۷ نکته‌ی کلیدی که در هنگام انتخاب دیتاسنتر باید مد نظر داشته باشیم

۷ نکته‌ی کلیدی که در هنگام انتخاب دیتاسنتر باید مد نظر داشته باشیم

یکی از چیزهای که باید بدانیم این است که،  در سال‌های آینده ترابایتی از داده‌های جمع‌آوری، ذخیره و طبقه‌بندی شده در شبکه‌ی همه صنایع موجود خواهد بود. این داده‌ها مانند سوختی هستند که باعث می‌شوند اینترنت کار کند.

فارق از این که این اطلاعات مربوط به سازمان یا مشتری شما باشد، مدیریت اطلاعات مانند ذخیره‌سازی، امنیت و دسترسی آسان، یک اولویت بالا است. سهل‌انگاری در وقفه‌های مکرر و از کار افتادگی شبکه، دیگر برای سازمان‌ها و مجموعه‌ها، قابل گذشت و توجیه نخواهد بود.

این همان جایی است که دیتاسنترها نقش مهمی را ایفا می‌کنند.

همان‌طور که مشتریان و کاربران در حال حاضر تنها با استفاده از فشردن کلید یک صفحه‌کلید یا پیمایش صفحه نمایش گوشی هوشمندشان در حال دسترسی به اطلاعات هستند؛ قطعا دیتاسنتر مناسب، کلید رشد کسب‌وکار و مقیاس‌پذیری آن است. یک خطای ۴۰۴ یا پیام Database Not Found می‌تواند تنها تفاوت بین یک مشتری شاد و یک مشتری سابق باشد.

دیتاسنتر چیست؟

دیتاسنتر، محلی است که سیستم های کامپیوتری و اجزای جانبی مرتبط به آن‌ها، مانند سیستم‌های ذخیره‌سازی و ارتباطی، در آن قرار دارند. ممکن است اتاقی از یک ساختمان، طبقه‌ای از آن و یا تمام ساختمان به عنوان دیتاسنتر در نظر گرفته شود. نقطه کانونی و حیاتی عملیات روزمره سازمان‌ها، برنامه‌ها و خدمات و داده‌های موجود در دیتاسنتر هستند.

ملاحظات لازم برای انتخاب یک دیتاسنتر

دیتاسنتر‌ها در تمام اشکال و اندازه‌ها وجود دارند. دیتاسنتر های ایده‌آل برای کسب‌وکار شما، تا حد زیادی بستگی به ماهیت دقیق و شرایط خاص عملیات روزمره شما دارد. با این حال، یک لیست کلی از نکات کلیدی وجود دارد که باید توسط اشخاصی که به دنبال یک دیتاسنتر قابل اطمینان می‌گردند، در نظر گرفته شوند.

به‌کمک این راهنمایی‌های کوچک می‌توانید تصمیم آگاهانه‌ای در رابطه با گزینه‌های دیتاسنتر خود داشته باشید.

۱-    مکان Location

مهمترین و وزین‌ترین عامل، مکان دیتاسنتر شما است. در بسیاری از کسب‌وکارها یا دیتاسنتر داخل سازمانی و یا دیتاسنتر خارج سازمانی انتخاب می‌شود. هر کدام مزایا و معایب خودشان را دارند، مانند ملاحظاتی در خصوص هزینه‌های مربوطه. برای نمونه، در رابطه با دیتاسنترهای درون سازمانی مطمئن هستید سرور شما در محوطه‌ی خودتان وجود دارد. با این حال، باید به خاطر داشته باشید که باید صورت‌حساب‌های مربوط به نیازهای نگهداری دیتاسنتر را پرداخت کنید.

برای دیتاسنترهای خارج از سایتبرای شما این نکته اهمیت دارد که در نظر داتشته باشید آیا کارکنان IT شما به‌راحتی می‌توانند از دیتاسنتر بازدید کنند یا خیر؛ و سپس دسترسی به برق وجود دارد. همچنین باید به این مسئله بپردازید که مکان انتخابی بر روی گسل‌های زلزله و یا در کنار آن نباشد، یا این که آیا انتقالات شبکه از نواحی آزاد گذر می‌کند که امنیت یا استحکام کمتری دارند یا خیر.

۲-    قابلیت اطمینان (Reliability)

منابع قدرتی چقدر قابل اطمینان هستند؟ آیا ژنراتورهای کافی وجود دارند تا بتوانند قدرت پشتیبانی مورد نیاز را سریع تامین کنند؟ در رابطه با سیستم های خنک‌کننده چه؟

در نظر داشته باشید که سرورها مقدار قابل توجهی گرما تولید می‌کنند و سرمایش غیرکافی تقریبا همیشه باعث از کار افتادگی می‌شود. مهم‌تر از همه این که آیا سیستم‌های افزونگی وجود دارد که بتوانند در اوضاع اضطراری، عملیات پیوسته را تضمین کنند؟

۳-    امنیت (Security)

بسیاری از شرکت‌ها پروتکل‌هایی برای تشدید امنیت سایبری خود به کار می‌گیرند. اساسا این به معنای حفظ یک دیتاسنتر از حملات اینترنتی مخرب است.

امنیت فیزیکی نیز درست به‌اندازه امنیت سایبری مهم است. داده‌ها باید از تهدیدات فیزیکی مانند سرقت، تخریب و دسترسی غیر مجاز حفظ شود. بنابراین، عاقلانه است که در منابع امنیت فیزیکی مانند پرسنل امنیتی، نظارت تصویری و زیرساخت حفاظتی سرمایه‌گذاری کنید.

۴-    ظرفیت خدمات شبکه (Network Services Capacity)

اغلب، یک مرکز داده تنها می‌تواند به‌خوبی طراحی زیرساخت شبکه‌ی آن باشد. متغیرهایی مانند قابلیت اطمینان شبکه (network reliability)، سرعت و حتی امنیت به شما سرنخی می‌دهند تا متوجه شوید که یک مرکز داده چگونه مستحکم ساخته شده است. همیشه یک معیار مناسب انتخاب دیتاسنتر صحیح این است که دارای ظرفیت فیبر کافی برای نیازهای فعلی و آینده باشد.

کمپانی‌های مخابراتی ارائه‌دهنده سرویس‌های مرکز داده اشتراکی به دلیل شبکه‌ای که دارند، ذاتا گزینه‌ های خوبی هستند. همانطور که کسب‌و‌کار شما رشد می‌کند، لازم نیست در رابطه با پهنای باند یا فضای ذخیره‌سازی بیشتر برای داده‌ها نگران باشید؛ زیرا این کمپانی‌ها به راحتی می‌توانند با ظرفیت‌های موجود در شبکه‌شان شما را پوشش بدهند.

یکی از بزرگترین مزایای مرکز داده اشتراکی، قابلیت اتصال به شبکه‌های دیگر است. این که آیا می‌خواهید با شرکا، توزیع‌کنندگان یا حتی رقبای خود ارتباط برقرار کنید، اتصال می‌تواند برای تجارت شما ارزش بالایی داشته باشد. قبل از این که انتخابی داشته باشید، در مورد گزینه‌های ارتباطی موجود اطلاعات لازم را به دست آورید. آیا حمل بی‌طرف (carrier-neutral) ممکن است؟ و اینکه آیا آنها دارای مجموعه بزرگ مشتریان هستند که با یکدیگر اتصال داشته باشند؟

۵-    انعطاف‌پذیری و مقیاس‌پذیری Flexibility and Scalability))

برای اداره‌ی کسب‌وکارها عجیب نیست که در طول یک روز، هفته یا ماه، به‌سرعت نیازها در حال تغییر داشته باشند. به همین دلیل، مهم است که مرکز داده ای را انتخاب کنید که در هر زمان نسبت به نیازهای تجاری شما انعظاف‌پذیر باشد.

از لحاظ مقیاس‌پذیری، رشد و پیشرفت برای هر سازمان اجتناب‌ناپذیر است. با اطلاعات زیادی که در طول سال‌ها جمع‌آوری کرده‌اید، انتخاب یک دیتاسنتر مقیاس‌پذیر شما را قادر می‌سازد که بدون نیاز به خلاصه‌سازی و حذف و کوچک کردن منابع‌تان، برای نیازهای روزافزون کسب‌وکارتان آمادگی داشته باشید.

۶-    پشتیبان اضطراری (Emergency Backup)

یکی از مهم‌ترین موارد کلیدی توانایی مرکز داده در پاسخ‌گویی انواع شرایط اضطراری است. در صورتی که شما سرور اختصاصی یا سرور مجازی خرید کرده اید ، یک مرکز داده باید قادر به عملکرد پیوسته باشد و تحت تاثیر اتفاقات بد و ناگوار قرار نگیرد. یک سیستم پشتیبان اضطراری قوی شامل سیستم‌های نظارت و اطفاء حریق، ژنراتورهای برق و سیستم‌های جایگزین برای تضمین کسب‌وکار با وجود شرایط خطرناک است.

۷-    اعتبار (Reputation)

میان اعتبار مراکز داده و تصویر تجاری آن‌ها تفاوت زیادی وجود دارد. شما باید مطمئن شوید که در رابطه با کیفیت خدماتی که این مرکز داده ها ارائه می‌دهند، واقعیت را می‌دانید.

خبر خوب این است که این روزها شما می‌توانید به‌راحتی بر روی پیشینه شرکت‌های ارائه‌دهندگان مرکز داده  ها بررسی‌هایی انجام بدهید. هیچ سایت دیتاسنتری کامل نیست؛ اما با کمی تحقیق، شما می‌توانید تصویر خوبی از اعتبار آن‌ها بدست آورید. تصدیقات انلاین و بازخورد مشتریان قبلی را بررسی کنید. از این طریق می‌توانید سرویس‌دهنده‌ای را که به بهترین شکل مناسب نیازهای شما است، پیدا کنید.

سپس اقدام کنید

قبل از این‌که به دنبال یک مرکز داده باشید، با تیم خود نشستی داشته باشید تا نیازمندی‌های خاص سازمان خود را شناسایی کنید. با توجه به متغیرهای بالا می‌توانید انتخاب‌های خود را محدود کنید و به کمک آن‌ها مرکز داده ایده‌آلی برای نیازهای خود پیدا کنید.

شرکت صفرویک دارای مجوز Servco به شماره 20-95-100 از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی