ADSL چیست ؟ آنچه که هرکسی باید درباره ADSL بداند !

ADSL چیست ؟ آنچه که هرکسی باید درباره ADSL بداند !

ADSL  یک تکنولوژی جدید است که بر بستر کابل تلفن‌های قدیمی عمل می‌کند، ازاین‌رو با نصب یک سیستم بخصوص در داخل پست مخابراتی هر منطقه از شهر، مشترکین تلفن آن منطقه بدون نیاز به تغییر نرم‌افزاری یا سخت‌افزاری می‌توانند از این سرویس استفاده کنند.

اینترنت ADLS این قابلیت را دارد تا بیشترین سرعت را با بهترین کیفیت و بدون نیاز به زیرساخت‌های جدید در اختیار مشترکین گذاشته است. این امر به این دلیل است که با بهره‌گیری از سیم‌کشی موجود برای تلفن و بدون نیاز به تأسیسات پیچیده می‌توان این خدمات را به مشترکین تلفن ارائه داد و کار آنها را در استفاده از اینترنت پرسرعت راحت کرد.

برای بهره بردن از این خدمات تنها نیاز به یک خط تلفن معمولی است و یک مودم مخصوص این سرویس‌ها و بعد از برقراری ارتباط تنها کافی است تا مشترکین هزینه ثابت این سرویس را به‌صورت دوره‌ای و بسته به پهنای باند دریافتی آنها پرداخت کنند.

 

 

DSL چیست ؟؟

 

DSL چیست و چگونه کار می‌کند؟

تکنولوژی DSL در حقیقت یکی از انواع انتقال پرسرعت داده‌ها می‌باشد که جهت دسترسی به اینترنت پرسرعت و پخش ویدئویی در بستر اینترنت در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. این تکنولوژی از طریق خطوط تلفن معمولی افراد را قادر می‌سازد تا از امکانات تعریف‌شده این تکنولوژی استفاده کنند. تکنولوژی  ADSL  نیز یکی از انواع تکنولوژی DSL می‌باشد.

در حقیقت محبوب‌ترین تکنولوژی پهنای باند در جهان DSL  می‌باشد که در حال حاضر اکثر افراد در دنیا از این خدمات جهت استفاده از اینترنت از آن استفاده می‌کنند. رشدی که در تعداد مشترکین DSL در سرتاسر دنیا وجود دارد حدود دو برابر مشترکینی است که جهت دستیابی به اینترنت پرسرعت از روش‌های دیگری استفاده می‌کنند.

جهت راه‌اندازی یک سیستم DSL نیاز است تا سیستم‌های سخت‌افزاری بخصوصی در پست‌های مراکز مخابراتی مختلف نصب شوند و بعد از نصب این سیستم‌ها و با بهره‌گیری از کابل‌های تلفن، این سرویس‌ها راه‌اندازی می‌گردند.

این ویژگی باعث شده تا این سرویس‌ها چه برای دولت و چه برای مشترکین ازلحاظ هزینه‌ای مقرون‌به‌صرفه باشد، چراکه نیاز به هزینه کردن برای کابل‌کشی مجدد نمی‌باشد.

در اصل با استفاده از سیم‌های مخابرات تلفن‌های خانگی، تنها قادر خواهیم بود تا از یک پانصدم امکانات این سیم‌ها بهره بگیریم و باقی این قابلیت‌ها بلااستفاده خواهند ماند. در حال حاضر با بهره‌گیری از سخت‌افزارهایی که این توانایی را دارند تا داده‌ها را فشرده‌سازی، دریافت و ارسال کنند می‌توان این قابلیت را نیز بکار برد.

 

برای دریافت مشاوره و یا خرید سرویس مناسب با شماره ی  ۰۲۱۴۸۶۵۷ تماس بگیرید و یا از طریق فرم زیر درخواست خود را به ثبت برسانید.

 

پارامترهای کیفی اینترنت ADSL پرسرعت 

 

پارامترهای کیفی اینترنت adsl

1- مقدار سرعت سرویس اینترنت پرسرعت

با در نظر گرفتن سرویس انتخاب‌شده توسط مشترک و مقدار سرعت مشخص‌شده در سرویس موردنظر، هر مشترک بایستی با سرعتی مشخص به اینترنت وصل شده و با توجه به قابلیت Share  سرویس، بتواند از اینترنت پرسرعت سرویس ADSL خود بهره‌مند شود. در حقیقت مقادیر سرعت اینترنت به دو بخش Downstream  (مقدار سرعت اتصال مودم در دریافت اطلاعات) و  Upstream (مقدار سرعت اتصال مودم در ارسال دیتا) تقسیم‌بندی می‌شود.

 

 

سرعت اینترنت در مودم 

۲- مشاهده مقدار سرعت در مودم

جهت بررسی این کار باید از طریق آی پی پیش‌فرض ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ وارد کنسول مودم شده و در بخش  Status   مقادیر Upstream/Downstream  را بررسی کرد. در اصل این مقادیر باید با سرعت درج‌شده در سرویس انتخابی شما مطابق باشد و اگر سرعت نشان داده‌شده کمتر باشد، ممکن است به اختلالات شبکه داخلی و همچنین نویز و سیگنال خط مربوط شود.

جهت رفع مشکل در این بخش‌ها می‌توان کیفیت خط  را بررسی کرده و مشکل را توسط کارشناس مربوطه رفع کرد. در حالتی که مقدار نویز و سیگنال خط مناسب باشد ولی سرعت سرویس با سرعت درخواستی شما متناسب نباشد باید مشکل را از طریق واحد پشتیبانی رفع کرد.

 


راه کارهای افزایش سرعت اینترنت در چند قدم ساده


 

3- بررسی میزان سرعت دانلود

مشترکین می‌توانند با در نظر گرفتن سرعت سرویس درخواستی خود، سرعت‌های متفاوتی را جهت دانلود دریافت کنند. ازاین‌رو مشترکین می‌توانند سرعت دانلود خود را از طریق وب‌سایت های معتبری چون www.speedtest.net  و  www. speedtest.ir تست کنند.

در تست سرعت دانلود سرویس خود توسط این وب‌سایت‌ها باید در نظر داشت که سرعت درج‌شده در قرارداد شما با شرکت ارائه‌دهنده خدمات ADSL، حداکثر میزان سرعتی است که فرد می‌تواند با در نظر گرفتن Share بودن سرویس اینترنت پرسرعت با آن دانلود کند. این قابلیت share بودن به این معنی است که طبق قانون هر سرویس باید به میزان یک به هشت بین کاربران تقسیم گردد.

 

4 مقدار نویز و سیگنال خط تلفن

 

snr چیست

 

SNR چیست ؟ تاثیر آن بر کیفیت اینترنت و خط تلفن چیست؟؟در جواب SNR چیست با در نظر گرفتن کیفیت خط تلفن، کاربر SNR  و Attenuation های گوناگونی را بر روی خط خود مشاهده خواهد کرد. ازاین‌رو در یک سرویس اینترنت پرسرعت هرچقدر مقدار SNR بیشتر باشد و Attenuation   کمتر، کیفیت خط مشترک بیشتر خواهد بود. درنتیجه پایین بودن کیفیت خط می‌تواند باعث افت سرعت مشترک یا قطعی و وصلی در ارتباط وی شود. کاربر می‌تواند از طریق کنسول مودم خود و در بخش Status گزینه DSL Line Status را بازکرده و میزان نویز و سیگنال خط خود را مشاهده کند. ذکر این نکته ضروری است که پهنای باند بالا برود مقدار  SNR و  Attenuation  تغییر خواهد کرد.

برای آشنایی با نویز خط تلفن بر روی لینک مقابل کلیک کنید. >>  نویز خط تلفن و نویزگیر چه هستند؟؟ <<

 


برای آشنایی بیشتر با اینترنت پرسرعت صفرویک کلیک کنید:

اینترنت ADSL


 

به‌طور کلی عواملی که باعث می‌شوند تا SNR  افت کرده و Attenuation افزایش پیدا کنند به شرح زیر می‌باشند:

 • قرارگیری دستگاهی دیگر همچون تلفن یا فکس بدون وجود اسپیلیتر بر روی خط
 • عبورسیم تلفن از کنار کابل برق
 • وجوداسپلیتر معیوب بر روی خط
 • قرارگیری دستگاهی همچون تلفن همراه، تلفن به یسیم، دستگاه مایکروویو و … در کنار مودم
 • فرسوده بودن سیم کشی تلفن داخل ساختمان
 • وجود مشکل درسیم تلفن از پریز تلفن تا محل اتصال به مودم
 • قرارگیری دوشاخه تلفن ضد برق بر روی پریز تلفن

 

با در نظر گرفتن مواردی که در بالا ذکر شد، می‌توان دریافت که کیفیت و سرعت سرویس اینترنت پرسرعت ADSL  به پارامترهای فیزیکی خط تلفن وابسته است. این امر به این معنی است که این پارامترها از حوزه اختیار شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات اینترنت پرسرعت خارج خواهند بود و کاربران باید در ابتدا سیم‌کشی خط تلفن خود را اصلاح یا تعویض کرده تا بستری مناسب جهت بهره بردن از سرویس اینترنت پرسرعتADSL  فراهم گردد.

 

سوالات متداول


 1. ADSL چیست؟
  تکنولوژی DSL در حقیقت یکی از انواع انتقال پرسرعت داده‌ها می‌باشد که جهت دسترسی به اینترنت پرسرعت و پخش ویدئویی در بستر اینترنت در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. این تکنولوژی از طریق خطوط تلفن معمولی افراد را قادر می‌سازد تا از امکانات تعریف‌شده این تکنولوژی استفاده کنند.


 2. برای استفاده از سرویس adsl چه چیزهایی نیاز است؟
  برای بهره بردن از این خدمات تنها نیاز به یک خط تلفن معمولی است و یک مودم مخصوص این سرویس‌ها و بعد از برقراری ارتباط تنها کافی است تا مشترکین هزینه ثابت این سرویس را به‌صورت دوره‌ای و بسته به پهنای باند دریافتی آنها پرداخت کنند.


 3. چگونه بفهمیم مقدار سرعت در مودم چقدر است؟
  جهت بررسی این کار باید از طریق آی پی پیش‌فرض ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ وارد کنسول مودم شده و در بخش  Status   مقادیر Upstream/Downstream  را بررسی کرد.

شرکت صفرویک دارای مجوز Servco به شماره 20-95-100 از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی