صفحه اصلی

Snapdragon X Elite با تراشه ARM لپ‌تاپ Intel Core Ultra 7 را قورت می دهد!

۰۹ اسفند ۱۴۰۲

عملکرد خیره کننده لپ‌تاپ‌های Snapdragon X Elite مبتنی بر تراشه Arm در آزمون‌های هوش مصنوعی!

عملکرد خیره کننده لپ‌تاپ‌های Snapdragon X Elite مبتنی بر تراشه Arm در آزمون‌های هوش مصنوعی!

کوالکام ویدیوی کوتاهی منتشر کرده است که نشان می‌دهد لپ‌تاپ Snapdragon X Elite از لپ‌تاپ Intel Core Ultra 7 تا ۱۰ برابر در حجم کاری هوش مصنوعی پیشی می‌گیرد.

با توجه به توضیحات ویدئو، مدل کم نام و نشان اسنپدراگون X Elite “یک NPU پیشگامانه 45 TOPS را ارائه می دهد که قابلیت های بی نظیر در هوش مصنوعی دارد.” تست‌های NPU (واحد پردازش عصبی) که توسط کوالکام اجرا می‌شود شامل تولید تصویر هوش مصنوعی در Stable Diffusion و GIMP بود. البته، در این آزمایش‌ها به جای پردازش ابری، از پردازنده‌های داخلی استفاده شد.

ویدئوی بالا با تست های ساید بای ساید انتشار پایدار شروع می شود. در حالی که لپ‌تاپ Snapdragon X Elite وظیفه تولید تصویر میوه‌های تابستانی خود را در 7.25 ثانیه به پایان رساند، لپ‌تاپ Intel Core Ultra 7 ساخت یک تصویر را از همان دستور را در 22.26 به پایان رساند.

کوالکام در نسخه ی نمایشی Stable Diffusion خود نشان داد که نسبتاً منصفانه عمل کرده است. همانطور که از تصویر زیر می بینید، طراحان اسنپدراگون اطمینان حاصل کردند که نسخه 1.5 مولد تصویر “در کارآمدترین پیکربندی” برای تراشه اینتل کار می کند و پردازش را به شکلی مناسب بین Meteor Lake CPU، NPU و GPU تقسیم می کند. لطفاً توجه داشته باشید که به نظر می رسد دستگاه Qualcomm از نسخه انتشار پایدار بهینه سازی شده ویژه بهره برده است.

عملکرد خیره کننده لپ‌تاپ‌های Snapdragon X Elite مبتنی بر تراشه Arm در آزمون‌های هوش مصنوعی!

در این نسخه نمایشی هم Stable Diffusion و هم Fast Stable Diffusion در اسنپدراگون X Elite نسخه 1.5 هستند.

سیستم Intel Core Ultra نیز Stable Diffusion نسخه 1.5 بر پایه GitHub – GIMP AI با پلاگین OpenVINO Backend و user_guide_for_windos_users GitHub پیکربندی شده است.

مجدداً، در GIMP، کوالکام این دو دستگاه را برای تولید تصویر هوش مصنوعی راه اندازی کرد. این بار، متن «شیر باشکوهی بود که در آفتاب طلایی بعد از ظهر غرق می‌شد» را یه نرم افزار هوش مصنوعی داد.

مجددا پلاگین هوش مصنوعی دستگاه Snapdragon X Elite، با استفاده از Qualcomm AI Stack، پردازش را در کسری نسبت به پلاگین OpenVINO اینتل به پایان رساند. کوالکام ادعا می کند که نسخه ی نمایشی نشان می دهد که چیپ 45 TOPS آن می تواند در یک بازه زمانی معین، 10 برابر سریع تر از  رقیب x86 تصاویر را تولید کند.

شاید تعجب آور نباشد که تراشه آینده کوالکام در هر آزمایش NPU به طور متقاعدکننده ای پیروز شود.

Snapdragon X Elite دارای  TOPS 45 رسمی برای انجام بارهای کاری هوش مصنوعی است، در حالی که سری Core Ultra در بهترین سناریو “تا 34 TOPs” را  ارائه می دهد.

البته Meteor Lake اولین خانواده پردازنده‌های اینتل با NPU یکپارچه بود و قبلاً کار خود را برای ارتقای عملکرد خود با نسل بعدی – Arrow Lake (رومیزی) و Lunar Lake (لپ‌تاپ) آغاز کرده است.

مهم‌تر از همه، در رابطه با داستان امروز، اینتل می‌گوید که پردازنده‌های Arrow Lake و Lunar Lake آن‌ها که قرار است اواخر امسال عرضه شوند می توانند عملکرد هوش مصنوعی را از طریق بهبود معماری‌های GPU و NPU تا سه برابر بهبود ببخشند.

ما همچنین چند روز پیش، یک تراشه Snapdragon X Elite را در پایگاه داده Geekbench مشاهده کردیم که عملکردی قانع‌کننده و برتر در برابر تراشه‌های موبایل x86 را ارائه می‌دهد. به طور کلی به نظر می رسد که Arm به زودی تأثیر بیشتری بر بازار موبایل خواهد گذاشت.

دسته بندی ها : اخبار
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *