صفحه اصلی

9 مزیت اینترنت اشیا برای کسب و کار

۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱

در سال‌های اخیر، مزیت‌ها، نوآوری‌ها، پیشرفت‌ها و انواع برنامه‌های کاربردی اینترنت اشیا موضوعی منظم در رسانه‌های جمعی بوده است. کل مفهومی که شامل همکاری خودکار میلیون ها دستگاه مختلف در یک شبکه جهانی می شود، حدود سه دهه قدمت دارد. با این حال، توسعه سریع آن نسبتاً اخیراً آغاز شده است. اگرچه برخی از مخترعان با پیشنهاد هر وسیله ای این ایده را به افراط می‌برند، اما اینترنت اشیا مزایای غیرقابل انکاری را ارائه می‌کنند که در ادامه این مقاله 8 مزیت اینترنت اشیا برای کسب و کار بررسی می‌شود.

مزایای اینترنت اشیا در کسب و کار چیست؟

مفهوم اینترنت اشیا با دو ویژگی مشخص مشخص می شود:

اتوماسیون. ایده کلی IoT شامل ارتباط مستقیم بین دستگاه‌ها، دستگاه‌ها و سایر سخت‌افزارهای جداگانه بدون دخالت انسان است.
قابلیت اتصال اتصالات پیشرفته در یک شبکه در مقیاس جهانی دسترسی آسان به اطلاعات مختلف را فراهم می کند.
با توجه به این ویژگی ها، اینترنت اشیا باید از فناوری های متعددی برای اطمینان از انتقال خودکار داده ها، تجزیه و تحلیل و پاسخگویی بین چندین دستگاه استفاده کند. به عنوان مثال، اتوماسیون بدون هوش مصنوعی، داده های بزرگ و یادگیری ماشین غیرممکن است، در حالی که اتصال توسط محاسبات ابری و فناوری های ارتباط بی سیم تا حد زیادی تسهیل می شود.

بیایید ببینیم که چگونه این ویژگی ها منجر به مزایای متعدد فناوری ها و خدمات اینترنت اشیا می شود. با این حال، شایان ذکر است که این بررسی مختصر عمدتاً بر مزایای اینترنت اشیا برای تجارت متمرکز است و به سختی کاربرد آن را برای افراد و خانه ها ذکر می کند. علاوه بر این، این مزایا عمدتاً به هم مرتبط هستند، تا جایی که یکی به دیگری منتهی می شود و باعث واکنش زنجیره ای از اثرات مثبت می شود.

بهبود بهره وری کارکنان و کاهش نیروی انسانی

به لطف راه حل های اینترنت اشیا، کارهای پیش پا افتاده می توانند به صورت خودکار انجام شوند، بنابراین منابع انسانی ممکن است به کارهای پیچیده تری منتقل شوند که به مهارت های شخصی، به ویژه تفکر خارج از چارچوب نیاز دارند. به این ترتیب می توان تعداد کارگران را به حداقل رساند که منجر به کاهش هزینه های عملیات تجاری می شود.

مدیریت عملیات کارآمد

یکی دیگر از مزایای اینترنت اشیا برای کسب و کار، کنترل خودکار بر مناطق عملیاتی متعدد، از جمله، مدیریت موجودی، ردیابی حمل و نقل، مدیریت سوخت و قطعات یدکی است. به عنوان مثال، این رویکرد شامل استفاده از برچسب های RFID و شبکه مربوطه از حسگرها برای ردیابی مکان تجهیزات و کالاها است.

استفاده بهتر از منابع و دارایی ها

یک مزیت اینترنت اشیا برای کسب و کار، برنامه ریزی و نظارت خودکار اجرا شده با کمک حسگرهای به هم پیوسته، بهره وری بالاتری از استفاده از منابع را ممکن می کند، مانند بهبود مدیریت توان و مصرف آب. به عنوان مثال، آشکارسازهای حرکتی ساده ممکن است مبالغ قابل توجهی در قبض برق و آب صرفه جویی کنند، در نتیجه کسب و کارهای کوچک و بزرگ را بازده و سازگار با محیط زیست می کنند.

عملیات مقرون به صرفه تر یک مزیت اینترنت اشیا برای کسب و کار

با توجه به کاهش دوره‌های توقف، که توسط تعمیر و نگهداری برنامه‌ریزی‌شده و کنترل‌شده خودکار، تامین مواد خام و سایر الزامات تولید تضمین می‌شود، تجهیزات ممکن است نرخ تولید بالاتری داشته باشند که منجر به سود بیشتر شود. باز هم، دستگاه‌های اینترنت اشیا مدیریت را در بخش‌های جداگانه و در کل ساختار سازمانی تسهیل می‌کنند.

بهبود ایمنی کار

علاوه بر مزایای ذکر شده در بالا، تعمیر و نگهداری برنامه ریزی شده نیز برای اطمینان از ایمنی عملیاتی و انطباق با مقررات مورد نیاز بسیار سودمند است. به نوبه خود، شرایط کار ایمن، شرکت را برای سرمایه گذاران، شرکا و پرسنل جذاب تر می کند و شهرت و اعتماد برند را افزایش می دهد. دستگاه‌های هوشمند همچنین احتمال خطای انسانی را در مراحل مختلف عملیات تجاری کاهش می‌دهند که به سطح بالاتر ایمنی نیز کمک می‌کند. علاوه بر این، شبکه‌ای از دستگاه‌های اینترنت اشیا مانند دوربین‌های نظارتی، حسگرهای حرکتی و سایر دستگاه‌های نظارتی را می‌توان برای تضمین امنیت یک شرکت و جلوگیری از سرقت و حتی جاسوسی شرکتی مورد استفاده قرار داد.

بازاریابی کامل و توسعه کسب و کار از مزایای اینترنت اشیا

دستگاه‌های هوشمندی که در خانه‌ها قرار دارند، به‌ویژه دستیارهای صوتی و سایر وسایلی که می‌توانند مستقیماً با کاربران نهایی ارتباط برقرار کنند، اطلاعات منبع ارزشمندی را برای تجزیه و تحلیل کسب‌وکار فراهم می‌کنند. اینترنت اشیا با جمع‌آوری حجم زیادی از داده‌های خاص کاربر که برای توسعه استراتژی‌های تجاری، تبلیغات هدفمند، تنظیم دقیق سیاست قیمت و سایر فعالیت‌های بازاریابی و مدیریت استفاده می‌شوند، به شرکت‌ها کمک می‌کند.

بهبود خدمات مشتری و حفظ آنها

مجموعه‌ای از داده‌های خاص کاربر که با استفاده از دستگاه‌های هوشمند به دست می‌آید، به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا انتظارات و رفتار مشتریان را بهتر درک کنند. اینترنت اشیا همچنین با تسهیل پیگیری های پس از فروش مانند ردیابی خودکار و یادآوری به مشتریان در مورد تعمیر و نگهداری مورد نیاز تجهیزات خریداری شده پس از مدت استفاده از پیش تعریف شده، پایان دوره گارانتی و غیره، خدمات مشتریان را بهبود می بخشد.

فرصت های تجاری بهتر

با توجه به افزایش اثربخشی، شرکتی که از راهکارهای اینترنت اشیا استفاده می کند، می تواند طیف وسیع تری از خدمات یا محصولات را ارائه دهد و یا کیفیت آنها را در مقایسه با رقبای خود، اما با قیمتی یکسان، افزایش دهد. به عنوان یک جایگزین، چنین شرکتی ممکن است وظایف چالش برانگیزتری را از نظر سختی تولید، زمان یا کمیت انجام دهد. در مجموع، استفاده از راه حل های هوشمند، یک شرکت را به عنوان یک شریک تجاری بالقوه رقابتی تر و جذاب تر می کند.

تصویر قابل اعتماد تر از شرکت

شرکتی که از راه‌حل‌های با فناوری پیشرفته و به‌ویژه اینترنت اشیا استفاده می‌کند، عموماً یک تأثیر مثبت بر مشتریان، سرمایه گذاران و سایر شرکای تجاری که از مزایای متعدد ارائه شده توسط اینترنت اشیا آگاه هستند. علاوه بر این، اگر یک شرکت محیط کاری امن و مطمئنی را که توسط شبکه ای از دستگاه های هوشمند تضمین می شود، فراهم کند، جذب کارکنان با تجربه بسیار آسان تر است.

معایب اینترنت اشیا چیست؟

اگرچه مزیت اینترنت اشیا برای کسب و کار به ویژه از نظر افزایش سودآوری کسب و کار مورد توجه است، این فناوری همچنین تهدیدات خاصی را نیز در بر دارد. برای رعایت انصاف، اجازه دهید نگاهی کوتاه به معایب اینترنت اشیا بیندازیم.

نقص امنیتی

در کنار مزایای اینترنت اشیا برای کسب و کار تدابیر امنیتی ناکافی گسترده ترین اشکالی است که مانع از توسعه اینترنت اشیا به عنوان یک کل می شود. ترس از نشت داده ها همیشه وجود دارد زیرا دستگاه های هوشمند اطلاعات محرمانه ای را جمع آوری و انتقال می دهند که در صورت فاش شدن می تواند منجر به عواقب شدیدی شود. با این حال، راه‌حل‌های اینترنت اشیا به ندرت حاوی ابزارهای ضد دستکاری کافی هستند یا با تمام استانداردهای حفاظت از داده‌ها، پروتکل‌های رمزگذاری، و سایر مقررات و فناوری‌هایی که برای جلوگیری از دسترسی غیرمجاز به داده‌های حساس طراحی شده‌اند، مطابقت دارند. عدم اطمینان از حفاظت کافی از داده ها ممکن است منجر به عواقب پرهزینه، فاجعه آمیز و حتی غم انگیز شود: سرقت هویت، از دست دادن اسرار شرکت، تجهیزات یا محصولات، خرابکاری و غیره. به همین دلیل است که توسعه و پیاده سازی راه حل های اینترنت اشیا در تجارت باید توسط متخصصان انجام شود. که می تواند اطمینان حاصل کند که سیستم های سخت افزاری و نرم افزاری نصب شده هیچ نقطه ضعفی ندارند و به خوبی در برابر هرگونه تلاش هک محافظت می شوند.

هزینه های مرتبط

پیاده سازی زیرساخت اینترنت اشیا در یک شرکت تجاری مستلزم ایجاد یک شبکه گسترده شامل چندین دستگاه هوشمند و زیرساخت فنی مرتبط، از جمله شبکه منبع تغذیه و شبکه ارتباطی است. به همین دلیل است که چنین ابتکاری مستلزم سرمایه گذاری قابل توجهی برای نصب، نگهداری و گسترش تدریجی شبکه ایجاد شده با توجه به نیازهای آینده است. اگرچه راه‌حل‌های اینترنت اشیا مزایای متعددی را ارائه می‌کنند، اما زمان زیادی طول می‌کشد تا سودآور شوند و منافع مالی آن‌ها از هزینه‌های اولیه اجرای آن‌ها بیشتر است.

وابستگی منبع تغذیه

در حالی که اینترنت اشیا به عملکرد مستقل چندین دستگاه دلالت دارد، چنین شبکه ای به شدت به عوامل خارجی وابسته است که باید برای اجرای موفقیت آمیز آن در تجارت در نظر گرفته شوند. اول و مهمتر از همه، دستگاه های هوشمند وابسته به تامین پایدار و کافی برق هستند، بنابراین یک زیرساخت اضافی با برنامه ریزی مناسب باید فراهم شود. این باید شامل مقدار مناسبی از دستگاه‌های UPS، محافظ برق و سایر تجهیزات با درجه‌بندی حفاظت از ورود (IP) مربوطه باشد.

وابستگی به شبکه

ویژگی اصلی اینترنت اشیا، ارتباط بین دستگاه های مختلف و دسترسی به شبکه جهانی است. به همین دلیل، دستگاه‌های IoT علاوه بر این به زیرساختی نیاز دارند که ارتباط سیمی و بی‌سیم بدون وقفه را با توان عملیاتی بالا، تأخیر کم و دسترسی ثابت به اینترنت تضمین کند. بنابراین، برای بهره مندی از مزایای IoS، یک شرکت تجاری ابتدا باید طیف وسیعی از تجهیزات شبکه مورد نیاز را فراهم کند: کابل ها، روترها، هاب ها، وسایل ذخیره سازی داده های محلی و غیره.

الزامات مهارت بالا

راه‌حل‌های اینترنت اشیا به متخصصان با تجربه و مسئولیت‌پذیر نیاز دارند که دامنه و پیامدهای احتمالی کار خود را کاملاً درک کنند. استقرار، راه‌اندازی، نگهداری و تغییر مقیاس راه‌حل‌های اینترنت اشیا در یک شرکت تجاری، مدیران بسیار ماهری را می‌طلبد که یافتن و استخدام آنها دشوار است، زیرا آنها به ترتیب انتظار حقوق‌های بالا را دارند. همه پرسنلی که باید با شبکه پیاده سازی شده دستگاه های هوشمند سر و کار داشته باشند باید آموزش های مناسب و مجموعه ای از دستورالعمل ها را دریافت کنند. بنابراین، در حالی که اینترنت اشیاء نیاز به منابع انسانی را کاهش می دهد، کارکنان باقی مانده باید به خوبی آموزش ببینند تا در عملکرد دستگاه های هوشمند اختلال ایجاد نکنند و باعث “اثر گلوله برفی” نشوند.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی مزیت اینترنت اشیا برای کسب و کار پرداخته شد. همانطور که می بینید، اینترنت اشیا به درستی به عنوان یکی از امیدوارکننده ترین فناوری های دیجیتال در نظر گرفته می شود که قطعاً در آینده نزدیک گسترده تر و مفیدتر خواهد شد. حتی در وضعیت فعلی، قابلیت‌های راه‌حل‌های اینترنت اشیا چشمگیر است و مزایای آنها وسوسه‌انگیز است. با این حال، درک این نکته مهم است که ادغام اینترنت اشیاء در یک شرکت به تلاش و مهارت زیادی نیاز دارد تا بتوان به آن مزایا دست یافت بدون اینکه از معایب آن رنج ببرد. به همین دلیل است که معقول ترین اقدام استفاده از خدمات متخصصان مسئول و با تجربه برای دستیابی به یک راه حل موثر اینترنت اشیا است.

دسته بندی ها : مجله صفر و یک
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *