صفحه اصلی

توسعه تراشه سرور 2 نانومتری 32 هسته ای توسط Socionext

۰۵ آبان ۱۴۰۲

شرکت ژاپنی، تراشه سرور 2 نانومتری 32 هسته ای را توسعه می دهد

شرکت ژاپنی، تراشه سرور 2 نانومتری 32 هسته ای را توسعه می دهد

Socionext، یک توسعه دهنده تراشه سفارشی از ژاپن، یکی از اولین تراشه‌های 32 هسته‌ای صنعت مرکز داده را معرفی کرده است که قرار است بر اساس فرآیند ساخت کلاس 2 نانومتری TSMC ساخته شود.

تراشه اثبات مفهوم می تواند برای طیف گسترده ای از برنامه ها، از جمله مراکز داده ابری، سرورهای لبه، زیرساخت های 5G یا 6G و واحدهای پردازش داده استفاده شود.

این چیپلت قرار است با سایر چیپلت‌های طراحی شده برای سکوی طراحی آرم توتال سازگار باشد که شامل چیپلت‌های کاربردی ویژه برای مدیریت بارهای مختلف (مانند هوش مصنوعی، محاسبات عالی‌عملکرد، محاسبات لبه‌ای، زیرساخت‌های 5G/6G) و همچنین دای‌های ورودی/خروجی می‌شود.

اگرچه Socionext این دستگاه را یک چیپلت آزمایشی Arm Neoverse CSS معرفی کرده است، اما طراحی آن برای نصب تکی یا چندگانه درون یک بسته است. با استفاده از چیپلت 32 هسته‌ای آرم در دسترس در آینده نزدیک، Socionext و سایر شرکت‌ها می‌توانند محلول‌های چند چیپلتی سفارشی برای انواع بارهای کاری طراحی کنند. به عنوان مثال می‌توانند پردازنده‌هایی با 32، 64، 128 یا بیشتر هسته تولید کنند.

علاوه بر این، Socionext می‌گوید که این چیپلت می‌تواند طرح‌های SoC فعلی مشتریان خود را کامل کند.این شرکت قابلیت استفاده مجدد چیپلت ها را مزیت اصلی آنها می داند. هیساتو یوشیدا، معاون اجرایی شرکت و رئیس گروه توسعه جهانی در Socionext می‌گوید: «استفاده مجدد از سیلیکون برای ایجاد پلتفرم‌های چندگانه محصول، معماری‌های سیستمی نوآورانه را ممکن می‌سازد.

“با فعال سازی گره سیلیکونی پیشرو و مشارکت ما با Arm، ما در حال طراحی و ارائه راه حل های سیلیکونی در مقیاس بزرگ یکپارچه به مشتریان جهانی هستیم.این چیپلت طرح‌های SoC فعلی مشتریان ما را تکمیل می‌کند و درجات آزادی جدیدی را برای معماران سیستم فراهم می‌کند تا انواع پلتفرم‌های زیادی را برای یک خانواده محصول ارائه دهند.”

Socionext انتظار دارد نمونه‌هایی از تراشه‌های 2 نانومتری خود در نیمه اول سال 2025 در دسترس  قرار دهد، این عمل آن را به یکی از اولین پردازنده‌های مرکز داده‌ای تبدیل می‌کند که بر اساس فناوری کلاس 2 نانومتری TSMC ساخته می‌شود.

دسته بندی ها : اخبار
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *