رایانش ابری چیست ؟

رایانش ابری چیست ؟

۱۳۹۸-۰۷-۲۸

رایانش ابری چیست ؟

اگر بخواهیم تعریف ساده ای از محاسبات یا رایانش ابری ارائه دهیم ، رایانش ابری را می توان ارائه سرویس های کامپیوتری، از جمله سرورها، حافظه، پایگاه داده، شبکه سازی، نرم افزار، آنالیتیک، و هوش مصنوعی در بستر اینترنت (ابر) تعریف کرد. رایانش ابری ،نوآوری سریع تر، منابع منعطف تر را در مقیاس اقتصادی ارائه می دهد. شما معمولا فقط برای سرویس های ابری ای که استفاده می کنید، پول می دهید، این سرویس ها کمک می کنند تا هزینه های عملیاتی را کاهش دهید، زیرساخت های تان را موثرتر مدیریت کنید و با تغییر نیازهای کسب و کارتان، تغییرات و هماهنگی های لازم را انجام دهید.

۵ مزیت رایانش ابری

رایانش ابری یک تغییر بزرگ از روش تفکر سنتی کسب و کارها در مورد منابع فناوری اطلاعات است. در اینجا، هفت دلیلی که سازمان ها به استفاده از رایانش ابری روی می آورند را بیان می کنیم:

هزینه

رایانش ابری هزینه های زیاد خرید نرم افزار  و سخت افزار، تنظیم و مدیریت مراکز داده داخلی-قفسه های سرور، برق شبانه روزی برای تامین نیرو و خنک سازی، و متخصصین IT برای مدیریت زیرساخت را حذف می کند. رایانش ابری تمام این هزینه ها را در یک جا، جمع می کند.

سرعت

اکثر سرویس های رایانش ابری به صورت سلف سرویس و در صورت تقاضا ارائه می شوند. بنابراین حتی مقادیر زیادی از منابع رایانشی نیز می توانند در عرض چند دقیقه تهیه شوند، معمولا با چند کلیک می توانید منابع رایانشی خود را داشته باشید، و به کسب و کارتان، انعطاف بیشتری بدهید. به علاوه فشار برنامه ریزی برای ظرفیت ها نیز از بین می رود.

مقیاس جهانی

مزایای سرویس های رایانش ابری شامل توانایی مقیاس بندی کششی است. این موضوع به زبان ابری یعنی ارائه مقدار مناسبی  از منابع IT- برای مثال نیروی کامپیوتری بیشتر یا کمتر، ذخیره سازی، پهنای باند- در هنگام نیاز در مکان جغرافیایی مناسب

بهره وری

مراکز داده داخلی معمولا به “قفسه بندی و پشته سازی” زیادی احتیاج دارند-تنظیمات سخت افزاری، اتصال نرم افزار و دیگر  وظایف مدیریتی و زمان بر IT. رایانش ابری لزوم انجام بسیاری از این کارها را از بین می برد. بنابراین تیم فناوری اطلاعات می توانند روی رسیدن به اهداف تجاری مهم تر زمان بگذارند.

عملکرد

بزرگترین سرویس های رایانشی ابری روی یک شبکه جهانی از مراکز داده امن ایجاد می شوند، این شبکه ها به طور منظم به آخرین نسخه از سخت افزار رایانشی سریع و موثر به روز رسانی می شوند. این سرویس ها مزایای زیادی نسبت به یک مرکز داده شرکتی مستقل دارند و شامل کاهش تاخیر در شبکه ها برای برنامه ها و مقیاس بیشتر هستند.

قابلیت اطمینان

رایانش ابری از داده نسخه پشتیبان تهیه می کند، فجایع را بازیابی می کند. بنابراین تداوم کسب و کار راحت تر و ارزان تر می شود، زیرا داده ها می تواند در سایت های زیادی روی شبکه ارائه دهنده ابر تکثیر شوند.

امنیت

اکثر ارائه دهندگان ابر مجموعه ای گسترده از سیاست ها، فناوری ها و کنترل ها را ارائه می کنند. این مجموعه وضعیت امنیتی کلی را تقویت می کند، به حفاظت داده ها، برنامه ها و زیرساخت های شما در مقابل تهدیدهای بالقوه کمک می کند.

بیشتر بخوانید: سرور رایانش ابری چیست؟ – سرور ابری یا Cloud server

انوع رایانش ابری

تمام ابرها یکسان نیستند و هر کدام از این ابرها برای همه مناسب نیستند. مدل های مختلف متعدد، انواع ابرها و سرویس ها برای ارائه راه حل مناسب به نیازهای شما پیشرفت کرده اند.

اولا، باید نوع استقرار سرویس ابری، یا معماری رایانش ابری را مشخص کنید. در واقع سرویس ابری شما روی این معماری اجرا می شود. سه روش مختلف برای استقرار سرویس های ابری وجود دارد: ابر عمومی، ابر خصوصی یا ابر ترکیبی

ابر عمومی

ابرهای عمومی متعلق به ارائه دهندگان سرویس ابری شخص ثالث هستند. این شرکت ها منابع کامپیوتری خود، از جمله سرورها و محفظه ذخیره را در بستر اینترنت ارائه می کنند. مایکروسافت آژور یک نمونه از ابر عمومی است. تمام سخت افزارها و نرم افزارها، و زیرساخت های پشتیبانی متعلق به ارائه دهنده سرویس ابری هستند و توسط این شرکت مدیریت می شوند.شما می توانید به این سرویس ها دسترسی داشته باشید و با استفاده از یک مرورگر وب، حساب تان را مدیریت کنید.

ابر خصوصی

یک ابر خصوصی به منابع رایانشی ابری ای اشاره می کند که به طور انحصاری توسط یک کسب و کار مشخص یا یک سازمان استفاده می شود. ابر خصوصی می تواند به طور فیزیکی روی یک مرکز داده داخلی شرکت قرار بگیرد. برخی از شرکت ها نیز برای میزبانی ابر خصوصی شان به شرکت های ارائه دهنده خدمات شخص سوم پول می دهند. ابر خصوصی ابری است که در آن سرویس ها و زیرساخت ها روی یک شبکه خصوصی نگهداری می شوند.

ابر ترکیبی

ابرهای ترکیبی، ابرهای خصوصی و عمومی را ترکیب می کنند. این سرویس ها با تکنولوژی در کنار یکدیگر قرار می گیرند و امکان به اشتراک گذاری برنامه ها و داده ها بین ابرهای خصوصی و عمومی را ایجاد می کنند. با انتقال و عبور داده ها و برنامه ها بین ابر خصوصی و عمومی، ابر ترکیبی می تواند انعطاف بیشتری به کسب و کار شما بدهد، گزینه های استقرار افزایش می یابد، به بهینه سازی زیرساخت های موجود، امنیت، و انطباق نیز کمک می کند.

بیشتر بخوانید: انواع سرویس های ابری : IaaS، PaaS، بدون سرور، و SaaS

مطالب مرتبط

10 حقیقت درباره مدیریت داده های چند ابری

10 حقیقت درباره مدیریت داده های چند ابری

استفاده ی کسب و کارها از بیش از یک ابر برای تأمین نیازهای داده ای خود در حال افزایش است. در این مطلب کارکرد مدیریت داده های چند ابری را…

مشاهده
سرور رایانش ابری چیست؟

سرور رایانش ابری چیست؟

یکی از اصطلاحاتی که امروزه به آن زیاد بر می خوریم ، خدمات مبتنی بر ابر می باشد. اما شاید تا کنون درک درستی در خصوص خدمات مبتنی بر ابر…

مشاهده
مرکز تماس ابری چیست و چه مزایایی می‌تواند برای سازمان ها داشته باشد؟

مرکز تماس ابری چیست و چه مزایایی می‌تواند برای سازمان…

شش دلیل برای انتقال مرکز تماس ابری امروزه، کسب و کار شما احتمالا حداقل برخی از پشته های فناوری اش را به فناوری ابری انتقال داده است. ۹۶% از سازمان…

مشاهده
شرکت صفرویک دارای مجوز Servco به شماره 20-95-100 از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی