صفحه اصلی

کوبرنتیز چیست و چرا از اهمیت زیادی برخوردار است؟

۱۲ بهمن ۱۳۹۹

برخی از برنامه‌ها در یک دوره بسیار محبوب می‌شوند و به اصطلاح اسم درمی‌کنند! و این بار کوبرنتیز جز آن دسته از ابزارهاییست که در بین شرکت‌های برنامه‌نویسی هوادارهای زیادی دارد. امروزه بیشتر توسعه دهندگان به سوی ابزارهایی با پروژه متن باز رفته‌اند، به همین دلیل بسیاری از طراحان این برنامه‌ها ناچار به ساخت سیستم‌های متن باز شدند. یکی از این ابزارها که محبوبیت زیادی نیز دارد، Kubernetes است. اگر نمیدانید که کوبرنتیز چیست، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

جشنواره سرور اختصاصی

جشنواره سرور اختصاصی صفرویک

Kubernetes

خیلی خلاصه بگویم که کوبرنتیز وظیفه مدیریت و اجرای کانتینرها را در سرورهای مختلف را بر عهده دارد. شرکت گوگل برای مدیریت کانتینرهای خود احتیاج به یک ابزار قدرتمند داشت که به همین دلیل طراحی برنامه‌ای به نام Kubernetes شکل گرفت. از آن روز به بعد بیشتر شرکت‌های بزرگ از این ابزار برای اجرای برنامه‌های خود استفاده می‌کردند تا اینکه امروزه کوبر بصورت همه‌گیر در دسترس تمام برنامه‌نویسان قرار گرفت. در اصل هر شرکتی برای اجرای برنامه‌های خود پس از کانتینر به کوبرنتیز نیاز دارد تا به بهترین شکل آنها را جداسازی کنند. با استفاده از این ابزار شرکت‌های توسعه دهنده اپلیکیشن می‌توانند نرم‌افزارهای خود را در سرورهای مجزا به صورت یکپارچه مدیریت کنند و با بستر مناسبی که در این حوزه ایجاد شده این شرکت‌ها می‌توانند با خیالی آسوده برنامه‌های خود را طراحی یا توسعه دهند. شاید جالب باشد که بدانید تعداد کانتینرهایی که کوبرنتیز پشتیبانی می‌کند به هزارتا هم می‌رسد و طبیعتا دسترسی به این کانتینرها با ابزاری به غیر از کوبرنتیز غیر ممکن است.

تا اینجا متوجه وظیفه کوبرنتیز شدید و شاید با خودتان بگویید که داکر هم همین وظایف را انجام می‌دهد ولی سخت در اشتباهید! در ادامه به تفاوت کوبرنتیز و داکر می‌پردازیم تا شما را بیشتر راهنمایی کنیم.

برای دریافت مشاوره و یا خرید سرویس مناسب با شماره ی 02148655 تماس بگیرید و یا از طریق فرم زیر درخواست خود را به ثبت برسانید.

  تفاوت Kubernetes با Docker

  شاید از خودتان بپرسید که کوبرنتیز با داکر چه تفاوتی دارد؟ درست است که هردو ابزار برای مدیریت کانتینر مورد استفاده قرار می‌گیرد ولی داکر در مراحل پایین‌تر این کار را انجام می‌دهد درحالی که کوبر در سطح خیلی وسیع‌تر این کار را بر عهده دارد. مثلا اگر یکی از اپلیکیشن‌های شما داخل کانتینر از کار بیفتد کوبرنتیز سریع آن را تشخیص می‌دهد و یک کانتینر جدید برای ادامه فعالیت برنامه می‌سازد. یا اگر کانتینری در هنگام انجام وظیفه اختلالی ایجاد کند بازهم کوبرنتیز به داد ما می‌رسد و این مشکل را رفع می‌کند. ولی داکر فقط در حد راه‌اندازی و یا از کارانداختن برنامه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. همانطور که گفته شد تعداد کانتینرهای ما برخی اوقات خیلی زیاد می‌شود که داکر از عهده مدیریت آنها بر نمی‌آید.

  کلام آخر

  در انتها باید گفت که اگر از یک یا تعداد کمی اپلیکیشن استفاده می‌کنید پیشنهاد ما داکر است ولی اگر شرکتی هستید که طراحی و توسعه نرم‌افزار کارشماست طبیعتا باید از به روزترین و بهترین ابزار ممکن استفاده کنید که Kubernetes مطرح‌ترین ابزار ممکن است. ما در این مطلب قصد داشتیم که یک دید کلی درباره کوبرنتیز در اختیار شما قرار دهیم تا بیشتر با ابزارهای توسعه‌دهنده آشنا شوید. کوبرنتیز بهترین سیستم متن باز درحال حاضر است و اگر می‌خواهید در کسب‌وکار خود بهترین باشید، صددرصد کوبرنتیز انتخابی مناسب و به جاست!

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *