صفحه اصلی

شوک Nvidia به بازار! پردازنده های گرافیکی مبتنی بر Blackwell محدودیت تامین دارند

۰۴ اسفند ۱۴۰۲

آیا محدودیت های Nvidia برای افزایش قیمت است؟ 

آیا محدودیت های Nvidia برای افزایش قیمت است؟

تنها چند روز پس از اینکه یک تحلیلگر گفت که زمان تحویل GPU‌های H100 مبتنی بر Hopper شرکت Nvidia که برای هوش مصنوعی (AI) و محاسبات با عملکرد بالا (HPC) استفاده می‌شود، به طور قابل توجهی کاهش یافته است، Nvidia گفت که انتظار دارد که GPU‌های مبتنی بر نسل بعدی Blackwell خود محدودیت تامینی داشته باشد.

کولت کرس، مدیر ارشد مالی انویدیا، در جریان تماس مالی شرکت با تحلیلگران مالی و سرمایه گذاران گفت:”ما انتظار داریم که محصولات نسل بعدی ما به دلیل تقاضای بسیار بیشتر از تامین، محدودیت تامینی داشته باشند”.(منبع SeekingAlpha)

محصولات B100 نسل بعدی Nvidia بر پایه معماری جدید Blackwell است که بهبود قابل توجهی در عملکرد محاسبات هوش مصنوعی نسبت به معماری Hopper موجود را ارائه می‌دهد.

با توجه به تقاضای فراوان برای پردازنده‌های هوش مصنوعی با عملکرد بالا در بازار، احتمالاً مشتریان موجود Nvidia حداقل برخی از محصولات B100 را پیش از این سفارش داده‌اند.

تنها سوال این است که چقدر Nvidia قادر خواهد بود تا تولید ماژول‌های SXM B100 و کارت‌های PCIe B100 و همچنین سرورهای DGX بر پایه آنها را به سرعت افزایش دهد. از این گذشته ، اینها محصولات کاملاً جدیدی هستند که از اجزای مختلف استفاده می کنند.

شایعه شده است که بلک ول اولین معماری انویدیا خواهد بود که از طرح های چند تراشه ای استفاده می کند.

اگر چنین باشد، ممکن است تولید پردازنده‌های گرافیکی مبتنی بر بلک‌ول در سطح سیلیکون را ساده‌تر کند، زیرا به حداکثر رساندن بازده تراشه‌های کوچک‌تر آسان‌تر است. اما از سوی دیگر، بسته بندی راه حل های چند تراشه پیچیده تر می شود.

این نکته مهم است که علاوه بر GPU برجسته هوش مصنوعی B100 و پردازنده های گرافیکی HPC برای آموزش و استنتاج،  انویدیا GPU B40 را برای برنامه‌های آموزش و کاربردهای تجاری، محصول GB200 را که ادغامی از GPU B100 و پردازنده Arm-based Grace است  و GB200 NVL  را برای آموزش مدل‌های زبان بزرگ آماده می‌کند.

در ماه نوامبر انویدیا پردازنده گرافیکی محاسباتی H200 خود را برای بارهای کاری هوش مصنوعی و HPC معرفی را کرد و  همچنان این شرکت در حال افزایش تولید است.

GPU H200 از معماری Hopper استفاده می‌کند و اصولاً خط تولید محصولات موجود شرکت را با ظرفیت و پهنای باند حافظه بالاتر تجدید می‌کند.

همانطور که Nvidia زنجیره تأمین Hopper خود را از سال 2022 بهبود داده است، افزایش تولید محصول باید نسبتاً سریع باشد. با این حال، جنسن هوانگ اظهار داشته که شرکت نمی‌تواند تمام  تقاضاها برای این محصول جدید را به طور فوری برآورده کند.

جنسن هوانگ ، مدیر اجرایی NVIDIA ، در جلسه گزارش سه ماهه درآمد با تحلیلگران و سرمایه گذاران گفت: “هر زمان که محصولات جدیدی داشته باشیم ، همانطور که می دانید ، از صفر به تعداد بسیار زیادی افزایش خواهیم داشت و شما نمی توانید این کار را یک شبه انجام دهید.”

دسته بندی ها : اخبار
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *