صفحه اصلی
سرور چیست؟
۰۷ مرداد ۱۳۹۷

در هر شبکه ای یک کامپیوتر به عنوان سرور یا سرویس دهنده  در نظر گرفته می شود و به کامپیوتری گفته می شود که به درخواست های دیگر دستگاه ها پاسخ می دهد و آن ها را مدیریت می کند.

اینترنت ، یک شبکه بزرگ است به همین دلیل تعداد کامپیوتر هایی که در آن وظیفه مدیریت را برعهده می گیرند و به درخواست سیستم های دیگر پاسخ می دهند به مراتب بیشتر از هر شبکه دیگری است.

کامپیوتر سرویس دهنده باید از سخت افزار و نرم افزار های به روز و پرسرعتی پشتیبانی کند تا بتواند حجم بالای درخواست ها را با سرعت بیشتری پاسخ دهد. سیستم عامل سرورها میتواند ویندوز و یا لینوکس باشد. به همین علت server ها را به دو دسته سرور ویندوزی و یا سرور لینوکسی تقسیم بندی می کنند. از طرف دیگر نحوه پیاده سازی سرور ها می تواند تقسیم بندی دیگری را نیز ایجاد کند.

انواع سرورها

سرور عمومی: در سرورعمومی یک کامپیوتر ، به عنوان سرویس دهنده چندین وب سایت قرار می گیرد و منابع سخت افزاری را به صورت عمومی برای تمامی  وب سایت ها به اشتراک می گذارد. یک هاست و یا میزبان صفحات وب یک نوع سرورعمومی می باشد.

سرور اختصاصی : در یک سرور اختصاصی یا  dedicated server ، یک کامپیوتر ، به صورت کاملا اختصاصی به یک وب سایت اختصاص داده می شود.

سرور مجازی: Virtual Private Server یا به اختصار VPS یک server بر روی server اصلی و فیزیکی است که با استفاده از ابزار های پیشرفته نرم افزاری و سخت افزاری به یک server جداگانه تبدیل شده است.
این تکنولوژی این امکان را فراهم می آورد که برای یک سروراصلی و فیزیکی چندین VPS دیگر با امکانات متفاوت یا یکسان تعریف کرد.

 

بنابراین server یک کامپیوتر ارائه دهنده سرویس قدرتمند می باشد که به سخت افزار و نرم افزارهای قوی ای مجهز شده و باید تمام مدت روشن باشد که بتواند در کوتاه ترین ممکن پاسخ را برای درخواست کننده ارسال کند

دسته بندی ها : سرور
برچسب ها :