صفحه اصلی

مودم های Apple عقب تر از کوالکام هستند!

۳۱ شهریور ۱۴۰۲

qualcomm

مودم های Apple سه سال عقب تر از کوالکام هستند

به گزارش وال استریت ژورنال، پروژه جاه طلبانه اپل برای ایجاد تراشه مودم خود برای آخرین مدل های آیفون، علیرغم سال ها تلاش و سرمایه گذاری میلیاردها دلار، با مشکل مواجه شده است. طبق گزارش wsj، این شرکت یک میلیارد دلار برای خرید واحد مودم گوشی های هوشمند اینتل در سال 2019 هزینه کرد تا حدود 7.2 میلیارد دلار که اپل معمولاً برای مودم های کوالکام خرج می کند صرفه جویی کند.

با این حال، به گفته منابع wsj، چالش های فنی، مدیریت ضعیف و دست کم گرفتن پیچیدگی کار منجر به شکست پروژه شده است. در نتیجه، اپل مجبور شد به همکاری خود با qualcomm ادامه دهد. wsj ادعا می کند که تلاش بر اساس گزارش ها با دستور تیم کوک برای طراحی یک تراشه منطقی مودم آغاز شد. این ابتکار منجر به استخدام هزاران مهندس شد و در داخل به عنوان project sinope شناخته شد. تراشه توسعه یافته توسط اپل با مشکلات متعددی از جمله عملکرد کند و گرم شدن بیش از حد مواجه شد.

به گفته wsj، برد مدار نیز بیش از حد بزرگ بود و نیمی از فضای داخلی آیفون را اشغال می کرد و استفاده از آن را غیرعملی می کرد. طبق این گزارش، مشکلات مدیریتی این پروژه را بیشتر آزار می داد.

تیم ها در مکان های مختلف در ایالات متحده و در سطح بین المللی پراکنده بودند و بدون رهبری واحد عمل می کردند. ارتباطات داخلی ضعیف بود و برخی از مدیران حتی مهندسان را از اشتراک‌گذاری به‌روزرسانی‌های منفی منصرف می‌کردند که منجر به اهداف غیرواقعی و از دست دادن ضرب‌الاجل‌ها می‌شد.

بر اساس گزارش wsj، این عدم مدیریت مؤثر به شکست پروژه کمک کرد. اپل در ابتدا پیچیدگی طراحی یک تراشه مودم را در مقایسه با پردازنده های همه منظوره و سیستم روی تراشه دست کم گرفته بود. تراشه‌های مودم باید استانداردهای سخت‌گیرانه اتصال جهانی را رعایت کنند و ماژول جلویی گوشی (fem) را با شرایط موجود تطبیق دهند.

wsj ادعا می‌کند که از نظر مالی، شکست تراشه داخلی ضربه‌ای به اپل و سرمایه‌گذاران آن بوده است. دومی امیدوار بود که توسعه داخلی تراشه باعث صرفه جویی در هزینه ها شود. این گزارش می گوید در عوض، اپل در سال گذشته بیش از 7.2 میلیارد دلار به کوالکام برای تراشه های خود پرداخت کرد. این شرکت همچنین اخیراً قرارداد خود را با کوالکام برای خرید تراشه‌های مودم تا سال 2026 تمدید کرده است. خودی ها پیشنهاد می کنند که این شرکت می تواند یک تراشه مشابه را تا اواخر سال 2025 تولید کند، اگرچه تاخیرهای بیشتری ممکن است.

دسته بندی ها : اخبار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *