صفحه اصلی

ابر کامپیوتر مخفی چین ازMT-3000 پردازنده هیبریدی بومی استفاده می کند

۲۴ بهمن ۱۴۰۲

ابرکامپیوتر مخفی Tianhe 3 چین از CPU هیبریدی بومی استفاده می کند!

ابرکامپیوتر مخفی Tianhe 3 چین از CPU هیبریدی بومی استفاده می کند!

این ابر کامپیوتر که رقیبی برای سیستم‌های آمریکایی به حساب می آبد، عملکردی معادل 1.57 Exaflops را ارائه می‌دهد.

یکی از رازهای محیط اطراف ماشین محاسباتی Tianhe 3 (Xingyi) چین این است که از چه سخت‌افزاری برای ساخت آن استفاده شده است.

مقاله اخیر The Next Platform به پردازنده MT-3000 که توسط دانشگاه ملی فناوری دفاعی (NUDT) طراحی شده است، اشاره کرده است. همانطور که مشخص است، MT-3000 دارای یک معماری ناهمگن منحصر به فرد است که شامل هسته های CPU همه منظوره، هسته های کنترل و هسته های شتاب دهنده ماتریسی است.

به گزارش The Next Platform، پردازنده MT-3000 دارای ساختار چند منطقه‌ای است که شامل 16 هسته CPU همه منظوره با 96 هسته کنترل و 1536 هسته شتاب‌دهنده ماتریسی است.

به گفته The Next Platform، پردازنده MT-3000 حداکثر به عملکرد 11.6 در FP64 TFLOPS و به کارایی انرژی 45.4 گیگافلوپس بر وات در فرکانس عملیاتی 1.20 گیگاهرتز می‌رسد.

جنبه کلیدی معماری MT-3000 این است که هم هسته های شتاب دهنده همه منظوره و هم هسته های ماتریسی را در یک قطعه سیلیکون قرار می دهد.

تا حدی، این ادغام منعکس کننده فلسفه طراحی پشت ترکیبی AMD’s Instinct MI300A CPU-GPU است، که نشان دهنده تغییر سیستم های CPU-GPU گسسته معمولی به سمت طراحی های منسجم و کارآمدتر است.

در همین حال، برخلاف MI300A Instinct چند تراشه ای AMD، به نظر می رسد MT-3000 یک طراحی یکپارچه باشد.

پلتفرم بعدی پیشنهاد می‌کند که MT-3000 به‌عنوان یک سی‌پی‌یو به‌شدت بسته‌بندی شده، باید بر اساس یک فناوری فرآیند پیشرفته ساخته شود که می‌تواند از 14 نانومتر تا 10 نانومتر پایین و تا فناوری‌های بالقوه 7 نانومتری باشد.

این تراشه احتمالاً توسط کارخانه ریخته گری چینی SMIC ساخته شده است که همچنین یک پردازنده نسبتاً پیشرفته HiSilicon Kirin 9000S را برای هواوی با استفاده از فناوری پردازش 7 نانومتری نسل دوم خود تولید می کند.

در همین حال، مشخص نیست که آیا SMIC ظرفیت تولید ۷ نانومتری کافی برای ساخت تراشه‌های هواوی و NUDT را دارد یا خیر. در نتیجه، این امکان وجود دارد که MT-3000 از یک گره تولید متفاوت استفاده کند..

با MT-3000 در هسته خود، اعتقاد بر این است که Tianhe-3 به عملکرد محاسباتی بی سابقه ای دست می یابد و به طور بالقوه به 1.57 ExaFLOPS در معیارهای LINPACK می رسد.

این پیش‌بینی نه تنها نقش مرکزی پردازنده را در پیشبرد قابلیت‌های ابررایانه‌ای چین برجسته می‌کند، بلکه نشان‌دهنده یک پیشرفت قابل توجه برای این کشور است. در مقایسه، Frontier، سریع‌ترین ابررایانه در ایالات متحده، به 1.102 ExaFLOPS عملکرد می‌رسد.

پردازنده MT-3000 نشان دهنده یک جهش رو به جلو در فناوری محاسبات با کارایی بالا (HPC) برای چین است.

MT-3000 با معماری هیبریدی، کارایی بالا و به طور بالقوه یک گره تولید بسیار پیچیده، به نظر می رسد یک تراشه رقابتی باشد که چین را به طور بالقوه در خط مقدم توسعه HPC جهانی قرار می دهد.

دسته بندی ها : اخبار
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *