صفحه اصلی

ناچیز شمردن تراشه های PC ARMمتعلق به Nvidia توسط مدیرعامل اینتل

۰۷ آبان ۱۴۰۲

مدیرعامل Intel می گوید تراشه های PC ARM  تولید Nvidia تاثیر "بسیار ناچیز" خواهند داشت

مدیرعامل Intel می گوید تراشه های PC ARM  تولید Nvidia تاثیر “بسیار ناچیز” خواهند داشت

طبق گزارش‌ها، AMD و Nvidia در حال توسعه تراشه های مبتنی بر Arm برای رایانه‌های شخصی مشتری هستند که به ناچار فشار رقابتی بیشتری را برای اینتل به همراه خواهد داشت.

با این حال، پت گلسینگر، مدیر عامل اینتل، نگرانی محدودی را در مورد تأثیر بالقوه این پردازنده های جدید بر موقعیت غالب اینتل در بازار ابراز کرد. و گفت حتی اگر CPU های مبتنی بر Arm موفق شوند، این می تواند فرصتی برای واحد خدمات ریخته گری اینتل (IFS) این شرکت باشد.

گلسینگر در کنفرانس درآمد شرکت (از طریق SeekingAlpha) به تحلیلگران و سرمایه گذاران گفت: «جایگزین های کلاینت ARM و ویندوز، به طور کلی، به نقش های بسیار ناچیز در تجارت رایانه های شخصی واگذار شده اند.

معرفی احتمالی تراشه های مبتنی بر Arm توسط Nvidia و AMD یک چالش مستقیم برای جایگاه اینتل در بازار CPU رایانه های شخصی است.تراشه‌های سری M اپل برای رایانه‌های مک بازدهی بسیار رقابتی را نشان دادند و سهم بازار آن را به میزان قابل توجهی افزایش دادند. آنها همچنین پتانسیل زیادی برای رایانه های شخصی نشان داده اند.

در همین حال، Gelsinger از تجربیات گذشته درس می‌گیرد، جایی که مشتریان Arm و Windows معمولاً موقعیت‌های حاشیه‌ای در صنعت رایانه شخصی دارند.

به عنوان مثال، کوالکام در سال های اخیر نتوانسته است سهم بازار قابل توجهی را با چیپست های اسنپدراگون سازگار با ویندوز خود به دست آورد.

گلسینگر گفت: ما تمام رقابت ها را جدی می گیریم. “اما من فکر می کنم تاریخ به عنوان راهنمای ما در اینجا می تواند بسیار نقش مهمی را ایفا کند، ما این تهدید ها را به طور بالقوه آنقدر مهم نمی بینیم. حرکت ما قوی است. ما یک نقشه راه قوی داریم.”

با SoC های مبتنی بر کامپیوتر که از AMD، Nvidia، MediaTek و Qualcomm عرضه می شوند، چندین پیشنهاد برای بخش های مختلف بازار وجود خواهد داشت که می تواند اینتل را مجبور کند تا نوآوری های بیشتری را در بخش رایانه های شخصی ارائه کند.

با این حال، مزیت Arm – در دسترس بودن SoC های مختلف از سازندگان مختلف – می تواند بزرگترین نقطه ضعف آن نیز باشد زیرا ممکن است تجربه ثابتی را ارائه ندهند.

اینتل بر روی شتاب دهنده هوش مصنوعی خود که اکنون توسط بیش از 100 توسعه دهنده نرم افزار مستقل (ISV) پشتیبانی می شود، شرط بندی بزرگی انجام داد.

این پیشرفت‌های هوش مصنوعی از سوی سازندگان مختلف نرم‌افزار ارائه خواهد شد که تجربه ثابتی را در ده‌ها میلیون رایانه مبتنی بر Meteor Lake، Arrow Lake و Panther Lake ارائه می‌دهند.

ممکن است نظر اینتل در مورد عدم وجود حداقل یک تهدید فوری از جانب SoC های مبتنی بر Arm برای رایانه های شخصی درست باشد.

با نگاهی به آینده، Gelsinger یک پوشش نقره ای در ظهور پردازنده های مبتنی بر Arm می بیند. او معتقد است که تکثیر تراشه‌های مبتنی بر ARM توسط تولیدکنندگان دیگر می‌تواند به طور ناخواسته باعث رشد در تجارت ریخته‌گری اینتل شود و رقابت بالقوه را به یک راه غیرمنتظره برای توسعه و تولید درآمد تبدیل کند.

دسته بندی ها : اخبار
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *