صفحه اصلی

نسخه 23H2 مایکروسافت ویندوز ۱۱ عرضه شد!

۱۰ آبان ۱۴۰۲

مایکروسافت ویندوز 11 نسخه 23H2 را عرضه می کند

 ویندوز 11 نسخه 23H2 مایکروسافت امروز عرضه می شود

ویندوز 11 نسخه 23H2 امروز عرضه می شود، مایکروسافت آن را به عنوان محدوده، انتشار تجمعی توصیف می کند.

“جان کیبل، معاون سرویس و تحویل ویندوز مایکروسافت می نویسد: «ما طیف محدودی از ویژگی ها و عملکردهای جدید را از طریق یک تجربه به روز رسانی آشنا، سریع و قابل اعتماد ارائه می کنیم.”

دامنه ویژگی‌ها در واقع محدود است، تا حدی به این دلیل که این شرکت یک به‌روزرسانی نسبتاً بزرگ را در پایان سپتامبر منتشر کرد و ویژگی‌های Copilot AI و همچنین ویژگی‌های هوش مصنوعی در paint و تغییرات در OneDrive، photos و windows backup را به صورت زنده منتشر کرد.

این قابلیت چت داخلی در ویندوز 11 اکنون بخشی رایگان از مایکروسافت تیمز (Teams) خواهد شد که به طور پیش‌فرض به نوار وظایف چسبانده می‌شود. شما می‌توانید پیامک‌های SMS را از طریق مایکروسافت تیمز ارسال و دریافت کنید (هرچند در عمل می‌توانید از My Phone هم برای همین کار استفاده کنید). تیمز همچنین از امکانات جدید «People» برای پیدا کردن افرادی که می‌خواهید با آنها تماس بگیرید، بهره خواهد برد.

با ادغام این قابلیت چت در ویندوز 11  با مایکروسافت تیمز، کاربران می‌توانند به سادگی از طریق نرم‌افزار تیمز که به صورت پیش‌فرض روی نوار وظایف نصب شده است، پیام‌رسانی و چت کردن را انجام دهند. همچنین امکان دریافت و ارسال پیامک از طریق این نرم‌افزار فراهم می‌شود که برای کاربران بسیار مفید خواهد بود.

یکی دیگر از این بهبودها ارائه مدل 3.2 برای درایورهای نمایشگر ویندوز (WDDM) بوده است. همچنین مایکروسافت از مدل 6.8 برای شیدرهای اچ‌ال‌اس‌ال (HLSL Shader Model) پشتیبانی می‌کند که امکانات جدیدی را برای دایرکت‌اکس معرفی می‌کند.

یکی از این امکانات جدید، پشتیبانی از «گراف کار» (Work Graphs) است که به تعریف شبکه‌ای از نودهای شیدر اجازه می‌دهد تا به صورت متناسب با هم کار کنند. همچنین «ماتریس موج» (Wave Matrix) امکان ضربات ماتریسی با پهنای باند بیشتر را فراهم می‌کند که در ماشین لرنینگ مفید است.

از دیگر تغییرات این به‌روزرسانی می‌توان به جداسازی برنامه‌های سیستمی از برنامه‌های نصب شده توسط کاربر اشاره کرد. در منوی استارت، برنامه‌های سیستمی با عنوان «سیستم» برچسب‌گذاری می‌شوند و مسیر مشاهده آنها نیز در بخش «اجزای سیستم» تغییر می‌کند.

اگر عضو برنامه اینسایدر ویندوز باشید، به احتمال زیاد این امکانات را هم اکنون دارید. اما با 23H2، این امکانات به صورت گسترده منتشر خواهند شد.

مانند بروزرسانی‌های قبلی، 23H2 نیز از طریق تکنولوژی سرویس‌دهی مایکروسافت منتشر خواهد شد که قادر است وضعیت سخت‌افزاری شما را تشخیص دهد و بروزرسانی را زمانی ارائه کند که احتمال بروز مشکل برای شما وجود نداشته باشد. کسانی که مایلند آخرین بروزرسانی‌ها را زودتر دریافت کنند می‌توانند به بخش تنظیمات>بروزرسانی ویندوز بروند و جعبه‌ی “آخرین بروزرسانی‌ها را در اولین فرصت دریافت کن” را فعال کنند. (البته اگر روی نسخه 22H2 هستید. اگر روی نسخه قدیمی‌تر 21H1 هستید باید تمامی سیستم‌عامل را تعویض کنید).

با وجود اینکه ویژگی‌های جدید معرفی شده برای ویندوز 11 در ماه سپتامبر چندان جذاب به نظر نمی‌رسند، اما همیشه توصیه می‌شود سیستم‌عامل خود را به‌روز نگه دارید. به‌روزرسانی‌ها نقش مهمی در بهبود امنیت سیستم عامل دارند و با اعمال آن‌ها، آسیب‌پذیری‌های احتمالی رفع می‌شوند. بنابراین حتی اگر ویژگی‌های جدیدی در به‌روزرسانی وجود نداشته باشند، اعمال به‌روزرسانی‌ها برای حفظ امنیت سیستم‌عامل توصیه می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *