پهنای باند اینترنت چیست؟ با مفهوم پهنای باند یا bandwidth پارت 1

پهنای باند اینترنت چیست؟ با مفهوم پهنای باند یا bandwidth پارت 1

۱۳۹۸-۰۵-۰۶

پهنای باند اینترنت چیست؟ با مفهوم پهنای باند یا bandwidth پارت 1

پهنای باند اینترنت چیست؟

واژه پهنای باند اینترنت معانی فنی مختلفی دارد اما در دنیای وب به طور کلی به حداکثر حجم میانگین انتقال اطلاعات در واحد زمان که برای مثال یک ارتباط اینترنتی می تواند کنترل کند، اشاره دارد.

ارتباط اینترنتی که پهنای باند بیشتری دارد، می تواند بطور حجم اطلاعات بیشتری، برای مثال یک فایل ویدئویی را بسیار سریع تر از اینترنتی با پهنای باند اختصاصی کم تر بارگزاری کند.

واحد پهنای باند اینترنت به طور معمول بیت بر ثانیه است، مانند ۶۰ مگابیت بر ثانیه (۶۰ Mbps or 60 Mb/s). این واحد نشان می دهد که سرعت انتقال داده ها برابر با ۶۰ میلیون بیت در هر ثانیه است.

چرا درک پهنای باند اینترنت از اهمیت بالایی برخوردار است؟

شاید تا حالا خیلی جدی به این که پهنای باند چیست و چه اهمیتی برای شما دارد فکرنکرده باشید، تا زمانیکه قصد استفاده‌ای سنگین تر مانند بازی های آنلاین یا استفاده از سخت افزارهایی که به اینترنت قدرتمندی نیاز دارند را نکرده باشید. در حقیقت دانستن اینکه پهنای باند چیست و چطور بر شبکه مورد استفاده شما تاثیر می گذارد این امکان را به شما می دهد که هر وقت احساس نیاز کردید تنظیمات پهنای باند خود را برای افزایش سرعت ارتباط ارتقا دهید.

ممکن است به خاطر افت ناگهانی سرعت اینترنت نسبت به روزهای دیگر درباره پهنای باند کنجکاو شده باشید. احتمالا به این فکر کرده اید که به پهنای باند بیشتری احتیاج دارید و یا شاید به اندازه ای که هزینه می کنید خدمات دریافت نمی کنید.

یا شاید قصد خرید یک کنسول بازی برای بازی های آنلاین و یا تماشای فیلم به صورت آنلاین با تلویزیون را دارید و به این فکر می کنید که آیا اینترنت شما پاسخگوی نیازتان خواهد بود یا تاثیری منفی بر دیگر کاربران شبکه شما نخواهد گذاشت. برای اکثر افراد این دو مورد اصلی ترین دلیل نگرانی درباره پهنای باند سرویس اینترنت مورد مصرفشان است.

چقدر پهنای باند اینترنت در اختیار دارید؟ (و چه مقدار پهنای باند نیاز دارید؟)

روشهای زیادی برای آزمودن سرعت اینترنت وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید تا متوجه شوید چه مقدار پهنای باند در اختیار دارید، سایت‌های تست سرعت اینترنت زیادی وجود دارند که می توانید از آنها استفاده کنید اما همیشه بهترین گزینه نیستند.

اینکه چقدر پهنای باند احتیاج دارید بستگی به مورد استفاده شما از اینترنت دارد. مسلما در اکثر اوقات هرچه بیشتر بهتر است و البته باید با توجه به محدودیت بودجه خود بهترین تصمیم را بگیرید.

اگر استفاده شما از اینترنت به فعالیت های روزمره در شبکه های اجتماعی و تماشای چند مورد ویدئو محدود می شود، یک سرویس با سرعت بالا و پهنای باند کم یا متوسط هم برای شما مناسب خواهد بود.

اگر چند تلویزیون در حال تماشای فیلم آنلاین هستند، چند کامپیوتر، تبلت و دستگاه های دیگر نیز به همان شبکه اینترنت متصل هستند، هرچه پهنای باند اینترنت بیشتری داشته باشید نگرانی کم تری از افت سرعت نیز خواهید داشت.

پهنای باند اینترنت بسیار شبیه به لوله کشی است!

اگر بخواهیم پهنای باند اختصاصی را به چیزی تشبیه کنیم، لوله کشی بهترین انتخاب است.

نسبت داده ها با پهنای باند مانند آب است با اندازه لوله ها!

به عبارت دیگر، هرچه پهنای باند اینترنت افزایش می یابد، میزان داده هایی که توانایی جاری شدن و انتقال در واحد زمان را دارند افزایش می یابد، درست مانند قطر لوله ها که هرچه بیشتر باشد مایعات و آب بیشتری می توانند در آن جاری شوند و انتقال یابند.

فرض کنیم شما در حال تماشای یک فیلم آنلاین هستید، شخصی دیگر نیز در حال بازی کردن یک بازی چندنفره آنلاین و یکی دو نفر دیگر هم در حال دانلود فایل در همان شبکه و یا در حال تماشای فیلمی در شبکه اجتماعی مانند اینستاگرام هستند. احتمال زیادی وجود دارد که همگی احساس کنند که سرعت اینترنت کمی کند شده و یا قطعی و وصلی هایی نیز داشته باشند که کاملا به پهنای باند اینترنت شما بستگی خواهد داشت.

برگردیم به موضوع لوله کشی، فرض کنیم لوله ورودی آب یک ساختمان  هیچ تغییری نکند اما شیرها و دوش‌های جدیدی اضافه شوند و هم زمان باز شوند (دیتای مورد استفاده دستگاه‌های مختلف بیشتر می شود)، فشار آب در هر نقطه (سرعت اینترنت در هر دستگاه) کاهش خواهد یافت، چرا که تنها مقدار مشخصی آب  برای این ساختمان (شبکه) در دسترس است.

به طور خلاصه: پهنای باند اینترنت مقدار معینی است که با توجه به سرویس خریداری شده شما تعیین می شود. در حالیکه یک نفر در حال تماشای ویدئویی آنلاین با بالاترین کیفیت ممکن بدون هیچ گونه مشکل و اصطلاحا لگ است، دقیقا لحظه ای که شروع به دانلود و استفاده های دیگری از اینترنت می کنید، هر کس به اندازه سهم معینی از کل ظرفیت را دریافت می کند.

برای مثال، اگر تست سرعت اینترنت شما سرعت دانلود را ۷.۸۵ Mbps نشان می دهد، یعنی اگر فقط شما از اینترنت استفاده کنید و البته نرم افزارهای دیگری بر روی سیستم در حال استفاده اینترنت نباشند، می توانید یک فایل ۷.۸۵ مگابیتی (معادل ۰.۹۸ مگابایت) را در یک ثانیه دانلود کنید. کمی محاسبات نشان می دهد با این پهنای باند اینترنت ، خواهید توانست که ۶۰ مگابایت اطلاعات را در یک دقیقه دانلود کنید. هم چنین، ۳,۵۲۸ Mb را که معادل ۳.۵ گیگابایت و برابر با یک فیلم کامل با کیفیت DVD است، در یک ساعت دانلود کنید.

حالا به صورت تئوری امکان دانلود ۳.۵ گیگابایت فایل را در یک ساعت دارید، اگر شخص دیگری در شبکه شما قصد دانلود همین فایل را داشته باشد، حالا دو ساعت زمان خواهد برد تا هر دو فایل دانلود شوند. چرا که شبکه محدود به انتقال میزان مشخصی از اطلاعات در واحد زمان است و به اجبار این اطلاعات را بین دو کاربر تقسیم می کند و هر دو به یک میزان از پهنای باند استفاده خواهند کرد.

به صورت فنی، شبکه شما با دو دانلود ۳.۵ گیگابایتی و در مجموع ۷ گیگابایت مواجه است که باید دانلود شود. پهنای باند اینترنت شما نمی تواند تغییر کند چرا که با توجه به سرویس خریداری شده از isp تعیین می شود، پس همان مفهوم لوله کشی می گوید که شبکه شما با سرعت ۷.۸۵ مگابیت بر ثانیه باید دو ساعت زمان صرف دانلود هر دو فایل کند در حالیکه نصف این مقدار را نیز در یک ساعت دریافت می کند.

پهنای باند اختصاصی ویژه سازمان ها و شرکت ها

مطالب مرتبط

اینترنت بی سیم ثابت و اینترنت ماهواره ای چه تفاوتی دارند؟

اینترنت بی سیم ثابت و اینترنت ماهواره ای چه تفاوتی…

در این نوشتار می خواهیم اینترنت بی سیم ثابت را با سه نوع اینترنت دیگر مقایسه کنیم و ببینم چگونه از این رقابت سربلند بیرون می آید. با مقایسه اینترنت…

مشاهده
فناوری اینترنت بی سیم ثابت

فناوری اینترنت بی سیم ثابت

اینترنت بی سیم ثابت از امواج هوایی برای انتقال اینترنت استفاده می کند. اینترنت بی سیم ثابت برخلاف DSL، فیبر،و اتصالات کابلی که از انواع کابل یا سیم ها برای…

مشاهده
اینترنت بی سیم ثابت یا اینترنت مرکزی چیست؟

اینترنت بی سیم ثابت یا اینترنت مرکزی چیست؟

اینترنت بیسیم ثابت (یا اینترنت مرکزی) با اتصالات متداول مانند DSL و فیبر، متفاوت است. سیگنال اینترنت را به جای استفاده از کابل، از طریق امواج رادیویی که توسط یک…

مشاهده
پهنای باند چیست؟ پارت 2

پهنای باند چیست؟ پارت 2

تفاوت مگابیت بر ثانیه Mbps با مگابایت بر ثانیه MBps در نظر داشته باشید که پهنای باند می تواند در واحدهای مختلفی بیان شود و با راه های مختلفی میتوان…

مشاهده
شرکت صفرویک دارای مجوز Servco به شماره 20-95-100 از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی