صفحه اصلی

هوش مصنوعی مانند یک کبوتر یاد می گیرد!

۰۵ آبان ۱۴۰۲

محققان می گویند AI مانند یک کبوتر یاد می گیرد

محققان می گویند هوش مصنوعی مانند یک کبوتر یاد می گیرد

محققان دانشگاه ایالتی اوهایو دریافته‌اند که کبوترها به روشی بسیار شبیه به مدل‌های AI یا هوش مصنوعی مدرن با برخی مشکلات مقابله می‌کنند.

در اصل، کبوترها از روش یادگیری «نیروی بی رحم» به نام «یادگیری انجمنی» استفاده می کنند.بنابراین کبوترها و هوش مصنوعی های کامپیوتری مدرن می توانند به راه حل هایی برای مشکلات پیچیده ای دست یابند که الگوهای تفکر انسان را مخدوش می کند.

براندون ترنر، نویسنده اصلی مطالعه جدید و استاد روانشناسی در دانشگاه ایالتی اوهایو، با ادوارد واسرمن، استاد روانشناسی در دانشگاه آیووا، روی مطالعه جدید منتشر شده در iScience کار کرد.

در اینجا یافته‌های کلیدی آمده است: کبوترها می‌توانند طیف بسیار وسیعی از وظایف طبقه‌بندی بصری را حل کنند. برخی از این کارها به نظر می‌رسد به فرآیندهای شناختی و توجهی پیشرفته نیاز دارند، اما مدل‌سازی محاسباتی نشان می‌دهد که کبوترها چنین فرآیندهای پیچیده‌ای را به کار نمی‌برند. برای موفقیت کبوتر، تورنر به وبلاگ خبری ایالت اوهایو گفت که تحقیقات با این تصور قوی شروع شد که کبوترها به روشی مشابه هوش مصنوعی کامپیوتری یاد گرفتند.

تحقیقات اولیه افکار و مشاهدات قبلی را تایید کرد.

ترنر می‌گوید: «ما شواهد بسیار قوی پیدا کردیم مبنی بر اینکه مکانیسم‌های هدایت یادگیری کبوتر به طور قابل ملاحظه‌ای شبیه به همان اصولی هستند که تکنیک‌های یادگیری ماشینی مدرن و هوش مصنوعی را راهنمایی می‌کنند.

“یادگیری انجمنی” یک کبوتر می تواند راه حل هایی برای مشکلات پیچیده ای پیدا کند که دستیابی به آنها برای انسان دشوار است. تفکر انسان ها معمولاً با توجه گزینشی و استفاده از قوانین صریح هدایت می شود که می تواند در یافتن راه حل برخی مشکلات مانع شود.

"یادگیری انجمنی" یک کبوتر

برای انجام این مطالعه، کبوترها با طیف وسیعی از چهار کار مورد آزمایش قرار گرفتند. در کارهای ساده تر، مشخص شد کبوترها می توانند انتخاب های صحیح را در طول زمان بیاموزند و میزان موفقیت خود را از حدود 55٪ به 95٪ افزایش دهند.

پیچیده‌ترین کارها در طول زمان مطالعه شاهد چنین پیشرفت چشمگیری نبودند و از 55٪ به تنها 68٪ رسیدند.

با این وجود، نتایج برای نشان دادن شباهت های نزدیک بین عملکرد کبوتر و عملکرد یادگیری مدل هوش مصنوعی مفید بود.

به نظر می‌رسید که هم یادگیرندگان کبوتر و هم ماشین‌آموز از روش‌های یادگیری انجمنی و تصحیح خطا برای هدایت تصمیمات خود به سمت موفقیت استفاده می‌کنند.

بینش بیشتر توسط ترنر در نظرات مربوط به مدل های یادگیری انسان در مقابل کبوتر در مقابل هوش مصنوعی ارائه شده است.

او خاطرنشان کرد که برخی از وظایف واقعاً انسان‌ها را ناامید می‌کند، زیرا وضع قوانین به ساده‌سازی مشکلات کمک نمی‌کند و منجر به رها شدن کار می‌شود.

در همین حال، برای کبوترها در برخی کارها این روش بی رحمانه آزمایش و خطا و یادگیری تداعی کننده بوده و به آنها کمک می کند عملکرد بهتری نسبت به انسان ها داشته باشند.

جالب اینجاست که این مطالعه یادآوری می‌کند که رنه دکارت، فیلسوف فرانسوی، در نامه‌اش به مارکز نیوکاسل (1646) استدلال کرد که حیوانات چیزی بیش از مکانیسم‌های هیولایی نیستند – ماشین‌های بی‌ته، که صرفاً به دنبال تکانه‌های واکنش‌های ارگانیک هستند.

نتیجه‌گیری وبلاگ ایالت اوهایو نشان می‌دهد که چگونه انسان‌ها به طور سنتی به کبوترها به عنوان کم‌هوش نگاه می‌کنند.

اکنون باید چیزی را بپذیریم: آخرین دستاورد تکنولوژیکی ما در زمینه هوش مصنوعی رایانه‌ای بر مکانیزم‌های یادگیری نسبتاً ساده شبیه به کبوتر است.

آیا این تحقیق جدید تأثیری بر علم رایانه در آینده خواهد داشت؟ به نظر می رسد کسانی که در یادگیری ماشینی هوش مصنوعی شرکت دارند و کسانی که محاسبات نورومورفیک را توسعه می دهند ممکن است متقاطع مفیدی را در اینجا پیدا کنند.

دسته بندی ها : اخبار
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *