چگونه یک سیستم‌عامل مناسب برای VPS خود انتخاب کنیم؟ – سیستم عامل سرور های VPS

چگونه یک سیستم‌عامل مناسب برای VPS خود انتخاب کنیم؟ – سیستم عامل سرور های VPS

پس‌ازآنکه به این نتیجه رسیدید که از یک سرور مجازی خصوصی (Virtual Private Server) استفاده کنید، انتخاب صحیح یک سیستم‌عامل مناسب برای VPS  آن، گام مهم بعدی است. این کار باعث خواهد شد که شاکله کلی هسته سرور VPS شما برای نیازها و کاربردهای آینده ایجاد شده و دامنه نرم‌افزارهایی که بر روی آن قابل‌نصب هستند، مشخص گردد.

وقتی‌که به دنبال انتخاب این سیستم عامل سرور های VPS مناسب هستید، لازم است که دانش کافی در مورد مشخصات میزبان (هاست) خود نیز داشته باشید، چراکه ممکن است شما را در انتخاب سیستم‌عامل بهینه دچار سردرگمی سازد.

گاهی بسیاری از تجارت‌های آنلاین، به نیازها و درخواست‌های خود آگاه نیستند و به همین دلیل است که وب‌سایت‌های آن‌ها در مواجهه ترافیک زیاد مشتریان دچار مشکل شده و عملکرد بسیار مناسبی دارد که باعث نارضایتی صاحبان کسب‌وکار و بازدیدکنندگان خواهد شد.

برای این منظور، قصد داریم در این مقاله، علاوه بر بررسی انواع سرورهای مجازی خصوصی بر اساس سیستم‌عامل آن‌ها، شما را در گرفتن تصمیم صحیح در این خصوص راهنمایی نماییم.

 

انواع سیستم عامل سرور های VPS

شاید به‌طورکلی بتوان سیستم عامل سرور مجازی VPS را به دو دسته لینوکسی و ویندوزی تقسیم‌بندی نمود. سرورهای لینوکسی از توزیع‌های مختلف سیستم‌عامل لینوکس و با توجه به پشتیبانی آن‌ها از برنامه‌های کاربردی متن‌باز استفاده می‌کنند.

به همین منظور، اغلب گزینه بسیار مناسبی محسوب می‌شود، چراکه نیاز به پرداخت هزینه برای دریافت گواهی استفاده از نرم‌افزارهای و سیستم‌عامل وجود ندارد و می‌توان به‌راحتی از برنامه‌ها و افزونه‌های لینوکس استفاده کرد. این ویژگی برای شرکت‌های تازه تأسیس و در جهت شروع به کار، با توجه به محدودیت‌های بودجه گزینه بسیار مناسبی است. در سوی دیگر، سیستم‌های عامل ویندوز قرار دارند که بسیار فراگیر و محبوب هستند و حتی برای کاربردهای میزبانی وب نیز مورداستفاده قرار می‌گیرند.

وقتی VPS از سیستم‌عامل ویندوز برای کاربردهای خود استفاده می‌کند، از مزیت محبوبیت بالا در میان مشتریان برخوردار خواهد شد. البته باید این نکته را نیز افزود که استفاده از خدمات ویندوزی بسیار گران‌تر است، چراکه اغلب نرم‌افزارهای ویندوزی برای جنبه‌های تجاری و به‌صورت غیر رایگان طراحی شده‌اند. اکنون بیایید به مزایای استفاده از هریک از این دو دسته سیستم‌عامل بپردازیم.

 

مزایای استفاده از سیستم‌عامل لینوکس برای سرورهای VPS

اگر بخواهیم مزایای VPSهای مبتنی بر لینوکس را بررسی کنیم، در ابتدا باید تفاوت میزبانی اشتراکی وب و VPS را بدانیم، چراکه این دو مفهوم اهداف کاملاً جداگانه‌ای را دنبال می‌کنند. یکی از مزایای لینوکس این است که قابلیت اطمینان و انعطاف‌پذیری بالایی دارد. لینوکس از منابع سخت‌افزاری کمتری استفاده می‌کند و این کار باعث خواهد شد که عملکرد و دسترسی‌پذیری وب‌سایت بالا رفته و حتی کاربران قادر باشند که منابع را بین خود تقسیم نمایند.

این تدابیر در پنل کنترلی CPanel به‌خوبی دیده شده است. از سوی دیگر، لینوکس مزیت پشتیبانی از وب‌سایت‌های بسیار کاربرپسند را با پشتیبانی از طیف گسترده‌ای از زبان‌های برنامه‌نویسی شامل PHP، Python، Perl، Ruby on Rails و …. را ارائه می‌کند.

از سوی دیگر، تمامی سرورهای VPS به سیستم دستوری مبتنی بر متن SSH مجهز هستند که این ویژگی، به کاربران اجازه می‌دهد که قابلیت عملکرد سرورهای خود را افزایش داده و به‌شدت بارگذاری بیش‌ازحد را کاهش دهند. البته رسیدن به این هدف، نیازمند آشنایی کامل با SSH است.

آخرین ویژگی مهم لینوکس، قابلیت توسعه زیاد است، چراکه لینوکس یک سیستم‌عامل متن‌باز بوده و مدیر وب‌سایت می‌تواند تنظیمات، به‌روزرسانی‌ها، افزونه‌ها و برنامه‌های کاربردی را بر اساس نیاز خود کاملاً مدیریت نماید.

 

مزایای استفاده از سیستم‌عامل ویندوز برای سرورهای VPS

اگر بخواهیم ویژگی‌های ویندوز را بررسی کنیم، مهم‌ترین آن شاید کنترل و دسترسی بسیار بالا باشد. هر کاربر می‌تواند از قابلیت Remote Desktop یا دسترسی از راه دور به سرور بهره‌مند شود و دیگر نیاز به مراجعه حضوری به محل استقرار سرور ندارد. از سوی دیگر، پشتیبانی از وب‌سایت‌ها توسط ساختارهایی مانند ASP و ASP.NET نیز توسط ویندوز فراهم شده که می‌توان به‌وسیله آن‌ها، وب‌سایت‌های پیچیده و سفارشی را برای اجرا بر روی پلتفرم مایکروسافت طراحی نمود.

آخرین مزیت ویندوز نیز امنیت بالای آن است. بر طبق یک قانون، سرورهای VPS ویندوزی با آنتی‌ویروس‌های قدرتمند و برنامه‌های حفاظتی ویژه ارائه می‌شوند که در کنار دیواره‌های آتش قابل‌اعتماد، نگرانی از هک شدن را تا حد زیادی کاهش می‌دهند.

نکات یادشده در بالا، به شما در انتخاب مناسب یک سیستم عامل سرور های VPS خود کمک خواهد کرد. تفاوت بین این دو نوع سیستم‌عامل تا حد زیادی مشخص است؛ ولی باید این را در نظر داشته باشید که در گام اول، باید نیازهای تجارت خود را بدانید و اهداف آن را مشخص سازید تا در تصمیم‌گیری خود، بهترین گزینه را برگزینید.

 

مهمترین تفاوت های CentOS و Ubuntu

مهمترین تفاوت های CentOS و Ubuntu

کارایی

به صورت دقیق نمیتوان گفت که کدام یک از این دو سیستم عامل کارایی بالاتری دارد. در حقیقت کارایی هر دوی این سیستم عامل ها ارتباط مستقیمی با سخت افزار سرور و مهمتر از آن نحوه پیکربندی سیستم عامل ها دارد. اگر سرور را به نحو احسن پیکربندی کنید و آن را به خوبی امن نمایید، سرور بهترین کارایی را به شما میدهد.

البته به این نکته هم اشاره کنم که از آنجایی که CentOS آپدیت های کمتری دریافت میکند، امن تر و پایدار تر است اما ویژگی های کمتری به نسبت اوبونتو دارد.

 

مدیریت پکیج (Package Management)

CentOS و Ubuntu Server هر دو ابزار مدیریت پکیج مختص به خود را دارند که معماری کاملا متفاوتی از یکدیگر دارند. CentOS از RedHat Enterprise Linux (RHEL) مشتق میشود در حالی که Ubuntu مبتنی بر Debian است. ابزار مدیریت پکیج در RHEL با نام RPM یا به صورت کامل Redhat Package Manager است. بنابراین CentOS نمیتواند به صورت مستقیم از آن استفاده کند و ابتدا باید RPM را از طریق ابزار yum دانلود و نصب کند.

همه توزیع هایی که مبتنی بر Debian هستند، Package Manager به نام apt دارند که خلاصه شده Advanced Package Tool است. این ابزار مدیریت پکیج، بسیار قدرتمند است که با استفاده از آن میتوانید پکیج های DEB را دانلود کنید و همچنین با استفاده از آن بروزرسانی نسخه سیستم عامل را نیز انجام دهید.

 

نصب و پیکربندی

اگر برای انتخاب سیستم عامل سرور قصد دارید که Ubuntu را انتخاب کنید، باید بدانید که رابط گرافیکی برای نصب نخواهید داشت اما با این حال مراحل نصب به گونه ای ترتیب داده شده اند که میتوانید به راحتی نصب سیستم عامل را در اوبونتو سرور انجام دهید. از طرف دیگر فرایند نصب سیستم عامل در CentOS به گونه ای است که مراحل نصب را برای ادمین های سیستم بسیار ساده تر میکند.

پیکربندی این دو سیستم عامل از طریق دستورات مربوطه متفاوت است. البته مهم ترین تفاوت در مدیریت پکیج ها است که در بالاتر آن را شرح دادیم.

 

کدام یک برای انتخاب سیستم عامل سرور بهتر است؟

اوبونتو به نسبت CentOS سهم بیشتری از بازار را در اختیار دارد. در نتیجه انجمن های فعالتر و آموزش های بیشتری در اینترنت درباره آن وجود دارد، بنابراین اگر در سروری با مشکل رو به رو شدید، به راحتی و با جستجو در اینترنت میتوانید به راه حل مناسب دست یابید. از نظر امنیت CentOS قدرت بالاتری به نسبت Ubuntu دارد که این موضوع به دلیل دفعات آپدیت بیشتر Ubuntu به نسبت CenOS است، بنابراین احتمالا آسیب پذیری های zero day (روز صفر) بیشتری به نسبت CentOS دارد و از طرف دیگر پایداری سیستم عامل نیز با وجود آپدیت های پیاپی کاهش میابد.

مهمترین موردی که باید به آن اشاره کنیم پشتیبانی از cPanel و WHM است، از آنجایی که اغلب سرویس های میزبانی وب از cPanel و WHM استفاده میکنند، و علاوه بر آن به دلیل اینکه Ubuntu از cPanel/WHM پشتیبانی نمیکند، CentOS در این زمینه برتر است.

بر این اساس و با توجه به مطالبی که گفتیم، CentOS به دلیل امنیت و پایداری بیشتر و علاوه بر آن پشتیبانی از cPanel که از اساسی ترین موارد در میزبانی وب است میتوان گفت که برای  انتخاب سیستم عامل سرور ، CentOS به عنوان سیستم عامل سرور های دیتاسنتر و کسب و کارهای ابتدایی فروش سرویس های VPS و میزبانی وب مناسب تر است.

 

نتیجه گیری

در این آموزش در ادامه راه اندازی کسب و کار میزبانی وب و اجاره VPS به بررسی تفاوت دو سیستم عامل اصلی لینوکسی پرداختیم. به طور کلی تفاوت اصلی که بین یک سرویس میزبانی وب موفق و ناموفق وجود دارد، پیکربندی بهینه و ایجاد امنیت سرور ها است. مهمترین بخش از سیستم عاملی که میخواهید به عنوان میزبان وب از آن استفاده کنید، وب سرور آن است که اگر به درستی پیکربندی شود میتواند تجربه کاربری بسیاری از مشتریان شما را افزایش دهد و در هزینه های مرتبط با سخت افزار صرفه جویی کند. در آموزش بعدی انواع وب سرور های لینوکسی را برای شما بیان میکنیم و در ادامه به بررسی و پیکربندی آن ها میپردازیم.

 

بیشتر بخوانید: هاست لینوکسی – میزبانی وب لینوکسی چیست و چه تفاوتی با میزبانی وب ویندوزی دارد؟

هاست ویندوزی چیست ؟ چه زمانی باید از هاست ویندوز استفاده کرد؟

شرکت صفرویک دارای مجوز Servco به شماره 20-95-100 از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی