چرا و چگونه می‌توان از پروکسی سرور استفاده کرد؟

چرا و چگونه می‌توان از پروکسی سرور استفاده کرد؟

۱۳۹۸-۰۸-۱۹

چرا و چگونه می‌توان از پروکسی سرور استفاده کرد؟

پروکسی سرور به چه منظوری استفاده می‌شود؟

پروکسی سرور در حقیقت کامپیوتری است که به عنوان واسطه بین رایانه کاربر و اینترنت عمل می‌کند. پروکسی سرور این امکان را برای رایانه‌های مشتری فراهم می‌کند تا اتصالات غیرمستقیم با سایر خدمات اینترنت برقرار کنند. در صورت استفاده از پروکسی سرور، رایانه‌های کاربران ابتدا به سرور پروکسی متصل می‌شوند و از منابع دیگری مانند صفحات وب، بازی ها، فیلم ها، فایل‌های mp3، کتاب‌های الکترونیکی، و سایر منابع موجود در سرورهای مختلف از طریق اینترنت استفاده کنند. پروکسی سرور به محض دریافت چنین درخواستی، منابع موجود در حافظه پنهان را در هارد دیسک محلی خود جستجو می‌کند. اگر منابع درخواست‌ها قبلاً ذخیره شده باشند، پروکسی سرور آن‌ها را به رایانه‌های مشتری برگرداند. در صورت عدم ذخیره منابع، پروکسی سرور به سرورهای مربوطه وصل می‌شود و اطلاعات را از طرف رایانه‌های مشتری درخواست می‌کند. سپس اطلاعات را در قالب “کش” ذخیره می‌کند و درخواست‌های بعدی اطلاعات را برای همان محتوا مستقیماً برمی گرداند.

امروزه ما از پروکسی برای اهداف مختلف مانند اشتراک گذاری اتصالات اینترنت در‌های شبکه محلی local)) استفاده می‌کنیم. همچنین با استفاده از پروکسی سرور، آدرس IP خود را پنهان می‌کنیم، دسترسی به اینترنت را کنترل می‌کنیم و دسترسی به اینترنت را پیاده سازی می‌کنیم، به وب سایت‌های مسدود شده دسترسی پیدا می‌کنیم و…

در ادامه تعداد بیشتری از مزایای استفاده از پروکسی سرور را برای شما ذکر می‌کنیم:

  • به اشتراک گذاشتن اتصال به اینترنت در LAN: برخی از مشاغل و خانه‌ها دارای چندین رایانه هستند اما تنها با یک اتصال اینترنتی می‌توانند اتصال به اینترنت را برای سایر رایانه‌های موجود در آن شبکه محلی به وسیله یک پروکسی سرور به اشتراک بگذارند.
  • برای افزایش سرعت وبگردی: هنگامی که از پروکسی سرور استفاده کنید، ابتدا تمام درخواست‌های رایانه‌های شما به پروکسی سرور ارسال می‌شوند، اگر پروکسی سرور منابع مورد نیاز را در هارد دیسک محلی خود از قبل در حافظه پنهان ذخیره کرده باشد، شما به صورت مستقیمً از پروکسی سرور بازخورد دریافت می‌کنید که این عامل سبب افزایش سرعت وبگردی است.
  • مخفی کردن آی پی آدرس: کاربرد دیگر پروکسی برای مخفی کردن آدرس IP رایانه کاربر به منظور اینکه بتواند ناشناس به وبگردی بپردازد است. این کاربرد بیشتر به دلایل امنیتی است. پروکسی سرور می‌تواند به عنوان واسطه بین رایانه کاربر و اینترنت عمل کند تا از حمله و دسترسی غیرمنتظره جلوگیری کند. امروزه در سطح گسترده ای از این قابلیت استفاده می‌شود.
  • کنترل دسترسی ها: برای اجرای کنترل دسترسی به اینترنت مانند تأیید هویت برای اتصال به اینترنت، کنترل پهنای باند، کنترل میزان زمان آنلاین بودن، فیلتر وب و محتوا و…
  • دور زدن محدودیت‌های امنیتی و فیلترها: به عنوان مثال، در بسیاری از مناطق، فیس بوک و مای اسپیس را مسدود کرده اند، با این وجود می‌توانید از پروکسی سرور برای دور زدن چنین محدودیت هایی استفاده کرده و به راحتی به وب سایت‌های مسدود شده دسترسی پیدا کنید .
  • اسکن محتوای داخلی: به عنوان مثال، برای محافظت از خارج شدن داده‌ها از شبکه محلی.
  • دور زدن محدودیت‌های منطقه ای: در بسیاری از موارد، به سبب مسائل سیاسی و …، برخی از دسترسی‌ها برای کاربران یک منطقه خاص محدود شده است. به عنوان مثال، به سروری که از موقعیت جغرافیایی مبتنی بر IP استفاده می‌کند برای محدود کردن سرویس خود به یک کشور خاص، می‌توان با استفاده از یک پروکسی مستقر در آن کشور برای دسترسی به سرویس استفاده کرد.

نحوه استفاده از Proxy Server برای IE، Firefox، Thunderbird، MSN، Yahoo، Skhpe، CuteFTP

برای استفاده از پروکسی سرور و مزایای فوق، اول از همه باید تنظیمات پروکسی سرور را در رایانه‌های کاربر انجام دهید. فرض کنید آدرس پروکسی سرور “۱۹۲.۱۶۸.۱.۱۰۰” است، در زیر نحوه استفاده از پروکسی سرور برای اینترنت اکسپلورر، Firefox، Thunderbird، MSN، Yahoo، Skhpe، CuteFTP ذکر شده اند که می‌توانید تنظیمات پروکسی سرور را در آنها ایجاد کنید و از مزایای فوق، بهره مند گردید.

استفاده از پروکسی برای IE

استفاده از پروکسی برای ie

“Tools” -> “Internet Options” -> “Connections” -> “LAN Settings” -> “Use a proxy server for your LAN” -> “Advanced”.

استفاده از پروکسی سرور برای فایرفاکس

 استفاده از پروکسی سرور برای فایرفاکس

Click “Tools” -> “Options” -> “Advanced” -> “Network” -> “Connections” -> “Settings” -> “Manual proxy configuration”.

استفاده از پروکسی سرور برای Thunderbird 7.0

 استفاده از پروکسی سرور برای Thunderbird 7.0

.1Windows “Start” -> “Control Panel” -> “Network Connections” -> “Local Area Connection” -> “General” -> “Properties” -> “Internet Protocol(TCP/IP)” properties -> set the “Prefered DNS server” as the proxy server’s IP address.

.2 Thunderbird menu “Tools” -> “Options” -> “Advanced” -> “Network & Disk Space” -> “Connections” -> click “Settings” button.

استفاده از پروکسی سرور برای MSN Messenger

استفاده از پروکسی سرور برای MSN

Menu “Tool” -> “Options” -> In “Connection” tab, check “I use proxy server”, choose SOCKS 5 in type, fill local proxy servers IP address in “Server”. Port is 1080.

“Options” -> “Connection” ->”Advanced Settings.

استفاده از پروکسی برای یاهو مسنجر

 

If you are using Yahoo Messenger V11.0 or above, you can use both “HTTP Proxy” and “SOCKS Proxy”. If you choose “HTTP Proxy”, Yahoo Messenger will use the proxy settings you made in IE. If you choose “SOCKS Proxy”, you need to specify the proxy server parameters here.

استفاده از پروکسی برای اسکایپ

 استفاده از پروکسی برای اسکایپ

“Tools” -> “Connection options” -> “Connection”, you can select “HTTPS” and “SOCKS5” proxy for Skype.

استفاده از پروکسی برای CuteFTP Pro

استفاده از پروکسی برای CuteFTP Pro

Take CuteFTP Pro 8.3 for example, the proxy settings should be “Tools” -> “Global Options” -> “Connection”.

مطالب مرتبط

چه موقع و چرا باید از پروکسی سرور استفاده کنیم؟

چه موقع و چرا باید از پروکسی سرور استفاده کنیم؟

پروکسی سرور‌‌ها حریم خصوصی و امنیت شبکه‌‌های مختلف را به سطوحی جدید برده اند. پروکسی سرور‌‌ها به شما امکان‌ می‌دهند بدون ترس از شناسایی شدن، اینترنت را مرور کنید، که…

مشاهده
شرکت صفرویک دارای مجوز Servco به شماره 20-95-100 از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی