صفحه اصلی

RTT چیست؟

۰۲ اسفند ۱۴۰۰

RTT یکی از مفاهیمی است که در دنیای اینترنت و اینترنت پرسرعت کاربردی مهم دارد. اما RTT چیست؟ در این مقاله به صورت کامل به بررسی این موضوع و به طور کل همه چیز درباره RTT خواهیم پرداخت.

زمان رفت و برگشت (RTT)چیست؟

در جواب RTT چیست؟ باید گفت که زمان رفت و برگشت (RTT) مدت زمانی است که بر حسب میلی ثانیه (میلی ثانیه) طول می کشد تا درخواست شبکه از نقطه شروع به مقصد برود و دوباره به نقطه شروع برگردد. RTT یک معیار مهم در تعیین سلامت اتصال در یک شبکه محلی یا اینترنت بزرگتر است و معمولاً توسط مدیران شبکه برای تشخیص سرعت و قابلیت اطمینان اتصالات شبکه استفاده می شود.

کاهش RTT هدف اصلی CDN است. بهبود در تأخیر را می توان در کاهش زمان رفت و برگشت و با حذف مواردی که در آن رفت و برگشت مورد نیاز است، مانند اصلاح دست دادن استاندارد TLS/SSL اندازه گیری کرد.

ابزار پینگ که تقریباً در همه کامپیوترها موجود است، روشی برای تخمین زمان رفت و برگشت است. در اینجا نمونه ای از چندین پینگ به گوگل با زمان رفت و برگشت محاسبه شده در پایین آورده شده است. توجه داشته باشید که یکی از زمان های پینگ – 17.604 میلی ثانیه – بالاتر از بقیه است.

بررسی زمان رفت و برگشت

بررسی مفهوم RTT

زمان رفت و برگشت چگونه کار می کند؟

زمان رفت و برگشت نشان دهنده مدت زمانی است که داده ها برای رفت و برگشت به مکان دیگری نیاز دارند. با وام گرفتن از درس مزایای تأخیر CDN، بیایید بگوییم که کاربری در تهران می خواهد با یک سرور در سنگاپور تماس بگیرد.

هنگامی که کاربر در تهران درخواستی را ارائه می دهد، ترافیک شبکه قبل از پایان دادن به سرور در سنگاپور، از طریق روترهای مختلف در مکان های فیزیکی مختلف منتقل می شود. سرور در سنگاپور سپس پاسخی را از طریق اینترنت به محل واقع در تهران ارسال می کند. هنگامی که درخواست در تهران خاتمه یافت، می توان تخمین تقریبی از مدت زمان سفر رفت و برگشت بین دو مکان انجام داد.

مهم است که به خاطر داشته باشید که زمان رفت و برگشت تخمینی است و تضمینی نیست. مسیر بین دو مکان می‌تواند در طول زمان تغییر کند و عوامل دیگری مانند تراکم شبکه می‌توانند نقش داشته باشند و بر زمان انتقال کلی تأثیر بگذارند. صرف نظر از این، RTT یک معیار مهم برای درک اینکه آیا می توان یک اتصال برقرار کرد، و اگر چنین است، تقریباً چه مدت طول می کشد تا سفر انجام شود.

عوامل رایج تاثیر گذار در زمان رفت و برگشت (RTT)

از مواردی که در لیست همه چیز درباره RTT هستند اجزای زیرساخت، ترافیک شبکه و فاصله فیزیکی در طول مسیر بین منبع و مقصد، همه عوامل بالقوه ای هستند که می توانند بر RTT تأثیر بگذارند.

عوامل موثر بر RTT

عوامل موثر بر زمان رفت و برگشت

ماهیت رسانه انتقال در RTT چیست؟

نحوه ایجاد اتصالات بر سرعت حرکت اتصال تأثیر می گذارد. اتصالات ساخته شده روی فیبر نوری رفتار متفاوتی نسبت به اتصالات روی مس دارند. به همین ترتیب، اتصالی که از طریق فرکانس بی سیم ایجاد می شود، رفتار متفاوتی نسبت به ارتباطات ماهواره ای خواهد داشت.

ترافیک شبکه محلی (LAN)

میزان ترافیک در شبکه محلی می تواند یک اتصال را قبل از رسیدن به اینترنت بزرگتر تنگنا کند. به عنوان مثال، اگر بسیاری از کاربران به طور همزمان از سرویس پخش ویدئو استفاده می کنند، ممکن است زمان رفت و برگشت متوقف شود حتی اگر شبکه خارجی ظرفیت اضافی داشته باشد و به طور معمول کار کند.

زمان پاسخگویی سرور

مدت زمانی که سرور برای پردازش و پاسخ به درخواست نیاز دارد، یک گلوگاه بالقوه در تأخیر شبکه است. هنگامی که یک سرور مملو از درخواست‌ها می‌شود، مانند هنگام حمله DDoS، توانایی آن برای پاسخ‌دهی موثر مهار می‌شود و در نتیجه RTT افزایش می‌یابد.

میزان شلوغی سرور از موارد اثر گذار در نرخ زمان رفت و برگشت

از مواردی که باید در هنگام صحبت از همه چیز درباره RTT آن را بررسی کرد تعداد شلوغی یا ازدحام است. بسته به مسیری که یک اتصال در سراسر اینترنت طی می کند، ممکن است از طریق تعداد متفاوتی از گره های میانی مسیریابی یا “پرش” شود. به طور کلی، هر چه تعداد گره‌هایی که یک اتصال لمس می‌کند بیشتر باشد کندتر خواهد بود. یک گره همچنین ممکن است ازدحام شبکه ناشی از سایر ترافیک شبکه را تجربه کند که باعث کاهش سرعت اتصال و افزایش RTT می شود.

فاصله فیزیکی از سرور

اگرچه یک اتصال بهینه شده توسط یک CDN اغلب می تواند تعداد پرش های مورد نیاز برای رسیدن به مقصد را کاهش دهد، هیچ راهی برای دور زدن محدودیت تحمیل شده توسط سرعت نور وجود ندارد. فاصله بین نقطه شروع و پایان یک عامل محدود کننده در اتصال شبکه است که تنها با نزدیکتر کردن محتوا به کاربران درخواست کننده می توان آن را کاهش داد. برای غلبه بر این مانع، یک CDN محتوای کش را نزدیک به کاربران درخواست کننده ذخیره می کند و در نتیجه RTT را کاهش می دهد.

البته لازم به ذکر است که نوع سرور نظیر سرور ابری، سرور مجازی و … در این مسئله تاثیر گذار است.

خط فیبر نوری برای بهبود RTTی

خط فیبر نوری برای بهبود زمان رفت و برگشت

تاثیر CDN بر RTT چیست

با حفظ سرورها در داخل نقاط تبادل اینترنت و با داشتن روابط ترجیحی با ارائه دهندگان خدمات اینترنت و سایر حامل های شبکه، یک CDN می تواند مسیرهای شبکه را بین مکان ها بهینه کند، در نتیجه RTT کاهش یافته و تاخیر برای بازدیدکنندگانی که به محتوای ذخیره شده در حافظه پنهان در CDN دسترسی دارند، بهبود می یابد.

سخن پایانی

دانستن پاسخ سوال RTT چیست؟ به شما کمک می کند تا اطلاعات خود را در زمینه اینترنت بالا ببرید. در این مقاله به بررسی کامل این موضوع پرداخته شد.

سوالات متداول RTT چیست؟

  1. RTT مخفف چیست؟
    RTT مخفف Round-trip Time می باشد.
  2. منظور از CDN چیست؟
    CDN مخفف Content Delivery Network بوده و به سرعت توزیع اطلاعات در شبکه جغرافیایی باز می گردد.
  3. آیا دانستن نحوه کار RTT لازم است؟
    در هر صورت دانستن اطلاعات بیتشر درباره اینرتنت به شما کمک می کند تا بتوایند به نهایت بازدهی برسید.
دسته بندی ها : آموزشگاه,اینترنت
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.