15 نکته کلیدی که برای انتخاب سرویس میزبانی وب مفید است

15 نکته کلیدی که برای انتخاب سرویس میزبانی وب مفید است

انتخاب شرکت میزبانی وب و هاستینگ می تواند چالشی جدی برای آغاز کسب وکار آنلاین باشد، مخصوصا اگر در حال راه اندازی اولین وبسایت خود هستید. برای انتخاب میزبان وب مناسب باید اطلاعات بسیار زیادی جمع آوری کنید و کاملا مزایا و معایب شرکتهای مختلف را بررسی و اصطلاحا سبک سنگین کنید.

اگر به تمام نیازهای خود از سرویس میزبانی وب آگاهی دارید، انتخاب سرویس مناسب کار سختی نخواهد بود. کافی است تا نیازها و انتظاراتی که از یک سرویس هاستینگ دارید را با خدماتی که شرکتها ارائه می دهند بسنجید تا سرویس مناسب را انتخاب کنید.

در این مقاله به ضرورت بررسی نیازهای شما پیش از خرید هر سرویس میزبانی می پردازیم. سپس چک لیستی با ۱۵ نکته برای کمک به تصمیم گیری شما در انتخاب سرویس میزبانی وب مناسب در اختیار شما قرار خواهیم داد. با ما همراه باشید!

 

اهمیت شناسایی نیازهای ما از سرویس میزبانی وب پیش از هرچیز

نمی توان یک سرویس را برای همه وبسایت ها و برای همه کس مناسب دانست. هر سایتی نیازهای متفاوتی دارد، از میزان حافظه، نحوه عملکرد، ویژگی ها گرفته تا قیمت. پس قبل از بررسی انواع سرویس های هاستینگ بهتر است نیازها و انتظارات خود از شرکت میزبان وب را تشخیص دهید.

با درک نیازهای خود یک قدم به پیش می روید، هم چنین انتخاب های خود را بهتر بررسی می کنید و از اشتباهاتی که می توانند هزینه بیشتری برای شما داشته باشند، پیشگیری خواهید کرد. قبل از خرید هاست سوالات زیر را از خود بپرسید:

 1. وبسایت شما چقدر بزرگ است و به چه میزان حافظه نیاز خواهد داشت؟
 2. به طور میانگین، انتظار چه مقدار ترافیک ماهانه را خواهید داشت؟
 3. بودجه در نظر گرفته شما برای هاست چقدر است؟
 4. در مدیریت وبسایت خود چقدر مهارت دارید؟ به چه کمک هایی احتیاج خواهید داشت؟
 5. به جز نگهداری از سایت، چه خدمات دیگری از شرکت ارائه دهنده هاست خود انتظار دارید؟

پاسخ شما به سوالات بالا گزینه های بسیاری را از روی کاغذ خط می زند. به علاوه می توانید با چک لیستی که در ادامه برای شما آورده ایم از بین گزینه های مختلفی که برای سرویس میزبانی وبسایت خود در نظر گرفته اید انتخاب مناسبی داشته باشید.

 

چطور هاست مناسب انتخاب کنیم؟ (چک لیست کامل با ۱۵ نکته مهم)

برای انتخاب شرکت هاستینگ مناسب تمام جنبه ها را باید بررسی کنیم و این پروسه می تواند کمی گیج کننده باشد، به همین دلیل در این مقاله ۱۵ مورد از با اهمیت ترین سوالاتی که هنگام ارزیابی یک شرکت ارائه دهنده هاست باید از خود بپرسید را گردآوری کرده ایم.

 1. سرورهای هاست تا چه اندازه قابل اعتماد هستند؟
 2. ارتقا سرویس به راحتی صورت می پذیرد؟
 3. اضافه کردن دامنه به سادگی انجام می شود؟
 4. آیا تفاوت قیمت زیادی بین خرید اولیه و هزینه های تمدید وجود دارد؟
 5. آیا امکان عودت هزینه ها به شما توسط شرکت وجود دارد؟
 6. آیا امکان نصب ساده و با یک کلیک وجود دارد؟
 7. آیا هاست شما ایمیل هایی با آدرس دامنه در اختیار شما می گذارد؟
 8. آیا دسترسی ساده به SFTP خواهید داشت؟
 9. دسترسی و ویرایش فایل .htaccess چگونه خواهد بود؟
 10. در صورت وجود ویژگی های E-commerce ، کدام ویژگی ها وجود خواهند داشت؟
 11. مسیریابی و استفاده از کنترل پنل تا چه اندازه ساده است؟
 12. آیا گواهینامه SSL در اختیار شما قرار می گیرد؟
 13. هر چند وقت یک بار باید سرویس هاست خود را تمدید کنید؟
 14. آیا به سادگی از سایت شما نسخه پشتیبان می گیرد؟ ( آموزش تهیه backup از سرور مجازی پلسک )
 15. آیا پشتیبانی ۲۴ ساعته در ۷ روز هفته خواهید داشت؟

 

1-سرورهای هاست تا چه اندازه قابل اعتماد هستند؟

عملکرد و آپ تایم سرور هاست شما می توانند عامل موفقیت یا شکست سایت باشند. عملکرد وبسایت شما بر بهینه سازی موتورهای جستجو (سئو)، نرخ تبدیل و پرش و بالا بردن میزان اعتبار نزد کاربران اهمیت بسیاری دارد. این اغراق نیست که بگوئیم که عملکرد سرور و قابل اتکا بودن آن تاثیر بسیاری بر موفقیت کسب و کار آنلاین شما خواهد داشت.

هر شرکت هاستینگ که انتخاب می کنید باید ضمانت آپ تایم ۹۹ درصدی به شما بدهد. هم چنین خدمات جانبی که به بهبود عملکرد هاست منجر می شود را بررسی می کنید. مانند built-in caching و دسترسی به سرویس انتقال محتوا (CDN) .

 

2-ارتقا سرویس به راحتی صورت می پذیرد؟

اگر شما وبسایتی را با تمام اصول سئو و دارای تمام عناصر موفقیت راه اندازی کردید، احتمال رشد آن بالا خواهد بود. با رشد سایت، افزایش ترافیک و نرخ تبدیل نیز مشاهده خواهد شد، در این صورت احتمالا شما باید پلان میزبانی وب خود را ارتقا دهید.

اکثر سایت ها کار خود را با اجاره هاست اشتراکی ارزان شروع می کنند. وقتی که حضور آنلاین شما پررنگ تر می گردد و کاربران بیشتری به سایت وارد می شوند، به منابع بیشتر، پهنای باند قوی تر و فضای بیشتر برای حفاظت از سایت نیاز خواهید داشت. هاستی که به سادگی می تواند به سرور اختصاصی مجازی (VPS)، سرور مخصوص وردپرس یا هاست اختصاصی ارتقا یابد در اولویت انتخابهای شما قرار می گیرد.

اگر هاست شما قابلیت ارتقا به سادگی را ندارد، احتمالا مهاجرت به یک شرکت هاستینگ جدید آنهم تنها پس از چند ماه از راه اندازی وبسایت دور از انتظار نخواهد بود.

 

3-اضافه کردن دامنه به سادگی انجام می شود؟

هرچه کسب و کار آنلاین شما پیش می رود، ممکن است نه تنها بخواهید وبسایت فعلی خود را گسترده کنید، بلکه یک وبسایت جدید راه اندازی کنید. فارغ از دلیل تصمیم گیری شما، اگر قصد خرید دامنه های بیشتر داشته باشید، به هاستی احتیاج دارید که بتوانید به سادگی دامنه ها را اضافه و مدیریت کنید. انتخاب شرکت هاستینگ و اجاره با پشتیبانی نامحدود دامنه برای همیشه نگرانی این مورد را از بین خواهد برد.

 

4-آیا تفاوت قیمت زیادی بین خرید اولیه و هزینه های تمدید وجود دارد؟

اجاره هاست مقرون به صرفه از اهمیت بالایی برخوردار است. همواره مراقب پیشنهادهای وسوسه انگیز باشید، برخی شرکت ها سرویس شما را در ابتدا با قیمتی بسیار پایین تر در مقایسه با باقی رقبا در اختیارتان قرار می دهند، اما در زمانیکه وقت تمدید فرا می رسد قیمت ها را افزایش می دهند.

پس حتما سعی کنید تا قیمت تمدیدها را نیز بررسی کنید تا تفاوت زیادی با خرید اولیه سرویس نداشته باشد. مقداری تفاوت قابل درک است و منطقی اما وقتی این تفاوت قیمتها بسیار زیاد می شود انتخاب این نوع هاست ها خیلی هوشمندانه نیست.

 

5-آیا امکان عودت هزینه ها به شما توسط شرکت وجود دارد؟

در شرایط ایده آل، شما در اولین انتخاب بهترین هاست را اجاره می کنید و سایت خود را شکوفا خواهید کرد و هرگز نیازی به کنسل کردن سرویس خود نخواهید داشت. اما، همیشه همه چیز طبق نقشه پیش نمی رود.

اگر هرگاه به هر دلیلی نیاز به کنسل کردن هاست خود داشتید، عودت هزینه پرداختی می تواند از خدمات شرکت هاستینگ ایده آل باشد، هم چنین انتخاب هاستی که سرویس آزمایشی در اختیار مشتریان خود قرار می دهد، می تواند در صورت عدم رضایت شما بدون خسارت کنسل شود.

 

6-آیا امکان نصب ساده و با یک کلیک وجود دارد؟ محبوب ترین سیستم مدیریت محتوا (CMS) در دنیای وب، اغلب اوقات وردپرس پشتیبانی های بیشتری از شرکت های میزبانی وب دریافت می کند. اجاره هاست مخصوص وردپرس و ویژگی های مرتبط با آن می توانند در صورت استفاده از این سیستم توسط شما، بسیار مفید واقع شوند.

یکی از ویژگی های بسیار مفید که برخی از هاست ها در اختیار کاربران وردپرس قرار می دهند، قابلیت نصب آسان با یک کلیک است.

بهتر از آن، برخی هاست ها وردپرس را از پیش نضب شده و آماده دارند. این موضوع می تواند در وقت شما صرفه جویی ایجاد کند. قابلیت نصب آسان با یک کلیک در پلتفرم های دیگر مانند جوملا و zen cart نیز وجود دارد.

 

7-آیا هاست شما ایمیل هایی با آدرس دامنه در اختیار شما می گذارد؟

چه یک وبسایت شرکتی داشته باشید یا بلاگ، یک فروشگاه آنلاین یا سایت آموزشی، ممکن است کاربران شما بخواهند تا با شما ارتباط برقرار کنند. داشتن ایمیل آدرسی که مرتبط با آدرس دامنه شما باشد، مانند info@mysite.com حرفه ای تر به نظر می آید و به خاطر سپردن آنها برای کاربران ساده تر خواهد بود.

اگر می خواهید از این ویژگی استفاده کنید، بررسی وجود سرویس ایمیل بر روی هاست از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود.

اجاره هاستی که این خدمت را در پکیج خدماتی که با هاست ارائه می دهد، دارد و یا آن را با قیمت پایینی در اختیار کاربران خود می گذارد، یعنی دیگر نیازی نیست تا به صورت دستی این ایمیل آدرس ها را ایجاد کنید.

 

8-آیا دسترسی ساده به SFTP خواهید داشت؟

پروتکل انتقال فایل (FTP) و پروتکل امن انتقال فایل (SFTP) ابزارهایی بسیار مهم برای نگهداری از وبسایت محسوب می شوند. در برخی موارد، احتمالا با یکی از این ابزارها باید به رفع ارورها بپردازید، سایت خود را ویرایش کنید و برخی فعالیت های دیگر را انجام دهید.

هاست شما باید اعتبارنامه ای در اختیارتان قرار دهد که به وسیله آن بتوانید از FTP و SFTP توسط واسطه ای مانند FileZilla استفاده کنید. این اطلاعات به سادگی قابل دسترسی خواهند بود، به علاوه برخی هاست ها بدون واسطه FTP را در اختیار شما قرار می دهند.

این امتیازی مثبت است برای اجاره فضای میزبانی سایت و استفاده از آن ساده تر خواهد بود. هم چنین نسبت به استفاده از FTP سوم شخص از امنیت بالاتری برخوردار است.

 

9-دسترسی و ویرایش فایل .htaccess چگونه خواهد بود؟

برای کاربران وردپرس، فایل .htaccess قلب تپنده وبسایت محسوب می شود. اطلاعات پیکربندی بسیار با اهمیت که مستقیما بر ساختار لینک ها، کش سایت، ریدایرکت های ۳۰۱، دسترسی به فایل ها و غیره تاثیر می گذارد.

در برخی موارد ممکن است نیاز داشته باشید تا برای رفع یک ارور، بالا بردن امنیت یا انجام فعالیت های دیگر برای بهبود سایت فایل .htaccess را ویرایش کنید. متاسفانه، این فرایند همیشه کاری ساده نیست، چرا که .htaccess در اکثر اوقات فایلی پنهان است.

حتی اگر بتوانید این فایل را پیدا کنید، ویرایش آن توسط SFTP می تواند خطرناک و ریسکی باشد. اگر سرویس هاست شما مدیریت فایل برای ویرایش .htaccess داشته باشد، این ریسک ها کاملا کاهش می یابند. بنابراین در برای اجاره فضای میزبانی سایت به این ویژگی دقت کنید.

 

10-در صورت وجود ویژگی های E-commerce، کدام ویژگی ها وجود خواهند داشت؟

هر وبسایتی نیازهای پایه خود را دارد. اما اگر سایت شما فروشگاهی است، به ویژگی های منحصر به فردی احتیاج خواهید داشت. برای مثال، احتمالا به بکاپ های بیشتری احتیاج خواهید داشت و هم چنین یک سرویس شبکه تحویل محتوا (CDN) برای ارائه خدمات به کاربران در سراسر دنیا از نیازهای اصلی شما خواهد بود.

اجاره فضای میزبانی سایت مخصوص سایت های فروشگاهی می تواند نیازهای شما را در مدیریت یک وبسایت موفق فروشگاهی برطرف نماید.

برخی سرویس های میزبانی وب، حتی WooCommerce را از پیش نصب می کنند و قالب ویترین شما را می چینند.

 

11-مسیریابی و استفاده از کنترل پنل تا چه اندازه ساده است؟

قرار است که زمان زیادی در حال کار با کنترل پنل هاست صرف کنید. قدرت مسیریابی و کار ساده با کنترل پنل، مدیریت سایت را برای شما آسان می کند. به علاوه نیاز شما به پشتیبانی و تیکت زدن برای فعالیت‌های مختلف بسیار کمتر خواهد شد چرا که دسترسی های لازم به سادگی در اختیارتان قرار گرفته است.

انتخاب هاستی که کنترل پنل اختصاصی در اختیار مشتریان خود قرار می دهد از بسیاری مشکلات ریز و درشت در آینده جلوگیری می کند.

۱۲-آیا گواهینامه SSL در اختیار شما قرار می گیرد؟

گواهینامه Secure socket layer یا به اختصار SSL امری ضروری برای وبسایت و کاربران شما محسوب می شود. مخصوصا اگر کاربران شما اطلاعات حساسی مانند حساب بانکی را در وبسایت وارد می کنند، SSL اطمینان حاصل می کند که اطلاعات وارد شده توسط کاربران تنها در اختیار سرور قرار می گیرد و شخص دیگری توانایی دستبرد زدن به آنها را نخواهند داشت.

اضافه کردن گواهینامه SSL به سایت به طور معمول هزینه ای اضافه محسوب می شود، با این حال شرکت‌های اجاره فضای میزبانی سایت  بسیاری هستند که بطور رایگان این گواهینامه را همراه با خدمات هاست در اختیار شما قرار می دهند. انتخاب یکی از اینگونه هاست ها می تواند مقداری صرفه جویی دیگر نیز برای شما به ارمغان بیاورد.

 

13-هر چند وقت یک بار باید اجاره فضای میزبانی سایت خود را تمدید کنید؟

بسیاری از شرکت های اجاره فضای میزبانی سایت سیستم پرداخت و تمدید ماهیانه دارند. این سبک از روال کاری به خودی خود مشکلی ایجاد نمی کند و تا جایی که قیمتها پایین باشد ممکن است شما هم مشکلی از پرداخت ماهانه نداشته باشید. اما این روال همیشه به صرفه ترین نیست.

دیگر هاستینگ ها نیز معمولا برنامه های یک تا سه ساله پیشنهاد می دهند. با پرداخت درازمدت می توان صرفه جویی بیشتری در هزینه ها داشت. وقتی هاست ها را با یکدیگر مقایسه می کنید این گزینه را در نظر داشته باشید.

فراموش نکنید که باید دامنه خود را نیز تمدید کنید. معمولا تمدید دامنه ها به صورت سالانه صورت می گیرد. اگر چه امکان تمدیدی دو، سه و چهار ساله نیز وجود خواهد داشت.

 

14-آیا بکاپ گیری به موقع و ساده از سایت شما صورت می گیرد؟

همه فکر می کنیم که بدترین اتفاقات همیشه برای دیگران رقم می خورد. بهرحال همیشه باید آماده باشید. حملات و اتفاقات در دنیای وب پیش می آیند و اگر در موقعیتی باشید که سایت شما ضربه خورده است همیشه به دنبال راهی برای بازگرداندن آن خواهید بود.

بکاپ ها راه بازگرداندن سایت آسیب دیده شده به شرایط قبل هستند. با وجود راه های متنوع برای بکاپ گرفتن از وبسایت، هم چنان راحت ترین آنها استفاده از بکاپهای هاست است. در شرایط ایده آل هاست شما به صورت روزانه بکاپ می گیرد و هم چنین با درخواست شما و با یک کلیک نیز این پروسه صورت می پذیرد.

 

15-آیا پشتیبانی ۲۴ ساعته در ۷ روز هفته خواهید داشت؟

رابطه شما با شرکت میزبان وب، رابطه ای طولانی مدت خواهد بود. پشتیبانی قابل اتکا کلید رابطه ای مفید برای هر دو طرف خواهد بود. در اجاره فضای میزبانی سایت خود به راه های برقرای تماس با شرکت و پشتیبانی تمام وقت آنها دقت کنید. باید هر زمان که نیاز داشتید یک نفر آماده پاسخگویی به شما باشد.

 

و اجاره فضای میزبانی سایت مناسب

وقتی صحبت از اجاره فضای میزبانی سایت می شود فاکتورهای بسیاری ما را گیج و گمراه می کنند. تصمیم شما بسیار حساس خواهد بود و می تواند در موفقیت یا شکست سایت نیز اثرگذار باشد.

نیازهای خود را کاملا تشخیص دهید و شروع به جستجو کنید. درباره کیفیت سرویس های هاستینگ و امکانات دیگر آنها تحقیق کنید و قیمت ها را با یکدیگر مقایسه کنید.

 

شرکت صفرویک دارای مجوز Servco به شماره 20-95-100 از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی