پهنای باند چیست؟ پارت 2

پهنای باند چیست؟ پارت 2

۱۳۹۸-۰۵-۰۷

پهنای باند چیست؟ پارت 2

تفاوت مگابیت بر ثانیه Mbps با مگابایت بر ثانیه MBps

در نظر داشته باشید که پهنای باند می تواند در واحدهای مختلفی بیان شود و با راه های مختلفی میتوان کنترل پهنای باند را انجام داد ، بایت bytes، کیلوبایت kilobytes، مگابایت Megabytes، گیگابایت gigabits، غیره. شرکتی که از آن اینترنت می خرید ممکن است از یکی از این واحدها استفاده کند، سایتی که با آن فیلم های خود را مشاهده می کنید نیز از یکی دیگر. باید ارتباط بین این عبارات و واحدها را بشناسید و بتوانید آنها را به یکدیگر تبدیل کنید تا هزینه اضافه اینترنت برایتان تحمیل نشود یا برای خرید ترافیک نیز به مشکل برنخورید.

برای مثال ۱۵ MBs با ۱۵ Mbs متفاوت است (حرف b بزرگ و کوچک تعیین کننده خواهد بود). عبارت اول، ۱۵ مگابایت خوانده می شود و عبارت دوم ۱۵ مگابیت. این دو واحد با یکدیگر متفاوت هستند و هر بایت برابر با ۸ بیت محسوب می شود.

اگر هر دو این پهنای باندها را بر حسب مگابایت MB بنویسیم، اولی ۱۵ MB و دومی ۱.۸۷۵ MB می شود، چرا که ۱۵ تقسیم بر ۸ می شود ۱.۸۷۵ . در حالیکه اگر بر حسب مگابیت نوشته شود، اولی ۱۲۰ Mbs یعنی (۱۵ ضربدر ۸) و دومی ۱۵ Mbps خواهد شد.

نکته: این مفهوم کلی برای تمام داده های این چنین که با آنها مواجه می شوید، قابل قبول است. هم چنین اگر نمی خواهید این محاسبات را دستی انجام دهید می توانید از سایت های تبدیل آنلاین استفاده کنید.

 اطلاعاتی بیشتر درباره کنترل پهنای باند

برخی نرم افزارها به شما این امکان را می دهند که پهنای باند خود را برای هر برنامه محدود کنید و در مواقعی که می خواهید برنامه ای به فعالیت خود ادامه دهد اما نیازی نیست که سرعت بالایی در اختیار داشته باشد، انتخاب خوبی خواهد بود. این محدودیت عمدی پهنای باند با عنوان کنترل پهنای باند شناخته می شود.

برخی نرم افزارهای مدیریت دانلود، سرویس های بکاپ گیری آنلاین، برخی فضاهای ابری، اکثر تورنت ها و بیشتر مودم ها قابلیت کنترل پهنای باند دارند. اینها همگی سرویس ها و برنامه هایی هستند که برای کار با پهنای باند بسیار زیاد ساخته شده اند پس منطقی خواهد بود که گزینه کنترل پهنای باند داشته باشند.

برای مثال فرض کنیم قصد دانلود یک فایل حجیم ۱۰ گیگاباتی داریم، به جای دانلود کردن این فایل با تمام سرعت و استفاده از تمام ظرفیت پهنای باند، می توانید با استفاده از یک نرم افزار مدیریت دانلود و انتخاب گزینه کنترل پهنای باند و تنظیم آن بر روی تنها ۱۰ درصد از کل ظرفیت، با وجود بالا بردن زمان دانلود، پهنای باند بیشتری را آزاد بگذارید تا بتوانید فعالیت های دیگر مانند تماشای آنلاین فیلم را بدون مشکلی داشته باشید.

موضوع دیگری که مشابه با کنترل پهنای باند است، انسداد پهنای باند نام دارد. انسداد پهنای باند زمانی رخ می دهد که شرکت ارائه دهنده اینترنت (ISP) پهنای باند را کاهش و یا افزایش می دهد. این یک اقدام واکنشی است که در شبکه‌های ارتباطی برای تنظیم ترافیک شبکه و به حداقل رساندن تراکم پهنای باند استفاده می‌شود.

کارایی اینترنت شما با فاکتورهای زیادی ارزیابی می شود که پهنای باند یکی از آنها است. فاکتورهای دیگری مانند تاخیر (Latency) ، اختلاف در زمان رسیدن داده ها به مقصد (jitter) و اتلاف بسته (packet loss) نیز در تعیین کیفیت شبکه مورد استفاده شما دخیل هستند.

شما چه تجربه ای از پهنای باند دارید؟ برای ثبت سفارش پهنای باند اختصاصی کلیک کنید.

مطالب مرتبط

پهنای باندبه چه معنیست و شما به چه مقدار نیاز دارید؟

پهنای باندبه چه معنیست و شما به چه مقدار نیاز…

“پهنای باند” چیست؟ به چه پهنای باند نیاز دارید؟ حتی اگر صاحب وب سایت موقتی باشید ، موقع دریافت پیشنهادات پهنای باند از طرف شرکت های مختلف ، ممکن است…

مشاهده
چه تفاوتی میان 4/2 گیگا هرتز و 5 گیگا هرتز وجود دارد؟

چه تفاوتی میان 4/2 گیگا هرتز و 5 گیگا هرتز…

بین ۴/۲ گیگا هرتز و ۵ گیگا هرتز چه تفاوتی وجود دارد؟ -تفاوت اساسی بین فرکانس‌های وایرلس ۵ گیگاهرتز و ۴/۲ گیگاهرتز، محدوده و پهنای باند است. -فرکانس ۵ گیگاهرتزدر…

مشاهده
پهنای باند فیبر ، فیبر نوری در برابر VDSL و ADSL چقدر سریع تر است؟

پهنای باند فیبر ، فیبر نوری در برابر VDSL و…

وقتی پهنای باند شما به بیشترین حد ممکن برسد، سریع ترین سرعت دانلود را در دسترس خواهید داشت. اگرچه برخی از انواع خدمات باند پهن سریع تر از سایرین است،…

مشاهده
چگونه میزان انتقال داده خود را کاهش دهیم؟

چگونه میزان انتقال داده خود را کاهش دهیم؟

هاست وب شما هشداری را مبنی بر استفاده بیش از اندازه از پهنای باند به شما ارسال می کند و توصیه می کند که اندازه فایل های وب خود را…

مشاهده
شرکت صفرویک دارای مجوز Servco به شماره 20-95-100 از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی