صفحه اصلی

رکورد جهانی اورکلاک را اینتل با Core i9 14900KF شکست

۲۷ مهر ۱۴۰۲

Core i9 14900KF رکورد جهانی اورکلاک را شکست و تقریباً به 9.1 گیگاهرتز رسید

Core i9 14900KF رکورد جهانی اورکلاک را شکست و تقریباً به 9.1 گیگاهرتز رسید

تیم اورکلاک ایسوس با پردازنده جدید Raptor Lake Refresh Core i9-14900KF اینتل به یک رکورد جهانی فرکانس پردازنده جدید دست یافته است.

این تیم توانست بر روی یک هسته P با هلیوم مایع به فرکانس بسیار چشمگیر 9043.92 گیگاهرتز دست یابد و رکورد جهانی قبلی را با اختلاف 35.1 مگاهرتز بشکند.

دستگاه اورکلاک مورد استفاده برای ثبت این رکورد جدید جهانی شامل پردازنده مرکزی جدید Core i9-14900KF اینتل (بدون گرافیک یکپارچه)، 16 گیگابایت حافظه Skill Trident Z، مادربرد Asus ROG Maximus Z790 Apex Encore و یک PSU از Enermax با قدرت 1200W بود.

برای خنک‌سازی، تیم از هلیوم مایع (نادرتر، سردتر و گران‌تر از نیتروژن مایع) استفاده کرد تا به حداقل آستانه حرارتی منفی 235-240 درجه سانتی‌گراد برسد.

به گفته SkatterBencher، یکی از اعضای تیم ایسوس، تلاش تیم آنها یک هفته تمام طول کشید تا رکورد جهانی CPU (اکنون قبلی) را بشکند.

35 مگاهرتز ممکن است حاشیه بزرگی به نظر نرسد (و اینطور نیست)، اما در سرزمین رکوردهای فرکانس CPU، هر دقیقه سود بسیار زیاد است.

رکورد جهانی قبلی در اختیار همین تیم اورکلاک ایسوس بود که از نسل قبلی Core i9-13900KF اینتل برای رسیدن به 9.008 گیگاهرتز در دسامبر 2022 استفاده کرد.

طبیعتا، تیم ایسوس هنوز با آخرین CPU 14900KF اینتل کار نکرده است.

این تیم اورکلاک پس از به ثمر رساندن رکورد جهانی خود، به کار خود ادامه داد و موفق شد برای مدت کوتاهی به 9.1 گیگاهرتز قبل از قفل شدن برسد.

متأسفانه، سیستم برای اعتبارسنجی امتیاز بیش از حد ناپایدار بود، و آن را به یک تلاش ناموفق 9.1 گیگاهرتز تبدیل کرد.

با این وجود، اسکرین شات 9.1 گیگاهرتزی آن‌ها نشان می‌دهد که ممکن است قابلیت‌های اورکلاک بهبود یافته Raptor Lake Refresh در آینده بیشتر امکان داشته باشد – ما می‌توانیم در آینده‌ای نه چندان دور شاهد یک رکورد جهانی جدید باشیم.

یکی از ترفندهایی که اینتل برای تازه‌ترین به‌روزرسانی خود انجام داده، گنجاندن یک گره از پردازش اینتل 7 اصلاح‌شده است که فرکانس‌های پایه / تقویت (base/boost) تراشه را بهبود می‌بخشد و پتانسیل اورکلاک تراشه را افزایش می دهد.

به نظر می رسد که پیشرفت ها نتیجه داده اند و به SkatterBencher و تیمش اجازه می دهند تا با تراشه جدید یک رکورد جهانی را (دوباره) تکرار کنند.

زمان هیجان انگیزی برای طرفداران اورکلاک CPU در راه است.

این آخرین نتیجه 14900KF نشان دهنده سومین رکورد شکسته شده جهانی در کمتر از یک سال است که همگی با تراشه های نسل 13 و 14 اینتل اتفاق افتاده اند.

قبل از اینکه تراشه‌های Raptor Lake اینتل رکورد دار شوند، AMD با رکورد جهانی 8.722 گیگاهرتز در Piledrive FX 8350 قدیمی در صدر قرار داشت، رکوردی که برای هشت سال شکست ناپذیر باقی مانده بود.

دسته بندی ها : اخبار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *