پهنای باند اینترنت چیست؟ مفهوم پهنای باند یا bandwidth

پهنای باند اینترنت چیست؟ مفهوم پهنای باند یا bandwidth

پهنای باند اینترنت معانی فنی مختلفی دارد اما در دنیای وب به طور کلی به حداکثر حجم میانگین انتقال اطلاعات در واحد زمان که برای مثال یک ارتباط اینترنتی می تواند کنترل کند، اشاره دارد. ارتباط اینترنتی که پهنای باند بیشتری دارد، می تواند بطور حجم اطلاعات بیشتری، برای مثال یک فایل ویدئویی را بسیار سریع تر از اینترنتی با پهنای باند اختصاصی کم تر بارگذاری کند. واحد پهنای باند اینترنت به طور معمول بیت بر ثانیه است، مانند ۶۰ مگابیت بر ثانیه (۶۰ Mbps or 60 Mb/s). این واحد نشان می دهد که سرعت انتقال داده ها برابر با ۶۰ میلیون بیت در هر ثانیه است.

پهنای باند اینترنت چیست؟

در ابتدایی ترین تعریف، پهنای باند میزان ترافیک و میزان داده ای را که می تواند بین سایت ، کاربران و  اینترنت پرسرعت شما منتقل شود ، توصیف می کند.  شرکت های میزبان وب حداکثر سطح پهنای باند را برای انواع بسته های میزبانی خود ارائه می دهند. هنگام مشاهده ی یک وبسایت میزبانی، غالبا نشانه های مشخصی برای تشخیص آنهایی که از سه عنصر مهم شبکه، ارتباطات و سیستم بهره میبرند وجود دارد.

معمولاً هرچه پهنای باند بیشتری توسط میزبان وب فراهم شود ، این سه عامل سریعتر و بهتر خواهند شد. در عین حال ، باید سعی کنید از پیشنهادات جذاب “پهنای باند نامحدود” خودداری کنید ، زیرا این موارد معمولاً آن چیزی نیستند که به نظر می رسد (بعداً این مورد را بیشتر بررسی میکنیم).  علیرغم اینکه “پهنای باند نامحدود” از نظر بسیاری از کاربران بسیار مطلوب است.

 

چرا درک پهنای باند اینترنت از اهمیت بالایی برخوردار است؟

شاید تا حالا خیلی جدی به این که پهنای باند چیست و چه اهمیتی برای شما دارد فکرنکرده باشید، تا زمانیکه قصد استفاده‌ای سنگین تر مانند بازی های آنلاین یا استفاده از سخت افزارهایی که به اینترنت قدرتمندی نیاز دارند را نکرده باشید. در حقیقت دانستن اینکه پهنای باند چیست و چطور بر شبکه مورد استفاده شما تاثیر می گذارد این امکان را به شما می دهد که هر وقت احساس نیاز کردید تنظیمات پهنای باند خود را برای افزایش سرعت ارتباط ارتقا دهید.

ممکن است به خاطر افت ناگهانی سرعت اینترنت نسبت به روزهای دیگر درباره پهنای باند کنجکاو شده باشید. احتمالا به این فکر کرده اید که به پهنای باند بیشتری احتیاج دارید و یا شاید به اندازه ای که هزینه می کنید خدمات دریافت نمی کنید.

یا شاید قصد خرید یک کنسول بازی برای بازی های آنلاین و یا تماشای فیلم به صورت آنلاین با تلویزیون را دارید و به این فکر می کنید که آیا اینترنت شما پاسخگوی نیازتان خواهد بود یا تاثیری منفی بر دیگر کاربران شبکه شما نخواهد گذاشت. برای اکثر افراد این دو مورد اصلی ترین دلیل نگرانی درباره پهنای باند سرویس اینترنت مورد مصرفشان است.

 

چقدر پهنای باند اینترنت در اختیار دارید؟ (و چه مقدار پهنای باند نیاز دارید؟)

روشهای زیادی برای آزمودن سرعت اینترنت وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید تا متوجه شوید چه مقدار پهنای باند در اختیار دارید، سایت‌های تست سرعت اینترنت زیادی وجود دارند که می توانید از آنها استفاده کنید اما همیشه بهترین گزینه نیستند.

اینکه چقدر پهنای باند احتیاج دارید بستگی به مورد استفاده شما از اینترنت دارد. مسلما در اکثر اوقات هرچه بیشتر بهتر است و البته باید با توجه به محدودیت بودجه خود بهترین تصمیم را بگیرید.

اگر استفاده شما از اینترنت به فعالیت های روزمره در شبکه های اجتماعی و تماشای چند مورد ویدئو محدود می شود، یک سرویس با سرعت بالا و پهنای باند کم یا متوسط هم برای شما مناسب خواهد بود.

اگر چند تلویزیون در حال تماشای فیلم آنلاین هستند، چند کامپیوتر، تبلت و دستگاه های دیگر نیز به همان شبکه اینترنت متصل هستند، هرچه پهنای باند اینترنت بیشتری داشته باشید نگرانی کم تری از افت سرعت نیز خواهید داشت.

برای دریافت مشاوره و یا خرید سرویس مناسب با شماره ی  ۰۲۱۴۸۶۵۵ تماس بگیرید و یا از طریق فرم زیر درخواست خود را به ثبت برسانید.

نسبت داده ها با پهنای باند مانند آب است با اندازه لوله ها

پهنای باند اینترنت بسیار شبیه به لوله کشی است!

به عبارت دیگر، هرچه پهنای باند اینترنت افزایش می یابد، میزان داده هایی که توانایی جاری شدن و انتقال در واحد زمان را دارند افزایش می یابد، درست مانند قطر لوله ها که هرچه بیشتر باشد مایعات و آب بیشتری می توانند در آن جاری شوند و انتقال یابند.

فرض کنیم شما در حال تماشای یک فیلم آنلاین هستید، شخصی دیگر نیز در حال بازی کردن یک بازی چندنفره آنلاین و یکی دو نفر دیگر هم در حال دانلود فایل در همان شبکه و یا در حال تماشای فیلمی در شبکه اجتماعی مانند اینستاگرام هستند. احتمال زیادی وجود دارد که همگی احساس کنند که سرعت اینترنت کمی کند شده و یا قطعی و وصلی هایی نیز داشته باشند که کاملا به پهنای باند اینترنت شما بستگی خواهد داشت.

برگردیم به موضوع لوله کشی، فرض کنیم لوله ورودی آب یک ساختمان  هیچ تغییری نکند اما شیرها و دوش‌های جدیدی اضافه شوند و هم زمان باز شوند (دیتای مورد استفاده دستگاه‌های مختلف بیشتر می شود)، فشار آب در هر نقطه (سرعت اینترنت در هر دستگاه) کاهش خواهد یافت، چرا که تنها مقدار مشخصی آب  برای این ساختمان (شبکه) در دسترس است.

 

پهنای باند اینترنت

 

تفاوت مگابیت بر ثانیه Mbps با مگابایت بر ثانیه MBps

در نظر داشته باشید که پهنای باند می تواند در واحدهای مختلفی بیان شود و با راه های مختلفی میتوان کنترل پهنای باند را انجام داد ، بایت bytes، کیلوبایت kilobytes، مگابایت Megabytes، گیگابایت gigabits، غیره. شرکتی که از آن اینترنت می خرید ممکن است از یکی از این واحدها استفاده کند، سایتی که با آن فیلم های خود را مشاهده می کنید نیز از یکی دیگر. باید ارتباط بین این عبارات و واحدها را بشناسید و بتوانید آنها را به یکدیگر تبدیل کنید تا هزینه اضافه اینترنت برایتان تحمیل نشود یا برای خرید ترافیک نیز به مشکل برنخورید.

برای مثال ۱۵ MBs با ۱۵ Mbs متفاوت است (حرف b بزرگ و کوچک تعیین کننده خواهد بود). عبارت اول، ۱۵ مگابایت خوانده می شود و عبارت دوم ۱۵ مگابیت. این دو واحد با یکدیگر متفاوت هستند و هر بایت برابر با ۸ بیت محسوب می شود.

اگر هر دو این پهنای باندها را بر حسب مگابایت MB بنویسیم، اولی ۱۵ MB و دومی ۱.۸۷۵ MB می شود، چرا که ۱۵ تقسیم بر ۸ می شود ۱.۸۷۵ . در حالیکه اگر بر حسب مگابیت نوشته شود، اولی ۱۲۰ Mbs یعنی (۱۵ ضربدر ۸) و دومی ۱۵ Mbps خواهد شد.

نکته: این مفهوم کلی برای تمام داده های این چنین که با آنها مواجه می شوید، قابل قبول است. هم چنین اگر نمی خواهید این محاسبات را دستی انجام دهید می توانید از سایت های تبدیل آنلاین استفاده کنید.

 

 اطلاعاتی بیشتر درباره کنترل پهنای باند

برخی نرم افزارها به شما این امکان را می دهند که پهنای باند خود را برای هر برنامه محدود کنید و در مواقعی که می خواهید برنامه ای به فعالیت خود ادامه دهد اما نیازی نیست که سرعت بالایی در اختیار داشته باشد، انتخاب خوبی خواهد بود. این محدودیت عمدی پهنای باند با عنوان کنترل پهنای باند شناخته می شود.

برخی نرم افزارهای مدیریت دانلود، سرویس های بکاپ گیری آنلاین، برخی فضاهای ابری، اکثر تورنت ها و بیشتر مودم ها قابلیت کنترل پهنای باند دارند. اینها همگی سرویس ها و برنامه هایی هستند که برای کار با پهنای باند بسیار زیاد ساخته شده اند پس منطقی خواهد بود که گزینه کنترل پهنای باند داشته باشند.

برای مثال فرض کنیم قصد دانلود یک فایل حجیم ۱۰ گیگاباتی داریم، به جای دانلود کردن این فایل با تمام سرعت و استفاده از تمام ظرفیت پهنای باند، می توانید با استفاده از یک نرم افزار مدیریت دانلود و انتخاب گزینه کنترل پهنای باند و تنظیم آن بر روی تنها ۱۰ درصد از کل ظرفیت، با وجود بالا بردن زمان دانلود، پهنای باند بیشتری را آزاد بگذارید تا بتوانید فعالیت های دیگر مانند تماشای آنلاین فیلم را بدون مشکلی داشته باشید.

موضوع دیگری که مشابه با کنترل پهنای باند است، انسداد پهنای باند نام دارد. انسداد پهنای باند زمانی رخ می دهد که شرکت ارائه دهنده اینترنت (ISP) پهنای باند را کاهش و یا افزایش می دهد. این یک اقدام واکنشی است که در شبکه‌های ارتباطی برای تنظیم ترافیک شبکه و به حداقل رساندن تراکم پهنای باند استفاده می‌شود.

کارایی اینترنت شما با فاکتورهای زیادی ارزیابی می شود که پهنای باند یکی از آنها است. فاکتورهای دیگری مانند تاخیر (Latency) ، اختلاف در زمان رسیدن داده ها به مقصد (jitter) و اتلاف بسته (packet loss) نیز در تعیین کیفیت شبکه مورد استفاده شما دخیل هستند.

 

همچنین ویدئو زیر می تواند مفهوم پهنای باند اینترنت را به تصویر بکشد.

 

 

 

 

برای خرید پهنای باند اینترنت می توانید به لینک های زیر مراجعه کنید:

پهنای باند اختصاصی ویژه سازمان ها و شرکت ها

پهنای باند اختصاصی

 

مبانی اتصال شبکه

احتمالاً از قبل می دانید که اینترنت متشکل از میلیونها رایانه در سراسر جهان است که توسط شبکه ها به هم وصل می شوند.  هرچه این ارتباط بیشتر باشد ، شبکه سریعتر و پهنای باند بیشتری برای یک سایت وجود دارد. اگر با اینترنت خانگی خود آشنایی دارید ، احتمالاً واژه ی سرعت به جای پهنای باند برای شما ملموس تر است.  سرعت درک خیلی راحت تر از اصطلاح فنی پهنای باند است.

پهنای باند در اتصال خانگی

ده سال پیش ، احتمالا شما از یک اتصال DSL با سرعت ۱.۵ مگابیت (MB) در ثانیه استفاده میکردید.  حال اگر کلمه “سرعت” را با “پهنای باند” جایگزین کنید مفهوم قابل درک میشود. حداکثر “پهنای باند” مجاز شما برای انتقال داده ها بین شبکه و رایانه شما فقط ۱.۵ مگابیت در ثانیه بود.

ظهور پهنای باند

مشکل اتصال بسیار کم سرعت DSL زمینه را برای پیدایش پهنای باند وسیع تر آماده کرد.  به بیان دیگر ظرفیت انتقال مقادیر زیادی از داده ها با سرعت بالاتر از طریق اتصال کابل مسی را فراهم کرد.  کابل فیبر نوری که هم اکنون در حال جایگزین شدن کابل مسی است ، یک استاندارد بسیار بالا از نظر سرعت انتقال اطلاعات مهیا میکند و ما را از دنیای سرعت مگابیت به دنیای سرعت گیگابایت (۱۰۰۰ مگابایت برابر با ۱ گیگابایت) منتقل می کند.

در وبسایت های میزبانی وب چه میگذرد؟

در وبسایت های میزبانی وب چه میگذرد

می توانید اتصال DSL را با یک سرور مشترک مقایسه کنید.  به خودی خود ، اتصال یا سرور بسیار قدرتمند است ولی وقتی توسط ده ها یا صدها نفر به اشتراک گذاشته می شود ، شروع به افت سرعت را به وضوح میتوان لمس کرد. شما هنوز هم می توانید این تجربه را در یک کافی نت یا کتابخانه داشته باشید. این ارتباط به طور قابل ملاحظه ای در اوایل صبح وقتی که شما تنها کاربر هستید پرسرعت است اما در میانه ی روز وقتی که تعداد کاربران زیاد میشود، به طور واضحی سرعت کاهش می یابد.

پهنای باند و رابطه آن با ترافیک وب

بیایید از قیاس دیگری برای روشن تر شدن پهنای باند استفاده کنیم . در این مثال ، پهنای باند تعداد میزها در یک رستوران و ترافیک وب ، تعداد غذا هاست.  ریاضیات ساده است: هرچه میزهای بیشتری در رستوران وجود داشته باشد ، مشتریان بیشتری در آن واحد می توانند در آنجا غذا بخورند.

تضمین عملکرد سایت در شرایط ترافیکی بالا

به زبان اینترنت: هرچه پهنای باند شما بیشتر باشد ، افراد بیشتری می توانند همزمان از سایت شما بازدید کنند و از تجربه کار با وبسایت شما در زمان اوج ترافیک کاملاً لذت ببرند. با این حال به یاد داشته باشید که مدیریت یک رستوران خاص با تعداد کارمندان و مشتریان زیاد دشوار خواهد بود.  نحوه عملکرد سایت شما تحت ترافیک بالا برای موفقیت شما بسیار مهم است . اگر سایت شما قادر به کنترل کردن این ترافیک نیست ، فایده استفاده از پهنای باند بالا چیست؟ ممکن است شما بتوانید روزانه ۴۰۰ بازدید را تحت کنترل داشته باشید اما چه اتفاقی می افتد اگر همه آنها به یکباره وارد سایت شما شوند؟

شناخت الگوهای ترافیکی در انتخاب گزینه پهنای باند بسیارمهم است.  در حال حاضر صرف وقت برای انجام تحقیقات دقیق در مورد آمار جمعیتی بازدید کننده احتمالی شما ، رویکردی مبتنی بر واقعیت برای تعیین نیازهای پهنای باند شما خواهد بود.  وقتی تصمیم بر پرداخت هزینه برای داشتن پهنای باند بیشتر میگیرید،  محتمل ترین نتیجه آن اطمینان از ثبات عملکرد وب سایت خود در طول روز برای کلیه بازدید کنندگان است.

توجه به پهنای باند و طراحی وب

این تصور غلط که دانلود اطلاعات فقط درسایت های سرگرمی مشهور مانند YouTube یا iTunes اتفاق میافتد را دور بریزید.  تقریباً هر عملی که یک شخص بصورت آنلاین انجام می دهد شامل دانلود مقداری داده است.  هرچه طراحی وب شما بزرگتر و پیچیده تر باشد ، از پهنای باند بیشتری استفاده می شود . خوشبختانه ، امروزه روندهای طراحی مدرن وب به سمت طرحهای ساده و مینیمالیستی پیش می روند و این بدان معنی است که سایت شما می تواند بدون صرف بودجه بسیار بالا ، ظاهری مدرن و حرفه ای ارائه دهد.

توجه به پهنای باند و طراحی وب

 

به طور خلاصه:

پهنای باند اینترنت مقدار معینی است که با توجه به سرویس خریداری شده شما تعیین می شود. در حالیکه یک نفر در حال تماشای ویدئویی آنلاین با بالاترین کیفیت ممکن بدون هیچ گونه مشکل و اصطلاحا لگ است، دقیقا لحظه ای که شروع به دانلود و استفاده های دیگری از اینترنت می کنید، هر کس به اندازه سهم معینی از کل ظرفیت را دریافت می کند.

برای مثال، اگر تست سرعت اینترنت شما سرعت دانلود را ۷.۸۵ Mbps نشان می دهد، یعنی اگر فقط شما از اینترنت استفاده کنید و البته نرم افزارهای دیگری بر روی سیستم در حال استفاده اینترنت نباشند، می توانید یک فایل ۷.۸۵ مگابیتی (معادل ۰.۹۸ مگابایت) را در یک ثانیه دانلود کنید. کمی محاسبات نشان می دهد با این پهنای باند اینترنت ، خواهید توانست که ۶۰ مگابایت اطلاعات را در یک دقیقه دانلود کنید. هم چنین، ۳,۵۲۸ Mb را که معادل ۳.۵ گیگابایت و برابر با یک فیلم کامل با کیفیت DVD است، در یک ساعت دانلود کنید.

حالا به صورت تئوری امکان دانلود ۳.۵ گیگابایت فایل را در یک ساعت دارید، اگر شخص دیگری در شبکه شما قصد دانلود همین فایل را داشته باشد، حالا دو ساعت زمان خواهد برد تا هر دو فایل دانلود شوند. چرا که شبکه محدود به انتقال میزان مشخصی از اطلاعات در واحد زمان است و به اجبار این اطلاعات را بین دو کاربر تقسیم می کند و هر دو به یک میزان از پهنای باند استفاده خواهند کرد.

به صورت فنی، شبکه شما با دو دانلود ۳.۵ گیگابایتی و در مجموع ۷ گیگابایت مواجه است که باید دانلود شود. پهنای باند اینترنت شما نمی تواند تغییر کند چرا که با توجه به سرویس خریداری شده از isp تعیین می شود، پس همان مفهوم لوله کشی می گوید که شبکه شما با سرعت ۷.۸۵ مگابیت بر ثانیه باید دو ساعت زمان صرف دانلود هر دو فایل کند در حالیکه نصف این مقدار را نیز در یک ساعت دریافت می کند.

 

برای دریافت مشاوره و یا خرید سرویس مناسب با شماره ی  ۰۲۱۴۸۶۵۵ تماس بگیرید و یا از طریق فرم زیر درخواست خود را به ثبت برسانید.

شرکت صفرویک دارای مجوز Servco به شماره 20-95-100 از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی