صفحه اصلی

Multicloud چیست؟؟

۱۱ آذر ۱۳۹۹

در رایانش ابری، یک ابر شامل مجموعه‌ای از سرورها است که مشتریان از طریق اینترنت به آن‌ها دسترسی دارند. معمولا هر ابر توسط یک ارائه دهنده خدمات ابری مدیریت می‌شود. تعداد زیادی کاربر به طور مشترک از یک فضای ابری عمومی استفاده می‌کنند.

 

“multicloud” در واقع چندین فضای ابری عمومی را شامل می‌شود. در این صورت، شرکتی که از multicloud استفاده می‌کند، در حقیقت چندین فضای ابری عمومی را از بیش از یک ارائه دهنده خدمات ابری به خدمت گرفته است. به عبارت دیگر یک کسب و کار با به کارگیری multicloud به جای استفاده از خدمات هاست ابری، سیستم ذخیره سازی و مجموعه نرم‌افزاری کامل یک شرکت ارائه دهنده، از خدمات چندین شرکت استفاده می‌کند.

 

استقرار multicloud استفاده‌های زیادی دارد. استقرار یک multicloud می‌تواند چندین IaaS را به کار بگیرد و یا اینکه میتواند از مجموعه خدمات رایانش ابری چندین شرکت شامل IaaS و PaaS و SaaS استفاده کند. همچنین می‌توان از آن کاملا به منظور افزونگی وbackup سیستم استفاده کرد. یا می‌توان خدمات هر ارائه دهنده را برای خدمات مختلف ابری مورد نیاز به کار گرفت.

اکثر کسب و کارها که به فضای ابری نقل مکان می‌کنند، در نهایت به نوعی multicloud روی خواهند آورد. استقرار در multicloud حتی می‌تواند سهوا بر اثر shadow IT اتفاق بیافتد. (در ادامه توضیح داده شده است.)

 

بیشتر بخوانید : سرور ابری چیست؟

 

multicloud و فضای ابری هیبرید چه تفاوتی باهم دارند؟

 

هم multicloud می‌تواند یک فضای ابری هیبرید باشد و هم فضای ابری هیبرید یک multicloud. اما این دو واژه دو مفهوم مجزا را بیان می‌کنند.
“فضای ابری هیبرید” برای ترکیب دو یا چند زیرساخت از انواع مختلف آن به کار می‌رود، مثلا ترکیب یک فضای ابری خصوصی و فضای ابری عمومی. “multicloud” به چندین نوع فضای ابری عمومی مستقر شده اطلاق می‌شود و لزوما نیازی به وجود یک فضای ابری خصوصی ندارد.

 

بیشتر بخوانید : بهترین فضاهای ذخیره سازی ابری رایگان

 

مزایا و معایب استفاده از استراتژی multicloud چیست؟

 

مزایا:

1. قابل اعتماد بودن و استفاده‌های بیشتر: با استفاده از استقرار یک multicloud، یک شرکت نباید تمام تخم مرغ‌های خود را در یک سبد بگذارد. اگر یکی از ابرها به دلایلی از کار افتاد، با تقسیم کردن داده‌ها در چند ابر باعث می‌شوید که برخی عملکردهای سیستم شما همچنان با قوت به کار خود ادامه دهد و از طریق دیگر ابرها در اختیار کاربران قرار گیرد. به علاوه، هر ابر را می‌توان به عنوان backup ابر دیگر در نظر گرفت.

 

2.  از بین بردن انحصار و نقش تعیین کنندگی یک فروشنده بر روی اطلاعات شما: انتقال به فضای ابری به معنای اتکا به ارائه دهندگان ابر است و از آن‌جایی که شرکت‌های زیادی روزانه خدمات ابری را خریداری می‌کنند، خارج شدن یا انتقال به ارائه دهنده دیگر روز به روز سخت‌تر می‌شود. با این وجود، اگر یک استراتژی multicloud به کار گرفته شود، سیستم‌ها و حافظه‌ها در سطح ابرهای مختلف گسترده می‌شوند. بنابراین از آنجایی که بخش زیادی از زیرساخت همچنان در محل قبلی باقی خواهد ماند، با این کار شرکت‌ها راحت‌تر می‌توانند از استفاده از خدمات یکی از این فروشندگان انصراف دهند.

 

3. پتانسیل ذخیره هزینه‌ها: اگر یک کسب و کار به یک شرکت ارائه دهنده خدمات ابری خاص برای تامین تمام نیازهای زیرساختی خود متعهد نباشد، این امکان را دارد که از بین فروشندگان مختلف، آن شرکتی را انتخاب کند که خدمات به صرفه‌تری را ارائه می‌دهد.

 

معایب:

1. پیچیدگی مدیریت: استقرار یک multicloud به معنای در ارتباط بودن با چندین فروشنده این خدمات است، که هر کدام از پروسه‌ها و تکنولوژی متفاوتی بهره می‌برند. به علاوه، نظارت بر مجموعه تکنولوژی‌های به کار رفته برای ذخیره اطلاعات و پروسه‌هایی که چندین فضای ابری را اجرا می‌کند بسیار سخت خواهد بود.

 

2. افزایش زمان تاخیر در پاسخگویی: اگر در شرایطی به منظور تکمیل درخواست کاربر، فضاهای ابری مختلف نیاز به تعامل داشتند، این تعامل ممکن است منجر به تاخیر در پاسخگویی شود. این تاخیر به میزان ادغام ابرها، فاصله جغرافیایی مراکز داده و تعداد دفعات تعامل آن‌ها بستگی دارد.و افزایش میزان آسیب‌پذیری: هرچه‌قدر تکه‌های بیشتری از سخت‌افزار و نرم‌افزار با یکدیگر ادغام شوند، میزان آسیب‌پذیری بیشتر می‌شود.

 

3. اختلال در عملکرد: ایجاد تعادل در میزان بار وارده به هر یک از ابرها، به خصوص اگر مراکز داده از لحاظ جغرافیایی فاصله زیادی داشته باشند، بسیار سخت خواهد بود. با این وجود سیستم‌هایی هستند که می‌توانند این مشکل را حل کنند و تعادل را در بین تمام ابرها برقرار کنند.

 

 

shadow-IT چیست

 

shadow IT چیست؟

 

استقرار multicloud می‌تواند سهوا بر اثر shadow IT اتفاق بیافتد. shadow IT هنگامی است که یک تیم داخلی در یک شرکت بدون تایید رسمی تیم IT، سیستم‌های فنی را به کار می‌بندند و یا از برخی نرم‌افزارها استفاده می‌کنند. ساده‌ترین مثال این است که کارمندان یک شرکت از نرم‌افزاری که توسط شرکت تایید نشده یا توسط شرکت مدیریت نمی‌شود برای چت کردن درباره‌ی مسائل کاری و فعالیت‌هایشان استفاده کنند.

 

همچنین shadow IT می‌تواند به معماری اپلیکیشن‌ها نفوذ کند. فرقی نمی‌کند، چه به منظور راحت‌تر انجام دادن کارها و چه بدون هدف خاصی، استفاده از shadow IT می‌تواند پیش از گرفتن تاییدیه رسمی از جانب شرکت، پای خدمات فضای ابری را به مجموعه تکنولوژی شرکت باز کند.

 

بیشتر بخوانید : دلایل استفاده از فضای ابری

دسته بندی ها : سرویس های ابری
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *