صفحه اصلی

۷ نکته‌ی کلیدی که در هنگام انتخاب مرکز داده باید مد نظر داشته باشیم- قسمت دوم

۰۸ مهر ۱۳۹۷

در مطلب قبل، در رابطه با دیتا سنتر (مرکز داده ) توضیح مختصری دادیم و ۳ مورد از نکات لازم برای انتخاب دیتاسنتر را بیان کردیم و در رابطه با هرکدام توضیح مختصری دادیم. در این مطلب، ۴ نکته‌ی دیگر را در این رابطه مطرح خواهیم کرد.

۴-    ظرفیت خدمات شبکه (Network Services Capacity)

اغلب، یک مرکز داده تنها می‌تواند به‌خوبی طراحی زیرساخت شبکه‌ی آن باشد. متغیرهایی مانند قابلیت اطمینان شبکه (network reliability)، سرعت و حتی امنیت به شما سرنخی می‌دهند تا متوجه شوید که یک مرکز داده چگونه مستحکم ساخته شده است. همیشه یک معیار مناسب انتخاب دیتاسنتر صحیح این است که دارای ظرفیت فیبر کافی برای نیازهای فعلی و آینده باشد.

کمپانی‌های مخابراتی ارائه‌دهنده سرویس‌های مرکز داده اشتراکی به دلیل شبکه‌ای که دارند، ذاتا گزینه‌ های خوبی هستند. همانطور که کسب‌و‌کار شما رشد می‌کند، لازم نیست در رابطه با پهنای باند یا فضای ذخیره‌سازی بیشتر برای داده‌ها نگران باشید؛ زیرا این کمپانی‌ها به راحتی می‌توانند با ظرفیت‌های موجود در شبکه‌شان شما را پوشش بدهند.

یکی از بزرگترین مزایای مرکز داده اشتراکی، قابلیت اتصال به شبکه‌های دیگر است. این که آیا می‌خواهید با شرکا، توزیع‌کنندگان یا حتی رقبای خود ارتباط برقرار کنید، اتصال می‌تواند برای تجارت شما ارزش بالایی داشته باشد. قبل از این که انتخابی داشته باشید، در مورد گزینه‌های ارتباطی موجود اطلاعات لازم را به دست آورید. آیا حمل بی‌طرف (carrier-neutral) ممکن است؟ و اینکه آیا آنها دارای مجموعه بزرگ مشتریان هستند که با یکدیگر اتصال داشته باشند؟

۵-    انعطاف‌پذیری و مقیاس‌پذیری Flexibility and Scalability))

برای اداره‌ی کسب‌وکارها عجیب نیست که در طول یک روز، هفته یا ماه، به‌سرعت نیازها در حال تغییر داشته باشند. به همین دلیل، مهم است که مرکز داده ای را انتخاب کنید که در هر زمان نسبت به نیازهای تجاری شما انعظاف‌پذیر باشد.

از لحاظ مقیاس‌پذیری، رشد و پیشرفت برای هر سازمان اجتناب‌ناپذیر است. با اطلاعات زیادی که در طول سال‌ها جمع‌آوری کرده‌اید، انتخاب یک دیتاسنتر مقیاس‌پذیر شما را قادر می‌سازد که بدون نیاز به خلاصه‌سازی و حذف و کوچک کردن منابع‌تان، برای نیازهای روزافزون کسب‌وکارتان آمادگی داشته باشید.

۶-    پشتیبان اضطراری (Emergency Backup)

یکی از مهم‌ترین موارد کلیدی توانایی مرکز داده در پاسخ‌گویی انواع شرایط اضطراری است. در صورتی که شما سرور اختصاصی یا سرور مجازی خرید کرده اید ، یک مرکز داده باید قادر به عملکرد پیوسته باشد و تحت تاثیر اتفاقات بد و ناگوار قرار نگیرد. یک سیستم پشتیبان اضطراری قوی شامل سیستم‌های نظارت و اطفاء حریق، ژنراتورهای برق و سیستم‌های جایگزین برای تضمین کسب‌وکار با وجود شرایط خطرناک است.

۷-    اعتبار (Reputation)

میان اعتبار مراکز داده و تصویر تجاری آن‌ها تفاوت زیادی وجود دارد. شما باید مطمئن شوید که در رابطه با کیفیت خدماتی که این مرکز داده ها ارائه می‌دهند، واقعیت را می‌دانید.

خبر خوب این است که این روزها شما می‌توانید به‌راحتی بر روی پیشینه شرکت‌های ارائه‌دهندگان مرکز داده  ها بررسی‌هایی انجام بدهید. هیچ سایت دیتاسنتری کامل نیست؛ اما با کمی تحقیق، شما می‌توانید تصویر خوبی از اعتبار آن‌ها بدست آورید. تصدیقات انلاین و بازخورد مشتریان قبلی را بررسی کنید. از این طریق می‌توانید سرویس‌دهنده‌ای را که به بهترین شکل مناسب نیازهای شما است، پیدا کنید.

سپس اقدام کنید

قبل از این‌که به دنبال یک مرکز داده باشید، با تیم خود نشستی داشته باشید تا نیازمندی‌های خاص سازمان خود را شناسایی کنید. با توجه به متغیرهای بالا می‌توانید انتخاب‌های خود را محدود کنید و به کمک آن‌ها مرکز داده ایده‌آلی برای نیازهای خود پیدا کنید.

دسته بندی ها : مرکزداده
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *