روش های عیب یابی قطعی اینترنت و اتصالات مودم

روش های عیب یابی قطعی اینترنت و اتصالات مودم

اینترنت این روزها بخش جداناپذیر زندگی شهری شده و چند ساعت قطعی اتصالات مودم زندگی ما را مختل می کند.

شرکت های ارائه دهنده خدمات فضای میزبانی وب و اینترنت خانگی سیستم پشتیبانی قوی ای دارند و تلاش می کنند به سرعت مشکلات پیش آمده را اصلاح کنند اما مصرف کننده هم لازم است حداقلی از اطلاعات را داشته باشد تا بتواند به رفع سریع اشکالات احتمالی کمک کند.

در این نوشتار سعی می کنیم شما را با روش های عیب یابی قطعی اینترنت در راستای رفع هرچه سریعتر مشکلات احتمالی آشنا کنیم.

اتصالات مودم به چه معناست و چه کاربردی دارد؟

مودم امکان اتصال کامپیوترهای شخصی با یک خط استاندارد را در جهت برقراری اتصالات مودم و ارتباطات اینترنتی فراهم می کند.

مودم کلیدی است که شما را با جهان اینترنت مرتبط می کندو انواع مختلفی از آن اعم از داخلی و خارجی در بازار در دسترس قرار دارد.

کابل ها باید به پورت مخصوص خود متصل شوند تا اتصال نهایی و ارتباط جهانی برقرار شود.

چطور بفهمیم که اتصالات مودم و ارتباط با اختلال مواجه شده؟

عدم دسترسی به اینترنت نخستین نشانه قطعی ارتباط است، در مرحله بعد باید وضعیت مودم خود را چک کنید زمانیکه ارتباط برقرار است چراغ مودم ADSL سبز رنگ است اگر به رنگ قرمز و یا نارنجی در آمده بود به این مفهوم است که مشکلی در برقراری ارتباط پیش آمده است.

غوامل مختلفی ممکن است در قطعی ارتباط موثر باشند. قطعی اتصالات مودم،نویزهای روی خط، خرابی سرپیج پریز ،قطع و وصل شدن اینترنت همگی ممکن است ارتباط شما را مختل کنند.

چطور اتصالات مودم را متصل و ارتباط را برقرار کنیم؟

بیشتر افراد به محض قطعی اینترنت با پشتیبانی شرکت ارائه دهنده سرویس اینترنت خود تماس می گیرند اما از آنجایی که وضعیت اتصالات مودم خود را به درستی بررسی کرده اند نمی توانند پاسخ سوالات کارشناس شرکت را بدهند و این امر مانع برقراری ارتباط صحیح می شود.

بهتر است پیش از هراقدامی مراحل زیر را انجام دهید:

  1. کابل تلفن را بررسی کنید و برای اطمینان از اتصال صحیح کابل را قطع و مجدد وصل کنید.
  2. سیم برق را چک کنید و از اتصال صحیح سیم و برقراری ارتباط اطمینان حاصل کنید. قعطی برق عملکرد مودم را مختل می کند.
  3. خرابی سیم کشی تلفن و یا خوردگی پریز هم ممکن است به قعطی اتصالات مودم و مختل شدن ارتباط منجر شود.
  4. سیم کشی بیرون و قطعی آن هم می تواند در بروز مشکل و قطعی ارتباط تاثیرگذار باشد. لازم است نگاهی هم به سیم کشی خارجی خانه داشته باشید.
  5. گاهی یک بار خاموش و روشن کردن مودم می تواند مشکل را برطرف کرده و اتصال را مجدد برقرار کند. پیش از تماس با سیستم پشتیبانی یکبار این کار را امتحان کنید تا اطمینان حاصل کنید مشکل از سیستم خطوط و یا ارائه دهنده سرویس است.

بسیاری از قطعی های اینترنت با بررسی جز به جز اتصالات مودم و رفع ایرادات جزئی به راحتی قابل برطرف شدن است.

 

سایر عوامل قطعی اتصالات مودم کدام است؟

  • بعضی از مودم ها ممکن است برای اتصالات وایرلس دکمه جداگانه ای داشته باشند و قطعی آن به هر دلیلی ارتباط شما را با مشکل مواجه می کند.

اطمینان حاصل کنید این دکمه را به صورت تصادفی قطع نکرده باشید.

 

  • گاهی تنظیمات مودم به حالت شناسه های سخت افزار قبلی برگشته باشد و در این صورت لازم است آن را اصلاح کنید تا مشکل ارتباط شما برطرف شود.

 

  • گاهی مشکل اصلا به اینترنت برنمی گردد و سیستم های سخت افزاری و نرم افزاری کامپیوتر شما ایراد پیدا کرده به همین دلیل لازم است کامپیوترتان را چک کنید و مشکل احتمالی را رفع کنید.

 

  • گاهی هم کارت شبکه با مشکل مواجه می شود و برقراری ارتباط را مختل می کند از این رو لازم است از عملکرد صحیح آن اطمینان حاصل کنید.

 

  • سایر دستگاه هایی که به اینترنت تان متصل می کردید را بررسی کنید و ببینید آیا ارتباط آن ها هم قطع است و یا اینکه اشکال تنها در کامپیوتر شخصی شما به وجود آمده است.

 

هنوز مشکل اتصالات مودم برطرف نشده چه کنم؟

اگر همه مراحل قبلی را انجام داده اید و هنوز به شبکه اینترنت متصل نشده اید می توانید با سیستم پشتیبانی شرکت خدمات دهنده خود و یا یک کارشناس متخصص ارتباط برقرار کنید.

در این مرحله اطلاعات خوبی از وضعیت اینترتن و اتصالات مودم خود دارید و می توانید با توضیح دقیق مشکل به کارشناس در شناسایی مشکل و رفع نقص کمک کنید.

اگر پیش از این با پشتیبانی تماس بگیرید ممکن است نتوانند مشکل شما را شناسایی کرده و کمک لازم را دریافت نخواهید کرد.

نتیجه گیری

اتصالات مودم و اینترنت بخش جدایی ناپذیر از زندگی روزانه ما تبدیل شده اند. یک ساعت قطعی اینترنت به شکل محسوسی زندگی ما را مختل می کند.

برای پیشگیری و رفع مشکل لازم است اطلاعات خود در خصوص مودم و اتصالات اینترنت را افزایش دهید و همچنین شماره تماس های یک کارشناس متخصص را در اختیار داشته باشید تا در صورت نیاز بتوانید سریع با او تماس بگیرید.

اغلب اشکالات قطعی اینترنت به مباحث اتصالات مودم مربوط است به همین دلیل بررسی اتصالات و رفع نقص های این بخش در اکثر مواقع به برقراری مجدد ارتباط کمک می کند.

 

بیشتر بخوانید: اینترنت وایرلس

شرکت صفرویک دارای مجوز Servco به شماره 20-95-100 از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی