منو
تفاوت DNS پویا و معمولی چیست؟

DNS مخفف Domain Name Service بوده که نقش آن به عبارتی تبدیل زبان کامپیوتر به انسان و بالعکس است. به طور کل هر دامنه دارای IPهای متعددی می باشند که این IP ها به صورت عدد هستند و به خاطر سپاری عدد ها بالطبع سخت تر از نام دامنه ای نظیر است. از این رو مفهومی مانند DNS به میان آمد تا کار را بسیار ساده تر کند. جهت اطلاعات بیشتر می توانید DNS چیست؟ را مطالعه کنید.

اما به طور کل دو دسته از DNS موجود بوده که پویا و معمولی نامیده می شوند و هر کدام به نوبه خود برای دسته ای از افراد مناسب بوده و ممکن است برای دیگری مناسب نباشد. اما تفاوت DNS پویا و معمولی چیست؟ و کدام یک بهتر است؟ در این مقاله به بررسی این موضوع می پردازیم.

مقایسه DNS پویا و معمولی

DNS معمولی و DNS پویا هر کدام دارای مزایا و معایب خاص خود می باشند و در محل های متفاوتی استفاده می شوند و هرکدام برای دسته ای از افراد مناسب و کارآمد هستند. از این رو تفاوت DNS پویا و معمولی را می توان به دسته های زیر تقسیم کرد که عبارت اند از:

مقایسه DNS پویا و معمولی

مقایسه کامل DNS پویا و معمولی

تفاوت از نظر اسم

اولین تفاوتی که از تفاوت DNS پویا و معمولی می توان به آن اشاره کرد تفاوت در نام این دو است. DNS معمولی به طور کل با DNS نشان داده می شود و شما وقتی به DNS اشاره می کنید پیش فرض منظورتان DNS معمولی است، اما DNS پویا با نام DDNS نمایش داده می شود که مخفف Dynamic Domain Name Server است. از این رو هنگامی که منظورتان DNS پویا است لازم است تا از DDNS اشاره کنید.

هزینه کمتر DDNS نسبت به DNS

از دیگر تفاوت هایی که DNS و DDNS دارند از حیث هزینه است. DDNS عموما از DNS معمولی ارزان تر بوده و حتی از شسایت هایی خاص می توانید آن را رایگان دریافت کنید. البته لازم به ذکر است که در سرتاسر اینترنت هم DNS های معمولی رایگان وجود دارند که می توانید استفاده نمایید اما تعداد دسته ای از آن ها که واقعا کاربردی هستند بسیار اندک است.

تفاوت از DNS پویا و معمولی از نظر طرز کارکرد

همانطور که گفته شد DNS ها وظیفه تبدیل IP ها به نام انسانی دامنه را دارند و بالعکس. از این رو بدیهی است که در صورتی که IP ثابت باشد نیاز به استفاده از DNS معمولی یا ثابت و در صورتی که IP داینامیک یا پویا باشد نیاز به استفاده از DNS پویا می باشد. در صورتی که IP ثابت باشد . اطلاعات شما بر روی آن ثبت شده باشد دیگر نگرانی از بابت از دست دادن اطلاعات نخواهید داشت.

اما در صورتی دیگر اگر IP متغیر باشد بعد از هر تغییر یافتن IP اطلاعات شما بر روی IP دیگری ذخیره می شود. در نتیجه اطلاعات قبلی شما از بین می رود. در این حالت لزوم استفاده از DDNS یا DNS پویا مشخص می شود.

تفاوت از DNS پویا و معمولی از نظر طرز کارکرد

تفاوت از DNS پویا و معمولی از نظر کارکرد

DNS و DDNS هر کدام مناسب چه کسانی هستند؟

از دیگر تفاوت DNS پویا و معمولی این است که هر کدام ممکن است تنها برای عده ای از افراد کاربرد داشته باشند و شما باید بسته به کاربرد خود از آن ها استفاده نمایید. به طور مثال اگر DNS را مانند شماره تلفن در نظر بگیریم DNS پویا مانند این است که هر روز شماره تلفن شما تغییر کند؛ در اینصورت همگان شما را گم خواهند کرد اما در صورتی که تلفن شما خودکار نام شما را در لیست دوستانتان ثبت کند چه؟ این دقیقا طرز کار DDNS است.

اما بدیهی است که این طرز کار برای فعالیت هایی نظیر ترید مناسب نیستند چرا که سخت گیری در این بازارها بیشتر است. از این رو برای ترید بید از IP ثابت استفاده نمایید که در اینصورت نیاز به DNS معمولی یا ثابت دارید. از این رو می توان گفت که DNS پویا بیشتر مناسب افرادی است که از اینترنت استفاده عادی و خانگی داشته و DNS معمولی برای فعالیت هایی مانند ترید که نیاز به ثبات دارند و از حساسیت بیشتری برخوردار هستند.

عملکرد DHCP برای تنظیم DNS

DHCP در واقع یک پروتکل مدیریت شبکه است که نقش اتوماتیک کردن کانفیگ یا به عبارتی پیکربندی IP را در ایفا می کند. این پروتکل به IP ها اجازه می دهد تا از خدمات شبکه نظیر NTP، DNS و به طور کل هر پروتکلی که مبنی بر UTP یا TCP باشد. در واقع DHCP به هر دستگاه به صورت خودکار IP و سایر پارامترها را اختصاص می دهد تا دستگاه بتواند با سایر شبکه ها در ارتباط باشد.

DHCP برای تنظیم DNS

عملکرد DHCP برای تنظیم DNS

سخن پایانی

DNS پویا و یا DDNS در واقع برای افرادی که به دنبال عملکرد ثابتی می گردند و علاقه مند به فعالیت هایی نظیر استفاده های خانگی، وب گردی و … می باشند بسیار مناسب است و به صورت پیش فرض همین مورد نیز توسط شرکت های ارائه دهنده اینترنت به کاربر تحویل داده می شود.

اما در DNS معمولی که درواقع ثابت می باشد هدف درست انجام شدن فعالیت هایی است که نیاز به حساسیت بالایی دارند. این فعالیت ها مانند ترید در حساسیت بالایی انجام شده و در صورتی که از IP های متغیر استفاده شود ممکن است اصلا نتوانید با سرور ها اتصال برقرار کنید یا به طور کل منع شوید.

سوالات متداول تفاوت DNS پویا و معمولی چیست؟

 1. مزایای DDNS یا DNS پویا چیست؟
  آُسانی دسترسی و بدون قطع به سایت ها ، قیمت پایین و در برخی موارد DDNS رایگان، ساده بودن اتصال تنها چند مورد از مزایای DDNS هستند. منظور از دسترسی آُسان این است که بر خلاف DNS ثابت در صورتی که IP شما تغییر کند ارتباط شما قطع نشده و همچنان می توانید به فعالیت خود ادامه دهید.
 2. به طور کل چرا به DNS نیاز داریم؟
  این نیاز به این دلیل است که بتوانیم بدون نیاز به حفظ کردن IP به فضای سایت ها دسترسی یابیم و علاوه بر آن بخش مهم تر این نیاز از این رو است که سیستم بتواند دامنه ها و IP ها را تطبیق دهد و آن ها را تشخیص دهد.
 3. امنیت DNS بالاتر است یا DDNS ؟
  به دلیل متغیر بودن DDNS می توان گفت که از امنیت بالاتری برخوردار است که همین مسئله یکی از موارد در تفاوت DNS پویا و معمولی می باشد.
مشاهده بیشتر
۰۶ بهمن ۱۴۰۰
کاربرد فایروال چیست؟

یکی از سوالاتی که همواره ممکن است برای علاقه مندان به اینترنت و شبکه به وجود بیاید این است که کاربرد فایروال چیست؟ در صورت نبود فایروال چه مشکلی به وجود می آید و … برای پاسخ به این پرسش های پرتکرار باید ابتدا به سراغ مفهوم فایروال برویم تا بتوانیم آن را به خوبی درک نماییم.

فایروال به زبان ساده مانند دیواری است که اطلاعات ورودی و خروجی اینترنت شما را کنترل کرده و نمی گذارد تا اطلاعات مخرب از طریق اینترنت به سیستم شما نفوذ کنند. کاربردهای فایروال برای سلامت سیستم بسیار حائز اهمیت بوده و در صورت غیر فعال بودن آن می تواند آسیب های جبران ناپذیری به سیستم شما وارد شود.

بررسی کاربرد های فایروال

همانطور که گفته شد فایروال یا دیوار آتشین مانند سدی عمل کرده و نمی گذارد تا هر اطلاعاتی وارد سیستم شود. البته که شما می توانید آن را غیر فعال کنید. در پاسخ کاربرد فایروال چیست؟ باید گفت که به طور کل شما به وسیله فایروال می توانید انواع تغییرات را روی شبکه اینترنتی خود پیاده کرده و علاوه بر آن اتصالات خود را ایمن سازی کنید. کاربردهای فایروال متعدد بوده که از این کاربرد ها می توان اشاره کرد به:

بررسی کاربرد های فایروال

فایروال یا دیوار آتشین

مدیریت ترافیک شبکه

فایروال به گونه ای است که می توانید با آن بر شبکه اینترنت خود مدیریت کامل داشته باشید. به عنوان مثال حجم اطلاعات ورودی و خروجی به شبکه را چک کنید، میزان سلامت اطلاعات وارد شده را چک نمایید، سایت های ایمنی که از آن ها دانلود داشته اید و …

در حالاتی دیگر نیز می توانید دسترسی به برخی سایت ها را برای دانلود کردن محدود نمایید یا بر حسب شرایط فعالیت خود دسترسی به سایت هایی که می توانند خطرناک باشند را باز بگذارید.به طور کل فایروال ابزاری است که با آن می توانید اکثر اطلاعات را درباره سرور کنترل نمایید و به بهترین نحو آن ها را مدیریت کنید.

مدیریت پهنای باند از کاربردهای فایروال

از دیگر پیام هایی که می توان به پرسش فایروال چیست؟ داد مدیریت پهنای باند است. این مدیریت به این نحو است که شما می توانید برای هر کاربر سرعت اینترنتی مخصوص در نظر بگیرید. البته که این سرعت در صورتی که بیشتر از سرعت اینترنت قراردادی باشد بی معنی است اما به طور مثال در صورتی که سرعتی معادل ۸ مگابایت بر ثانیه دریافت می کنید می توانید برای برخی از کاربران آن را معادل ۲ مگابایت بر ثانیه کنید.

"مدیریت

ذخیره کردن لیست فعالیت ها

از دیگر پاسخ های سوال کاربرد فایروال چیست؟ می توان به ذخیر کردن لیست فعالیت هایی که در دنیای اینترنت انجام می دهید اشاره کرد. با فایروال می توانید از تعداد بازدید هایی که انجام می دهید و به طور کل هر فعالیتی که انجام می دهید گزارش تهیه کنید. از طرفی دیگر نیز می توانید در این لیست سایت هایی که تمایل دارید را برای اینترنت خود فیلتر کرده تا نتوانید به آن دسترسی پیدا کنید.

ایمن سازی بازی های آنلاین

یکی دیگر از کاربردهای فایروال که در کاربرد فایروال چیست؟ به آن می پردازیم؛ برای علاقه مندان به بازی های آنلاین تعبیه شده است. این ایمن سازی به این صورت است که در صورتی که به سرور های ناامن متصل شوید فایروال شما را متوجه می کند و علاوه بر آن در اکثر اوقات اجازه نمی دهد که شما بتوانید به این سرورهای نا امن متصل شوید.

جلوگیری از نفوذ هکر ها

از دیگر کاربردهای فایروال این است که نمی گذارد که هکر ها به سیستم شما از طریق اینترنت نفوذ کنند. این مسئله از طریق مدیریت نقطه به نقطه اطلاعات ورودی و خروجی شما صورت گرفته و سبب می شود تا خیال شما از بابت امنیت نسبی سیستم راحت باشد.

امنیت نسبی به این دلیل است که هر چه قدر که سیستم شما از امنیت بالایی برخوردار باشد باز هم امکان نفوذ هکر ها و سارقان اطلاعاتی وجود دارد. به عنوان مثال ممکن است هکر ها از طریق یک ایمیل مخرب به سیستم شما دست پیدا کنند که البته با توجه به پاسخ کاربرد فایروال چیست؟ این احتمال امروزه کمتر شده است.

جلوگیری از نفوذ هکر ها

جلوگیری از نفوذ هکر ها یکی از کاربردهای فایروال

سخن پایانی

یکی از محبوب ترین امکاناتی که امروزه در اختیار کاربران قرار داده شده فایروال است که به واسطه همین موضوع سوال پرتکرار کاربرد فایروال چیست؟ می باشد. در پاسخ به این سوال می توان به جلوگیری از ورود هکر ها، تامین امنیت سرور و شبکه، تعیین پهنای باند برای هر فرد و به طور کل هر نوع مدیریت شبکه ای اشاره کرد.

از دیگر مسائلی که سبب می شود تا فایروال بسیار مهم شود این است که شما را از اتصال به هر گونه سایت یا سروری که نا امن و مخرب به نظر برسد منع کرده و سیستم شما را حفظ می کند. البته می توانید این قابلیت را به طور دستی خاموش کنید که این کار در بسیاری از موارد توصیه نمی شود.

سوالات متداول کاربرد فایروال چیست؟

 1. فایروال شخصی چیست؟
  این فایروال ها جدای فایروال نصب شده بر روی سیستم عامل بوده و شما می توانید با پرداخت هزینه یا در برخی موارد رایگان از آن ها به صورت شخصی سازی شده استفاده نمایید.
 2. فایروال چه زمانی معرفی و راه اندازی شد؟
  این ابزار پر کاربرد در اواخر دهه ۱۹۸۰ بود که به اینترنت دوستان و جهان معرفی شد و از آن زمان تا به الان از محبوب ترین ابزارهای محافظتی شبکه به شمار می رود.
 3. به اطلاعات ورودی و خروجی در فایروال چه می گویند؟
  به این اطلاعات به ترتیب inbound و outbound می گویند.
مشاهده بیشتر
۰۴ بهمن ۱۴۰۰
OWA چیست؟

یکی از سوالاتی که از سوی کاربران اینترنت به خصوص کسانی که به دنبال پهنای باند بیشتری هستند مطرح می شود این است که  OWA چیست؟

در جواب OWA چیست؟  باید گفت که OWA یا اینترنت بیسیم اشتراکی اینترنتی است که در دسته نسل نوین اینترنت ها جای می گیرد. این اینترنت که مخفف Outdoor Wireless Access می باشد در هنگامی بسیار پرکاربرد است که کاربر نمی تواند از خط تلفن خود برای وصل شدن به اینترنت استفاده کند. در این حالت از پشت بام مجتمع محل زندگی کاربر استفاده شده و به صورت مستقیم اینترنت را از شرکت ارائه دهنده سرویس دریافت می کند.

لازم به ذکر است که این حالت از اینترنت برای مشتریانی که به پهنای باند بیشتری احتیاج دارند اما خط تلفن آن ها کشش کافی را برای اجرای این پهنای باند ندارد بسیار مناسب بوده و می توانند نهایت استفاده را از OWA ببرند. در برخی موارد به OWA اینترنت Point to Point  نیز گفته می شود.

منظور از کشش خط این است که هر خط تلفن ثابتی فقط تا محدوده خاصی می تواند اینترنت را منتقل کند و به عبارتی دقیق تر پهنای باند خاصی را دارد که این کشش خط به جنس آن مرتبط است.

لازم به ذکر است که شرکت صفرویک اینترنت پرسرعت بیسیم اشتراکی را با بهترین سرعت و تعرفه و پشتیبانی ۲۴ ساعته به مشتریان ارائه کرده و شما می توانید جهت اطلاعات بیشتر با کارشناسان صفرویک در ارتباط باشید.

مشاهده بیشتر
۰۲ بهمن ۱۴۰۰
DNS چیست؟

اگر از استفاده کننده های اینترنت یا سرور های مجازی باشید حتما نام DNS به گوشتان خورده است. اما DNS چیست؟ آیا دانستن کاربرد DNS لازم است یا خیر و به طور کل نقش DNS در دنیای امروز اینترنت به چه صورت است؟

در این مقاله به بررسی کامل پاسخ این سوالات پرداخته و آن ها را به طور کامل توضیح میدهیم اما در ابتدا لازم است تا قدم به قدم از مفهوم DNS شروع کنیم.

بررسی مفهوم DNS چیست؟

به طور کل DNS Domain Name System))  را می توان به یک دفترچه تلفن یا مانند آن تشبیه کرد. علت این تشبیه هم آن است که شما برای آنکه شماره ای را فراموش نکنید آن را در دفترچه تلفن یادداشت می کنید و طرز کار DNS هم تقریبا شبیه همین مورد است. یعنی DNS آدرس دامنه سایت شما را به صورت یک عدد که به آن IP گفته می شود درآورده و آن را طوری ذخیره می کند که کامپیوتر توانایی خواندن آن را داشته باشد.

پس به طور کل هر سایت دو حالت دارد. یک حالت برای متوجه شدن کاربر یا در واقع انسان و یک حالت برای متوجه شدن سیستم یا در واقع کامپیوتر. در حالتی که کامپیوتر باید متوجه شود آدرس به صورت عددی یا به عبارت دیگر IP بوده و در حالتی که انسان باید متوجه شود آدرس به صورت حروف می باشد.

بررسی مفهوم DNS چیست؟

بررسی DNS

طرز کار DNS

اما با این اوصاف طرز کار و کاربرد DNS به چه صورت است؟ تا به اینجا با پاسخ کلی DNS چیست؟ آشنا شدید و اکنون نوبت به بررسی طرز کار آن می رسد.

به طور کل هر زمانی که شما از یک سایت بازدید می کنید، کامپیوتر به طور خودکار مراحلی را برای تبدیل آدرس وب از صورتی که برای شما قابل فهم است به صورتی که برای خودش قابل فهم باشد طی می کند. در این مورد تفاوتی نمی کند که در حال گشتن در چه وب سایتی باشید؛ به هر حال این اتفاق می افتد.

از این رو ممکن است هر دامنه سایت تعداد زیادی IP داشته باشد که تنها برای کامپیوتر هستند و قطعا حفظ کردن این حجم از عدد کار بسیار سختی است از این رو DNS این اعداد را به صورتی که برای شما قابل فهم باشد تبدیل کرده و نیازی نیست که IP ها را به خاطر بسپارید.

البته لازم به ذکر است که از دیگر کاربرد DNS می توان به نحوی به افزایش سرعت لود سایت نیز اشاره کرد. به این صورت که تنها لازم است تا شما تنها یکبار یک سایت را مشاهده کنید تا IP و دامنه آن سایت به صورت DNS در حافظه کش ذخیره شود در این صورت در دفعات بعد که از سایت دیدن می کنید دیگر نیاز نیست تا کامپیوتر IP را با دامنه تطبیق دهد که موجب بالا رفتن سرعت سایت می شود.

مزایای DNS چیست؟

همانطور که در پاسخ پرسش DNS چیست؟ اشاره شد تبدیل زبان کامپیوتر به زبان انسان و بالعکس بزرگترین مزیت DNS به شمار می رود. این مسئله در این حد است که دیگر نیازی به حفظ کردن بی نهایت ارقام برای جستجوی سایت ها نیست و تنها می توانیم از حروف انسانی برای جستجو استفاده نماییم.

از دیگر مزایای DNS نیز می توان به ثبات آن اشاره کرد. دقت کنید که هر دامنه ممکن است دارای تعداد زیادی IP باشد و IP آن متغیر باشد اما به هر حال نام انسانی آن به یک صورت می ماند. این مورد نیز از مزیت های DNS به شمار می رود.

علاوه بر این مسئله DNS در نقش یک لایه اضافی امنیتی نیز به شمار می رود تا تبادل اطلاعات با دیتا بیس بدون هیچ گونه اخلالی صورت بگیرد و در نتایج کاربر هیچ گونه مشکلی به وجود نیاید.

مزایای DNS

بررسی مزایای DNS

معایب DNS چیست؟

با وجود مزایا و کاربرد DNS اما DNS نیز دارای معایبی است. از بزرگترین معایب DNS می توان به حمله دی ان اسی یا DNS Attack اشاره کرد. در واقع این اتفاق هنگامی می افتد که هکر ها با تغییر دادن مشخصات DNS آدرس آن را از سایتی که میخواهید بروید به سایتی که پر از تبلیغات و بدافزار است هدایت می کنند و از این رو به اهداف خود می رسند.

در این مواقع برای اینکه از سرقت اطلاعات خود و اختلال در عملکرد سیستم و اینترنت پرسرعت خود جلوگیری نمایید لازم است تا از آنتی ویروس های قوی استفاده نمایید تا سیستم شما از هرگونه ویروس در امان بماند.

سخن پایانی

DNS ها یکی از کاربردی ترین تکنولوژی به شمار می روند که در دنیای امروز اینترنت وجود دارند. به تقریب می توان گفت بدون DNS بسیاری از عملکرد ما در وب تحت الشعاع قرار گرفته و نمی توانیم کاری انجام دهیم. در این مقاله به طور کامل به مزایا و کاربرد DNS و همچنین پاسخ سوال DNS چیست؟ به زبان ساده پرداخته شد.

لازم به ذکر است که در صورتی که درگیر حملات DNS شوید بهتر است از آنتی ویروس های قدرتمند کمک بگیرید چرا که حملات DNS به این صورت هستند که هکر ها می توانند به تقریب تمامی اطلاعات شما در فضای اینترنت را استخراج و از آن سو استفاده کنند. البته لازم به ذکر است که اقدامات امنیتی گسترده ای هم جهت جلوگیری از این اتفاقات صورت گرفته است.

سوالات متداول DNS چیست؟

 1. DNS گوگل چیست؟
  DNS گوگل ۸.۸.۸ و DNS دوم آن ۸.۸.۴.۴ می باشد.
 2. IP مخفف چیست؟
  IP مخفف پروتکل اینترنت یا به عبارتی Internet Protocol می باشد.
 3. خطای DNS چیست؟
  این خطا هنگامی اتفاق می افتد که به دلیل خرابی DNS کامپیوتر شما نمی تواند IP سایت را به درستی تشخیص دهد.
مشاهده بیشتر
۲۹ دی ۱۴۰۰
مقایسه سرعت اینترنت ایران با جهان

امروه اینترنت جزئی از زندگی روزانه تقریبا همه افراد شده است از این رو کیفیت اتصال به آن و سرعت استفاده از آن در این مقطع زمانی بسیار مهم و حائز اهمیت است. مقایسه سرعت اینترنت ایران با جهان از این رو حائز اهیمت است که ذهن بیشتر کاربران اینترنت ایران را به خود مشغول کرده است.

به طور کل می توان گفت که اینترنت ایران در جهان دارای رتبه صد و هفده بوده و از نظر سرعت اینترنت اصلا اوضاع خوبی ندارد. از روی دیگر هنگامی که به سرعت اینترنت در میان کشورهای منطقه و همسایه می پردازیم رتبه ایران از بین پانزده کشور سیزدهم است که آمار دلخواهی نیست.

لازم به ذکر است که در مقایسه سرعت اینترنت ایران با جهان رتبه اول اینترنت در جهان متعلق به سگاپور بوده که سرعت اینترنت ثابتی بالغ بر ۲۲۶ مگابایت بر ثانیه و اینترنت همراه ۶۰ مگابایت بر ثانیه ای دارد. و همینطور سرعت ایران که در جایگاه صد و هفده واقع شده در حیث اینترنت ثابت ۲۰ مگابایت بر ثانیه و در اینترنت همراه به طور میانگین ۲۷ مگابایت بر ثانیه تخمین زده شده است.

البته لازم به ذکر است که در دیگر روی اینترنت ایران از جهت دلاری از ارزان ترین اینترنت های موجود در جهان محسوب می شود اما با اینحال سرعت پایینی که دارد این مزیت بزرگ را می پوشاند. به طور متوسط هر گیگ اینترنت در ایران برابر ۱۰ سنت می باشد که به نوبه خود مبلغ پایینی محسوب می شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مشاهده بیشتر
۲۷ دی ۱۴۰۰
۱ ۲ ۳ ۵