صفحه اصلی

 تفاوت adsl و +Adsl2

۱۸ دی ۱۴۰۰

با گسترش اینترنت در عصر امروز انواع مختلفی برای ارائه این شبکه پهناور ارتباطی معرفی شد. از جمله این انواع adsl و +adsl2  است که در حال حاضر در بیشتر شرکت های ارائه دهنده سرویس اینترنت از جمله شرکت صفرویک اینترنت +adsl2 ارائه می شود. با این حال ممکن است این سوال به وجود بیاید که  تفاوت adsl و +Adsl2 چیست. در این مقاله به طور کامل به بررسی این تفاوت ها خواهیم پرداخت.

اینترنت Adsl

این اینترنت از مشهور ترین عضو خانواده DSL  بوده و از دسته اینترنت هایی محسوب می شود که دارای سرعت آپلود و دانلود یکسانی نیستند. این اینترنت ها عموما دارای سرعت دانلود بالاتری نسبت به سرعت آپلود بوده و از آنجا که بیشتر افراد تمایل به دانلود کردن دارند تا آپلود اینترنت سودمندی به شمار می رود. این اینترنت روی خطوط تلفن که از جنس مس هستند اجرا شده و تا حدود 5500 متر یا به بیانی دیگر 5 و نیم کیلومتر قابلیت انتقال یافتن دارد.

از معایب این اینترنت که یکی از دلایل منسوخ شدن آن بود این است که در هنگام وجود نویز بر روی خط به طور کامل قطع می شود و همچنین از سرعت پایینی نسبت به نسل بعدی خود یعنی ADSl2  و ADSL2+ برخوردار است که همین مورد تفاوت adsl و +Adsl2 را نشان می دهد . این شبکه از سال 1997 راه اندازی شد و در سال 2003 یک نسل بهتر از این اینترنت ارائه شد که نام آن +ADSl 2 است.

اینترنت Adsl

طرز کار اینترنت ADSL

اینترنت +Adsl2

همانطور که گفته شد این اینترنت از سال 2003 معرفی شد و از بزرگترین تفاوت adsl و +Adsl2 این بود که ارتباط اولیه +ADSl2 در کمتر از 3 ثانیه طول می کشد در حالی که اتصال ADSL  10 ثانیه زمان می برد. شاید 7 ثانیه مقدار زیادی به چشم نیاید اما به طور شگفت آوری این هفت ثانیه بسیار تاثیرگذار است. همچنین +ADSL 2  می تواند تا 7 کیلومتر را نیز از طریق خط تلفن پوشش دهد.

ADSL 2+ برخلاف پرشمار بودن  تفاوت adsl و +Adsl2 نیز مانند ADSL دارای سرعت  دانلود بیشتری نسبت به سرعت آپلود بوه و سرعت دانلود و آپلود در آن یکسان نیست.ADSL2+ از دو باند با فرکانس های 2.2 مگاهرتزی برخوردار است بنابراین ممکن است سرعت آن به 24 مگابیت بر ثانیه نیز برسد.

بررسی  تفاوت adsl و +Adsl2

در توضیحات تا حدودی به ت تفاوت adsl و +Adsl2 پرداختیم. به طور کل +ADSL 2 از همه لحاظ از ADSL بهتر بوده و قابلیت های بیشتر و سرعت بهتری دارد. +ADSL2 از خیلی لحاظ با هم خانواده ای خود یعنی ADSL  دارد. از دیگر تفاوت های این دو می توان اشاره کرد به:

تفاوت کارکرد در صورت وجود نویز

از  تفاوت adsl و +Adsl2 می توان به این مورد اشاره کرد که +ADSL 2 به دلیل وجود نویز قطعی نداشته و صرفا از کیفیت و سرعت آن کم می شود اما در اینترنت ADSL وجود نویز سبب قطعی کامل اینترنت شده و دیگر نمی توان با آن کار کرد. البته که با وجود تجهیزاتی مانند نویزگیرها تا حدود بسیار زیادی می توان از این اتفاق جلوگیری کرد.

حداکثر سرعت اینترنت یک نوع  تفاوت adsl و +Adsl2

از دیگر تفاوت adsl و +Adsl2 می توان به این مورد اشاره کرد که سرعت +ADS» 2 حداکثر به 24 مگابیت بر ثانیه می رسد اما سرعت ADSL نهایت می تواند به 8 مگابیت بر ثانیه برسد. از این رو در سرعت این دو اختلاف فاحشی وجود دارد.

تفاوت سرعت ADSL و +ADSL 2

مقابسه تنظیم مصرف برق اینترنت adsl و +Adsl2

یکی دیگر از  تفاوت adsl و +Adsl2 صرفه جویی در برق +Adsl2 است. +Adsl2 هنگامی که از آن استفاده نمی شود یا کم استفاده می شود بر اساس آن مصرف برق خود را تنظیم می کند اما ADSL مصرف برق ثابتی دارد و بر اساس کارکرد مصرف برق را تنظیم نمی کند.

پهنای باند در ADSL و +ADSL 2

دیگر   تفاوت adsl و +Adsl2 پهنای باند این دو است. در Adsl2+ پهنای باند بسیار بیشتر از adsl است و در نتیجه از کیفیت بهتر و تجربه کاربری راحت تری برخوردار است. به عنوان مثال اگر پهنای باند را مانند یک اتوبان تصور کنیم می توان اینترنتADSL  را اتوبان 5 بانده و اینرتنت ADSL 2+  را مانند اینترنت 20 بانده در نظر گرفت که این مثال فرق adsl و +Adsl2 را به خوبی نشان می دهد.

فرکانس در ADSL و +ADSL 2

میزان تفاوت فرکانس در ADSL و +ADSL 2

سخن پایانی

به طور کل  تفاوت adsl و +Adsl2 را بررسی کردیم. ADSL 2+  از هر لحاظ  بهتر از ADSL است . البته هر دو از یک خانواده بوده هر دو بر روی خطوط مسی تلفن سرویس دهی می کنند اما +ADSL 2  از لحاظ های بسیاری نظیر پهنای باند و سرعت و مسافتی که می تواند سرویس دهی کند و … از ADSL بهتر است. امروزه اکثر شرکت های اینترنتی سرویس های +ADSL 2 را ارائه می کنند و شما می توانید با تماس با کارشناسان صفرویک از این سرویس های عالی بهرمند شوید و یک اینترنت پرسرعت با تسهیلات ویژه را تجربه نمایید.

سوالات متداول تفاوت adsl و +Adsl2

  1. منظور از نویز چیست؟
    نویز به زبان ساده به اختلالاتی می گویند که بر روی خط تلفن ایجاد شده و بر روی سرویس دهی تاثیر منفی می گذارد. از انواع نویز ها می توان به زنگ خوردن تلفن اشاره کرد که البته با جایگذاری نویز گیر این مشکل حل می شود.
  2. آِیا اینترنت خانگی وجود دارد که از نظر سرعت از +ADSL 2 بهتر باشد؟
    نوعی دیگر از اینترنت که از خانواده DSL محسوب می شود و VDSL نام دارد از نظر سرعت از +ADSL2 بهتر است.
  3. ADSL مخفف چیست؟
    ADSL مخفف Asymmetric Digital Subscriber Line بوده که Asymmetric به معنای متقارن نبودن است و این مسئله از این رو است که سرعت آپلود و دانلود در این نوع اینترنت برابر نیست. البته از این نسل از اینترنت به بعد دیگر سرعت آپلود ها و دانلود ها با هم برابر نیستند و سرعت دانلود بیشتر از سرعت آپلود است.
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.