اصطلاح خط رانژه یعنی چه؟

۱۳۹۹-۰۴-۲۲

اصطلاح خط رانژه یعنی چه؟

خط رانژه، اصطلاحی فنی در حوزه مخابرات است که شاید آن را هنگام دریافت سرویس ADSL از شرکت‌های مختلف اینترنتی شنیده باشید. به‌طورکلی، منظور از خط رانژه، خطی است که از زیرساخت‌های لازم برای میزبانی از سرویس ADSL برخوردار باشد و بتوان درآن‌واحد هم برای برقراری تماس‌های معمول تلفنی و هم برای اتصال به اینترنت پرسرعت از آن استفاده کرد.

 

چرا باید خط را رانژه کنیم ؟

رانژه کردن، یک پیش‌شرط تکنیکالِ اساسی برای نصب سرویس ADSL روی یک خط تلفن است. درواقع برای اینکه شما بتوانید خط تلفن فعلی‌تان را مجهز به سرویس ADSL کنید، باید سیم تلفنتان از مسیر تجهیزات شرکت خدمات دهنده بگذرد تا استقرار این تجهیزات، روی خطتان امکان‌پذیر شود که این امر، به قدری زمان نیاز دارد.

گاهی هم بنا به دلایل فنی، بعضی شرکت‌های اینترنتی، امکان ارائه سرویس ADSL به مجموعه‌ای از خطوط تلفن را ندارند که در این حالت اساساً خط، رانژه نمی‌شود و البته که این خبر بسیار ناگواری می‌تواند باشد!

اما ماجرای خط رانژه به همین‌جا خلاصه نمی‌شود! افت سرعت‌های پیاپی و از آن بدتر، قطعی‌های مکرر از عواملی هستند که ممکن است مشترکین را به تغییر شرکت سرویس‌دهنده، ترغیب کنند و قضیه در چنین شرایطی، پیچیده‌تر می‌شود.

چون در این صورت برای رانژه کردن خط، ابتدا باید تجهیزات قبلی از روی خط تلفنتان جمع‌آوری شود و پس‌ازآنکه این کار انجام شد، سرویس‌دهنده جدید، نسبت به نصب تجهیزات خود روی خط اقدام کند که این کار از طریق ارائه درخواست از جانب شرکت سرویس‌دهنده و با مجوز شرکت مخابرات انجام می‌شود.

طبق یک قاعده کلی، جمع‌آوری تجهیزات سرویس قبلی و نصب تجهیزات سرویس جدید، هر کدام بین سه تا هفت روز کاری زمان می‌برد و این یعنی برای آنکه خطتان به یک خط رانژه تبدیل شود، به‌طور میانگین باید بین ۷ تا ۱۰ روز صبر کنید.

زمان‌بر بودن فرایند رانژه کردن خط تلفن، باعث می‌شود که بسیاری از مشترکین، عطای تغییر سرویس اینترنت را به لقایش ببخشند! بااین‌حال، افت سرعت‌های پیاپی، قطعی‌های مکرر و مواردی ازاین‌دست، معمولاً درنهایت آن‌ها را به این نتیجه می‌رساند که چاره‌ای جز مواجهه با این فرایند ندارند.

 

اینترنت پرسرعت ADSL2+

شرکت صفرویک دارای مجوز Servco به شماره 20-95-100 از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی