلاعات وارد شده را چک نمایید، سایت های ایمنی که از آن ها دانلود داشته اید و …

در حالاتی دیگر نیز می توانید دسترسی به برخی سایت ها را برای دانلود کردن محدود نمایید یا بر حسب شرایط فعالیت خود دسترسی به سایت هایی که می توانند خطرناک باشند را باز بگذارید.به طور کل فایروال ابزاری است که با آن می توانید اکثر اطلاعات را درباره سرور کنترل نمایید و به بهترین نحو آن ها را مدیریت کنید.

مدیریت پهنای باند از کاربردهای فایروال

از دیگر پیام هایی که می توان به پرسش فایروال چیست؟ داد مدیریت پهنای باند است. این مدیریت به این نحو است که شما می توانید برای هر کاربر سرعت اینترنتی مخصوص در نظر بگیرید. البته که این سرعت در صورتی که بیشتر از سرعت اینترنت قراردادی باشد بی معنی است اما به طور مثال در صورتی که سرعتی معادل ۸ مگابایت بر ثانیه دریافت می کنید می توانید برای برخی از کاربران آن را معادل ۲ مگابایت بر ثانیه کنید.

"مدیریت

ذخیره کردن لیست فعالیت ها

از دیگر پاسخ های سوال کاربرد فایروال چیست؟ می توان به ذخیر کردن لیست فعالیت هایی که در دنیای اینترنت انجام می دهید اشاره کرد. با فایروال می توانید از تعداد بازدید هایی که انجام می دهید و به طور کل هر فعالیتی که انجام می دهید گزارش تهیه کنید. از طرفی دیگر نیز می توانید در این لیست سایت هایی که تمایل دارید را برای اینترنت خود فیلتر کرده تا نتوانید به آن دسترسی پیدا کنید.

ایمن سازی بازی های آنلاین

یکی دیگر از کاربردهای فایروال که در کاربرد فایروال چیست؟ به آن می پردازیم؛ برای علاقه مندان به بازی های آنلاین تعبیه شده است. این ایمن سازی به این صورت است که در صورتی که به سرور های ناامن متصل شوید فایروال شما را متوجه می کند و علاوه بر آن در اکثر اوقات اجازه نمی دهد که شما بتوانید به این سرورهای نا امن متصل شوید.

جلوگیری از نفوذ هکر ها

از دیگر کاربردهای فایروال این است که نمی گذارد که هکر ها به سیستم شما از طریق اینترنت نفوذ کنند. این مسئله از طریق مدیریت نقطه به نقطه اطلاعات ورودی و خروجی شما صورت گرفته و سبب می شود تا خیال شما از بابت امنیت نسبی سیستم راحت باشد.

امنیت نسبی به این دلیل است که هر چه قدر که سیستم شما از امنیت بالایی برخوردار باشد باز هم امکان نفوذ هکر ها و سارقان اطلاعاتی وجود دارد. به عنوان مثال ممکن است هکر ها از طریق یک ایمیل مخرب به سیستم شما دست پیدا کنند که البته با توجه به پاسخ کاربرد فایروال چیست؟ این احتمال امروزه کمتر شده است.

جلوگیری از نفوذ هکر ها

جلوگیری از نفوذ هکر ها یکی از کاربردهای فایروال

سخن پایانی

یکی از محبوب ترین امکاناتی که امروزه در اختیار کاربران قرار داده شده فایروال است که به واسطه همین موضوع سوال پرتکرار کاربرد فایروال چیست؟ می باشد. در پاسخ به این سوال می توان به جلوگیری از ورود هکر ها، تامین امنیت سرور و شبکه، تعیین پهنای باند برای هر فرد و به طور کل هر نوع مدیریت شبکه ای اشاره کرد.

از دیگر مسائلی که سبب می شود تا فایروال بسیار مهم شود این است که شما را از اتصال به هر گونه سایت یا سروری که نا امن و مخرب به نظر برسد منع کرده و سیستم شما را حفظ می کند. البته می توانید این قابلیت را به طور دستی خاموش کنید که این کار در بسیاری از موارد توصیه نمی شود.

سوالات متداول کاربرد فایروال چیست؟

 1. فایروال شخصی چیست؟
  این فایروال ها جدای فایروال نصب شده بر روی سیستم عامل بوده و شما می توانید با پرداخت هزینه یا در برخی موارد رایگان از آن ها به صورت شخصی سازی شده استفاده نمایید.
 2. فایروال چه زمانی معرفی و راه اندازی شد؟
  این ابزار پر کاربرد در اواخر دهه ۱۹۸۰ بود که به اینترنت دوستان و جهان معرفی شد و از آن زمان تا به الان از محبوب ترین ابزارهای محافظتی شبکه به شمار می رود.
 3. به اطلاعات ورودی و خروجی در فایروال چه می گویند؟
  به این اطلاعات به ترتیب inbound و outbound می گویند.
۰۴ بهمن ۱۴۰۰
OWA چیست؟
OWA چیست؟

یکی از سوالاتی که از سوی کاربران اینترنت به خصوص کسانی که به دنبال پهنای باند بیشتری هستند مطرح می شود این است که  OWA چیست؟

در جواب OWA چیست؟  باید گفت که OWA یا اینترنت بیسیم اشتراکی اینترنتی است که در دسته نسل نوین اینترنت ها جای می گیرد. این اینترنت که مخفف Outdoor Wireless Access می باشد در هنگامی بسیار پرکاربرد است که کاربر نمی تواند از خط تلفن خود برای وصل شدن به اینترنت استفاده کند. در این حالت از پشت بام مجتمع محل زندگی کاربر استفاده شده و به صورت مستقیم اینترنت را از شرکت ارائه دهنده سرویس دریافت می کند.

لازم به ذکر است که این حالت از اینترنت برای مشتریانی که به پهنای باند بیشتری احتیاج دارند اما خط تلفن آن ها کشش کافی را برای اجرای این پهنای باند ندارد بسیار مناسب بوده و می توانند نهایت استفاده را از OWA ببرند. در برخی موارد به OWA اینترنت Point to Point  نیز گفته می شود.

منظور از کشش خط این است که هر خط تلفن ثابتی فقط تا محدوده خاصی می تواند اینترنت را منتقل کند و به عبارتی دقیق تر پهنای باند خاصی را دارد که این کشش خط به جنس آن مرتبط است.

لازم به ذکر است که شرکت صفرویک اینترنت پرسرعت بیسیم اشتراکی را با بهترین سرعت و تعرفه و پشتیبانی ۲۴ ساعته به مشتریان ارائه کرده و شما می توانید جهت اطلاعات بیشتر با کارشناسان صفرویک در ارتباط باشید.

۰۲ بهمن ۱۴۰۰
DNS چیست؟
DNS چیست؟

اگر از استفاده کننده های اینترنت یا سرور های مجازی باشید حتما نام DNS به گوشتان خورده است. اما DNS چیست؟ آیا دانستن کاربرد DNS لازم است یا خیر و به طور کل نقش DNS در دنیای امروز اینترنت به چه صورت است؟

در این مقاله به بررسی کامل پاسخ این سوالات پرداخته و آن ها را به طور کامل توضیح میدهیم اما در ابتدا لازم است تا قدم به قدم از مفهوم DNS شروع کنیم.

بررسی مفهوم DNS چیست؟

به طور کل DNS Domain Name System))  را می توان به یک دفترچه تلفن یا مانند آن تشبیه کرد. علت این تشبیه هم آن است که شما برای آنکه شماره ای را فراموش نکنید آن را در دفترچه تلفن یادداشت می کنید و طرز کار DNS هم تقریبا شبیه همین مورد است. یعنی DNS آدرس دامنه سایت شما را به صورت یک عدد که به آن IP گفته می شود درآورده و آن را طوری ذخیره می کند که کامپیوتر توانایی خواندن آن را داشته باشد.

پس به طور کل هر سایت دو حالت دارد. یک حالت برای متوجه شدن کاربر یا در واقع انسان و یک حالت برای متوجه شدن سیستم یا در واقع کامپیوتر. در حالتی که کامپیوتر باید متوجه شود آدرس به صورت عددی یا به عبارت دیگر IP بوده و در حالتی که انسان باید متوجه شود آدرس به صورت حروف می باشد.

بررسی مفهوم DNS چیست؟

بررسی DNS

طرز کار DNS

اما با این اوصاف طرز کار و کاربرد DNS به چه صورت است؟ تا به اینجا با پاسخ کلی DNS چیست؟ آشنا شدید و اکنون نوبت به بررسی طرز کار آن می رسد.

به طور کل هر زمانی که شما از یک سایت بازدید می کنید، کامپیوتر به طور خودکار مراحلی را برای تبدیل آدرس وب از صورتی که برای شما قابل فهم است به صورتی که برای خودش قابل فهم باشد طی می کند. در این مورد تفاوتی نمی کند که در حال گشتن در چه وب سایتی باشید؛ به هر حال این اتفاق می افتد.

از این رو ممکن است هر دامنه سایت تعداد زیادی IP داشته باشد که تنها برای کامپیوتر هستند و قطعا حفظ کردن این حجم از عدد کار بسیار سختی است از این رو DNS این اعداد را به صورتی که برای شما قابل فهم باشد تبدیل کرده و نیازی نیست که IP ها را به خاطر بسپارید.

البته لازم به ذکر است که از دیگر کاربرد DNS می توان به نحوی به افزایش سرعت لود سایت نیز اشاره کرد. به این صورت که تنها لازم است تا شما تنها یکبار یک سایت را مشاهده کنید تا IP و دامنه آن سایت به صورت DNS در حافظه کش ذخیره شود در این صورت در دفعات بعد که از سایت دیدن می کنید دیگر نیاز نیست تا کامپیوتر IP را با دامنه تطبیق دهد که موجب بالا رفتن سرعت سایت می شود.

مزایای DNS چیست؟

همانطور که در پاسخ پرسش DNS چیست؟ اشاره شد تبدیل زبان کامپیوتر به زبان انسان و بالعکس بزرگترین مزیت DNS به شمار می رود. این مسئله در این حد است که دیگر نیازی به حفظ کردن بی نهایت ارقام برای جستجوی سایت ها نیست و تنها می توانیم از حروف انسانی برای جستجو استفاده نماییم.

از دیگر مزایای DNS نیز می توان به ثبات آن اشاره کرد. دقت کنید که هر دامنه ممکن است دارای تعداد زیادی IP باشد و IP آن متغیر باشد اما به هر حال نام انسانی آن به یک صورت می ماند. این مورد نیز از مزیت های DNS به شمار می رود.

علاوه بر این مسئله DNS در نقش یک لایه اضافی امنیتی نیز به شمار می رود تا تبادل اطلاعات با دیتا بیس بدون هیچ گونه اخلالی صورت بگیرد و در نتایج کاربر هیچ گونه مشکلی به وجود نیاید.

مزایای DNS

بررسی مزایای DNS

معایب DNS چیست؟

با وجود مزایا و کاربرد DNS اما DNS نیز دارای معایبی است. از بزرگترین معایب DNS می توان به حمله دی ان اسی یا DNS Attack اشاره کرد. در واقع این اتفاق هنگامی می افتد که هکر ها با تغییر دادن مشخصات DNS آدرس آن را از سایتی که میخواهید بروید به سایتی که پر از تبلیغات و بدافزار است هدایت می کنند و از این رو به اهداف خود می رسند.

در این مواقع برای اینکه از سرقت اطلاعات خود و اختلال در عملکرد سیستم و اینترنت پرسرعت خود جلوگیری نمایید لازم است تا از آنتی ویروس های قوی استفاده نمایید تا سیستم شما از هرگونه ویروس در امان بماند.

سخن پایانی

DNS ها یکی از کاربردی ترین تکنولوژی به شمار می روند که در دنیای امروز اینترنت وجود دارند. به تقریب می توان گفت بدون DNS بسیاری از عملکرد ما در وب تحت الشعاع قرار گرفته و نمی توانیم کاری انجام دهیم. در این مقاله به طور کامل به مزایا و کاربرد DNS و همچنین پاسخ سوال DNS چیست؟ به زبان ساده پرداخته شد.

لازم به ذکر است که در صورتی که درگیر حملات DNS شوید بهتر است از آنتی ویروس های قدرتمند کمک بگیرید چرا که حملات DNS به این صورت هستند که هکر ها می توانند به تقریب تمامی اطلاعات شما در فضای اینترنت را استخراج و از آن سو استفاده کنند. البته لازم به ذکر است که اقدامات امنیتی گسترده ای هم جهت جلوگیری از این اتفاقات صورت گرفته است.

سوالات متداول DNS چیست؟

 1. DNS گوگل چیست؟
  DNS گوگل ۸.۸.۸ و DNS دوم آن ۸.۸.۴.۴ می باشد.
 2. IP مخفف چیست؟
  IP مخفف پروتکل اینترنت یا به عبارتی Internet Protocol می باشد.
 3. خطای DNS چیست؟
  این خطا هنگامی اتفاق می افتد که به دلیل خرابی DNS کامپیوتر شما نمی تواند IP سایت را به درستی تشخیص دهد.
۲۹ دی ۱۴۰۰
مقایسه سرعت اینترنت ایران با جهان
مقایسه سرعت اینترنت ایران با جهان

امروه اینترنت جزئی از زندگی روزانه تقریبا همه افراد شده است از این رو کیفیت اتصال به آن و سرعت استفاده از آن در این مقطع زمانی بسیار مهم و حائز اهمیت است. مقایسه سرعت اینترنت ایران با جهان از این رو حائز اهیمت است که ذهن بیشتر کاربران اینترنت ایران را به خود مشغول کرده است.

به طور کل می توان گفت که اینترنت ایران در جهان دارای رتبه صد و هفده بوده و از نظر سرعت اینترنت اصلا اوضاع خوبی ندارد. از روی دیگر هنگامی که به سرعت اینترنت در میان کشورهای منطقه و همسایه می پردازیم رتبه ایران از بین پانزده کشور سیزدهم است که آمار دلخواهی نیست.

لازم به ذکر است که در مقایسه سرعت اینترنت ایران با جهان رتبه اول اینترنت در جهان متعلق به سگاپور بوده که سرعت اینترنت ثابتی بالغ بر ۲۲۶ مگابایت بر ثانیه و اینترنت همراه ۶۰ مگابایت بر ثانیه ای دارد. و همینطور سرعت ایران که در جایگاه صد و هفده واقع شده در حیث اینترنت ثابت ۲۰ مگابایت بر ثانیه و در اینترنت همراه به طور میانگین ۲۷ مگابایت بر ثانیه تخمین زده شده است.

البته لازم به ذکر است که در دیگر روی اینترنت ایران از جهت دلاری از ارزان ترین اینترنت های موجود در جهان محسوب می شود اما با اینحال سرعت پایینی که دارد این مزیت بزرگ را می پوشاند. به طور متوسط هر گیگ اینترنت در ایران برابر ۱۰ سنت می باشد که به نوبه خود مبلغ پایینی محسوب می شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

۲۷ دی ۱۴۰۰
تفاوت DOS و DDOS چیست؟
تفاوت DOS و DDOS چیست؟

اگر با شبکه سروکار داشته باشید یا به نحوی به آن علاقه مند باشید و یا حتی اگر تنها کمی به سرور ها کنجکاو باشید احتمالا DOS و DDOS به گوش‌تان خورده است. اما تفاوت DOS و DDOS چیست؟ چطور می توان آن ها از یکدیگر تشخیص داد؟ به طور کل این حملات چگونه صورت می گیرند؟

در این مقاله به بررسی کامل این موضوع پرداخته و آن را برای شما شرح خواهیم داد. در ادامه با ما همراه باشید.

بررسی تفاوت DOS و DDOS

همانطور که پیش تر نیز گفته شد این حملات تفاوت هایی دارند و برای اینکه بتوانید تفاوت DOS و DDOS را از یکدیگر تشخیص دهید ابتدا باید با مفهوم این دو آشنا باشید.

بررسی تفاوت DOS و DDOS

چند منشا داشتن از تفاوت DDOS و DOS

DOS  چیست؟

عبارت DOS  مخفف denial of service بوده که در این حمله ماشین مهاجم(سخت افزار کامپیوتری مهاجم) با ارسال داده بار ترافیک سرور را بیش از اندازه پر کرده و سبب اختلال در عملکرد آن می شود. در این حالت سرور ممکن است از دسترس خارج شده و دیگر نتواند سرویس دهی کند.

DDOS  چیست؟

عبارت DDOS مخفف distributed denial of service  بوده که در اینجا چند کامپیوتر مهاجم با ارسال بار اضافی سبب اختلال در عملکرد سرور می شود. در این حالت می توان رسما گفت که سرور دچار حمله سایبری شده است چرا که قدرت DDOS  بسیار بالا بوده و در انواع سرورها قابل استفاده است. که همین مورد نیز یکی از پاسخ های پرسش تفاوت DOS و DDOS چیست؟ می باشد.

به عنوان مثال ممکن است با DDOS  کردن سرور های یک بازی آنلاین سبب فریز شدن دیگر بازیکن ها شده و می توانید به راحتی پیروز شوید. اما اگر به این آسانی است چرا همه  از DDOS  برای برد راحت استفاده نمی کنند؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که بازی های آنلاین قوانین بسیار سخت گیرانه ای برای DDOS  کنندگان دارند چرا که DDOS   سبب تحمیل هزینه اضافی برای آن ها می شود و علاوه بر آن با DDOS  کردن سرور بازی خود شما هم به درستی نمی توانید بازی کنید.

DDOS  چیست؟

حمله DDOS

بررسی جامع تفاوت DOS و DDOS

تا اینجا با مفهوم DOS و DDOS آشنا شدید و ممکن است تا حدودی به پاسخ پرسش تفاوت DOS و DDOS چیست؟ پی برده باشید اما از تفاوت DOS و DDOS می توان اشاره کرد به:

نحوه اجرا از  تفاوت DOS و DDOS

دیگر تفاوت DOS و DDOS این است که یک حمله DDOS  میزبان های متعددی را به بد افزار ها آلوده کرده و به وسیله آن ها بات نت ایجاد می کند که این بات نت ها به وسیله یک سرور کنترل می شوند اما در DOS  از یک اسکریپت یا یک ابزار برای انجام حمله استفاده می شود.

میزان آسانی ردگیری در حملات DOS و DDOS

در حملات DOS  ردگیری مهاجم آسان است و تنها با یک فایروال قوی می توان رد مهاجم را زد چرا که در این حمله تنها از یک سیستم کامپیوتری استفاده می شود و از این رو برای فایروال های حرفه رهگیری آن سخت نیست.

اما در حملات DDOS  نمی توان منشا حمله را مشخص کرد چرا که این حمله توسط چند سیستم کامپیوتری و از نقاط مختلفی صورت می گیرد که رهگیری آن را غیر ممکن می کند. این ویژگی از بزرگترین تفاوت DOS و DDOS می باشد.

نحوه ردگیری حملات DDOS و DOS

نحوه و مراحل ردگیری حملات DDOS و DOS به این شکل است.

میزان سرعت حمله از تفاوت DOS و DDOS

به این دلیل که DDOS  از چند منشا متفاوت به سرور حمله می کند سرعت آن نیز به مراتب از DOS  بالاتر است از این رو قدرت تخریب بیشتری داشته و می تواند آسیب های شدیدی به زیرساخت های سرور وارد کند که در برخی موارد هزینه های بسیار زیادی را در پی داشته باشد. همین مسئله نیز از تفاوت DOS و DDOS به شمار می رود.
تفاوت حجم ترافیک ارسالی در حملات DOS و DDOS

از دیگر تفاوت DOS و DDOS می توان به میزان بار ارسالی بر روی سرور هدف اشاره کرد. از پاسخ های پرسش تفاوت DOS و DDOS چیست؟ می توان به این مورد اشاره کرد که در DDOS  به دلیل چند منشا بودن می توان ترافیک بیشتری را ارسال کرد و در نتیجه سرور را تا ساعت ها بسته به قدرت حمله دچار اختلال شدید کرد. به طوری که هیچ فرد دیگری نتواند وارد سایت شود و سایت به طور کل از دسترس خارج می شود.

سخن پایانی

به طور کل از حمله هایی که به سرور می شود می توان از DDOS  و DOS یاد کرد. تفاوت DOS و DDOS دارای مواردی نظیر نحوه حمله، اجرا، منشا، ترافیک ارسالی و … بوده که در همه این موارد حمله DDOS مورد خطرناک تر و به مراتب آسیب زننده تری نسبت به حمله DOS  می باشد.
لازم به ذکر است که حمله DDOS  توسط بدافزار و یا ربات های آلوده صورت می گیرد و توسط یک سرور کنترل می شود اما در حمله DOS  تنها به وسیله یک اسکریپت و یا ابزار به خصوص می توان آن را کنترل کرد.

سوالات متداول تفاوت DOS و DDOS چیست؟

 1. بات نت چیست؟
  بات نت ها شبکه ای از ربات های آلوده به سخت افزار بوده که با قصد فعالیت های مخرب تولید گشته و برای ملات سایبری نظیرDDOS مورد استفاده قرار می گیرند.
 2. علائم حمله DDOS چیست؟
  از علائم این حمله می توان به ناتوانی دسترسی به وبسایت، فریز شدن سرور، افزایش تعداد ایمیل های اسپم، کند شدن غیر معمول شبکه و … .
 3. چگونه می توان از بروز این حمله ها جلوگیری کرد؟
  با نظارت مداوم بر روی سرور ها، ایجاد طرح های محافظتی، پهنای باند اضافی و … می توان تا حدود زیادی از بروز این دست اتفاقات جلوگیری کرد.
۲۵ دی ۱۴۰۰
علت زود تمام شدن بسته اینترنت
علت زود تمام شدن بسته اینترنت

یکی از معضلاتی که امروزه اکثریت کاربران اینترنت به نحوی با آن دست و پنجه نرم می کنند تمام شدن ترافیک اینترنت است. علت زود تمام شدن بسته اینترنت می تواند موارد مختلفی باشد که در صورتی که با آن ها آشنا باشید تا حد زیادی می توانید جلوی این مسئله را بگیرید.

بررسی علت زود تمام شدن بسته اینترنت

هنگامی که بحث تمام شدن ترافیک اینترنت به میان می آید و شما هیچ ایده ای ندارید که علت زود تمام شدن بسته اینترنت چه می تواند باشد، عموما چند مورد مطرح است. از این موارد می توان اشاره کرد به:

بازی های آنلاین از علت زود تمام شدن بسته اینترنت

یکی دیگر از دلایلی که سبب تمام شدن ترافیک اینترنت می شوند بازی های آنلاین هستند. بازی های آنلاین می توانند به سرعت ترافیک اینترنت شما را تمام کنند. بازی های آنلاین نظیر کال او دیوتی، ایپکس و … تقریبا ساعتی ۲۵۰ مگابایت اینترنت مصرف کرده و از مهم ترین علت زود تمام شدن بسته اینترنت شما می توانند باشند.

برای جلوگیری از این مشکل یکی از بهترین راه‌ها استفاده از اینترنت نامحدود می‌باشد زیرا یکی از دلایل اصلی تمام شدن بسته های اینرتنتی بازی های آنلاین می‌باشد.

بازی های آنلاین از علت زود تمام شدن بسته اینترنت

بازی های آنلاین از مسبب های زود تمام شدن ترافیک

ویروسی شدن سیستم و هک وای فای

گاهی اوقات ممکن است که همسایه شما به اینترنت شما دسترسی پیدا کرده و آن را مصرف کند. شما با برنامه های مختلفی می توانید از تعداد کاربرانی که به اینترنت شما متصل هستند مطلع شوید. علاوه بر آن گاهی اوقات ممکن است کامپیوتر شما ویروسی شود که برای جلوگیری از این موضوع بهتر است هر از چند گاهی کامپیوتر خود را با آنتی ویروس اسکن نمایند.

آپدیت خودکار در ویندوز

یکی از حجم گیر ترین مسائلی که می توان با آن درگیر شد آپدیت های ویندوز هستند. این آپدیت ها به خصوص در ویندوز ۱۰ بسیار حجیم بوده و می توانند به شدت روی مصرف ترافیک اینترنت شما تاثیر منفی بگذارند. برای جلوگیری از این موضوع می توانید هر از گاهی بخش آپدیت را چک کرده و از آپدیت نشدن خودکار ویندوز مطمئن شوید.

همچنین یک راه دیگر که توصیه نمی شود این است که از طریق SERVICES  قسمت آپدیت ویندوز را به صورت غیرفعال درآورده تا دیگر به هیچ وجه آپدیت نشود. البته در این حالت ممکن است از نظر امنیتی برای سیستم شما مشکلاتی به وجود بیاید و یا از دیگر منظر ها سیستم شما دارای کندی شود.

آپدیت خودکار در ویندوز

محل آپدیت ویندوز

آپدیت های خودکار برنامه ها

گاهی اوقات برنامه هایی  مانند پلی استور، اپ استور و … در صورتی که گزینه آپدیت خودکار در آن ها فعال باشد برنامه های شما را بدون اطلاع آپدیت کرده که در صورتی که حجم اینترنت شما کم باشد می تواند سبب زود تمام شدن ترافیک اینترنت شما می شود. برای جلوگیری از این کار می توانید گزینه آپدیت خودکار ا غیرفعال کرده تا برنامه ها بدون اطلاع آپدیت نشوند.

تماشای ویدیو های آنلاین از علت زود تمام شدن بسته اینترنت

در صورتی عادت به تماشای ویدیو های آنلاین دارید بهتر است به کیفیت ویدیو ها توجه نمایید. گاهی اوقات ممکن است بدون اینکه حواستان باشد روی آخرین کیفیت ویدیو را تماشا کرده و در این حالت در صورتی که حجم اینترنت شما کم باشد سبب زود تمام شدن ترافیک اینترنت می شود.

برای تماشای ویدئو آنلاین با حجم کم بهتر است کیفیت ویدیو را نهایت روی ۴۸۰p قرار دهید تا بتوانید هم از کیفیت ویدیو لذت ببرید هم حجم اینترنت دیر تر تمام شود. از دیگر راه های کنترل حجم اینترنت برای دیر تر تموم شدن آن این است که از سرویس های ایرانی استفاده نمایید تا ترافیک مصرفی شما نیم بها محسوب شود.

تماس های تصویری از دیگر علت تمام شدن ترافیک اینترنت

هر زمان که تصویری توسط اینترنت توسط پخش باشد حجم بسته به کیفیت تصویری حجم زیادی را مصرف می کند از این رو اگر دارای حجم کم هستید و یا دغدغه درباره تمام شدن اینترنت دارید بهتر است استفاده از تماس های تصویری را به حداقل برسانید. البته برخی برنامه های ارتباطی قابلیتی را دارند که نمی توانید مصرف اینترنت را در زمان تماس بهینه کنید.

تماس های تصویری از دیگر علت تمام شدن ترافیک اینترنت

گرفتن تماس تصویری

استفاده از شبکه های مجازی

از دیگر علت هایی که می تواند سبب زود تمام شدن ترافیک اینترنت شما شود استفاده بیش از حد از شبکه های مجازی است. اپلیکیشن هایی مانند اینستاگرام بسیار حجم مصرفی بالایی داشته و می توانند به سرعت اینترنت شما را تمام کنند. البته که می تواند قابلیتی را روشن کنید تا در هنگام استفاده اینترنت کم تری مصرف شود و از زود تمام شدن ترافیک اینترنت جلوگیری شود.

همچنین می توانید در دیگر برنامه گزینه دانلود خودکار ویدیو و عکس را خاموش کنید تا از زود تمام شدن ترافیک اینترنت جلوگیری کنید.

سخن پایانی

با روی کار آمدن انواع اپلیکیشن ها و برنامه های ارتباطی و … میزان مصرف حجم اینترنت به شدت افزایش یافته به طوری که بسیاری از افراد از زود تمام شدن ترافیک اینترنت خود گله مند بوده و به دنبال علت زود تمام شدن بسته اینترنت می گردند. در این حالت باید ابتدا از غیرفعال بودن حالت خودکار آپدیت ها مطمئن شوید.

در گام های بعدی می توانید از سرویس های نیم بها، تماشا ویدئو با کیفیت پایین و … استفاده نمایید تا از زود تمام شدن ترافیک اینترنت رهایی یابید. بهتر است هنگامی که از این دست مسائل رخ دادن با پشتیبانی شرکت اینترنت خود تماس گرفته و از مصرف دقیق اینترنت خود با خبر شوید. پشتیبانان صفرویک همواره پاسخگوی کاربران خود می باشند. جهت اطلاعات بیشترمی توانید با کارشناسان صفرویک در ارتباط باشید.

سوالات متداول علت زود تمام شدن بسته اینترنت

 1. در صورت هک شدن وای فای چه باید کرد؟
  می توانید با پشتیبانی اینترنت خود تماس گرفته و با کمک آن ها پسورد اینترنت خود را به پسوردی قوی تر تغییر دهید.
 2. آیا می تواند مشکل از سمت سرویس دهنده باشد؟
  بله ممکن است این اتفاق رخ دهد از این رو بهتر است هر موقع به زود تمام شدن ترافیک اینترن خود شک کردید با پشتیبانی اینترنت تماس بگیرید.
 3. برای کاهش مصرف اینترنت در شبکه های مجازی چه می توان کرد؟
  می توانید از شبکه های مجازی ایرانی استفاده نمایید که ترافیک نیم بها یا در برخی برنامه ها ترافیک ¼ دارند استفاده نمایید.
۲۲ دی ۱۴۰۰
تفاوت مگابایت و مگابیت چیست؟
تفاوت مگابایت و مگابیت چیست؟

در مسائلی که با حجم های گوناگون نظیر حجم اینترنت، حجم حافظه و … سر و کار دارند کلماتی که اغلب به گوش می رسند مگابیت و مگابایت هستند. اما تفاوت مگابایت و مگابیت چیست؟ این پرسش، رسشی بسیار مهم بوده که برای هرکسی که با اینترنت و حجم سروکار دارد دانستن آن واجب است.

به طور کل برای اینکه به پاسخ پرسش تفاوت مگابایت و مگابیت چیست؟ برسیم لازم است با ریشه این کلمات و نحوه نام گذاری آن ها بیش تر آشنا شویم.

بررسی تفاوت مگابایت و مگابیت چیست؟

در پاسخ به پرسش تفاوت مگابایت و مگابیت چیست؟ باید به این مسئله توجه نمود تفاوت اصلی این دو کلمه در کلمه بیت و بایت بوده پس بهتر است اول با این مفاهیم آشنا شده تا بتوانیم به نحو احسنت پاسخ پرسش خود را بیابیم.

بررسی تفاوت مگابایت و مگابیت

بررسی فرق مگابایت و مگابیت

منظور از بیت چیست؟

در دنیای کامپیوتر مفهومی به نام عدد باینری وجود دارد و بیت نیز یک واحد عدد باینری است و در واقع بیت یک عدد باینری یا به عبارتی دیگر ۰ و ۱ بوده که در دنیای کامپیوتر مقداری بسیار کوچک در نظر گرفته می شود. بیت ها ریشه ای ترین واحد در دنیای کامپیوتر بوده و دقیقا پاسخ پرسش تفاوت مگابایت و مگابیت چیست؟ از همین جا شروع می شود.

مگابیت چیست؟

لازم به ذکر است که حروف اختصاری بیت با حرف b  بوده و در مگابیت این کلمه Mb  نوشته می شود که یکی دیگر از پاسخ های پرسش تفاوت مگابایت و مگابیت چیست؟ می باشد. اما مگابیت به چه معنا است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که در فیزیک مگا به معنای یک میلیون بوده یا به عبارتی برابر ۱۰ به توان ۶ است. از این رو برای نشان دادن بیت عموما از مگا استفاده می شود.بنابراین منظور از یک مگابیت در واقع یک میلیون بیت است که کنار هم قرار گرفته اند.

 منظور از بایت چیست؟

اما همانطور که گفته شد بیت واحد بسیار کوچکی بوده و محاسبات آن ممکن است آزار دهنده باشد از این رو از مفهوم دیگری نیز استفاده می شود. بیت واحد بسیار کوچکی است از این رو طبق قواعد ساختاری خاصی قوانینی تعیین شد و واحد دیگری روی کار آمد که آن را بایت نامیدند. بنا بر قوانین هر بایت برابر با ۸ بیت بوده و برای محاسبه حجم هایی که بر حسب بیت هستند باید آن ها را تقسیم بر ۸ نمایید تا مقدار آن ها بر حسب بایت به دست آید.

معادل سازی مگ و مگابایت

یک مگابایت معادل هشت مگابیت

مگابایت چیست؟

همانطور که گفته شد مگا به معنای یک میلیون بوده و از این رو یک مگابایت ۱ میلیون بایت شده و به عبارت دیگر ۸ میلیون بیت است. سرعت دانلود اینترنت، حجم حافظه شما و … همگی بر حسب مگابایت و واحد های بالاتر بر حسب بایت( نظیر گیگابایت، ترابایت و …) بوده که محاسبات و تصمیم گیری ها را درباره حجم بسیار راحت تر می کند.

نماد مگابایت MB بوده و یکی دیگر از پاسخ های پرسش تفاوت مگابایت و مگابیت چیست؟ می باشد. لازم به ذکر است که هنگامی که سرعت دانلود نمایان می شود این مقدار را بر حسب ثانیه نشان داده و به صورت MBps  که به معنای مگابایت بر ثانیه می باشد نمایش می دهند.

حال که پاسخ تفاوت مگابایت و مگابیت چیست؟ را دریافتید ممکن است با پرسش دیگری نیز روبرو شوید. مسئله اینجاست که با توجه به اینکه کار با مگابایت و واحد های بر جسب بایت راحت تر است پس چرا همچنان از مگابیت نیز استفاده می شود. پاسخ این پرسش به عوامل مختلفی می تواند بستگی داشته باشد. از مهم ترین این عوامل می توان اشاره کرد به:

استفاده از مگابیت یک تکنیک بازاریابی

بازاریابی و فروش یکی از مهم ترین ارکان زندگی عصر امروز به شمار می روند. شما بدون بازاریابی و جذب مشتری نمی توانید مشتری جذب کنید. در دنیای اینترنت و کامپیوتر نیز یکی از مهم ترین تکنیک های بازاریابی از دل پرسش تفاوت مگابایت و مگابیت چیست؟ بیرون می آید.

در واقع هنگامی که بخواهید اینترنت پرسرعت تهیه نمایید سرعت شما عموما بر حسب بیت بوده و سرعت دانلود شما بر حسب بایت باید محاسبه شود. به عنوان مثال سرویس ۱۶Mbps سرویسی است که به ازای هر ثانیه ۱۶ مگابیت دیتا جابجا می کند اما سرعت دانلود چقدر است؟

همانطور که در فرق های مگابایت و مگابیت گفته شد برای محاسبه سرعت دانلود باید بیت را تقسیم بر ۸ کرده تا بتوانید بایت را بدست آورید. در نتیجه سرعت دانلود شما در واقع ۲MBps بوده و این به این منظور است که در هر ثانیه ۲ مگابایت از حجم فایل شما دانلود می شود. یعنی به طور مثال دانلود یک فایل ۱۰ مگابایتی ۵ ثانیه زمان خواهد برد.

سرعت اینترنت بر حسب مگابیت

سرعت اینترنت بر حسب مگابیت در تست سرعت

سخن پایانی

یکی از مهم ترین مسائل در دنیای تکنولوژی و کامپیوتر دانستن پاسخ پرسش تفاوت مگابایت و مگابیت چیست؟ می باشد. به طور کل تفاوت بیت و بایت در این است که هر بایت شامل ۸ بیت بوده و از این رو مقدار بزرگتری محسوب می شود. همچنین این دو در علامت های اختصاری نیز تفاوت داشته و مگابایت با  MB و مگابیت با Mb نمایش داده می شود.

دانستن پاسخ پرسش تفاوت مگابایت و مگابیت چیست؟ در زمینه خرید سرویس اینترنت پرسرعت بسیار مهم بوده و دانستن آن به شما کمک می کند تا اطلاع دقیقی از سرویس خریداری شده خود داشته باشید. در صورت تمایل جهت خرید اینترنت پرسرعت و یا اطلاعات بیش تر می توانید با کارشناسان مجرب صفرویک در تماس باشید.

سوالات متداول تفاوت مگابایت و مگابیت چیست؟
 1. ترابایت و گیگابایت در چه زمینه هایی به کار می روند؟
  این واحد ها عموما در زمینه های حجم حافظه ها نظیر هارد ها و … و یا حجم دانلود به کار می روند.
 2. هر گیگابایت برابر چند بایت است؟
  گیگا به معنای ۱ میلیارد بوده از این رو هر ترابایت معادل یک میلیارد است.
 3. سایت هایی که سرعت اینترنت را نشان می دهند عموما سرعت را بر حسب چه واحدی نشان می دهند؟
  بر حسب نوع سایت عموما اغلب سایت ها سرعت شما را بر حسب مگابیت بر ثانیه نشان می دهند و در کنار آن پینگ و سرعت آپلود شما را نیز نمایش می دهند.
۲۰ دی ۱۴۰۰
 تفاوت adsl و +Adsl2
 تفاوت adsl و +Adsl2

با گسترش اینترنت در عصر امروز انواع مختلفی برای ارائه این شبکه پهناور ارتباطی معرفی شد. از جمله این انواع adsl و +adsl2  است که در حال حاضر در بیشتر شرکت های ارائه دهنده سرویس اینترنت از جمله شرکت صفرویک اینترنت +adsl2 ارائه می شود. با این حال ممکن است این سوال به وجود بیاید که  تفاوت adsl و +Adsl2 چیست. در این مقاله به طور کامل به بررسی این تفاوت ها خواهیم پرداخت.

اینترنت Adsl

این اینترنت از مشهور ترین عضو خانواده DSL  بوده و از دسته اینترنت هایی محسوب می شود که دارای سرعت آپلود و دانلود یکسانی نیستند. این اینترنت ها عموما دارای سرعت دانلود بالاتری نسبت به سرعت آپلود بوده و از آنجا که بیشتر افراد تمایل به دانلود کردن دارند تا آپلود اینترنت سودمندی به شمار می رود. این اینترنت روی خطوط تلفن که از جنس مس هستند اجرا شده و تا حدود ۵۵۰۰ متر یا به بیانی دیگر ۵ و نیم کیلومتر قابلیت انتقال یافتن دارد.

از معایب این اینترنت که یکی از دلایل منسوخ شدن آن بود این است که در هنگام وجود نویز بر روی خط به طور کامل قطع می شود و همچنین از سرعت پایینی نسبت به نسل بعدی خود یعنی ADSl2  و ADSL2+ برخوردار است که همین مورد تفاوت adsl و +Adsl2 را نشان می دهد . این شبکه از سال ۱۹۹۷ راه اندازی شد و در سال ۲۰۰۳ یک نسل بهتر از این اینترنت ارائه شد که نام آن +ADSl 2 است.

اینترنت Adsl

طرز کار اینترنت ADSL

اینترنت +Adsl2

همانطور که گفته شد این اینترنت از سال ۲۰۰۳ معرفی شد و از بزرگترین تفاوت adsl و +Adsl2 این بود که ارتباط اولیه +ADSl2 در کمتر از ۳ ثانیه طول می کشد در حالی که اتصال ADSL  ۱۰ ثانیه زمان می برد. شاید ۷ ثانیه مقدار زیادی به چشم نیاید اما به طور شگفت آوری این هفت ثانیه بسیار تاثیرگذار است. همچنین +ADSL 2  می تواند تا ۷ کیلومتر را نیز از طریق خط تلفن پوشش دهد.

ADSL 2+ برخلاف پرشمار بودن  تفاوت adsl و +Adsl2 نیز مانند ADSL دارای سرعت  دانلود بیشتری نسبت به سرعت آپلود بوه و سرعت دانلود و آپلود در آن یکسان نیست.ADSL2+ از دو باند با فرکانس های ۲.۲ مگاهرتزی برخوردار است بنابراین ممکن است سرعت آن به ۲۴ مگابیت بر ثانیه نیز برسد.

بررسی  تفاوت adsl و +Adsl2

در توضیحات تا حدودی به ت تفاوت adsl و +Adsl2 پرداختیم. به طور کل +ADSL 2 از همه لحاظ از ADSL بهتر بوده و قابلیت های بیشتر و سرعت بهتری دارد. +ADSL2 از خیلی لحاظ با هم خانواده ای خود یعنی ADSL  دارد. از دیگر تفاوت های این دو می توان اشاره کرد به:

تفاوت کارکرد در صورت وجود نویز

از  تفاوت adsl و +Adsl2 می توان به این مورد اشاره کرد که +ADSL 2 به دلیل وجود نویز قطعی نداشته و صرفا از کیفیت و سرعت آن کم می شود اما در اینترنت ADSL وجود نویز سبب قطعی کامل اینترنت شده و دیگر نمی توان با آن کار کرد. البته که با وجود تجهیزاتی مانند نویزگیرها تا حدود بسیار زیادی می توان از این اتفاق جلوگیری کرد.

حداکثر سرعت اینترنت یک نوع  تفاوت adsl و +Adsl2

از دیگر تفاوت adsl و +Adsl2 می توان به این مورد اشاره کرد که سرعت +ADS» ۲ حداکثر به ۲۴ مگابیت بر ثانیه می رسد اما سرعت ADSL نهایت می تواند به ۸ مگابیت بر ثانیه برسد. از این رو در سرعت این دو اختلاف فاحشی وجود دارد.

تفاوت سرعت ADSL و +ADSL 2

مقابسه تنظیم مصرف برق اینترنت adsl و +Adsl2

یکی دیگر از  تفاوت adsl و +Adsl2 صرفه جویی در برق +Adsl2 است. +Adsl2 هنگامی که از آن استفاده نمی شود یا کم استفاده می شود بر اساس آن مصرف برق خود را تنظیم می کند اما ADSL مصرف برق ثابتی دارد و بر اساس کارکرد مصرف برق را تنظیم نمی کند.

پهنای باند در ADSL و +ADSL 2

دیگر   تفاوت adsl و +Adsl2 پهنای باند این دو است. در Adsl2+ پهنای باند بسیار بیشتر از adsl است و در نتیجه از کیفیت بهتر و تجربه کاربری راحت تری برخوردار است. به عنوان مثال اگر پهنای باند را مانند یک اتوبان تصور کنیم می توان اینترنتADSL  را اتوبان ۵ بانده و اینرتنت ADSL 2+  را مانند اینترنت ۲۰ بانده در نظر گرفت که این مثال فرق adsl و +Adsl2 را به خوبی نشان می دهد.

فرکانس در ADSL و +ADSL 2

میزان تفاوت فرکانس در ADSL و +ADSL 2

سخن پایانی

به طور کل  تفاوت adsl و +Adsl2 را بررسی کردیم. ADSL 2+  از هر لحاظ  بهتر از ADSL است . البته هر دو از یک خانواده بوده هر دو بر روی خطوط مسی تلفن سرویس دهی می کنند اما +ADSL 2  از لحاظ های بسیاری نظیر پهنای باند و سرعت و مسافتی که می تواند سرویس دهی کند و … از ADSL بهتر است. امروزه اکثر شرکت های اینترنتی سرویس های +ADSL 2 را ارائه می کنند و شما می توانید با تماس با کارشناسان صفرویک از این سرویس های عالی بهرمند شوید و یک اینترنت پرسرعت با تسهیلات ویژه را تجربه نمایید.

سوالات متداول تفاوت adsl و +Adsl2

 1. منظور از نویز چیست؟
  نویز به زبان ساده به اختلالاتی می گویند که بر روی خط تلفن ایجاد شده و بر روی سرویس دهی تاثیر منفی می گذارد. از انواع نویز ها می توان به زنگ خوردن تلفن اشاره کرد که البته با جایگذاری نویز گیر این مشکل حل می شود.
 2. آِیا اینترنت خانگی وجود دارد که از نظر سرعت از +ADSL 2 بهتر باشد؟
  نوعی دیگر از اینترنت که از خانواده DSL محسوب می شود و VDSL نام دارد از نظر سرعت از +ADSL2 بهتر است.
 3. ADSL مخفف چیست؟
  ADSL مخفف Asymmetric Digital Subscriber Line بوده که Asymmetric به معنای متقارن نبودن است و این مسئله از این رو است که سرعت آپلود و دانلود در این نوع اینترنت برابر نیست. البته از این نسل از اینترنت به بعد دیگر سرعت آپلود ها و دانلود ها با هم برابر نیستند و سرعت دانلود بیشتر از سرعت آپلود است.
۱۸ دی ۱۴۰۰
راهنمای خرید سرور مجازی برای ترید
راهنمای خرید سرور مجازی برای ترید

این روزها بازار ارز های دیجیتال و ترید بسیار داغ شده است. از این رو شاغلان در این حوزه و کسانی که به دنبال منبع درآمدی جدید هستند بسیار در صدد بهینه سازی عملکرد خود و دریافت بیش ترین سود می گردند. به همین دلیل یکی از بهترین گزینه ها سرور مجازی ترید بوده که ابتدا به راهنمای خرید سرور مجازی برای ترید احتیاج داریم.

سرور مجازی چیست؟

برای اینکه با مفهوم سرور مجازی آشنا شویم ابتدا باید بدانیم که سرور چیست؟ به صورت ساده سرور کامپیوتری است که شبانه روزی روشن بوده و دارای سیستم انرژی پشتیبانی است که در صورت قطعی برق فعال می شود. همچنین این کامپیوتر دارای مقدار رم و سی پیو بسیار بالایی بوده که بالطبع از سیستم های خنک کننده قوی بهره می برد.

در کنار این مسئله سرور مجازی یا VPS  که مخفف virtual private server  است را می توان تنها بخشی از یک سرور در نظر گرفت. به عنوان مثال شما برای کاری که تمایل به انجام آن دارید تنها ۸ گیگ رم و ۴ هسته CPU احتیاج دارید از این رو هزینه برای سرور اصلی کاری غیر منطقی به نظر می رسد.

برای همین شما از ارائه دهنده سرور می توانید سرور مورد نیاز خود را خریداری کنید. اما این کار نیاز به دانستن اصولی دیگر دارد که به طور کامل در راهنمای خرید سرور مجازی برای ترید به آن می پردازیم.

سرور مجازی

کارکرد سرور مجازی

بررسی راهنمای خرید سرور مجازی برای ترید

از آن جایی که ایران به واسطه تحریم ها از ارتباط با بازارهای بین المللی منع شده است شما می توانید به طور مستقیم ترید کنید. از این رو برای سرور مجازی نیاز به واسطه ای دارید که بخشی از سرور اصلی را در اختیار شما گذاشته یا به عبارت دیگر صاحب سرور مجازی شوید.

مزایای سرور مجازی

قبل از خرید باید با مزایای خرید سرور مجازی برای ترید آشنا باشیم تا از انتخاب خود در مکیان انتخاب های متفاوتی نظیر سرویس  های ابری و … مطمئن باشیم. سرور های مجازی مزایای بسیاری دارند که برخی از آن ها عبارت اند از:

توانایی مدیریت کامل سرور

در سرور مجازی شما بخشی از سرور اصلی را در اختیار دارید. این بخش با هر مقدار رم، پردازنده و … در اختیار شما بوده و می توانید بر روی آن تسلط کامل داشته باشید. این عملکرد به این منظور است که به عنوان مثال در سرور های ابری بخشی از مدیریت و هاستینگ بر عهده ارائه دهنده سرور بوده و بخشی از بهینه سازی سرور را شرکت ارائه دهنده انجام می دهد.

البته لازم به ذکر است که در سرور های اشتراکی نیز همین مسئله صادق است. اما درباره سرورهای مجازی همه اختیارات به کاربر داده شد ه تا کاربر بتواند مطابق سلیقه و میل خود سرور را مدیریت کند.

صرفه جویی در هزینه ها با خرید سرور مجازی برای ترید

همانطور که گفته شد سرور مجازی بخشی از سرور اصلی را به شما ارائه می دهد و در واقع همان سرور اصلی با همان عملکرد می باشد. از این رو شما می توانید با خرید بخشی از سرور اصلی هم عملکرد مورد انتظار خود را دریافت کنید و هم در هزینه ها صرفه جویی نمایید.

دقت کنید که شما مختار هستید هر آنچه فضایی که از نظر رم، پردازنده، هارد و … نیاز دارید را از طریق سرور مجازی دریافت کنید و اینکه بخشی از سرور اصلی است نباید سبب این تفکر شود که کارایی پایین تری دارد.

مدیریت بر منابع سرور مجازی

در سرور مجازی شما می توانید به منابعی که در اختیار شما سات از جمله رم و …. اشراف کامل داشته و در هر زمان که خواستید آن را افزایش یا کاهش دهید. از این رو خرید سرور مجازی به این گونه نیست که هنگامی که آن را خریداری کردید باید تا اتمام مهلت دوره صبر کرده تا بتوانید آن را از هر نظر که تمایل داشتید ارتقا دهید.

مدیریت سرور مجازی

مدیریت کردن منابع سرور مجازی

فاکتور های مهم در خرید سرور مجازی برای ترید

از مسائلی که حتما باید در راهنمای خرید سرور مجازی برای ترید ذکر شود این است که خرید سرور مجازی نیازمند برخی پیش نیاز ها بوده و ممکن است همه افراد نتوانند به راحتی از آن استفاده نمایند. برخی از این پیش نیاز ها عبارت اند از:

تامین امنیت سرور مجازی

تامین امنیت سرور مجازی به دلیل اینکه این سرور اختصاصی بوده و از قابلیت اشتراکی پیروی نمی کند راحت تر است. چرا که در سرور های اشتراکی کاربران همزمان از سرور استفاده کرده و سبب افزایش بار بر روی سرور شده و باعث کندی سرور و برخی مشکلات امنیتی و … می شدند.

با این اوصاف درست است که کنترل و مدیریت امنیت در خرید سرور مجازی برای ترید راحت تر است اما شما باید مهارت بالایی در تامین امنیت این سرورها و اطلاعات خود داشته باشید و یا اینکه فردی را استخدام کنید که مهارت بالایی در این زمینه دارد.

امنیت سرور مجازی

بررسی امنیت سرور مجازی

حجم ترافیک سایت در سرور مجازی

از دیگر مسائلی که بسیار در راهنمای خرید سرور مجازی برای ترید حائز اهمیت است این است که ترافیک در سرور به حدی نرسد که سبب اختلال در عملکرد سرور شود. منظور از ترافیک، کاربرانی هستند که به طور همزمان از سرور استفاده می کنند.

سرعت سرور مجازی

سرعت سرور مجازی که در خرید سرور مجازی برای ترید باید به آن توجه ویژه ای کنید؛ بسیار بسته به رم سرور می باشد و این مسئله به این صورت است که هر چقدر رم بیشتر باشد سرعت آن بیشتر می شود. این مسئله در لود شدن وبسایت ها خود را نشان می دهد که هر چقدر رم کمتر باشد مدت زمانی که باید برای لود شدن سایت منتظر بمانید بیشتر شده و باعث افزایش نرخ پرش سایت می شود.

ویژگی سرور مجازی مناسب برای ترید

حداقل سرور مجازی برای ترید را خود باید بسته به نیاز خود مشخص نمایید که می تواند از رم ۲ گیگ تا بالا را شامل شود. دقت کنید که به دلیل تحریم بودن ایران شما باید از طرق مختلف و با IP ثابت به کشورهایی مانند هلند و انگلیس و … متصل شوید.

سخن پایانی

سرور مجازی برای ترید سروری است که بخشی از سرور اصلی بوده و سبب افزایش سرعت شما در ترید شده و کار شما را بسیار هموار می کند. سرور مجازی مزایای بسیاری از جمله اختصاصی بودن و … داشته که شما می توانید از آن ها استفاده نمایید.

سوالات متداول راهنمای خرید سرور مجازی برای ترید

 1. نرخ پرش سایت چیست؟
  به طور خلاصه به میزانی که کاربران در سایت شما وارد و به سرعت خارج می شوند نرخ پرش می گویند.
 2. چطور می توانم از بهترین بودن سرور مجازی مطمئن باشم؟
  با خرید از مکان های معتبر نظیر صفرویک می توانید از بهترین بودن سرور مجازی خود مطمئن شوید.
 3. آیا IP سرور مجازی برای ترید ثابت است؟
  بله IP  سرور مجازی باید ثابت باشد تا بتوانید در بازارهای بین المللی ترید کنید.
۱۵ دی ۱۴۰۰
تشخیص کابل شبکه اصل از تقلبی
تشخیص کابل شبکه اصل از تقلبی

یکی از مهم ترین مسائلی که همواره بسیاری از افراد هنگام خرید آن درگیر آن می شوند کابل های شبکه تقلبی هستند که بالطبع کارایی کابل های اصلی را ندارند. در این صورت تشخیص کابل شبکه اصل از تقلبی چگونه است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که تشخیص این دو کابل از یکدیگر کار سختی نبوده و شما پس از مطالعه این مقاله به راحتی می توانید این دو را از یکدیگر تشخیص دهید.

تفاوت کابل شبکه اصل و تقلبی

تشخیص کابل شبکه اصلی از تقلبی علاوه بر اینکه  کابل ها تفاوت های عملکردی واضحی با یکدیگر دارند از راه دیگری نظیر سال تولید هم انجام داده می شود. به عنوان مثال کابل کت ۴ از سری کابل شبکه ای است که دیگر تولید نشده و در ایران وارد نمی شود از این رو بسیاری از کابل های شبکه کت ۴ موجود در بازار تقلبی بوده و هنگام خرید باید دقت داشته باشید.

اما با جایگزینی کابل شبکه کت ۵ و cat5e اوضاع متفاوت بوده و تشخیص کابل شبکه اصل از تقلبی پر اهمیت تر می شود. چرا که هر دو کابل همچنان تولید شده و در بازار هم به صورت اصل و هم به صورت تقلبی پیدا می شوند. لازم به ذکر است که کابل های جدید تر مانند کت ۶ و … نیز همین شرایط را دارا هستند.

برای تشخیص کابل شبکه اصل از تقلبی باید به چند نکته توجه کنیم که این نکات عبارت اند از:

تفاوت کابل شبکه اصل و تقلبی

کابل شبکه اصل و کابل شبکه تقلبی در کنار یکدیگر

جنس کابل شبکه چیست؟

جنس سیم های درون کابل شبکه عموما مسی بوده و با روکش های متفاوتی بر حسب کارایی و سری کابل شبکه محافظت می شوند. اما برخی تولید کنندگان برای اینکه هزینه تولید را کاهش دهند اقدام به کم کردن مقدار مس داخل کابل و جایگزینی آن با فلزات دیگری نظیر آلومینیوم و فولاد می کنند.

لازم به ذکر است که در صورت انجام این جایگزینی افت سرعت و کیفیت اینترنت به طور واضحی اتفاق افتاده و نتیجه دلخواه شما حاصل نمی شود. از آن جا که ممکن است نتوانید هنگام خرید درون کابل را مشاهده کنید بهتر است از فروشگاه های معتبر کابل شبکه را خریداری کنید تا از مشکلات این چنینی جلوگیری نمایید.

البته یکی از راه های تشخیص کابل اصل از تقلبی به خصوص برای تست جنس آن، این است که قسمتی از کابل را حرارت دهید. از آن جا که مس مقاومت گرمایی بالایی داشته اگر که کابل به سرعت تغییر رنگ داد یا از بین رفت می توانید اطمینان پیدا کنید که کابل تقلبی است.

روکش کابل شبکه برای تشخیص کابل شبکه اصل از تقلبی

یکی از راه های تشخیص کابل شبکه اصل از تقلبی این است که از طریق روکش آن متوجه شویم. کابل های شبکه عموما دارای روکش پی وی سی هستند اما در برخی موارد کابل ها برای شرایط ضد حریق تولید می شوند که در این صورت ممکن است تولید کنندگان برای ارزان تر شدن هزینه تولید کیفیت مواد را کاهش یا آن ها را جایگزین می کنند.

برای متوجه شدن میزان ضد حریق بودن کابل شبکه می توانید هنگام خرید آن را حرارت دهید تا ببینید در هنگام آتش گرفتن دود می کنند یا نه.

از دیگر راه های تشخیص کابل شبکه اصل از تقلبی از طریق روکش کابل این است که کابل های تقلبی یا فیک عموما دارای روکش ناهموار بوده و از کیفیت خوبی برخوردار نیستند. اما روکش کابل های اصل به طور واضحی با کیفیت تر از روکش های تقلبی بوده و با لمس کابل می توانید به خوبی متوجه این موضوع شوید.

روکش کابل شبکه

روکش و سیم های درون کابل شبکه

بسته بندی و جعبه کابل شبکه

از دیگر روش های تشخیص کابل شبکه اصل از تقلبی؛ تشخیص از روی جعبه می باشد. این راه در بسیاری از موقعیت ها جوابگو بوده اما به طور ۱۰۰ درصدی نیم تواند تضمین کننده اصلی یا تقلبی بودن کابل شبکه باشد و باید به عنوان مکمل دیگر روش ها قرار بگیرد تا بتوانید در آخر بهترین انتخاب را داشته باشید.

شرکت های تولید کننده کابل شبکه برای کابل های خود جعبه های شکیل در نظر گرفته تا حس اعتماد را به مشتریان منتقل کنند از این رو شما می توانید با وجود جعبه از اصلی بودن کابل شبکه تا حدودی مطمئن شوید. البته لازم به ذکر است که کابل های شبکه عموما به صورت متری تولید و عرضه می شوند و درون جعبه قرار می گیرند و ممکن است هنگام خرید فروشنده بخشی از کابل را بردیه و درون جعبه قرار داده باشد تا شما بسته به متراژ مورد نیاز خود کابل را خریداری نمایید.

تست عملکرد کابل بهترین روش تشخیص کابل شبکه اصل از تقلبی

یکی از بهترین روش هایی که می توان برای تشخیص کابل شبکه اصل از تقلبی به کار برد گرفتن تستی به نام تست فلوک از کابل است. این تست دارای دو نوع تست به نام های پرمننت و چنل بوده که تفاوت آن ها در نوع سوکت می باشد.

لازم به ذکر است که اگر کابل تست پرمننت را در ۹۰ متر با موفقیت پشت سر بگذارد به دلیل دقیق تر بودن تست پرمننت نسبت به چنل قطعا چنل را نیز با موفقیت پشت سر خواهد گذاشت.

کابل های تقلبی عموما در تست چنل موفق ظاهر شده و در تست پرمنن شکست می خورند. از این رو این تست یکی از بهترین روش های تشخیص کابل اصل از تقلبی می باشد.

تست فلوک از کابل شبکه

تجهیزات مربوط به تست فلوک

سخن پایانی

برای اینکه بتوانیم از نهایت عملکرد کابل شبکه خود استفاده کنیم باید از اصل بودن آن مطمئن باشیم. تشخیص کابل شبکه اصل از تقلبی کار دشواری نبوده و شما می توانید با انجام تست فلوک، حرارات دادن سیم و … از اصل بودن آن مطمئن شوید. بهتر است کابل شبکه خود را از فروشگاه های معتبر خریداری نمایید تا دغدغه ای از بابت این مسئله نداشته باشید.

سوالات متداول تشخیص کابل شبکه اصل از تقلبی

 1. آیا کابل شبکه تقلبی به هیچ عنوان کار نمی کند؟
  بسته به کیفیت کابل شبکه تقلبی دارد. برخی از کابل های تقلبی ممکن است کابل شما را نیز به خوبی انجام دهند اما بالطبع کیفیت آن ها به نسبت کابل اصل پایین تر است.
 2. منظور از کابل شبکه ضد حریق چیست؟
  این کابل در مقابل حرارت از خود دود تولید نکرده و آسیب کمتری می بیند.
 3. آیا برند کابل شبکه نیز مهم است؟
  در صورت برند بودن کابل شبکه و وجود جعبه آن شما می توانید از طریق کد روی جعبه نیز در برخی موارد اصل بودن کابل را چک نمایید که این مورد کارایی کمتری دارد.
۱۳ دی ۱۴۰۰
راهنمای خرید کابل شبکه
راهنمای خرید کابل شبکه

یکی از بهترین تجهیزات هنگامی که بحث پایدار بودن سرعت اینترنت به میان می آید کابل شبکه ( کابل  LAN ) می باشد. کابل شبکه کابلی است که در انواع مختلفی که هر کدام دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند تولید شده و لازم است که قبل از خرید همه چیز را درباره این کابل ها بدانیم تا بتوانیم مناسب ترین خرید را داشته باشیم. در راهنمای خرید کابل شبکه به طور کامل به بررسی همین موضوع پرداخته ایم.

کابل شبکه ( LAN ) چیست؟

در ابتدای راهنمای خرید کابل شبکه بهتر است بدانیم که کابل LAN چیست؛ کابل شبکه یا کابل  LAN کابلی است که از یک سو به مودم و یا روتر متصل شده و از سوی دیگر به سیستمی که قصد داریم به آن اینترنتی پایدار ارائه کنیم.

امروزه اکثر کامپیوتر ها و سیستم هایی که دارای دسترسی های اینترنت هستند که تلفن های همراه در این بین استثناء می باشند دارای درگاه هایی بوده که شکل مخصوصی داشته و مخصوص اتصال کارت شبکه تعبیه شده است.

سر کابل شبکه دارای شکل خاصی بوده و به این منظور تعبیه شده تا بتوان آن را به راحتی از درگاه کابل شبکه خارج کرد. با به پایین فشار دادن سر آن باعث می شود تا کابل از حالت قفل در درگاه خارج شده و به راحتی بیرون بیاید. وجود این قفل از این جهت که سر کابل لن شل نشود و خود به خود بیرون نیاید امری بسیار مهم است.

کابل شبکه ( LAN )

چند نمونه از انواع کابل شبکه

انواع کابل شبکه ( کابل LAN  )

از دیگر مواردی که در راهنمای خرید کابل شبکه به آن اشاره می کنیم انواع این کابل ها است. برای نام گذاری کابل ها از کلمه CAT  استفاده می شود که مخفف کلمه CATEGORY بوده و به معنای «دسته» می باشد. کابل های شبکه از نظر سرعت وضخامت به انواع مختلفی تقسیم می شود. که این انواع عبارت اند از:

کابل شبکه CAT 5  به پایین

این کابل تقریبا از دور خارج شده و از دیگر کابل ها از نظر سرعت و پهنای باند بسیار ضعیف تر هستند بنابراین در راهنمای خرید کابل شبکه کمتر به آن می پردازیم. به عنوان مثال کابل شبکه CAT3 دارای نهایتا ۱۰ مگابیت بر ثانیه ( در ۱۰۰ متر مسافت) و دارای حداکثر ۱۶ مگاهرتز پهنای باند می باشد.

کابل شبکه CAT 5

این نوع کابل از محبوب ترین انواع کابل های شبکه بوده و سرعت آن به حداکثر ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه می رسد و همچنین نهایت پهنای باند آن نیز ۱۰۰ مگاهرتز است. کابل CAT5   کابلی است که تقریبا به دلیل وجود یک رده جدید تر منسوخ شده است اما هنوز در بازار وجود داشته و کاربردی است. این کابل برای مصارف پایین و معمولی کاربردی است و می توان از آن استفاده کرد.

کابل شبکه CAT 5 e

حرف e  در این نوع کابل شبکه از حرف اول کلمه enhanced  شده که به معنای بهتر شده و بهبود یافته می باشد. این کابل شبکه همانطور که اسمش نیز پیدا است نسخه بهبود یافته کابل شبکه CAT 5  بوده و از نظر نهایت سرعت ۱۰ برابر کابل  CAT 5  بوده و ۱۰۰۰ مگابیت بر ثانیه و به بیانی دیگر ۱ گیگابیت بر ثانیه می باشد.

همچنین نهایت پهنای باند این کابل شبکه مانند CAT 5  ۱۰۰ مگاهرتز می باشد و برای مصارف معمولی و خانگی بسیار مناسب است. این کابل برای آنلاین بازی کردن، ثبات اینترنت هنگام دانلود و … بسیار مناسب بوده و دیگر از مشکل بی ثباتی در سیگنال های وای فای رنج نخواهید برد و می توان آن را به عنوان بهرتین کابل در راهنمای خرید کابل شبکه در نظر گرفت.

لازم به ذکر است که کابل شبکه CAT 5 e به دلیل سرعت بالا و قیمت به نسبت پایین در حال حاضر محبوب ترین و پر فروش ترین نوع کابل شبکه درون بازار به شمار می رود و عموم مردم از این کابل برای مصارف اینترنت خود استفاده می کنند.

کابل شبکه cat5e

لایه و اجزای داخلی کابل شبکه cat5e

کابل شبکه CAT 6

این کابل ها از پهنای باند بیشتری نسبت به کابل CAT 5 e برخوردار هستند و از نظر استحکام دارای شرایط بهتری نسبت به کابل های سری پیشین خود دارند. برای استحکام بیشتر درون کابل های CAT6 لایه های محافظتی استفاده شده تا کابل به راحتی آسیب نبیند.

کابل های CAT 6  دارای سرعت ۱۰ گیگابیت بر ثانیه بوده و از نظر پهنای باند دارای پهنای باند ۲۵۰ مگاهرتزی می باشند. این کابل ها به دلیل جنس مواد تشکیل دهنده و سرعت بیشتر از کابل های سری ۵ گران تر هستند.

کابل شبکه  CAT 6 A

حرف A  در نام این کابل گرفته شده از کلمه Augmented   بوده که به معنای تقویت شده می باشد. تفاوت این کابل با کابل کت ۶ معمولی این است که در صورت طویل شدن کابل کیفیت انتقال فایل ها کاهش چندانی پیدا نکرده و همچنین به دلیل لایه محافظتی بسیار ضخیم این کابل انعطاف پذیری کمی دارد اما در عوض نویز و سایر المان ها نمی توانند در کارکرد این کابل تاثیر منفی بگذارند.

سرعت این کابل ها تا ۱۰ گیگابیت بر ثانیه بوده و حداکثر پهنای باند آن ها تا ۵۰۰ مگاهرتز است. این نوع کابل برای مصارف تخصصی استفاده شده و نکته ای که در راهنمای خرید کابل شبکه باید ذکر شود این است که این کابل برای مصارف خانگی زیاد مناسب نیست.

مقایسه cat6 با cat5e

مقایسه cat6 با cat5e از نظر ساختار درونی

کابل شبکه CAT 7  و CAT 7 A

این کابل ها از نظر سرعت دارای سرعت فوق العاده ای بوده و در شرایط و مسافت های خاصی حتی تا ۱۰۰ گیگابیت بر ثانیه نیز می رسند. تفاوت سری A  با سری معمولی از نظر بیشتر بودن پهنای باند سری آ است و از نظر سرعت با یکدیگر تفاوتی ندارند. این کابل ها برای جلوگیری از ایجاد اخلال توسط نویز از لایه های محافظتی بسیار خوبی استفاده می کنند.

در بررسی خرید کابل شبکه باید گفت که به طور کل به دلیل سرعت بسیار بالا و کیفیت این نوع کابل ارزان نبوده و برای مصارف بسیار تخصصی استفاده می شوند.

سخن پایانی

برای خرید کابل ابتدا لازم است با انواع آن ها آشنا باشیم تا بتوانیم بهترین انتخاب را داشته باشیم. در راهنمای خرید کابل شبکه انواع کابل های موجود در بازار بررسی شد. به طور کل محبوب ترین این کابل ها کابل CAT 5e  بوده که بسیار پر فروش است. کابل ها برای اتصال پایدار اینترنت بسیار سودمند بوده در نتیجه انتخاب درست آن ها برای کارکرد آن ها بسیار حائز اهمیت است.

سوالات متداول راهنمای خرید کابل شبکه

 1. برای گیمینگ و دانلود چه نوع کابلی مناسب است؟
  کابل CAT 5 e می تواند کابل مناسبی برای این نوع مصارف باشد.
 2. آیا برند کابل در خرید کابل اهمیت دارد؟
  در خرید و راهنمای خرید کابل شبکه بیشتر از برند کارایی کابل مهم است و هر نوع کابلی که مناسب باشد می تواند انتخاب خوبی باشد. تنها نکته ای حائز اهمیت است خرید از فروشگاه های معتبر است تا احتمال تقلبی بودن کابل از بین برود.
 3. آیا نوع کابل های قابل استفاده در خانه با بیرون از خانه متفاوت است؟
  بهتر است برای درون خانه از کابل های UTP و کابل های بیرون خانه ازSTP   یا به قولی شیلد دار استفاده شود.

 

 

۱۱ دی ۱۴۰۰
۱ ۲ ۳ ۴۰