تلفن دفتر مرکزی: 02148650 - 02191010101
منو

مجله صفر ویک

شما در مجله صفرویک میتوانید تمام اطلاعات خود را در زمینه خدمات اینترنت و انواع سرویس ها به دست بیاورید و از اخبار روز صفرویکی مطلع شوید.

قدرت پردازنده‌ امرالد رپیدز 48 هسته‌ای بالاتر از سافایر رپیدز است؟

معرفی پردازنده‌های اینتل امرالد رپیدز 48 هسته‌ای با بهره‌وری بالاتر از سافایر رپیدز در بنچمارک‌های افشا شده

معرفی پردازنده‌های اینتل امرالد رپیدز 48 هسته‌ای با بهره‌وری بالاتر از سافایر رپیدز در بنچمارک‌های افشا شده

پردازنده‌های اینتل امرالد رپیدز نسل پنجم Xeon که قرار است در تاریخ ۱۴ دسامبر رونمایی شوند، به طور قطع در حال آزمایش هستند، زیرا سایت جستجوی بنچمارک Benchleaks دو نتیجه از بنچمارک Geekbench 5 را برای آن‌ها پیدا کرده است.

بنچمارک‌های افشا شده برای پردازنده‌های اینتل پلاتینوم 8551C و اینتل پلاتینوم 8558P نشان می‌دهد که این مدل‌های 48 هسته‌ای با افزایش سرعت ساعت، بهبود قابل توجهی در عملکرد چند هسته‌ای نسبت به سافایر رپیدز دارند.

هر دو پردازنده 48 هسته‌ای هستند و اگرچه اینتل پلاتینوم 8551C با سرعت پایه 2.9 گیگاهرتز بالاتر از اینتل پلاتینوم 8558P با سرعت پایه 2.7 گیگاهرتز است، اما در بنچمارک Geekbench 5 عملکردی تقریباً یکسان داشتند. هر دو چیپ حدود 1,360 را در تک هسته و 48,300 را در چند هسته به دست آوردند.

هرچند اعتبار این نتایج قابل تایید نیست، اما در این نتایج هیچ مورد تعجب برانگیزی دیده نمی‌شود.

ارزیابی مقایسه ای از تست های بنچمارک پردازنده های اینتل امرالد رپیدز و سافایر رپیدز

مقایسه مستقیم بنچمارک های این تست ها با پردازنده های سری سافایر رپیدز زئون نسل چهارم کمی دشوار است، زیرا افرادی که هزاران دلار برای خرید این پردازنده ها می پردازند معمولا از تست بنچمارک گیکبنچ ۵ استفاده نمی کنند. با این حال ما توانستیم مقادیری از بنچمارک پردازنده ۴۸ هسته ای زئون پلاتینم ۸۴۶۸ را پیدا کنیم که ظاهرا توسط ServeTheHome تست شده است.

یکی از این نتایج مربوط به یک سرور لینوکسی با دو عدد پردازنده زئون پلاتینم ۸۴۶۸ و دیگری مربوط به یک ویندوزی با تنها یک پردازنده زئون پلاتینم ۸۴۶۸ است. تست های رخ داده بر روی یک پردازنده  ۴۸ هسته ای امرالد رپیدز در یک سرور لینوکسی انجام شده است، بنابراین مقایسه کاملاً همخوان نیست اما به قدر کافی نزدیک است.

ارزیابی مقایسه ای از تست های بنچمارک پردازنده های اینتل امرالد رپیدز و سافایر رپیدز

بر اساس داده های ارائه شده، امرالد رپیدز عملکرد تک هسته ای را چندان بهبود نمی بخشد. البته تا زمانی که اطلاعات بنچمارک های ارائه شده صحت نداشته باشند، نمی توان نتیجه قطعی گرفت.

امتیاز بالای چند هسته‌ای، داستان متفاوتی دارد، زیرا Xeon Platinum 8558P لو رفته می‌تواند Xeon Platinum 8468 ویندوز سرور با تک پردازنده را تقریباً 40 درصد و Xeon Platinum 8468 لینوکس سرور دو پردازنده را با تقریباً 80 درصد امتیاز با داشتن نصف هسته‌ها شکست دهد.

این اعداد امرالد رپیدز را به یک رقیب سرسخت برای AMD EPYC Genoa تبدیل نخواهد کرد (یا حتی برابر با جنووا، اگر واقع‌بینانه باشیم)، اما این اعداد به طور قابل توجهی شگفت‌انگیز است.

مراکز داده‌ای که از قبل سافایر رپیدز را داشتند یا مشغول بهره‌برداری از سافایر رپیدز بودند، می‌توانند به راحتی امرالد رپیدز را جایگزین کنند، زیرا از همان پلتفرم استفاده می‌کند. پردازنده‌های Xeon نسل پنجم امرالد رپیدز در تاریخ 14 دسامبر معرفی خواهند شد که بسیار نزدیک به تاریخ معرفی پردازنده‌های پیشرفته‌تر گرانیت رپیدز در سال 2024 است.

گرانیت رپیدز که با فناوری پیشرفته‌تر اینتل 3 تولید می‌شود، می‌تواند پردازنده‌ای باشد که اینتل را به رقابت با خط پردازنده‌های EPYC AMD بازگرداند.

 

۰۶ آذر ۱۴۰۲
سیریوس 16،اولین لپ‌تاپ گیمینگ لینوکس با پردازنده و گرافیک AMD

سیریوس 16، اولین لپ‌تاپ گیمینگ لینوکس با پردازنده و گرافیک AMD - Tuxedo Sirius 16 با Ryzen 7 7840HS Zen 4 و گرافیک RX 7600M XT Navi 33

سیریوس 16، اولین لپ‌تاپ گیمینگ لینوکس با پردازنده و گرافیک AMD – Tuxedo Sirius 16 با Ryzen 7 7840HS Zen 4 و گرافیک RX 7600M XT Navi 33

احتمالاً اولین لپ‌تاپ لینوکسی که بعد از مدت‌ها در بازار عرضه شده است توکسدو سیریوس 16 نسل اول است که توسط شرکت توکسدو کامپیوترز عرضه شده است. این دستگاه کاملاً AMD است و شامل پردازنده رایزن 7 7840HS (فینیکس) و گرافیک RX 7600M XT است که می‌تواند با حافظه و ذخیره‌سازی بسیار زیاد هم سفارشی‌سازی شود.

از نظر مشخصات سخت‌افزاری می‌تواند (دقیقاً مثل برادر کوچکتر غیر گیمینگ خود) مورد توجه قرار بگیرد. اما موفقیت آن در گیمینگ بستگی به آمادگی لینوکس برای گیمینگ دارد.

از نظر سخت‌افزاری توکسدو رویکرد متعادلی را اتخاذ کرده است. لپ‌تاپ‌های 16 اینچی کوچک نیستند اما با ضخامت 2.2 سانتی‌متر هم حجیم نیستند! استفاده از گرافیک RX 7600M XT هم عملکرد آن را محدود می‌کند اما هنوز هم یک گرافیک با سرعت متوسط است و از همین گرافیک در برخی از GPUهای جدید هم استفاده می‌شود.

نیاز همه به لپتاپ‌هایی برای انجام بازی های بزرگ یا سنگین نیست و ۷۶۰۰ام ایکس تی مناسب لپتاپ ۱۶ اینچی مانند سیریوس ۱۶ است. اما شاید مهم‌ترین دلیلی که تاکسدو تصمیم گرفت کاملاً از سخت‌افزار AMD استفاده کند، لینوکس بود.

با توجه به استیم دک، گرافیک‌های AMD به احتمال زیاد بهترین پشتیبانی را از میان سه تولیدکننده اصلی گرافیک بازی دارند.

این کنسول بازی دستی مشهور با استفاده از سخت‌افزار AMD، کار زیادی در راه‌اندازی بازی‌های لینوکس انجام داده و از معماری آردی‌انا ۲ استفاده می‌کند که یک نسخه قبل از معماری آردی‌انا ۳ در ۷۶۰۰ام ایکس تی است.

اگر گرافیک AMD به طور خودکار انتخاب مناسبی بود، ترکیب آن با پردازنده رایزن نیز گزینه مناسبی بود و همچنین سیریوس ۱۶ را برای استفاده ساده‌تر از درایور گرافیکی بهینه می‌کند، زیرا می‌توان از گرافیک‌های داخلی پردازنده برای استفاده‌های غیربازی مطمئن بود.

امکانات گرافیکی و حافظه در نوت بوک جدید تاکسدو سیریوس 16

نوت بوک جدید تاکسدو به نام سیریوس 16 توانایی‌های گرافیکی و حافظه قدرتمندی را ارائه می‌دهد که می‌تواند برای اکثر کاربران کاملا بیش از حد لازم آنها باشد. این نوت بوک می‌تواند با کارت گرافیک داخلی Radeon 780M و کارت گرافیک خارجی قدرتمند Radeon 7600M XT مجهز شود. اما مشخص نیست که آیا کارت داخلی می‌تواند همزمان با کارت خارجی استفاده شود یا خیر.

سیریوس 16 همچنین می‌تواند تا حداکثر 96 گیگابایت حافظه DDR5 با سرعت 5600 مگاهرتز داشته باشد که از نظر فنی امکانپذیر است اما در عمل نیازی به چنین مقدار زیادی حافظه نیست. این نوت بوک همچنین با دو جایگاه M.2 می‌تواند تا 8 ترابایت فضای ذخیره‌سازی را ارائه دهد که برای اکثر کاربران کافی است.

سیریوس 16 به‌طور پیش‌فرض با سیستم‌عامل Tuxedo OS که مبتنی بر اوبونتو است عرضه می‌شود. اما کاربران می‌توانند اوبونتو، کوبونتو و اوبونتو بادژی را نیز انتخاب کنند. این نوت بوک از تاریخ 8 دسامبر به بازار عرضه خواهد شد و قیمت مدل پایه با 16 گیگابایت رم و 500 گیگابایت حافظه ذخیره‌سازی آن تقریباً 1860 دلار خواهد بود. خوشبختانه تاکسدو امکان تحویل این محصول را به بسیاری از کشورهای جهان فراهم کرده است.

کارت افزودنی MSI با سرعت بالا و قابلیت شارژ 100 واتی!

کارت افزودنی MSI با سرعت 3,700 مگابایت بر ثانیه و قابلیت شارژ 100 واتی با اتصال USB4 به Thunderbolt 3

کارت افزودنی MSI با سرعت 3,700 مگابایت بر ثانیه و قابلیت شارژ 100 واتی با اتصال USB4 به Thunderbolt 3

مادربرد MSI Z790 Carbon Max WIFI به دلیل داشتن کارت افزودنی MS-4489 که قابلیت اتصال PCIe 4.0 x4 را دارد، منحصر به فرد است. این کارت افزودنی دو پورت USB4 دارد که یکی از آنها قادر به تامین توان 100 وات است.

Benchlife این مادربرد را همراه با کارت افزودنی MS-4489 دریافت کرد تا آن را تست کند. این کارت USB4 قابلیت‌های بهتری مانند سرعت انتقال داده‌های بالاتر، اتصال تک کابلی برای داده، توان و سایر عملکردها را فراهم می‌کند.

اگرچه USB4 هنوز به اندازه کافی رایج نیست تا بتواند روی پنل پشتی مادربردها دیده شود، اما به نظر می‌رسد در آینده‌ای نزدیک این اتفاق می‌افتد. دیدن یک کارت افزودنی با این قابلیت و عملکرد به صورت باندل با مادربرد، بسیار نادر است و دلایل مختلفی مانند توانایی‌ها و عملکرد آن دارد.

کنترلر ASMedia ASM4242 Gen 1 برای رابط PCIe 4.0 طراحی شده است که پهنای باند داده تا 64 گیگابیت بر ثانیه را ارائه می دهد و از پروتکل های تونل زنی PCIe مانند PCIe، USB، DisplayPort و رابط میزبان پشتیبانی می کند.

پورت های Type-C از طریق USB4 و Thunderbolt3 کار می کنند و از تمام عملکردهای آن پشتیبانی می کنند. این کنترلر می تواند خروجی تحویل تا 100 وات را در درگاه اصلی خود و 27 وات دیگر را در پورت ثانویه ارائه دهد. 100 وات برای شارژ دستگاه‌های دستی، تلفن‌ها و لپ‌تاپ‌هایی که با پروتکل USB-PD کار می‌کنند، کافی است.

همچنین می تواند خروجی ویدیو، صدا و برق را برای مانیتور USB Type-C فراهم کند. هر دو پورت Type-C سرعت انتقال 40 گیگابایت بر ثانیه را ارائه می‌کنند و از حالت Alt DisplayPort پشتیبانی می‌کنند.

جدای از این، دو ورودی اختصاصی DisplayPort برای حالت alt DP از طریق USB Type-C هستند. با استفاده از این کارت، دستگاه‌ها و درایوهای ذخیره‌سازی دارای USB4، انتقال داده بسیار بالاتر و عملکرد Type-C را تجربه خواهید کرد. گفته می‌شود، همه دستگاه‌ها و کابل‌های Type-C یکسان نیستند و طرح نام‌گذاری دقیقاً کمکی نمی‌کند.

چه چیزی باعث می شود MS-4489 کار کند؟

اگرچه این کارت یک کارت PCIe 4.0 x8 است، اما این کارت به انرژی اضافی نیاز دارد زیرا درگاه اصلی دارای 100 وات توان خروجی است.

هنگامی که هر دو پورت Type-C با بهره گیری از خروجی های برق مورد استفاده قرار می گیرند، کارت MS-4489 به انرژی بیشتری نسبت به این رابط نیاز دارد.

از این رو، کارت برق را از یک کانکتور برق 6 پین PCIe می گیرد.برای اینکه این کارت بدون نقص کار کند، همچنین به یک مادربرد با کانکتور کارت USB4 (که در مادربردهای MSI با عنوان JTBT_U4_1 مشخص شده است) و USB 2.0 از طریق اتصال هدر داخلی برای سیگنال های کنترلی نیاز دارد.

نیاز کانکتور USB4 تعداد مادربردهای سازگار را محدود می کند زیرا یک افزونه مستقل نیست. هنوز خیلی زود است که بگوییم آیا این دستگاه به طور جداگانه فروخته می شود زیرا MSI هنوز قیمت آن را اعلام نکرده است. از آنجایی که MSI Z790 Carbon Max WIFI شامل هدر مورد نیاز است، منطقی است که این کارت را باندل کنید.

​ ASMedia ASM2464PD و ASM2464PDX در کارت MS-4489 برای عملکرد با دستگاه های خارجی ساخته شده اند.

پیش تراشه PD برای ذخیره سازی PCIe NVMe خارجی ساخته شده است، در حالی که PDX برای برنامه های مختلف PCIe خارجی مانند کارت های گرافیک خارجی است. NVME این کنترلرهای جانبی از طریق تراشه ASM4242 کار می کنند و یک بسته پشتیبانی کامل را ارائه می دهند.

Benchlife آداپتورهای مورد نیاز برای آزمایش عملکرد ذخیره سازی را داشت، از جمله آداپتور PCIe 4.0 NVMe به USB4 با همان تراشه ASM2464 PD، و از این رو، امکان تنظیمی عالی برای نشان دادن بهترین سرعت انتقال داده ممکن شد.

 

نتایج عملکرد USB4

درایو NVMe یک ترابایتی Kingston KC3000 برای آزمایش توان داده خود با چندین گزینه نصب شده است – یک آداپتور M.2 به Type-C با استفاده از کنترلر ASM2464PD که از ASMedia با حالت USB4 40Gbs قرض گرفته شده است و در USB 3.2 Gen 2×2 (20Gbps) و Silverstone MS12 NVMe M.​2 محفظه که از کنترلر ASM2364 USB 3.1 Gen 1 استفاده می کند، همه با داک بازی Seagate FireCuda جفت شده است (این از کنترلر Intel JHL7740 Thunderbolt 3 استفاده می کند).

از آنجایی که تنها یک گزینه کنترلر در بازار وجود دارد، ASM2464PD بهترین عملکرد را ارائه می دهد.

سوال این است: چقدر؟ Benchlife آزمایش انجام داد، اما، به طور خلاصه، KC3000 از طریق آداپتور M.2 به USB Type-C ASM2464PD به بالاترین سرعت در بین سایر خروجی های اتصال خارجی دست یافت. همچنین شامل عملکرد PCIe 4.0 از طریق درگاه M.2 است تا عملکرد کلی ذخیره سازی را نشان دهد. با تست متوالی QD8 CrystalDiskMark، این کارت 3549.74 مگابایت بر ثانیه خواندن و سرعت نوشتن 3691.01 مگابایت بر ثانیه را ارائه کرد.

تست Sequential 128K Q32T1 به ترتیب به 3714.18 مگابایت بر ثانیه خواندن و 3578.91 مگابایت بر ثانیه توان نوشتن دست یافت. این یک تفاوت بزرگ در حدود 27 است.

عملکرد نوشتنخواندن 78% و 28.28% در مقایسه با عملکرد Thunderbolt 3 از طریق FireCuda و حتی بیشتر در مقایسه با آداپتور ASM که از طریق USB 3.2 Gen 2×2 (20Gbs) با تونل کار می‌کند.

 

محفظه های USB4 برای درایوهای M.2 NVMe کجا هستند؟

این اولین نسل کنترلر USB4 است، اما محفظه های M.2 تا USB 4 زیادی با استفاده از کنترلر ASM2464PD وجود ندارد، به جز محفظه Zikedrive USB4. با این حال، یک گزینه ارائه توان 40 گیگابیت بر ثانیه از طریق Type-C از طریق کارت افزودنی است. MS-4489 یک گزینه کارت PCIe مستقل به دلیل نیاز هدر ذکر شده در بالا نیست.

قیمت این مادربرد هنوز در زمان نگارش در دسترس نیست. احتمالاً قیمت آن بالاتر از MSI MPG Z790 Carbon WiFi خواهد بود که در حال حاضر ۴۴۰ دلار قیمت دارد.

۰۵ آذر ۱۴۰۲
Tiny11، ویندوز 11 بسیار کوچک، بزرگترین آپدیت خود را گرفت!

به‌روزرسانی بزرگ برای سیستم‌عامل  بسیار کوچک ویندوز 11به نام تاینی11 که در یک فلش درایو 4 گیگابایتی جا می‌شود

به‌روزرسانی بزرگ برای سیستم‌عامل  بسیار کوچک ویندوز 11به نام Tiny11 که در یک فلش درایو 4 گیگابایتی جا می‌شود

NTDEV، توسعه‌دهنده سیستم‌عامل کوچک ویندوز 11 تاینی 11، نسخه جدیدی به نام Tiny11 2311 را منتشر کرده است که ویژگی‌های به‌روزرسانی 23H2 اخیر مایکروسافت را به این سیستم‌عامل اضافه می‌کند و مشکلات زیادی را در نسخه قبلی تاینی 11 برطرف می‌کند.

علاوه بر این، این به‌روزرسانی جدید اندازه نصب تاینی 11 را هم به میزان قابل توجه، 20 درصد کاهش می‌دهد تا فوت‌پرینت این سیستم‌عامل کوچک هم کوچک‌تر شود.

با یک سیستم نام‌گذاری ساده‌تر و بسیاری از بهبودهای مهم، Tiny11 2311 مبتنی بر ریلیس (release) واقعی 23H2 ویندوز 11 نهایتاً منتشر شده است! این ریلیس جدید حدود 20 درصد کوچک‌تر از ایمیج Tiny11 2311 قبلی است، در حالی که عملکرد بهتری هم دارد.

ارتقای Tiny11 به ویندوز 11 23H2: ویژگی‌های جدید با حفظ حجم کوچک

تاینی 11، ورژن سبک‌وزن ویندوز 11 است که توسط شرکت NTDEV توسعه داده می‌شود. آخرین به‌روزرسانی برای این سیستم‌عامل که به ویندوز Tiny11 2311 ارتقا یافته، کاربران تاینی 11 را قادر می‌سازد تا از تمامی امکانات جدیدی که مایکروسافت به نسخه استاندارد ویندوز 11 اضافه کرده استفاده کنند.

از جمله این امکانات می‌توان به دسترسی به کاپیلوت، کمک‌ابزار هوش مصنوعی مایکروسافت، WDDM 3.2 و دیگر قابلیت‌ها اشاره کرد. این امکانات به صورت انتخابی قابل نصب در تاینی 11 هستند تا حجم کم آن حفظ شود.

برای مثال، برای نصب کاپیلوت باید ابتدا مرورگر اج را که به صورت پیش‌فرض در ویندوز 11 استاندارد وجود دارد، نصب کرد. همچنین طبق اظهارات NTDEV، بسیاری از مشکلات رایج ورژن قبلی تاینی 11 در این ورژن جدید برطرف شده است تا پایداری و امکان‌پذیری آن افزایش پیدا کند.

با این به‌روزرسانی، کاربران تاینی 11 می‌توانند از مزایای ویندوز 11 جدید بهره‌مند شوند در حالی که حجم کم سیستم‌عامل حفظ می‌شود.

نسخه بهبود یافته تاینی 11 با امکانات به روزرسانی و پشتیبانی از ویندوز

تاینی 11 یک نسخه سبک شده و بهینه شده از ویندوز ۱۱ است که مقدار زیادی از نرم افزارها و اپلیکیشن‌های اضافی را که معمولاً در نسخه اصلی ویندوز ۱۱ وجود دارد، حذف می‌کند. این کار باعث می‌شود که اندازه نصب تاینی 11 از ۲۰ گیگابایت معمول ویندوز ۱۱ تنها  به ۳ گیگابایت کاهش پیدا کند.

NTDEV، توسعه‌دهنده اصلی تاینی 11، اعلام کرده است که نسخه جدید 2311 تاینی 11، اشکالات مربوط به به‌روزرسانی ویندوز را که در نسخه‌های قبلی وجود داشت، برطرف کرده است. به این ترتیب کاربران می‌توانند تاینی 11 را به‌روزرسانی کنند و از آخرین پک امنیتی و بهبودهای پایداری سیستم بهره ببرند.

به طور کلی به نظر می‌رسد نسخه جدید تاینی 11 مشکلات اصلی نسخه‌های قبلی را برطرف کرده و همچنان سبک‌تر و قابلیت‌های بیشتری را ارائه می‌دهد. کسانی که مایل به دانلود این نسخه هستند می‌توانند به آدرس https://t.co/fBWFxoMxYe مراجعه کنند.

این باعث می‌شود Tiny11 یک سیستم عامل عالی برای اجرا بر روی سیستم‌های قدیمی و ماشین‌هایی باشد که نمی‌توانند ویندوز 11 را در شکل کامل خود اجرا کنند.

اگر می‌خواهید، می‌توانید Tiny11 را با تنها 176 مگابایت حافظه رم اجرا کنید و آن کار خواهد کرد. NTDEV روش‌های مختلفی برای استفاده از Tiny11 دارد، از جمله یک سازنده Tiny11 که امکان پیش‌تنظیم کاربردها و ویژگی‌هایی که می‌خواهید نصب شوند را فراهم می‌کند.

ما از آن به طور قابل توجهی برای ساخت یک ISO Tiny11 سفارشی که با تنها 2 گیگابایت رم اجرا می‌شد استفاده کردیم.

 

با حافظه کش سطح سوم پردازنده‌های AMD Ryzen 3D V-Cache رم دیسک بسازید

امکان دسترسی مستقیم به حافظه کش سطح سوم پردازنده‌های AMD Ryzen 3D V-Cache برای ایجاد رم دیسک

امکان دسترسی مستقیم به حافظه کش سطح سوم پردازنده‌های AMD Ryzen 3D V-Cache برای ایجاد رم دیسک

یکی از نکات جالب در مورد پردازنده‌های اخیر AMD با قابلیت 3D V-Cache، امکان دسترسی مستقیم به حافظه کش سطح سوم این پردازنده‌ها برای ایجاد یک رم دیسک می‌باشد.

در یک عکس اشتراک گذاشته شده مشاهده شد که یک رم دیسک که روی پردازنده AMD Ryzen 7 7800X3D اجرا می شود، توانسته سرعت‌های باورنکردنی 178 گیگابایت بر ثانیه برای خواندن دنباله‌ای و 163 گیگابایت بر ثانیه برای نوشتن دنباله‌ای را در برنامه CrystalDiskMark به دست آورد.

این مسئله باعث شک و تردید شد زیرا برای اجرای این بنچمارک باید بتوان حافظه کش سطح سوم را به صورت دیسک توده‌ای درآورد. حجم مدعی شده برای رم دیسک (508 مگابایت) از حجم حافظه کش سطح سوم روی پردازنده Ryzen 7 7800X3D (96 مگابایت) بیشتر بود.

به نظر می‌رسد که AMD امکان دسترسی مستقیم به حافظه کش سطح سوم را فراهم کرده تا بتوان با استفاده از آن یک رم دیسک بسیار سریع ایجاد کرد که حتی از سریع‌ترین دیسک‌های SSD PCIe نیز سریع‌تر عمل می‌کند. این امر نشان‌دهنده قدرت بالای معماری 3D V-Cache در پردازنده‌های AMD می‌باشد.

روشی برای استفاده از 3D V-Cache به عنوان یک رم دیسک

معمولاً فکر می‌کنیم که 3D V-Cache تنها برای افزایش عملکرد پردازشگر کاربرد دارد اما به نظر می‌رسد روش مناسبی برای استفاده از آن به عنوان یک رم دیسک نیز وجود دارد.

نمز، کاربری در شبکه اجتماعی ایکس، این روش را کشف کرده است. وی در فوریه گذشته مراحل ایجاد یک رم دیسک با استفاده از 3D V-Cache را توضیح داد اما ظاهراً این موضوع تاکنون زیر ذره‌بین قرار نگرفته بود.

نتایج بدست آمده از این روش حتی از روش قبلی نیز بهتر بود و میزان خواندن و نوشتن رم دیسک به ترتیب به 182 گیگابایت بر ثانیه و 175 گیگابایت بر ثانیه رسید که بر روی پردازنده  Ryzen 7 5800X3D انجام شد.

این روش مبتنی بر نرم‌افزار رایگان OSFMount است که امکان ساخت دیسک‌های رم و مانت کردن آنها را در فرمت‌های مختلف فراهم می‌کند.

ایجاد یک رم دیسک با فرمت FAT32 در ظاهر کار عجیبی نیست. اما برای کار کردن آن باید مقادیر دقیقی را در برنامه CrystalDiskMark تنظیم کرد. بر اساس گفته‌های نمز (Nemez) باید مقادیر تست را به SEQ 256KB، عمق صف 1 و تعداد ریسه‌ها را برابر 16 تنظیم کرد. همچنین باید پر کردن داده‌ها را به صفر به جای تصادفی تنظیم کرد.

با این روش ظاهراً امکان بهره‌برداری بهینه از ظرفیت بالای 3D V-Cache برای کاربردهای دیگری غیر از پردازش وجود دارد که البته نیازمند آزمایش و بررسی بیشتر خواهد بود.

تلاش برای بهره‌برداری بیشتر از حافظه کش 3D در AMD رایزن

با توجه به طبیعت بار سیستم، این روش احتمالا در اولین تلاش جواب ندهد و شاید نیاز باشد نمونه‌سنجی را چندین بار اجرا کرد. دیدن تلاش طرفداران برای پیدا کردن کاربردهای جدیدی برای حافظه کش 3D در پردازنده‌های AMD بسیار جالب است.

با این حال، اگرچه نتایج عملکرد بسیار شگفت‌انگیز به نظر می‌رسند، اما هنوز دور از بهره‌برداری کامل از توانمندی‌های حافظه کش 3D هستند. برای مثال، نسل اول حافظه کش 3D توانایی پهنای باند ۲ ترابایت بر ثانیه را دارد. سپس AMD پهنای باند آن را در نسل دوم به ۲.۵ ترابایت بر ثانیه افزایش داد.

این آزمایش جالب است، اما به دلیل فقدان روش مطمئن برای بهره‌برداری از حافظه کش 3D، در کاربردهای واقعی زیاد مفید نیست. همچنین این روش همیشه جوابگو نیست و احتمالا نیاز به تلاش‌های مکرر دارد. علاوه بر این، حجم حافظه کش 3D در پردازنده‌های رایزن مصرفی بسیار کوچک است. به عنوان مثال  Ryzen 9 7950X3D فقط دارای ۱۲۸ مگابایت حافظه L3 است.

از طرف دیگر، پردازنده‌های اپیک(EPYC) AMD مانند ژنوا-ایکس که دارای ۱.۳ گیگابایت حافظه L3 هستند، می‌توانند مورد جالب‌تری برای بهره‌برداری از این فناوری باشند.

امکانات و پتانسیل  3D V-Cache و رم دیسک

به نظر می رسد که استفاده از فناوری 3D V-Cache به همراه رم دیسک می تواند امکانات جالبی را فراهم کند. در حال حاضر SSDها رم دیسک را کهنه و بی استفاده کرده اند اما شاید با استفاده از حافظه سه بعدی بزرگ 3D V-Cache بتوان رم دیسک را دوباره احیا نمود.

تصور کنید که اگر AMD ایده استفاده از 3D V-Cache به عنوان رم دیسک را اجرایی کند و کاربران بتوانند با یک دکمه فشار دادن، این حافظه سه بعدی را به رم دیسک تبدیل کنند، امکانات شگفت انگیزی فراهم می شود.

پرچمدار آینده انویدیا، مجهز به حافظه GDDR7 و باس 384 بیتی معرفی شد

احتمالا پردازنده گرافیکی پرچمدار آینده انویدیا با معماری Blackwell مجهز به حافظه GDDR7 با سیستم باس 384 بیت خواهد بود

احتمالا پردازنده گرافیکی پرچمدار آینده انویدیا با معماری Blackwell مجهز به حافظه GDDR7 با سیستم باس 384 بیت خواهد بود

منبع معتبر سخت‌افزاری به نام kopite7kimi پیش‌بینی اولیه خود را در مورد استفاده احتمالی پردازنده گرافیکی پرچمدار آینده انویدیا با معماری Blackwell از سیستم باس 512 بیتی را تصحیح کرد. بر خلاف پیش‌بینی اولیه، این پردازنده گرافیکی به نام GB202 همچنان از سیستم باس 384 بیتی استفاده خواهد کرد اما از نوع حافظه GDDR7 بهره می‌برد.
پردازنده گرافیکی GB202 انویدیا که مبتنی بر معماری Blackwell است، ظاهرا تا 24,576 هسته CUDA را در خود جای می‌دهد که نسبت به پردازنده گرافیکی فعلی AD102 با 18,432 هسته CUDA، افزایش 33 درصدی دارد. شایعات حاکی از آن است که انویدیا از یکی از فرایندهای ساخت 3 نانومتری TSMC برای تولید پردازنده‌های مبتنی بر معماری Blackwell استفاده خواهد کرد. البته هنوز مشخص نیست که آیا انویدیا و TSMC از فرایندهای 3 نانومتری سفارشی برای پردازنده‌های گرافیکی استفاده خواهند کرد یا از فرآیند پیش‌فرض استفاده می‌کنند.

بازبینی ارزیابی از RTX 5090/5080 انویدیا

kopite7kimi در پست بعدی خود نوشت:”به نظر می‌رسد من در ارزیابی اولیه‌ام اشتباه کرده‌ام. به اشتباه نسبت L2 کَش و کنترلر حافظه‌ی Ada Lovelace’s را به گرافیک‌پردازنده‌ی Blackwell در نظر گرفتم که منجر به اشتباه درباره‌ی ساختار 512 بیتی حافظه‌ی GB202 شد.”
هنگامی که از او درباره‌ی احتمال داشتن ساختار 384 بیتی برای GB202 پرسیدند، پاسخ مثبت داد و توضیح داد که این گرافیک‌پردازنده از GDDR7 هم استفاده خواهد کرد.
گرچه ساختار 512 بیتی امکان افزایش چشمگیر پهنای باند حافظه را برای کارت‌های گرافیکی نسل آینده نوید می‌داد، اما استفاده از GDDR7 روی ساختار 384 بیتی هم مزایای مهمی دارد. بنابراین باید منتظر بمانیم تا جزئیات بیشتری از این کارت گرافیک‌ آینده‌ی انویدیا منتشر شود.
بازبینی ارزیابی از RTX 5090/5080 انویدیا
اگر انویدیا از تراشه‌های حافظه 32 گیگاترانزفر/ثانیه 16 گیگابایتی مایکرون استفاده کند، پس کارت گرافیک RTX 5090 آن می‌تواند به 1.536 ترابایت/ثانیه پهنای باند حافظه دسترسی پیدا کند – که این مقدار بالاتر از 1.008 ترابایت/ثانیه پهنای باند حافظه‌ای است که کارت گرافیک RTX 4090، بهترین کارت گرافیک فعلی، دارد. با این حال، با تراشه‌های 16 گیگابایتی، انویدیا همچنان مجبور است که مدل اصلی مصرف‌کننده خود را با 24 گیگابایت حافظه عرضه کند.
استفاده از تراشه‌های حافظه با پهنای باند کوچکتر می‌تواند مشکل محدودیت حجم حافظه را حل کند. با این حال، شرکت‌های سازنده کارت گرافیک باید هزینه بیشتری برای تراشه‌های با تراکم بیشتر بپردازند. از طرف دیگر، استفاده از تراشه‌های 16 گیگابایتی باعث افزایش قابل توجه باند پهنای باند می‌شود که این امر تأثیر مثبتی بر عملکرد کلی کارت گرافیک خواهد داشت.
در نتیجه، به نظر می‌رسد تصمیم انویدیا مبنی بر استفاده از تراشه‌های حافظه 32 گیگاترانزفر/ثانیه 16 گیگابایتی مایکرون در کارت گرافیک RTX 5090 تصمیم منطقی‌ای باشد که هم عملکرد را بهبود می‌بخشد و هم محدودیت ظرفیت حافظه را حفظ می‌کند. البته باید منتظر ماند و دید آیا این تغییرات در عملکرد واقعی محصول نهایی نیز تاثیر مثبت دارند یا خیر.
۲۷ آبان ۱۴۰۲
جبران Asus برای اشتباه تایپی روی مادربرد Evangelion

Asus بابت اشتباه تایپی در مادربرد Evangelion عذرخواهی می کند، گارانتی را تمدید و جایگزینی ارائه می دهد

Asus بابت اشتباه تایپی در مادربرد Evangelion عذرخواهی می کند، گارانتی را تمدید و جایگزینی ارائه می دهد

شرکت Asus گارانتی مادربرد ROG Maximus Z790 Hero EVA-02 Edition خود را که الهام گرفته از مانگا و انیمه محبوب اونجلیون است تمدید و تعویض هایی را به خاطر خطای املایی در نام «اونجلیون» پیشنهاد می دهد.
در بیانیه ای به Hardwareluxx، شرکت Asus به خاطر این خطای تایپی عذرخواهی کرد و گفت که گارانتی تمام واحدهای تحت تاثیر را برای یک سال تمدید می کند. Asus همچنین قطعات جایگزینی را که برای اصلاح خطای املایی است پیشنهاد می دهد که ظاهرا بدون هزینه است.
البته مشخص نیست که این قطعات جایگزین دقیقا چیست و جایگزینی آنها چقدر دشوار است. همچنین تایید نشده است که آیا واحدهای آتی این مادربرد تصحیح خطا را شامل می شوند یا خیر.

Asus و مادربوردی با خطای تایپ در عرضه

در اکتبر گذشته مادربورد جدیدی توسط شرکت ایسوس معرفی شد اما خطای تایپی که روی آن وجود داشت، اخیرا کشف شد! گرچه تعجب‌آور است که چرا این خطای تایپی قبلا دیده نشد و چرا روی محصولی که در آن خطای تایپ بسیار مهم است رخ داد، اما هم شرکت Asus و هم کاربران تا چند وقت پیش متوجه این مشکل نشدند چون بخش مهمی از مادربورد توسط پنکه‌های خروجی پشتی پوشانده می‌شود.
اگرچه این احتمالا شدیدترین خطای تایپی است که در مدت زمان طولانی‌تری روی محصولی با اهمیت بالا دیده شده، اما ایسوس تنها شرکتی نیست که با چنین مشکلی مواجه شده است. دل هم به اشتباه تعداد هسته‌های کیودا در یکی از لپ‌تاپ‌های آلینویر خود اشاره کرده بود که کاربران آن را تبلیغات گمراه‌کننده تلقی کردند. همچنین در ابتدا روی کارت گرافیک ارتی ایکس سری ۳۰۸۰ نیز خطایی وجود داشت و عدد ۸ به صورت وارونه بود اما تعداد کمی از مردم متوجه آن شدند.
Western Digital مشکلات SanDisk Extreme Pro را قبول ندارد!

Western Digital مشکلات سخت افزاری SSD های SanDisk Extreme Pro را رد می کند

Western Digital مشکلات سخت افزاری SSD های SanDisk Extreme Pro را رد می کند

Western Digital در بیانیه‌ای که به سایت PetaPixel ارائه شد، اظهار داشت که مشکلاتی که برخی از کاربران در درایوهای خارجی SanDisk Extreme Pro و دیگر محصولات خارجی SanDisk داشته‌اند، به دلیل مشکل سخت‌افزاری نبوده است!
مدیر شرکت آتینگو، یک شرکت بازیابی داده، هفته گذشته اظهار داشت که برخی از این مشکلات به دلیل مشکل سخت‌افزاری رخ داده است. اما Western Digital این ادعا را رد کرد.
Western Digital در بیانیه خود اظهار داشت که از طریق فرآیند طراحی تولید، رعایت استانداردهای طراحی و ساخت مدارهای مجتمع، استفاده از پیچ‌های لحیم‌کاری با کیفیت بالا و آزمون‌های گسترده قبل از تحویل محصول، کیفیت محصولات خود را تضمین می‌کند.
بنابراین Western Digital در حال حاضر بر این باور نیست که مشکل سخت‌افزاری عامل اصلی خرابی هست که در ابتدای سال جاری در برخی محصولات SanDisk مشاهده شد! و مشکل با به‌روزرسانی نرم‌افزاری حل شد. البته شرکت اظهار داشت که هنوز در حال جمع‌آوری اطلاعات بیشتر است.
افشاگری مدیرعامل شرکت بازیابی داده در مورد شکست دیسک های سولید استیت SanDisk و وسترن دیجیتال

افشاگری مدیرعامل شرکت بازیابی داده در مورد شکست دیسک های سولید استیت SanDisk و وسترن دیجیتال

مارکوس هافله، مدیرعامل شرکت آتینگو که بیش از ۲۵ سال تجربه در حوزه بازیابی داده دارد، در یک وبسایت اتریشی گفت که شرکت او متوجه شکست دیسک‌های سولید استیت SanDisk Extreme، SanDisk Extreme Pro و وسترن دیجیتال SSD My Passport شده است. به خاطر این شکست‌ها (خرابی ها) حتی از وسترن دیجیتال شکایت شده است.
هافله گفت که این دیسک‌های سولید استیت مشکلات سخت‌افزاری متعددی دارند که از جمله آن می‌توان به عدم تطابق اندازه قطعات با بردهای مداری که به آن‌ها متصل شده‌اند، اشاره کرد. این عدم تطابق منجر به اتصالات ناپایدار و گرمای بیش از حد می‌شود که خود باعث افزایش آسیب‌پذیری دیسک‌های سولید استیت می‌گردد. علاوه بر این، لحیم کاری مورد استفاده در این دستگاه‌ها ممکن است حباب‌دار شود که پایداری آن را به مخاطره می‌اندازد و شکنندگی بیشتری ایجاد می‌کند. علت دقیق شکست‌ها – آیا لحیم کاری با کیفیت پایین است یا اندازه‌گیری نادرست قطعات یا ترکیبی از هر دو؟ هنوز مشخص نیست، اما این دیسک‌ها به خاطر شکست سخت‌افزاری آنها دچار مشکل می‌شوند.

متخصصان شرکت آتینگو مشاهده کرده‌اند که نسخه‌های جدیدتر این دیسک‌های حالت جامد با افزودن مقدار بیشتری رزین اپوکسی تغییر یافته‌اند، به احتمال زیاد برای تثبیت بهتر قطعات نامناسب. این تغییر طراحی نشان می‌دهد که تولیدکننده احتمالاً از این نقایص سخت‌افزاری آگاه بوده و تلاش کرده است تا آن را رفع کند. با این حال، با وجود این تغییرات، نمونه‌های جدیدتر این دیسک‌های حالت جامد هنوز دچار خرابی شده و باعث می‌شوند مشتریان بیشتری برای خدمات بازیابی داده به شرکت‌هایی مانند آتینگو مراجعه کنند.

با این وجود، وسترن دیجیتال همچنان ادعا می‌کند که برخی از دیسک‌های حالت جامد آن‌ها به دلیل مشکلات نرم‌افزاری خراب شده‌اند! که در حال حاضر این مشکلات حل شده‌اند. اما چرا از نمونه‌های جدیدتر این درایوها همچنان گزارش خرابی دریافت می شود! روشن نیست. به نظر می‌رسد تولیدکننده باید تلاش بیشتری برای حل مشکلات سخت‌افزاری این محصولات انجام دهد تا اعتماد از دست رفته مشتریان را جلب کند.

۲۶ آبان ۱۴۰۲
تست GPD Win Max 2 (لپ تاپ کوچک مخصوص بازی)

GPD Win Max 2 با RTX 3070 eGPU از طریق OCuLink و Thunderbolt 3 محک زده شد!

GPD Win Max 2 با RTX 3070 eGPU از طریق OCuLink و Thunderbolt 3 محک زده شد!

GPD Win Max 2 یک لپ تاپ “دستی” جالب است که دارای یک دسته بازی داخلی است و از قابلیت سازگاری با GPU های خارجی از طریق OCuLink یا Thunderbolt 3 برخوردار است. حداکثر توانایی Max 2 در تئوری فقط باید توسط CPU خود و محدودیت های استاندارد اتصال eGPU محدود شود.
با توجه به برخی از آزمایش های گسترده انجام شده توسط RkBlog.dev، ما می توانیم واقعاً شروع به اندازه گیری تفاوت های عملکرد eGPU بین OCuLink و Thunderbolt کنیم، و همچنین میزان عملکرد واقعی که می تواند توسط یک eGPU بهبود یابد را اندازه گیری کنیم. در ادامه چندین آزمون اصلی را بررسی می کنیم.
ابتدا بیایید نگاهی به عملکرد ترکیبی GPD Win Max 2 در بنچمارک های مصنوعی (و Final Fantasy XIV) با GPU های مختلف بیندازیم. در بیشتر موارد، نتایج در اینجا به طور کلی در محدوده انتظارات بودند، اما به نظر می رسد که RTX 3050 و RTX 3070 در Final Fantasy علیرغم تفاوت قابل توجه در سایر بنچمارک ها با امتیازات بسیار نزدیک به یکدیگر بودند.
دلیل این موضوع در واقع یک محدودیت CPU است که توسط CPU Ryzen 7840U Mobile در داخل Win Max 2 ایجاد شده است. اگر RTX 3070 در این آزمایش به وسیله CPU محدود نمی شد، باید قادر به کسب یک پیشروی قابل توجه در عملکرد نهایی RTX 3050 در Final Fantasy باشد.
در نهایت، این آزمایش ها نشان می دهد که GPD Win Max 2 در واقع قادر به بهره برداری از توانمندی های یک eGPU برای افزایش عملکرد است. اما محدودیت های مربوط به CPU و استانداردهای اتصال eGPU همچنان می تواند تأثیرگذار باشد. با این حال، این نتایج نشان می دهد که GPD Win Max 2 با امکانات قابل توجهی برای بازی های دستی و قابل حمل است.
هر چند که معمولاً بحث درباره عملکرد بازی‌ها بر اساس قدرت GPU انجام می‌شود، اما قدرت GPU ارزشی ندارد اگر CPU نتواند اطلاعات را به آن به سرعت کافی ارسال کند. خوشبختانه، اکثر پردازنده‌های مدرن برای بازی‌های ورودی با فرکانس 60 تصویر بر ثانیه توانمند هستند، اما پردازنده‌های با نیازهای بالاتر برای بازی‌های با ریتریسینگ زمان واقعی و فرکانس بالا (یا هر دو) می‌تواند نیازهای CPU را به طور قابل توجهی افزایش دهد. این نکته بسیار مهم است، به ویژه اگر قصد دارید در آینده از یک GPU خارجی استفاده کنید – پردازنده داخلی همچنان باید قدرت کافی برای بازی‌های مورد علاقه شما را داشته باشد.
در این پست، ما به بررسی مقایسه‌ای بین OCuLink و Thunderbolt 3 برای استفاده از GPU در بازی Cyberpunk 2077 می‌پردازیم. RkBlog برای این تست از RTX 3070 به عنوان GPU استفاده کرد. در تست‌های قبلی، Thunderbolt 3 رقابت نسبی با OCuLink داشت، اما تنها بازی Cyberpunk 2077 نشان داد که محدودیت‌های Thunderbolt 3 نسبت به OCuLink، به ویژه در فریم‌ریت‌های بالا، چقدر است.
با وجود اینکه حالت ردیابی نوری بازی Cyberpunk تقاضای بیشتری از CPU را دارد و عملکرد eGPU را تحت تأثیر قرار می‌دهد، نتایج ردیابی نوری بر روی Thunderbolt 3 بسیار نزدیک‌تر به نتایج OCuLink بودند تا نتایج استاندارد 1080p High.
به نظر RkBlog، دلیل این موضوع این است که در حالی که هر دو TB3 و OCuLink اتصال PCIe را ارائه می‌دهند، OCuLink “اصلی” PCIe است در حالی که TB3 همچنان نیاز به مدیریت توسط CPU دارد مانند سایر ورودی/خروجی‌ها در داخل کامپیوتر. با توجه به نتایج این آزمایش‌ها، به نظر می‌رسد OCuLink را به عنوان استاندارد قطعی برای عملکرد eGPU در آینده تأیید می‌کنند،
اولین مانیتور e-ink خمیده جهان معرفی شد

نخستین مانیتور e-ink خمیده در جهان معرفی شد

نخستین مانیتور e-ink خمیده در جهان معرفی شد

شرکت ژاپنی اس‌کی‌تی کورپوریشن شروع به فروش آنچه را که ادعا می‌کند نخستین مانیتورهای e-ink خمیده در جهان هستند کرده است (با توجه به گزارش pc watch japan). این مانیتورها دارای اندازه 25.3 اینچ و وضوح 3200 در 1800 پیکسل هستند و خمیدگی ملایم 4000R دارند. داسونگ 253U-F با یک نور پیش‌زمینه داخلی مجهز شده تا نمایشگر را روشن کند اما 253U-NF فاقد این قابلیت است بنابراین برای استفاده از آن نور محیطی مناسب مورد نیاز است.

 

مانیتور Dasung 253U-F (253U-NF).

صفحه نمایش

صفحه نمایش 25.3 اینچی E Ink با 3200 x 1800 پیکسل نسبت تصویر 16:9 و انحنای 4000R

نورپردازی پنل

بله/ خیر

پورت ها

HDMI، پورت نمایش، USB-C x 1، USB-A x 3، USB-B (در)، خروجی صدا 3.5 میلی متر، بلندگو

ایستادن

پایه قابل تنظیم ارتفاع، محور و شیب از پایه استاندارد VESA 100×100 استفاده می کند تا بتوانید از پایه / پایه جایگزین خود استفاده کنید

فیزیکی

ساختار آلیاژ آلومینیوم، 604 x 374 x 8 میلی‌متر، 3.3 کیلوگرم (غیر از پایه)

حالت ها

حالت گرافیکی، حالت متنی، حالت ویدیویی

پشتیبانی از سیستم عامل

ویندوز، سیستم عامل مک، لینوکس، اندروید، iOS

قیمت

1798 دلار (1698 دلار)

معرفی دو ساله یک نمایشگر e-ink 25.3 اینچی توسط داسونگ با تنها تفاوت قابل ملاحظه ای که انحنای تقریباً نامحسوس آن است، ما را زیاد جذب نمی کند. نمایشگرهای رایانه ای معمولی با انحنای غوطه ورکننده حال حاضر 1800R یا 1500R هستند و شما می توانید کمی انحنا را در برخی زوایای انتخابی 253U داسونگ ببینید.

با وجود این انحنای سخت برای درک، افراد بازاریابی اس کی تی به نظر مصرانه معتقدند که شکل جدید صفحه “تجربه e-ink غوطه ورکننده را فراهم می کند”. چه نوع محتوایی می خواهید در آن غوطه ور شوید، در یک نمایشگر تک رنگ مانند این؟ انتخاب های حالت نمایش اشاره به مشتریانی دارد که از این نمایشگرها برای خلق و مصرف متن و همچنین خواندن کمیک و تماشای ویدیو استفاده می کنند.

مدل گران تر 253U-F داسونگ با روشنایی جلویی احتمالاً به خاطر قابلیت خواندن مطمئن تحت شرایط نوری متغیر ارزش خرید دارد. روشنایی این مدل قابل تنظیم برای دمای رنگ است که کاربران ممکن است بسته به سلیقه، نور محیط و زمان روز تنظیمات آن را تغییر دهند. اس کی تی می گوید نرم افزاری را ایجاد می کند که دسترسی آسان به این تنظیمات را فراهم می کند. امکان روشنایی همچنین می تواند خاموش (غیر فعال) شود. ما می خواهیم ببینیم که تنظیمات خودکاری مانند شدت و دمای روشنایی واکنش به نور محیط/زمان وجود داشته باشد، اما بیانیه این شرکت هیچ اشاره ای به این نوع هوشمندی نرم افزاری نمی کند.

 

۲۴ آبان ۱۴۰۲
CacheWarp به پردازنده‌های سرور EPYC نسل قبلی آسیب می‌زند!

توضیح آسیب‌پذیری CacheWarp در پردازنده‌های سرور AMD EPYC نسل قبلی و عرضه پچ

توضیح آسیب‌پذیری CacheWarp در پردازنده‌های سرور AMD EPYC نسل قبلی و عرضه پچ

محققانAMD و دانشگاه فنی گراتس اعلام کرده‌اند که یک آسیب‌پذیری جدید در پردازنده‌های AMD با نام CacheWarp یا CVE-2023-20592 وجود دارد. این حمله از یک ویژگی امنیتی در پردازنده‌های سرور EPYC استفاده می‌کند که قرار است آن‌ها را در برابر حمله هک‌ها مقاوم کند. این آسیب‌پذیری برای پردازنده‌های نپلز، روم و میلان نسل اول تا سوم EPYC تاثیر گذار است، اما فقط AMD برای چیپ‌های میلان نسل سوم یک پچ میکروکد ارائه کرده است.
Secure Encrypted Virtualization (SEV) یک ویژگی امنیتی منحصر به فرد برای پردازنده‌های EPYC است که قرار است با رمزگذاری حافظه هر سرور مجازی با یک کلید، آن‌ها را بیشتر امن کند. به شکلی باور نکردنی، خود SEV باعث امکان پیدایش CacheWarp و قابلیت استفاده از پردازنده‌های EPYC می‌شود. این اولین بار نیست که SEV به دست افراد سوء استفاده کننده افتاده است، اما CacheWarp قوی تر از آن است که نیاز به دسترسی فیزیکی به رایانه داشته باشد.
استفاده از دستور INVD برای پاک کردن حافظه کش پردازنده، باعث می‌شود که داده‌های قدیمی در حافظه سیستم یا RAM ذخیره شود. پردازنده سپس داده‌ها را از RAM می‌خواند و فرض می‌کند که آن‌ها تازه هستند، در حالی که در این طور نیست!
مهمترین چیزی که پردازنده می‌خواند، مقدار اعتبارسنجی است که باید برابر با صفر باشد تا با موفقیت احراز هویت شود. ورود رمز عبور صحیح تنها راه برای به دست آوردن این مقدار صفر است، اما به نظر می‌رسد که مقدار اولیه نیز صفر است، به همین دلیل ارسال پردازنده به زمانی قبل از این مساله، یک چالش امنیتی بزرگ است.
اگرچه این حمله بر پردازنده‌های نسل اول، دوم و سوم EPYC تاثیر می‌گذارد، اما فقط برای چیپ‌های میلان نسل سوم، پچ میکروکد جدیدی با آسیب‌پذیری CacheWarp ارائه شده است. در یک اطلاعیه به Computerbase شرکت AMD ادعا کرده است که برای پردازنده‌های نسل اول و دوم، “ویژگی‌های SEV و SEV-ES برای محافظت استفاده نشده‌اند” و نیازی به پچ نیست.
برخلاف بسیاری از پچ‌های دیگر، AMD می‌گوید که با فعال شدن پچ، هیچ تاثیری بر عملکرد پردازنده وجود ندارد. این انتظار می‌رود زیرا CacheWarp بر پایه اجرای شبه‌اجرایی مانند Spectre نیست که با هزینه عملکرد، پچ شده است.
۲۳ آبان ۱۴۰۲
ترانزیستورهای حرارتی جدید تراشه را بدون قطعات متحرک خنک می کند!

پردازنده‌ها یا ترانزیستورهای حرارتی جدید بدون قطعات متحرک خنک می‌شوند!

پردازنده‌ها یا ترانزیستورهای حرارتی جدید بدون قطعات متحرک خنک می‌شوند!

آخرین پردازنده‌ها با هر نسل تقریباً گرمتر می‌شوند، اما یک مطالعه از دانشگاه کالیفرنیا لس‌آنجلس نشان می‌دهد که ترانزیستورهای حرارتی ممکن است راه حلی باشد برای جهت‌دهی به گرما (از طریق IEEE). اگرچه این ترانزیستورهای حرارتی هنوز در مرحله آزمایشی هستند، اما روش جذابی برای حذف گرما از پردازنده‌ها ارائه می‌دهند که ممکن است توجه شرکت‌هایی مانند AMD و Intel را جلب کند.
پردازنده‌های مدرن امروزی، به‌ویژه آنهایی که از سری‌های با کیفیت بالا هستند، مشکل جدی در زمینه گرما دارند. پردازنده‌ها کوچکتر می‌شوند، اما مصرف انرژی تقریباً کاهش نمی‌یابد و از آنجا که انرژی به گرما تبدیل می‌شود، این بدان معناست که گرما بیشتر در یک فضای کوچک تجمع می‌یابد. این گرما اغلب در یک بخش خاص از پردازنده (یک نقطه داغ) تجمع می‌یابد و حتی اگر میانگین دمای یک CPU مناسب باشد، دمای نقطه داغ ممکن است باعث محدود شدن عملکرد آن شود.
این ترانزیستورهای حرارتی جدید اصولاً این گرما را از طریق یک میدان الکتریکی از بخش داغ پردازنده به سایر بخش‌ها جهت‌دهی می‌کنند و گرما را به طور یکنواخت منتشر می‌کنند. نوآوری طراحی که این کار را ممکن کرد، لایه‌ای است که از یک مولکول ضخیم تر هنگامی که با الکتریسیته شارژ می‌شود به شکل حرارتی رسانا می‌شود. ترانزیستورهای حرارتی می‌توانند گرما را از نقطه داغ (غالباً در هسته‌ها) به بخشی خنک‌تر از تراشه منتقل کنند. در مقایسه با روش‌های خنک‌کننده معمولی، ترانزیستورهای آزمایشی 13 برابر بهتر عمل کردند.
پیدایش مشکلات چگالی گرما به مقیاس Dennard بازمی‌گردد. Dennard معتقد بود که ترانزیستورهای کوچک‌تر کارایی بیشتری دارند، که به این معناست که چگالی گرما هرگز افزایش نخواهد یافت. با این حال، مقیاس Dennard از نیمه دهه 2000 متوقف شد، در همان زمان که صنعت به نود فرآیند 65 نانومتری رسید. از آن زمان به بعد، نسبت توان/گرما به مساحت به تدریج افزایش یافته است.
علاوه بر این، زمانی که طراحان پردازنده الگوریتم‌های افزایش فرکانس خود را بهبود می‌بخشند تا عملکرد بیشتری بدست آورند، روشن شده است که چقدر دشوار است که گرما را کنترل کنند. اگر ترانزیستورهای حرارتی از آزمایشگاه خارج شده و وارد دستگاه‌های مصرفی شوند، ممکن است حداقل این مشکل چگالی گرما را به تعویق بیاندازند، اگر حتی به طور کامل آن را حل نکنند.در غیر این صورت، ممکن است نسخه‌های عجیب‌تری از روش‌های خنک‌کننده سنتی، مانند خنک‌سازی غوطه‌وری، ضروری باشد.
۱ ۲ ۳ ۶۴