صفحه اصلی

تفاوت DOS و DDOS چیست؟

۲۵ دی ۱۴۰۰

اگر با شبکه سروکار داشته باشید یا به نحوی به آن علاقه مند باشید و یا حتی اگر تنها کمی به سرور ها کنجکاو باشید احتمالا DOS و DDOS به گوش‌تان خورده است. اما تفاوت DOS و DDOS چیست؟ چطور می توان آن ها از یکدیگر تشخیص داد؟ به طور کل این حملات چگونه صورت می گیرند؟

در این مقاله به بررسی کامل این موضوع پرداخته و آن را برای شما شرح خواهیم داد. در ادامه با ما همراه باشید.

بررسی تفاوت DOS و DDOS

همانطور که پیش تر نیز گفته شد این حملات تفاوت هایی دارند و برای اینکه بتوانید تفاوت DOS و DDOS را از یکدیگر تشخیص دهید ابتدا باید با مفهوم این دو آشنا باشید.

بررسی تفاوت DOS و DDOS

چند منشا داشتن از تفاوت DDOS و DOS

DOS  چیست؟

عبارت DOS  مخفف denial of service بوده که در این حمله ماشین مهاجم(سخت افزار کامپیوتری مهاجم) با ارسال داده بار ترافیک سرور را بیش از اندازه پر کرده و سبب اختلال در عملکرد آن می شود. در این حالت سرور ممکن است از دسترس خارج شده و دیگر نتواند سرویس دهی کند.

DDOS  چیست؟

عبارت DDOS مخفف distributed denial of service  بوده که در اینجا چند کامپیوتر مهاجم با ارسال بار اضافی سبب اختلال در عملکرد سرور می شود. در این حالت می توان رسما گفت که سرور دچار حمله سایبری شده است چرا که قدرت DDOS  بسیار بالا بوده و در انواع سرورها قابل استفاده است. که همین مورد نیز یکی از پاسخ های پرسش تفاوت DOS و DDOS چیست؟ می باشد.

به عنوان مثال ممکن است با DDOS  کردن سرور های یک بازی آنلاین سبب فریز شدن دیگر بازیکن ها شده و می توانید به راحتی پیروز شوید. اما اگر به این آسانی است چرا همه  از DDOS  برای برد راحت استفاده نمی کنند؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که بازی های آنلاین قوانین بسیار سخت گیرانه ای برای DDOS  کنندگان دارند چرا که DDOS   سبب تحمیل هزینه اضافی برای آن ها می شود و علاوه بر آن با DDOS  کردن سرور بازی خود شما هم به درستی نمی توانید بازی کنید.

DDOS  چیست؟

حمله DDOS

بررسی جامع تفاوت DOS و DDOS

تا اینجا با مفهوم DOS و DDOS آشنا شدید و ممکن است تا حدودی به پاسخ پرسش تفاوت DOS و DDOS چیست؟ پی برده باشید اما از تفاوت DOS و DDOS می توان اشاره کرد به:

نحوه اجرا از  تفاوت DOS و DDOS

دیگر تفاوت DOS و DDOS این است که یک حمله DDOS  میزبان های متعددی را به بد افزار ها آلوده کرده و به وسیله آن ها بات نت ایجاد می کند که این بات نت ها به وسیله یک سرور کنترل می شوند اما در DOS  از یک اسکریپت یا یک ابزار برای انجام حمله استفاده می شود.

میزان آسانی ردگیری در حملات DOS و DDOS

در حملات DOS  ردگیری مهاجم آسان است و تنها با یک فایروال قوی می توان رد مهاجم را زد چرا که در این حمله تنها از یک سیستم کامپیوتری استفاده می شود و از این رو برای فایروال های حرفه رهگیری آن سخت نیست.

اما در حملات DDOS  نمی توان منشا حمله را مشخص کرد چرا که این حمله توسط چند سیستم کامپیوتری و از نقاط مختلفی صورت می گیرد که رهگیری آن را غیر ممکن می کند. این ویژگی از بزرگترین تفاوت DOS و DDOS می باشد.

نحوه ردگیری حملات DDOS و DOS

نحوه و مراحل ردگیری حملات DDOS و DOS به این شکل است.

میزان سرعت حمله از تفاوت DOS و DDOS

به این دلیل که DDOS  از چند منشا متفاوت به سرور حمله می کند سرعت آن نیز به مراتب از DOS  بالاتر است از این رو قدرت تخریب بیشتری داشته و می تواند آسیب های شدیدی به زیرساخت های سرور وارد کند که در برخی موارد هزینه های بسیار زیادی را در پی داشته باشد. همین مسئله نیز از تفاوت DOS و DDOS به شمار می رود.
تفاوت حجم ترافیک ارسالی در حملات DOS و DDOS

از دیگر تفاوت DOS و DDOS می توان به میزان بار ارسالی بر روی سرور هدف اشاره کرد. از پاسخ های پرسش تفاوت DOS و DDOS چیست؟ می توان به این مورد اشاره کرد که در DDOS  به دلیل چند منشا بودن می توان ترافیک بیشتری را ارسال کرد و در نتیجه سرور را تا ساعت ها بسته به قدرت حمله دچار اختلال شدید کرد. به طوری که هیچ فرد دیگری نتواند وارد سایت شود و سایت به طور کل از دسترس خارج می شود.

سخن پایانی

به طور کل از حمله هایی که به سرور می شود می توان از DDOS  و DOS یاد کرد. تفاوت DOS و DDOS دارای مواردی نظیر نحوه حمله، اجرا، منشا، ترافیک ارسالی و … بوده که در همه این موارد حمله DDOS مورد خطرناک تر و به مراتب آسیب زننده تری نسبت به حمله DOS  می باشد.
لازم به ذکر است که حمله DDOS  توسط بدافزار و یا ربات های آلوده صورت می گیرد و توسط یک سرور کنترل می شود اما در حمله DOS  تنها به وسیله یک اسکریپت و یا ابزار به خصوص می توان آن را کنترل کرد.

سوالات متداول تفاوت DOS و DDOS چیست؟

  1. بات نت چیست؟
    بات نت ها شبکه ای از ربات های آلوده به سخت افزار بوده که با قصد فعالیت های مخرب تولید گشته و برای ملات سایبری نظیرDDOS مورد استفاده قرار می گیرند.
  2. علائم حمله DDOS چیست؟
    از علائم این حمله می توان به ناتوانی دسترسی به وبسایت، فریز شدن سرور، افزایش تعداد ایمیل های اسپم، کند شدن غیر معمول شبکه و … .
  3. چگونه می توان از بروز این حمله ها جلوگیری کرد؟
    با نظارت مداوم بر روی سرور ها، ایجاد طرح های محافظتی، پهنای باند اضافی و … می توان تا حدود زیادی از بروز این دست اتفاقات جلوگیری کرد.
دسته بندی ها : شبکه,مجله صفر و یک
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *