صفحه اصلی

Raspberry Pi RP2040 تبدیل به دستیار شخصی می شود!

۳۱ شهریور ۱۴۰۲

Raspberry Pi RP2040 تبدیل به دستیار شخصی می شود!

استفاده از رزبری پای به عنوان دستیار شخصی با سیستم عامل پالم

Raspberry Pi به دلیل تطبیق پذیری و توانایی اجرای سیستم عامل های مختلف شناخته شده است، اما به نظر می رسد Raspberry Pi Pico  چهار دلاری می تواند یک سیستم عامل را نیز اجرا کند.

این نفوذ چشمگیر به دنیای شبیه سازی Palm PDA (دستیار دیجیتال شخصی) روی میکروکنترلر مورد علاقه ما توسط دیمیتری گرینبرگ انجام شده است. آنها یک نسخه نمایشی اولیه از پلتفرم او به نام rePalm را به اشتراک گذاشته اند که در آن او موفق می شود PalmOS را روی Raspberry Pi Pico اجرا کند.

Adafruit معتقد است این یک پروژه جالب است. به گفته گرینبرگ rePalm طوری طراحی شده است که بتواند از لحاظ نظری از پردازنده های Cortex-M0 پشتیبانی کند. پروژه rePalm با موفقیت در CortexEmu آزمایش شد، اما گرینبرگ می‌خواست سخت‌افزار واقعی را امتحان کند. آزمایش rePalm بر روی سخت افزار واقعی به معنای یافتن یک برد Cortex-M0 با رم کافی بود. این در نهایت باعث شد تا گرینبرگ میکروکنترلر Raspberry Pi Pico را انتخاب کند.

گرینبرگ در ادامه توضیح می دهد که چگونه یک هسته سفارشی برای اجرا بر روی پردازنده های Cortex-M ایجاد کرده است.

این همه الزامات PalmOS را برآورده می کند که RP2040 را قادر می سازد تا rePalm را مدیریت کند. این ابزار دارای ویژگی‌های ضروری مانند توانایی غیرفعال کردن سوئیچینگ وظیفه و رشته‌های توقف اجباری است. همچنین دارای تایمرهای دقیق، گروه‌های رویداد، صندوق‌های پستی و سایر ویژگی‌های لازم برای تجربه‌ای روان است.

استفاده از رزبری پای به عنوان دستیار شخصی با سیستم عامل پالم

تصویر بالا ساخت نسخه آزمایشی یک صفحه نمایش لمسی 2.8 اینچی با Raspberry Pi Pico را نشان می‌دهد که در پشت آن نصب شده است. این صفحه نمایش از طریق SPI با Pico ارتباط برقرار می کند و وضوح 320 در 240 پیکسل دارد.

برای ارتباط با rePalm نیازی به سخت‌افزار اضافی ندارید. گرینبرگ به اندازه کافی صادق بود تا جزئیات جالبی را در مورد عملکرد داخلی این پروژه از جمله کد منبعی که همه آن‌ها را گرد هم می‌آورد به اشتراک بگذارد. اگر می‌خواهید کد پشت این پروژه را کاوش کنید یا شاید آن را برای خودتان آزمایش کنید، صفحه پروژه رسمی به اشتراک گذاشته شده در وب‌سایت Grinberg را بررسی کنید. اگر می‌خواهید این پروژه Raspberry Pi را در عمل ببینید، از صفحه پروژه برای rePalm در Dmitrys دیدن کنید.

در آنجا همچنین اطلاعات دقیقی در مورد تاریخچه PalmOS و کارهایی که گرینبرگ برای اجرای موفقیت آمیز آن بر روی Pico باید انجام می داد، پیدا خواهید کرد. ما نمی دانیم که آیا روزی می توان از Raspberry Pi Pico W برای افزودن اتصال Wi-Fi و بلوتوث به پروژه استفاده کرد یا خیر ؟

دسته بندی ها : اخبار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *