صفحه اصلی
راه اندازی Mirror مخازن لینوکس در صفر و یک (با ترافیک نیم بها)
۱۴ شهریور ۱۴۰۰

راه اندازی Mirror مخازن لینوکس در صفر و یک (با ترافیک نیم بها)

 

پس از بروز رسانی های مورد نیاز در دیتاسنتر صفر و یک، شرکت مهندسی صفر و یک پرداز موفق به راه‌اندازی سرویس Mirror توزیع های لینوکسی از جمله اوبونتو به‌صورت نیم بها شد.

صفر و یک اکنون دوازدهمین شرکت در ایران است که توانسته با اجرای این طرح به‌نوعی دین خود را به جامعه‌ی لینوکسی ادا کند.

اما بیایید باهم ببینیم سرویس Mirror مخازن لینوکس چیست؟ و این اقدام چه تأثیری بر رضایت کاربران لینوکس خواهد گذاشت؟ با ما همراه باشید.

 

مخزن چیست؟

کاربران سیستم‌عامل‌های ویندوز یا مک، عموماً به‌منظور استفاده از برنامه‌ای خاص، ابتدا آن را در اینترنت جست‌وجو کرده و سپس اقدام به دانلود و نصب آن می‌کنند. گاهی اوقات هم نصب نرم‌افزارها از طریق CD، DVD و غیره انجام خواهد شد.

اما برای توزیع‌های سیستم‌عامل لینوکس مانند اوبونتو (Ubuntu)، برخی از نرم‌افزارها بدین ترتیب توزیع شده‌اند؛ اما برخی از برنامه‌ها، اختصاصی و به‌اصطلاح “بسته” هستند. در سیستم‌هایی مانند اوبونتو، اکثر نرم‌افزارها بر روی بسته‌هایی در فایل .deb (یا.rpm در RedHat) قرار دارند. این فایل شامل برنامه‌هایی است که کاربران به آن‌ها نیاز خواهند داشت. این فایل‌ها می‌توانند دانلود شده یا بر روی CD کپی شوند. مخازن در حقیقت سرورهایی هستند که شامل مجموعه‌ای از این بسته‌هاست.

 

ابزار دسترسی به مخزن

عموماً شما می‌توانید با ابزاری مانند “apt” به این مخازن دسترسی داشته باشید. این ابزار می‌توانند تمام بسته‌هایی که نصب کرده‌اید و همچنین بسته‎‌هایی که در مخزن شما در دسترس هستند را به‌صورت فهرست درآورند. همچنین شما را قادر می‌سازند تا بتوانید برنامه‌های ساده‌ای مانند “image editor” را جست‌وجو کنید.

این ابزار به شما روشی بسیار ساده جهت نصب نرم‌افزار و همچنین به‌روزرسانی آن‌ها ارائه می‌دهند.

دانستن این موضوع که اکثر ابزارهایی که قصد دارید در توزیع لینوکس مورد نظرتان از آن‌ها استفاده کنید، از قبل در مخازن آنها قرار دارند، از اهمیت بالایی برخوردار است.

این بسته‌ها یا کد منبع آن‌ها را می‌توانید در اینترنت جست‌وجو کنید، اما توجه داشته باشید که در این صورت نصب آن‌ها بسیار دشوار خواهد بود و ممکن است با سیستم شما مطابقت پیدا نکنند.

 

چرا باید از Mirror استفاده کنیم؟

تصور کنید سرور مخزن سیستم‌عامل لینوکس شما به لحاظ موقعیت جغرافیایی در نقطه‌ای دوردست (مثلاً در آمریکا) قرار داشته باشد و شما بخواهید جهت نصب یا به‌روزرسانی نرم‌افزارهای مد نظر خود به آن متصل شوید.

اکنون تصور کنید نیمی از کاربران  هم بخواهند در همین زمان به آن سرور مخزن متصل شوند.

فارغ از اینکه سرور مخزن باید از منابع بالایی برخوردار باشد، احتمال به وجود آمدن Latencyیا حتی Downtime بسیار بالا خواهد بود.

این مشکل با به‌کارگیری تکنولوژی Mirroring تا حد زیادی برطرف شده است. این تکنولوژی بدین‌صورت عمل می‌کند که تمام اطلاعات سرور اصلی را بر روی سرور دیگری در نقطه‌ای دیگر در دنیا کپی کرده و آن‌ها را در اختیار کاربران با فواصل نزدیک‌تر قرار می‌دهد.

بدین ترتیب دیگر نیازی نخواهید داشت به سرور مخزن اصلی متصل شوید. درنتیجه سرعت ارتباط با سرور و همچنین رفت‌وآمد داده‌ها بالا خواهد رفت.

 

شرکت مهندسی صفر و یک پرداز با راه‌اندازی Mirror مخازن توزیع های لینوکس، به کاربران امکان استفاده‌ی راحت‌تر از مخازن اصلی از جمله توزیع اوبونتو را با هزینه‌ی کمتر (ترافیک نیم‌بها) فراهم آورده است.

 

چگونه از این Mirror استفاده کنیم؟

به‌منظور استفاده از این سرویس کافی است آدرس مخزن خود را به آدرس زیر تغییر دهید:

 

https://mirror.0-1.cloud/ubuntu/

 

به‌عنوان‌مثال فایل etc/apt/sources.list/ در اوبونتو نسخه ۱۹.۰۴ (Disco) به شکل زیر خواهد شد:

 

deb http://mirror.0-1.cloud/ubuntu/ disco main restricted

deb-src http://mirror.0-1.cloud/ubuntu/ disco main restricted

 

برچسب ها :