صفحه اصلی

CentOS Stream چیست؟

۰۸ بهمن ۱۳۹۹

در این مقاله قصد داریم در خصوص اینکه CentOS Stream چیست و نحوه انتقال از CentOS 8 به  CentOS Stream توضیح دهیم. در مورد تاریخچه CentOS Stream توضیح خواهیم داد. با ما همراه باشید تا اطلاعات خوبی را در اختیار شما بگذاریم.

CentOS Stream چیست؟

CentOS یکی از محبوب‌ترین و پایدارترین توزیع از لینوکس است که برپایه Red Hat Enterprise ساخته شده است. و به همین دلیل این سیستم عامل کاملا با RHEL سازگاری دارد.

CentOS در سال 2004 عرضه شد و چون یک توزیع rebuild شده. و سازگار شده از Red Hat بود به سرعت، بسیاری از کاربران از این توزیع برای پیاده‌سازی سرورها و سرویس‌های خود استفاده کردند. این فراگیری در بین کاربران منجر شد به اینکه در سال 2014، Red Hat رسما پشتیبان CentOS شود.

علاوه بر این CentOS به طور گسترده‌ای در میزبانی وب مورد استفاده قرار می‌گیرد، زیرا CentOS به پلتفرم WHM  سرویس می‌دهد که محبوب‌ترین پنل وب است.

حتما بخوانید : دلایل برتری لینوکس به ویندوز

حال با گذشت زمان و ارائه نسخه CentOS 8.0 در سال 2019، در 8 دسامبر 2020، Red Hat اعلام کرد که دیگر پشتیبان و اسپانسر  Linux CentOS نخواهد بود. در عین حال Red Hat تمرکز خود را از CentOS Project به CentOS Stream تغییر خواهد داد.

کاربران زیادی از این تصمیم شرکت  Red Hat ناراحت هستند، زیرا CentOS  یک توزیع بسیار عالی، پایدار و از همه مهمتر رایگان می‌باشد که شرکت‌ها و توسعه دهندگان زیادی از آن استفاده می‌کنند.

CentOS Stream ، در سال 2019 معرفی شده است و در واقع یک Rolling Release می‌باشد. در تعریف Release Rolling می‌توان گفت که یک توسعه لینوکسی است که دایما در تمامی بخش‌ها آپدیت می‌گردد.

Major Update ها ممکن است هر سال یکبار و Minor Update ها هر شش ماه یک‌بار انتشار یابند. این قابلیت به توسعه دهندگان این امکان را می‌دهد تا یک یا دو قدم جلوتر از آن چهRHEL ارائه می‌کند، باشند. این کار قبلا و با نسخه‌های سنتی CentOS ممکن نبود. معمولا بعد از معرفی شدن هر نسخه از RHEL بعد از حدود چند هفته یا حداکثر چند ماه نسخه جدید CentOS نیز معرفی می‌شد.

این آپدیت‌های سریع از نظر کاربران باعث می‌شود از پایداری این توزیع کاسته شود، چرا که در محیط‌های Enterprise، تنها اقدام به بروز رسانی سرور و سرویس‌ها می‌شود. که از پایداری آپدیت‌ها اطمینان حاصل گردد.

با بررسی نظرات استفاده کننده‌های CentOS Linux در می‌یابیم. آن‌ها تمایلی به استفاده از CentOS Stream ندارند و بسیاری از آنها اعتقاد دارند این امر (قرار دادن CentOs بعنوان یک Upstream ) باعث نابودی این توزیع خواهد شد.

آخرین نسخه اصلی Red Hat Enterprise یعنی RHEL 8، در ماهای گذشته راه‌اندازی شد و CentOS 8  در حال حاضر در حال توسعه است.

نحوه انتقال از CentOS 8 به  CentOS Stream

  1.   برای Migrate  یا همان مهاجرت از  CentOS 8  به CentOS Stream کافیست ابتدا سیستم خود را آپدیت کنید: # dnf update
  2. پس از آپدیت کردن سیستم، یکبار آن را reboot  کنید و نسخه CentOS خود را بررسی کنید: $ cat /etc/redhat-release
  3. اکنون منبع CentOS Stream را نصب کنید:  # dnf install centos-release-stream
  4. در نهایت برای مهاجرت از Linux CentOS 8 به Linux CentOS Stream 8 کافیست تا دستور زیر را اجرا کنید: # dnf distro-sync
  5. پس از انجام کامل دستور بالا یکبار دیگر می توانید نسخه CentOS خود را بررسی کنید که در خروجی باید CentOS Stream release 8 را مشاهده کنید: $ cat /etc/redhat-release

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *