سرور رایانش ابری چیست؟ – سرور ابری یا Cloud server

سرور رایانش ابری چیست؟ – سرور ابری یا Cloud server

۱۳۹۷-۰۵-۱۴

سرور رایانش ابری چیست؟ – سرور ابری یا Cloud server

یکی از اصطلاحاتی که امروزه به کرات از آن می شنویم ، خدمات مبتنی بر ابر می باشد. اما شاید تا کنون درک درستی در خصوص خدمات مبتنی بر ابر و سرور ابری (سرور رایانش ابری ) نداشته باشیم. انتخاب خدمات مرکز داده مناسب ، می تواند به تاثیر به سزایی در هزینه های یک کسب و کار داشته باشد. به همین منظور لازم است که انواع خدمات مرکز داده نظیر خدمات هاستینگ ، سرور اختصاصی و سرور مجازی و سرور رایانش ابری را بشناسید و با شناسایی مزایای و ویژگی های هر کدام بتوانید خدمات مناسب برای کسب و کار خودتان را انتخاب کنید و هزینه خدمات سرور کسب و کارتان را مدیریت کنید. بنابراین درادامه با ما همراه باشید تا در این نوشتار با رایانش ابری و سرور ابری بیشتر آشنا شویم.

رایانش ابری یا cloud computing چیست؟

پیش از اینکه با مفهوم سرور ابری آشنا شویم ، لازم است که بدانیم منظور از رایانش ابری چیست؟ و اساساً منظور از ابر در حوزه IT چه می باشد. به تعدادی کامپیوتر متصل که به صورت یک اکوسیستم واحد فعالیت می کنند ، ابر گفته می شود. نکته اصلی که یک ابر را از سایر شبکه های کامپیوتری متمایز می کند ، این است که در یک ابر ، الزامی نیست که همه کامپیوتر ها در یک موقعیت مکانی قرار بگیرند. بلکه می توانند از راه دور با یکدیگر در ارتباط باشند.

در رایانش ابری ، به جای آنکه اطلاعات بر روی یک کامپیوتر قرار گیرد و پردازش شود، بر روی یک ابر قرار میگیرد. بنابراین در رایانش ابری ، کاربر می تواند از طریق هر یک از کامپیوتر های ابر به اطلاعات دسترسی پیدا کرده و آن را پردازش کند.

انواع رایانش ابری

رایانش ابری اختصاصی : در یک ابر اختصاصی ، ابر اختصاصاً به یک سازمان خاص اختصاص داده می شود. سازمان های بزرگ نظیر وزارت خانه ها و مراکز دولتی و غیر دولتی بزرگ به رایانش ابری اختصاص نیاز خواهند داشت و مجموعه های کوچک ، عموما نیازی به ابر اختصاصی ندارند. لازم به ذکر است که ابر در محیط خارج از سازمان مربوطه حضور دارد و توسط سازمان یا شرکت ارائه دهنده رایانش ابری (اجاره سرور ابری ) کنترل می شود.

رایانش ابری عمومی: برای رایانش ابری عمومی ، سرویس معروف Dropbox را می توان معرفی کرد. در این ابر عمومی ، کاربران از خدمات ابر به صورت عمومی و آزاد استفاده می کنند.

رایانش ابری هیبریدی: به هر سرویسی که به طور همزمان از دو نوع خدمات استفاده کند ، هیبریدی گفته می شود. در رایانش ابری هیبریدی ، ارائه دهنده خدمات ابری ، از ابر اختصاصی و ابر عمومی به طور همزمان استفاده می کند.

رایانش ابری اجتماعی : در رایانش ابری اجتماعی ،  یک ابر اختصاصی توسط چند شرکت به صورت اشتراکی استفاده می شود.

سرور رایانش ابری چیست؟

یک سرور رایانش ابری ، یک سرور مجازی است که بخشی از یک رایانش ابری می باشد. در سرور ابری ، مشترک توسط پنل مجازی ای که توسط ارائه دهنده خدمات به او اختصاص داده شده است می تواند سرور خود را کنترل کند.

تفاوت یک سرور رایانش ابری با سایر سرور های مجازی (یا VPS ها) در این است که اطلاعات سرور رایانش ابری از راه دور کنترل و پردازش می شود.

مزایای سرور ابری در چیست؟

  • گفتیم که در یک ابر ، کامپیوتر هایی که در یک موقعیت مکانی متمرکز نشده اند می توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. در یک سرور ابری ، اطلاعات در کامپیوتر های یک ابر ذخیره می شوند. بنابراین یکی از مزیت های سرور ابری در این است که در صورت بروز حوادث غیر مترقبه نظیر نقص در سخت افزار یا آتش سوزی ، سرویس دادن به درخواست کننده گان متوقف نخواهد شد.
  • سرور ابری هزینه ها را کاهش می دهد. در یک سرور ابری ، شما فقط به اندازه مصرف از سرور هزینه پرداخت خواهید کرد. بنابراین زمانی که نیاز به فضای ذخیره بیشتر داشته باشید، می توانید در هر زمان از طریق پنل اختصاصی خود سرور را ارتقا داده و هزینه آن را پرداخت کنید.
  • سرور ابری خاصیت Redundant  دارد.

خاصیت Redundant  سرور ابری به چه معنی می باشد؟

برای توضیح خاصیت Redundant سرور ابری ، به سوال زیر توجه کنید :

آیا در سرور ابری ، در صورتی که یک سایت یا اپلیکیش با ترافیک بالا بر روی سرور وجود داشته باشد ، سرعت پاسخ گویی سرور کم می شود؟

شاید این سوال ذهن شما را نیز مشغول کرده باشد، در جواب باید گفت که به دلیل خاصیت Redundant  ، بار روی سرور در ابر های مختلفی پراکنده می شود . بنابراین در صورتی که ترافیک سایت یا اپلیکیشن روی سرور بالا باشد ، این موضوع کیفیت پاسخ گویی را در مشترکین دیگر تحت تاثیر قرار نخواهد داد.

بیشتر بخوانید: میزبانی ابری چیست؟ اجاره سرور ابری چه مزایایی دارد؟

مطالب مرتبط

نکات مهم در انتخاب هاست VPS: SSD یا VPS ابری؟
نکات مهم در انتخاب هاست VPS: SSD یا VPS ابری؟

با وجود دنیایی از عبارات مختصر شده در ادبیات فنی و دنیای وب، برخی اوقات انتخاب کردن می تواند چالش بزرگی باشد. دانستن تفاوت DDos با HTTPS و از قبیل…

مشاهده
سرور اختصاصی یا سرور مجازی؟ مساله این است!
سرور اختصاصی یا سرور مجازی؟ مساله این است!

اگر در فکر راه‌اندازی یک وب‌سایت تازه هستید، به طور قطع می‌دانید که برای شروع کار به خدمات هاستینگ برای میزبان اطلاعات وبسایت در بستر وب نیاز دارید. شرکت ارائه…

مشاهده
تغییر هاست اشتراکی به سرور اختصاصی مجازی VPS چگونه ممکن است؟
تغییر هاست اشتراکی به سرور اختصاصی مجازی VPS چگونه ممکن…

اگر شما هم جزو آن دسته از کاربران هاست های اشتراکی هستید که قصد ارتقاء سیستم فعلی میزبانی وب خود را دارید، سرور اختصاصی مجازی یا VPS معمولا قدم بعدی…

مشاهده
هاست سی پنل بهتر است یا هاست دایرکت ادمین؟
هاست سی پنل بهتر است یا هاست دایرکت ادمین؟

هاست سی پنل یا هاست دایرکت ادمین؟ بر اساس محبوبیت بیشتر هاست سی پنل در بین کاربران در این مقاله به بررسی و مقایسه این دو پنل میپردازیم که آیا…

مشاهده
شرکت صفرویک دارای مجوز Servco به شماره 20-95-100 از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی