صفحه اصلی

access point چیست؟

۲۹ خرداد ۱۴۰۱

منظور از access point چیست؟

در پاسخ به اینکه access point چیست؟ باید گفت که نقطه دسترسی بی سیم (WAP) یک دستگاه شبکه است که به دستگاه های دارای قابلیت بی سیم اجازه می دهد تا به یک شبکه سیمی متصل شوند. نصب WAPها برای اتصال همه رایانه ها یا دستگاه های موجود در شبکه نسبت به استفاده از سیم و کابل ساده تر و آسان تر است.

چرا از WAP برای راه اندازی یک شبکه بی سیم استفاده کنیم؟

استفاده از WAP به شما امکان می دهد یک شبکه بی سیم در شبکه سیمی موجود خود ایجاد کنید، بنابراین می توانید دستگاه های بی سیم را در خود جای دهید.

همچنین می توانید از گسترش دهنده های WAP یا مش استفاده کنید تا برد سیگنال و قدرت شبکه بی سیم خود را افزایش دهید تا پوشش بی سیم کاملی ایجاد کنید و از شر “نقاط مرده” خلاص شوید، به خصوص در فضاهای اداری یا ساختمان های بزرگتر. علاوه بر این، می توانید تنظیمات WAP های خود را با استفاده از یک دستگاه پیکربندی کنید.
در این پیکربندی، یک نقطه دسترسی مستقیماً به یک شبکه LAN سیمی متصل می‌شود و یک نقطه اتصال برای کاربران بی‌سیم فراهم می‌کند. اگر بیش از یک اکسس پوینت به شبکه LAN متصل باشد، کاربران می توانند بدون از دست دادن اتصال شبکه خود، از یک ناحیه از یک مرکز به منطقه دیگر پرسه بزنند. البته اکسس پوینت از این نظر با روتر تفاوت هایی نیز دارد که جهت اطلاعات بیشتر می توانید مقاله تفاوت روتر و اکسس پوینت را مطالعه نمایید.

نقطه دسترسی تکرار کننده

یک نقطه دسترسی یا توسعه دهنده مش می تواند به عنوان یک تکرار کننده مستقل پیکربندی شود تا دامنه زیرساخت شما را افزایش دهد یا بر مانعی که ارتباط رادیویی را مسدود می کند غلبه کند.

تکرار کننده ترافیک بین کاربران بی سیم و شبکه سیمی را با ارسال داده ها به تکرار کننده دیگر یا یک نقطه دسترسی که به شبکه سیمی متصل است، هدایت می کند. داده ها از طریق مسیری ارسال می شوند که بهترین عملکرد را برای مشتری فراهم می کند.

پل ها

نقاط دسترسی را می توان به عنوان پل های ریشه یا غیر ریشه برای پیوستن به چندین شبکه پیکربندی کرد که به فهم بهتر پاسخ access point چیست؟ کمک می کنند. یک نقطه دسترسی در این نقش یک پیوند بی سیم با یک پل غیر ریشه ایجاد می کند. سپس ترافیک از طریق پیوند بی سیم به شبکه سیمی منتقل می شود.

پل گروه کاری

نقاط دسترسی که در حالت پل گروه کاری هستند می توانند به سایر نقاط دسترسی به عنوان مشتری “ارتباط” داشته باشند و اتصالات شبکه را برای دستگاه های متصل به پورت های اترنت فراهم کنند.

به عنوان مثال، اگر کسب و کار شما به اتصال بی سیم برای گروهی از چاپگرهای شبکه نیاز دارد، می توانید چاپگرها را به هاب یا سوئیچ متصل کنید، هاب یا سوئیچ را به نقطه دسترسی پورت اترنت وصل کنید و نقطه دسترسی را به عنوان پل گروه کاری پیکربندی کنید. سپس پل گروه کاری به یک نقطه دسترسی در شبکه شما مرتبط می شود.

واحد مرکزی در یک شبکه تمام بی سیم

برای اکسس پوینت ها در یک شبکه تمام بی سیم، یک نقطه دسترسی به عنوان یک واحد ریشه مستقل عمل می کند. به شبکه LAN سیمی متصل نیست. در عوض، نقطه دسترسی به عنوان یک هاب عمل می کند که همه ایستگاه ها را به هم مرتبط می کند. این به عنوان نقطه کانونی برای ارتباطات عمل می کند و دامنه ارتباطی کاربران بی سیم را افزایش می دهد.

مزایای کلیدی ارتقاء به WAP ها

از دیگر مزایایی که در access point چیست؟ به آن می پردازیم؛ WAP ها جایگزینی راحت تر، ایمن تر و مقرون به صرفه تر برای استفاده از سیم و کابل برای اتصال هر کامپیوتر یا دستگاهی در شبکه شما هستند. و استفاده از WAP ها برای راه اندازی یک شبکه بی سیم می تواند مزایا و مزایای بسیاری را برای کسب و کار کوچک شما فراهم کند.

یکی، دسترسی به شبکه بی سیم راحت تر است. اضافه کردن کاربران جدید نیز بسیار پیچیده تر است. و به راحتی می توانید با دادن رمز عبور برای دسترسی ایمن به شبکه بی سیم کاربران مهمان، دسترسی به اینترنت را برای کاربران مهمان فراهم کنید.

همچنین می توانید به راحتی کاربران، از جمله مهمانان، را تقسیم بندی کنید تا از منابع و دارایی های شبکه خود محافظت کنید.

آمادگی برای آینده با access point

حال که با پاسخ access point چیست؟ آشنا شدید لازم است تا درباره آینده صحبت کنیم. وقتی روی WAP هایی سرمایه گذاری می کنید که دارای ماژولار آماده برای آینده هستند، به آماده سازی زیرساخت فناوری اطلاعات خود برای پشتیبانی از فناوری های نسل بعدی کمک می کنید.

برای مثال، WAPهایی که استاندارد جدید Wi-Fi 6 (802.11ax) را برآورده می‌کنند، می‌توانند به شما کمک کنند تا یک شبکه بی‌سیم قابل اعتماد، مقیاس‌پذیر و ایمن بسازید تا تعداد دستگاه‌های اینترنت اشیا (IoT) و داده‌هایی که به سرعت در حال رشد هستند را مدیریت کنید.

دسته بندی ها : مجله صفر و یک
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *