صفحه اصلی
VPN چه فرقی با PROXY دارد؟
۱۱ آذر ۱۳۹۹

 

اگر در ایران زندگی می‌کنید حتما واژه های VPN و Proxy را شنیده اید و میدانید هر دوی آنها برای دور زدن فیلترینگ استفاده می‌شود. ولی فرق VPN و Proxy چیست؟ بارها و بارها ما از هر دوی این ابزارها استفاده کردیم ولی در اصل تفاوت این دو را نمیدانیم. ما در این مطلب به توضیح مختصری درباره وی پی ان و پروکسی می‌پردازیم و تفاوت این دو را برایتان شرح میدهیم. با ما همراه باشید.

 

پروکسی سرور چیست|PROXY چیست

 

Proxy چیست؟

 

در فضای مجازی خطرات زیادی در حوزه امنیت وجود دارد که پراکسی و وی پی ان به کمک ما می‌آید. چگونه؟ پراکسی به عنوان یک سرور عمل می‌کند که شما با اتصال به آن می‌توانید وارد شبکه جهانی شوید. با اتصال به پروکسی IP شما پنهان می‌شود و IP پراکسی سرور نمایش داده می‌شود در این صورت دیگر مشخص نیست که شما کی هستید و از کدام کشور درحال گشت و گزار در اینترنت هستید.

البته ناگفته نماند که پراکسی ۱۰۰% فعالیت های شما را مخفی نمی‌کند و فقط از مرورگر و یا برنامه خاصی که از پراکس استفاده می‌کنید قابل استفاده است. برای مثال اگر از پراکسی کروم استفاده می‌کنید دلیلی ندارد که مرورگر موزیلا نیز کد گذاری شده باشد.

 

بیشتر بدانید : چگونه امنیت مرورگر خودرا بالا ببریم؟

 

 

پراکسی چه کاری برای شما انجام می دهد؟

 

به دلیل محدودیت ایران در حوزه فیلترینگ، ممکن است قصد ورود به سایت هایی را داشته باشید که IP شما را قبول نمی‌کند. یا دوست ندارید برخی از سایت ها IP شما را لاگ کنند و یا قصد نظر دادن در یک سایت را دارید که نمی‌خواهید IP شما ثبت شود. در کل هر عملی که مربوط به IP شما باشد پراکسی پنهان می‌کند.

 

بیشتربخوانید : همه آنچه که درباره پروکسی سرور باید بدانید!

 

برای دریافت مشاوره و یا خرید سرویس مناسب با شماره ی ۰۲۱۴۸۶۵۵ تماس بگیرید و یا از طریق فرم زیر درخواست خود را به ثبت برسانید.

 

وی پی ان چیست|؟|VPN چیست

 

VPN چیست؟

 

VPN نیز همان کار پراکسی را انجام می‌دهد با این تفاوت که اندکی بهتر! حتما میدانید که وی پی ان و پراکسی فقط برای دور زدن تحریم های ایران نیستند، بلکه برای کدگذاری کردن اطلاعات کاربر و پنهان ماندن در دنیای مجازی است. حال در برخی از فعالیت های اینترنتی، VPN نقش بهتری را ایفا می‌کند.

مثلا اگر قصد انجام کار امنیتی را دارید طبیعتا استفاده از وی پی ان برای شما بهتر است زیرا که VPN تمام اطلاعات شما را کدگذاری می‌کند که عملا کار را برای یک هکر حرفه ای نیز سخت می‌کند. ناگفته نماند هنگام که وی پی ان را فعال می‌کنید تمام فعالیتهای مربوط به اینترنت شما کدگذازی می‌شود یعنی هم مرورگر کروم در امان است و هم مرورگرهای دیگر.

 

بیشتر بخوانید: ۵ راه ساده برای داشتن بادیگارد هنگام استفاده از اینترنت

 

 

VPN برای شما چه کاری را انجام می دهد؟

 

با خرید و نصب وی پی ان لیستی از کشورهای مورد نظر در جلوی شما قرار می‌گیرد شما با اتصال به کشور دلخواه بطور رمز گزاری شده به آن متصل می‌شوید و تمام اطلاعات شما درون یک تونل رمزگزاری شده قرار می‌گیرد که می‌توانید به اینترنت متصل شوید. VPN در اصل همان کار پراکسی را انجام می‌دهد ولی با امنیت و کیفیت بیشتر. به همین دلیل است که هیچ وقت از منبعی که اعتماد ندارید، وی پی ان دریافت نکنید. حتما سعی کنید که از برندی معروف و یا فردی مورد اعتماد VPN خود را تهیه کنید.

 

در اصل پراکسی و VPN برای یک هدف مشترک اختراع شدند ولی همانطور که ذکر شد، برای دستورات امینتی بهتر است از وی پی ان استفاده کنیم. حتی اگر قیمت Proxy و VPN را نیز باهم مقایسه کنید میبیند که قیمت VPN بیشتر است.

پراکسی بیشتر برای فعالیت‌های روزانه و کارهایی که عوام انجام می‌دهند به کار می‌آید. ما ایرانی ها روزانه بارها و بارها از این دو ابزار استفاده های گوناگونی کردیم و تا حدودی تفاوت های ذکر شده برایمان ملموس است ولی تاحالا از دید دقیقتر و تخصصی تر نگاه نکرده بودیم. امیدواریم در این مطلب شما را راهنمایی کرده باشیم.

 

لطفا VPN را با VPS اشتباه نگیرید!

 

تا اینجای کار تفاوت VPN و Proxy را متوجه شدید، حال بسیاری از افراد کلمه VPN را با VPS که تنها شباهت لغوی باهم دارند اشتباه می‌گیرند. ولی شما دچار این اشتباه نشوید و لطفا VPN را با VPS اشتباه نگیرید. گاها خیلی ها برای ورود به برنامه ای مانند تلگرام به دنبال VPS خوب میگردند که از همین جا باید بگم سخت در اشتباهید. این دو ابزار در هیچ زمینه ای با هم شباهت نداد. مثل اینکه شما بگویید هلو و شلیل تفاوتی با هم ندارند چون شبیه هم اند!!!اگر میخواهید تفاوت VPN و VPS را بدانید کلیک کنید!

 

دسته بندی ها : سرور
برچسب ها :