صفحه اصلی

کاربرد فایروال چیست؟

۰۴ بهمن ۱۴۰۰

یکی از سوالاتی که همواره ممکن است برای علاقه مندان به اینترنت و شبکه به وجود بیاید این است که کاربرد فایروال چیست؟ در صورت نبود فایروال چه مشکلی به وجود می آید و … برای پاسخ به این پرسش های پرتکرار باید ابتدا به سراغ مفهوم فایروال برویم تا بتوانیم آن را به خوبی درک نماییم.

فایروال به زبان ساده مانند دیواری است که اطلاعات ورودی و خروجی اینترنت شما را کنترل کرده و نمی گذارد تا اطلاعات مخرب از طریق اینترنت به سیستم شما نفوذ کنند. کاربردهای فایروال برای سلامت سیستم بسیار حائز اهمیت بوده و در صورت غیر فعال بودن آن می تواند آسیب های جبران ناپذیری به سیستم شما وارد شود.

بررسی کاربرد های فایروال

همانطور که گفته شد فایروال یا دیوار آتشین مانند سدی عمل کرده و نمی گذارد تا هر اطلاعاتی وارد سیستم شود. البته که شما می توانید آن را غیر فعال کنید. در پاسخ کاربرد فایروال چیست؟ باید گفت که به طور کل شما به وسیله فایروال می توانید انواع تغییرات را روی شبکه اینترنتی خود پیاده کرده و علاوه بر آن اتصالات خود را ایمن سازی کنید. کاربردهای فایروال متعدد بوده که از این کاربرد ها می توان اشاره کرد به:

بررسی کاربرد های فایروال

فایروال یا دیوار آتشین

مدیریت ترافیک شبکه

فایروال به گونه ای است که می توانید با آن بر شبکه اینترنت خود مدیریت کامل داشته باشید. به عنوان مثال حجم اطلاعات ورودی و خروجی به شبکه را چک کنید، میزان سلامت اطلاعات وارد شده را چک نمایید، سایت های ایمنی که از آن ها دانلود داشته اید و …

در حالاتی دیگر نیز می توانید دسترسی به برخی سایت ها را برای دانلود کردن محدود نمایید یا بر حسب شرایط فعالیت خود دسترسی به سایت هایی که می توانند خطرناک باشند را باز بگذارید.به طور کل فایروال ابزاری است که با آن می توانید اکثر اطلاعات را درباره سرور کنترل نمایید و به بهترین نحو آن ها را مدیریت کنید.

مدیریت پهنای باند از کاربردهای فایروال

از دیگر پیام هایی که می توان به پرسش فایروال چیست؟ داد مدیریت پهنای باند است. این مدیریت به این نحو است که شما می توانید برای هر کاربر سرعت اینترنتی مخصوص در نظر بگیرید. البته که این سرعت در صورتی که بیشتر از سرعت اینترنت قراردادی باشد بی معنی است اما به طور مثال در صورتی که سرعتی معادل 8 مگابایت بر ثانیه دریافت می کنید می توانید برای برخی از کاربران آن را معادل 2 مگابایت بر ثانیه کنید.

"مدیریت

ذخیره کردن لیست فعالیت ها

از دیگر پاسخ های سوال کاربرد فایروال چیست؟ می توان به ذخیر کردن لیست فعالیت هایی که در دنیای اینترنت انجام می دهید اشاره کرد. با فایروال می توانید از تعداد بازدید هایی که انجام می دهید و به طور کل هر فعالیتی که انجام می دهید گزارش تهیه کنید. از طرفی دیگر نیز می توانید در این لیست سایت هایی که تمایل دارید را برای اینترنت خود فیلتر کرده تا نتوانید به آن دسترسی پیدا کنید.

ایمن سازی بازی های آنلاین

یکی دیگر از کاربردهای فایروال که در کاربرد فایروال چیست؟ به آن می پردازیم؛ برای علاقه مندان به بازی های آنلاین تعبیه شده است. این ایمن سازی به این صورت است که در صورتی که به سرور های ناامن متصل شوید فایروال شما را متوجه می کند و علاوه بر آن در اکثر اوقات اجازه نمی دهد که شما بتوانید به این سرورهای نا امن متصل شوید.

جلوگیری از نفوذ هکر ها

از دیگر کاربردهای فایروال این است که نمی گذارد که هکر ها به سیستم شما از طریق اینترنت نفوذ کنند. این مسئله از طریق مدیریت نقطه به نقطه اطلاعات ورودی و خروجی شما صورت گرفته و سبب می شود تا خیال شما از بابت امنیت نسبی سیستم راحت باشد.

امنیت نسبی به این دلیل است که هر چه قدر که سیستم شما از امنیت بالایی برخوردار باشد باز هم امکان نفوذ هکر ها و سارقان اطلاعاتی وجود دارد. به عنوان مثال ممکن است هکر ها از طریق یک ایمیل مخرب به سیستم شما دست پیدا کنند که البته با توجه به پاسخ کاربرد فایروال چیست؟ این احتمال امروزه کمتر شده است.

جلوگیری از نفوذ هکر ها

جلوگیری از نفوذ هکر ها یکی از کاربردهای فایروال

سخن پایانی

یکی از محبوب ترین امکاناتی که امروزه در اختیار کاربران قرار داده شده فایروال است که به واسطه همین موضوع سوال پرتکرار کاربرد فایروال چیست؟ می باشد. در پاسخ به این سوال می توان به جلوگیری از ورود هکر ها، تامین امنیت سرور و شبکه، تعیین پهنای باند برای هر فرد و به طور کل هر نوع مدیریت شبکه ای اشاره کرد.

از دیگر مسائلی که سبب می شود تا فایروال بسیار مهم شود این است که شما را از اتصال به هر گونه سایت یا سروری که نا امن و مخرب به نظر برسد منع کرده و سیستم شما را حفظ می کند. البته می توانید این قابلیت را به طور دستی خاموش کنید که این کار در بسیاری از موارد توصیه نمی شود.

سوالات متداول کاربرد فایروال چیست؟

  1. فایروال شخصی چیست؟
    این فایروال ها جدای فایروال نصب شده بر روی سیستم عامل بوده و شما می توانید با پرداخت هزینه یا در برخی موارد رایگان از آن ها به صورت شخصی سازی شده استفاده نمایید.
  2. فایروال چه زمانی معرفی و راه اندازی شد؟
    این ابزار پر کاربرد در اواخر دهه 1980 بود که به اینترنت دوستان و جهان معرفی شد و از آن زمان تا به الان از محبوب ترین ابزارهای محافظتی شبکه به شمار می رود.
  3. به اطلاعات ورودی و خروجی در فایروال چه می گویند؟
    به این اطلاعات به ترتیب inbound و outbound می گویند.
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *