صفحه اصلی

Mtu چیست و چه کاربردی دارد؟

۲۸ دی ۱۴۰۱

منظور از MTU چیست؟

در شبکه، واحد انتقال حداکثر (MTU) اندازه گیری است که نشان دهنده بزرگترین بسته داده ای است که یک دستگاه متصل به شبکه می پذیرد. تصور کنید که مانند محدودیت ارتفاع برای زیرگذرها یا تونل‌های آزادراه است: اتومبیل‌ها و کامیون‌هایی که از حد مجاز ارتفاع فراتر می‌روند، نمی‌توانند از آن عبور کنند، همانطور که بسته‌هایی که بیش از MTU یک شبکه هستند، نمی‌توانند از آن شبکه عبور کنند.

با این حال، بر خلاف خودروها و کامیون‌ها، بسته‌های داده‌ای که بیش از MTU هستند به قطعات کوچک‌تری تقسیم می‌شوند تا بتوانند در آن جا شوند. به این فرآیند تکه تکه شدن می گویند. بسته های تکه تکه شده پس از رسیدن به مقصد دوباره جمع می شوند.

MTU در بایت اندازه گیری می شود – یک “بایت” برابر با ۸ بیت اطلاعات است، یعنی ۸ یک و صفر. ۱۵۰۰ بایت حداکثر اندازه MTU است.

بسته در MTU چیست؟

تمام داده های ارسال شده از طریق اینترنت به قطعات کوچکتری تقسیم می شوند که به آنها بسته می گویند. به عنوان مثال، هنگامی که یک صفحه وب از یک وب سرور به لپ تاپ کاربر ارسال می شود، داده های تشکیل دهنده صفحه وب به صورت مجموعه ای از بسته ها از طریق اینترنت منتقل می شود. سپس بسته‌ها توسط لپ‌تاپ به صفحه اصلی و کل وب سرهم می‌شوند.

بسته های داده دارای دو بخش اصلی هستند: هدر و بار. هدر حاوی اطلاعاتی در مورد آدرس مبدأ و مقصد بسته است، در حالی که بارگذاری محتویات واقعی بسته است. هدر را به عنوان یک برچسب حمل و نقل متصل به یک بسته و بار را به عنوان محتویات بسته در نظر بگیرید. (برخلاف بسته‌ها، بسته‌های موجود در اینترنت دارای هدرهای متعددی هستند که توسط پروتکل‌های شبکه‌ای مختلف متصل شده‌اند.)

MTU تقریبا همیشه در رابطه با بسته های لایه ۳* یا بسته هایی که از پروتکل اینترنت (IP) استفاده می کنند استفاده می شود. MTU بسته را به عنوان یک کل، از جمله تمام هدرها و محموله اندازه گیری می کند. این شامل هدر IP و هدر TCP (پروتکل کنترل حمل و نقل) است که معمولاً تا ۴۰ بایت طول دارد.

*مدل OSI عملکردهایی را که اینترنت را ممکن می کند به ۷ لایه تقسیم می کند. لایه ۳ لایه شبکه است که مسیریابی در آن انجام می شود.

چه زمانی بسته ها تکه تکه می شوند؟

هنگامی که دو دستگاه محاسباتی یک اتصال را باز می کنند و شروع به تبادل بسته ها می کنند، آن بسته ها در چندین شبکه هدایت می شوند. لازم است نه تنها MTU دو دستگاه در انتهای هر ارتباط، بلکه تمام روترها، سوئیچ ها و سرورها در وسط نیز در نظر گرفته شود. بسته هایی که در هر نقطه از مسیر شبکه از MTU فراتر می روند، تکه تکه می شوند.

فرض کنید سرور A و کامپیوتر A به هم متصل هستند، اما بسته های داده ای که برای یکدیگر ارسال می کنند باید در طول مسیر از روتر B و روتر C عبور کنند. سرور A، کامپیوتر A و روتر B همگی دارای MTU ۱۵۰۰ بایت هستند. با این حال، روتر C دارای MTU ۱۴۰۰ بایت است. اگر سرور A و کامپیوتر A از MTU روتر C آگاه نباشند و بسته های ۱۵۰۰ بایتی ارسال کنند، تمام بسته های داده آنها توسط روتر B در حین انتقال قطعه قطعه می شود.

دسته بندی ها : مجله صفر و یک
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.