صفحه اصلی

RTX 4080 Super کارت گرافیک جدید Nvidia در راه است!

۰۵ آبان ۱۴۰۲

کارت گرافیک RTX 4080 Super انویدیا، ظاهراً در لیست PCI ID قرار گرفته است

کارت گرافیک RTX 4080 Super انویدیا، ظاهراً در لیست PCI ID قرار گرفته است

شایعات جدیدی مطرح شده است مبنی بر اینکه انویدیا مشغول آماده‌سازی یک کارت گرافیک جدید با نام GeForce RTX 4080 است که هنوز مشخصات دقیقی از آن منتشر نشده است.

بانک اطلاعاتی معتبری که شناسه‌های محصولات گرافیکی را پیگیری می‌کند، شناسه جدیدی را برای این محصول ثبت کرده که نشان می‌دهد این کارت گرافیک در درایورها، پچ‌های لینوکس یا نرم‌افزارهایی مانند GPU-Z شناسایی شده است.

احتمال دارد این محصول فقط توسط سازندگان سیستم‌های رایانه‌ای برای استفاده در رایانه‌های آماده بفروش باشد. اما به نظر می‌رسد انویدیا در حال آماده‌سازی این محصول است که تا حدودی شایعات مربوط به کارت گرافیک RTX 4080 سوپر را تایید می‌کند.

البته باید توجه داشت که این اخبار هنوز تبدیل به یک خبر قطعی نشده و باید با احتیاط بیشتری به آن نگاه کرد.

احتمال وجود کارت گرافیک GeForce RTX 4080 Super در راه است

به تازگی شرکت انویدیا مدل جدیدی به نام 10de:2703 (NVIDIA_DEV.2703) را به درایور آزمایشی R515 خود اضافه کرده است که به عنوان GeForce RTX 4080 Super توصیف شده است. این موضوع توسط استفانجی3دی از لپ‌تاپ‌ویدئو2گو مشاهده شد. گفته می‌شود این محصول مبتنی بر پردازنده گرافیکی AD103 انویدیا خواهد بود اما هنوز مشخص نیست آیا از تمام 10,240 هسته کیودای خود بهره می‌برد یا تعداد هسته‌های کیودای 9,728 تایی GeForce RTX 4080 را حفظ کرده اما از سرعت‌های بالاتری بهره می‌گیرد یا یک تنظیم دیگر دارد.

با این حال، گرچه منابع نیمه‌رسمی معمولاً منابع اطلاعاتی قابل اعتمادی هستند اما همیشه حقیقت نهایی را نشان نمی‌دهند. زیرا این منابع رسمی نیستند و برنامه‌ها ممکن است تغییر کنند یا شرکت‌ها محصولاتی را به دلیل برنامه‌ریزی لانچ آنها کنسل کنند.

ثبت مدل 10de:2703 با عنوان GeForce RTX 4080 Super توسط تی‌4سی‌فانتسی که یک پایگاه داده گرافیکی با دسترسی به بایوس‌های اولیه گرافیکی و تاییدات گرافیک-زد است انجام شده است که توسط ویدئوکاردز نیز گزارش شده است. بنابراین به احتمال زیاد انویدیا و/یا شرکایش در حال کار روی محصولاتی با نام GeForce RTX 4080 Super هستند اگرچه این قطعی نیست.

در این مرحله حدس زدن دقیق مشخصات گرافیک GeForce RTX 4080 Super از انویدیا دشوار است، اما می‌توان تصور کرد این مدل بالاتر از گرافیک معمولی RTX 4080 ولی پایین‌تر از بهترین گرافیک موجود یعنی RTX 4090 قرار بگیرد. اگر این مدل کمی عملکرد بهتری نسبت به نسل قبلی خود داشته باشد، کافی خواهد بود تا موقعیت آن را در بازار گرافیک‌های رومیزی تثبیت کند.

همچنین شرکت انویدیا ممکن است این مدل را تنها برای سازندگان سیستم‌های رایانه‌ای (OEMها) تولید کند که معمولاً مایلند محصولات «جدید» سالانه داشته باشند تا تفاوت آنها را با مدل‌های قبل نشان دهند. در کل باید اطلاعات مربوط به RTX 4080 را با احتیاط فراوان مورد بررسی قرار داد.

علاوه بر مدل محتمل RTX 4080 Super، درایور تست R515 اشاره‌ای هم به کارت گرافیکی H100 SXM5 96GB برای کاربردهای AI و محاسبات پیشرفته داشت که احتمالا از حافظه‌های با تراکم بالای HBM3 یا HBM3E استفاده می‌کند تا کاربران بتوانند 96 گیگابایت حافظه را مورد استفاده قرار دهند که نسبت به حال حاضر 10 گیگابایت بیشتر است.

دسته بندی ها : اخبار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *