سرور اختصاصی مجازی (VPS) چیست؟

سرور اختصاصی مجازی (VPS) چیست؟

۱۳۹۸-۰۵-۳۱

سرور اختصاصی مجازی (VPS) چیست؟

VPS مختصر شده عبارت Virtual private network به معنی سرور اختصاصی مجازی است. هاستینگ VPS سروری با سیستم عامل و منابع اختصاصی در درون یک سرور بزرگتر است.

سیستم میزبانی وب VPS(سرور اختصاصی مجازی) چگونه کار می کند؟

همانطور که از نام این سرویس برمی آید، اصلی ترین جنبه آن مجازی بودنش است. با استفاده از تکنولوژی مجازی سازی یک سرور قدرتمند به چندین سرور مجازی تقسیم می شود. به عبارت دیگر یک قطعه سخت افزار فیزیکی که به عنوان سرورهای جداگانه مجازی عمل می کند.

اگرچه سرور فیزیکی در این حالت به اشتراک گذاشته شده است، اما هر سرویس حریم خصوصی خودش را دارد. سرور مجازی که شما از آن استفاده می کنید تنها در خدمت خودتان خواهد بود. قرار نیست CPU، RAM یا هر داده دیگری را به اشتراک بگذارید.

بزگترین تفاوت میان هاست اشتراکی و سرور اختصاصی مجازی در این است که منابع سرور چطور بین کاربران تقسیم می شود.

از زاویه دید کاربران، VPS یعنی:

  • عملکرد تضمینی با در اختیار داشتن منابع اختصاصی (CPU، RAM، حافظه، پهنای باند و …)
  • امنیت بهتر سایت، وبسایت شما در محیطی کاملا ایزوله میزبانی می شود، مانند سرورهای اشتراکی اتفاقی که برای همسایه شما می افتد تاثیری بر عملکرد شما نخواهد داشت.
  • دسترسی کاملا به root سرور، دقیقا مانند میزبانی وب اختصاصی.

برتری های هاست VPS

هاست VPS از نظر تعادل بین قیمت، عملکرد، امنیت و حریم خصوصی عالی است. برای برخی از فواید بی نظیر استفاده از این سرویس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. قیمت مناسب سرویس
  2. راه اندازی سریع سرور
  3. دسترسی و کنترل بهتر بر روی سرور
  4. محیط خصوصی سرور VPS
  5. خدمات بسیار مشابه با یک سرور کاملا اختصاصی

سرورهای اشتراکی، VPS و اختصاصی

برخی افراد ممکن است در انتخاب بین سرورهای اشتراکی، اختصاصی یا VPS دچار سردرگمی شوند. بیایید نگاهی دقیق تر داشته باشیم و با کمی مقایسه به درک بهتری از هرکدام برسیم.

سرور اشتراکی

سرور اشتراکی مانند این است که شما به همراه تعداد زیادی از دوستان خود در یک اتاق زندگی می کنید. یعنی شما باید در این اتاق خودتان را جا کنید و هزینه همه چیز هم بین همه شما تقسیم می شود چرا که ارزان و اقتصادی خواهد شد. در حالیکه افراد زیادی فضای ثابتی را با هم شریک می شوند باید از منابع محدود اطراف نیز به صورت مشترک استفاده کنند که تا حدودی غیربهداشتی نیز به نظر می رسد!

صاحبان وبسایت های بسیاری هستند که ترجیح می دهند تا از سرورهای اشتراکی استفاده کنند، تنها بدلیل ارزان بودن و مدیریت ساده ای که دارد. شرکتهای هاستینگ کارهای مراقبت از سرور را انجام می دهند و صاحبان سایت ها نیز تنها بر سایت خود تمرکز می کنند.

منابع مشترک می تواند عواقب پیش بینی نشده ای داشته باشد، مانند اینکه یک سایت به شدت شلوغ شده و تمام منابع سرور را در اختیار بگیرد. این موضوع تا زمانیکه شرکت هاستینگ مشکل را حل نکند بر عملکرد تمام وبسایت های دیگر روی سرور تاثیر می گذارد.

هاست VPS

هاست vps مانند این است که در یک مجتمع آپارتمانی زندگی می کنید. افراد دیگر هم در این ساختمان زندگی می کنند، اما شما واحد شخصی خودتان را با تمام امکانات اختصاصی خود دارید. مشخصا در مقایسه با یک خوابگاه فضای بیشتر و محدودیت های کمتری دارید. هم چنین اگر همسایه شما رفتار بدی دارد و به آپارتمان آسیب می رساند، صاحبخانه باید رسیدگی کند و تاثیری بر زندگی شما نخواهد گذاشت.

به همین ترتیب، در مورد VPS، کاربران بسیاری در حال استفاده از سرور هستند اما هر کدام به طور ایزوله از دیگران هستند. یعنی هیچ کدام تحت تاثیر وضعیت دیگری قرار نمی گیرند. شما سرعت و امنیت مورد نیاز خود را خواهید داشت. از آنجایی که شما در این حالت از امتیازهای یک سرور اختصاصی بهره مند می شوید و در واقع برخی هزینه ها را با دیگران شریک  شده اید، سرور اختصاصی مجازی انتخابی بسیارعالی خواهد بود.

سرور اختصاصی

داشتن سرور اختصاصی دقیقا همانند مالک یک خانه بودن است. شما می توانید در هر فضایی که دوست دارید حرکت کنید. با این حال، باید به فکر پرداخت قبض های گران قیمت آن نیز باشید. بر همین اساس، شما باید تمام هزینه های هاست اختصاصی که با هیچ شخص دیگری شریک نیستید را به تنهایی پرداخت کنید. اما کنترل کاملی بر کلیه خدمات آن دریافت خواهید کرد. ولی در نظر داشته باشید که این هاست گران ترین گزینه میزبانی است و برای مدیریت آن به برخی مهارت های فنی نیاز دارید. این نوع هاست معمولا توسط اشخاصی که وب سایت های خاص با ترافیک بسیار بالا و نیاز به الزامات امنیتی شدید دارند، استفاده می شود.

مطالب مرتبط

vps low end و high end vps چه تفاوت هایی دارند؟

vps low end و high end vps چه تفاوت هایی…

احتمالا شما کلمات vps low end و high end vps را شنیده اید. این اصطلاحات به طور کلی به چه معنا هستند؟ در این مطلب به طور کلی در این…

مشاهده
10 حقیقت درباره مدیریت داده های چند ابری

10 حقیقت درباره مدیریت داده های چند ابری

استفاده ی کسب و کارها از بیش از یک ابر برای تأمین نیازهای داده ای خود در حال افزایش است. در این مطلب کارکرد مدیریت داده های چند ابری را…

مشاهده
بررسی تفاوت های وب سرور Apache و NGINX  – قسمت دوم

بررسی تفاوت های وب سرور Apache و NGINX – قسمت…

در قسمت قبلی این آموزش به بررسی تفاوت های Apache و NGINX پرداختیم و به این نتیجه رسیدیم که NGINX به نحوی برای وب سرور هایی که تعداد درخواست ها…

مشاهده
چرا انتخاب یک شرکت مناسب وب هاستینگ مهم است و چگونه یک شرکت ایده آل پیدا کنید؟

چرا انتخاب یک شرکت مناسب وب هاستینگ مهم است و…

با افزایش حملات باج افزارها، یک وب هاستینگ مطمئن و قابل اطمینان ضروری است. تهیه یک وب هاستینگ مناسب به شما اطمینان می دهد که سایت تان از عملکرد خوبی…

مشاهده
شرکت صفرویک دارای مجوز Servco به شماره 20-95-100 از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی